alarmشنبه 3 آبان 1399 - 11:57

Saturday 24 October 2020 - 11:57alarm

alarmالسبت 7 رَبيع الأوّل 1442 - 11:57

گفتگو با محقق فعال حوزه دامپروری عشایر به مناسبت گرامیداشت روز ملی روستا و عشایر

دکتر فرهاد میرزایی: از روز ملی روستا و عشایر می توان برای پر رنگ کردن جنبه های اقتصادی دامپروری استفاده کرد.

alarmسه شنبه 15 مهر 1399 - 13:48 comment0 remove_red_eye180


روز ملی روستا و عشایر به عنوان یکی از مناسبت های مندرج در تقویم رسمی کشور ثبت گردیده است. ۱۵ مهر ماه با این عنوان نام‌گذاری شده است. به منظور تجلیل و تقدیر از زحمتکشان روستایی و عشایری و یادکردی از خدمات ارزنده آنان به کشور عزیزمان، روزی به نام روز روستائیان و عشایر غیور و سلحشور ایران معرفی و نام‌گذاری شده است.

به مناسبت این روز، خبرنگار روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، مصاحبه ایی با دکتر فرهاد میرزایی محقق بخش مدیریت پرورش انجام داده، ایشان از سوی رئیس انجمن بین المللی بز، برای تلاش در ثبت جهانی روز بز مورد تقدیر قرار گرفت و از سوی کمیته ارزیابی عملکرد مدیران منطقه ای و نمایندگان کشوری برای دریافت جایزه دستاورد 2019 انتخاب گردید.

با توجه به نقش مهم دام هایی مانند بز در زندگی عشایر و روستاییان و تلاش شما برای ثبت روز جهانی بز در محافل جهانی در خصوص ارتباط آن با اقتصاد و زندگی عشایر توضیحاتی ارایه بفرمایید.

جمعیت روستایی 20 میلیون نفر و جمعیت عشایری یک میلیون و در مجموع 26 درصد از جمعیت کل کشور را روستاییان و عشایر تشکیل می دهند، اینها یک جمعیت تولیدی هستند و محور اصلی آنها کشاورزی است و بیشتر آنها نیز به دامپروری هم مشغول هستند، از زوایای مختلف تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دارای اهمیت هستند.

موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در سال 1396  همایش روز ملی بز را برگزار کرد. اﯾﻦ ﻫﻤﺎﯾﺶ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺛﺒﺖ روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺑﺰ ﺑﻪ ﻧﺎم اﯾﺮان در ﻣﺠﺎﻣﻊ ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ مرتبط  ﮐﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﺳﺎزﻣﺎن ﺧﻮارﺑﺎر و ﮐﺸﺎورزي ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ (ﻓﺎﺋﻮ) و ﺳﺎزﻣﺎن ﻋﻠﻤﯽ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ (یونسکو) بود، برگزار شد.

بز نخستین بار در ایران اهلی شده و این موضوع مورد پذیرش تمامی کشورها و مجامع می باشد و کشور دیگری در این خصوص ادعا ندارد و اهلی شدن بز به ثبت هم رسیده است. ولی در مورد گاو و گوسفند کشورهای دیگری هم ادعا دارند مانند کشورهای حوزه میان رودان، مانند عراق و ترکیه.

بز ویژگی های دیگری نیز دارد که نماد محسوب می شود، رهبر گله است، تلاش و کوشش و جنب و جوش و ریش بز به عنوان ریش پرفسوری نامیده می شود یعنی تفکر، بز نماد انیمیشن جهانی است. همچنین بز نماد دبیرخانه دائمی روز جهانی نوروز است که 12 کشور آن را جشن می گیرند، از این 12 کشور 10 کشور یک سازمان اقتصادی دیگر به نام سازمان اکو دارند.

دکتر میرزایی با اشاره به همایش جهانی روز بز یادآور شد: زمانی که روز ملی بز در موسسه برگزار شد نماینده فائو در ایران دو سمت داشت هم نماینده فائو در ایران و هم نماینده فائو در سازمان اقتصادی اکوبود که پیام مهمی داد که موجب توجه سازمان های جهانی به این مقوله شد.

دکتر میرزایی خاطر نشان کرد: ما باید از این فرصت ها برای ارتقاء جایگاه اجتماعی تولیدکنندگان کشاورزی ما که روستاییان و عشایرمی باشند، استفاده کنیم تا محصولات آنها در سطح کشوری و جهانی عرضه شود تا از دیدگاه اقتصادی به وضعیت بهتری دست یابند و از نظر فرهنگی نیز به جهان معرفی شوند.

ایشان در خصوص دلایل انتخاب خود به عنوان فعال ترین مدیر منطقه ای از سوی  انجمن بین المللی در سال 2019  خاطر نشان کرد: بخشی از یک ابتکار جدید انجمن بین المللی بز این است که هر ساله فعال ترین مدیر منطقه ای و نماینده کشوری را رسماً مشخص می کند و مورد ارزیابی قرار می دهد. در سال 2019 بنده انتخاب شدم. دلایل این انتخاب، ارتقاء جایگاه انجمن بین المللی بز و برگزاری همایش بین المللی روز جهانی بز در سال 1396 بود که 12 میهمان خارجی از کشورهای آمریکا، آلمان، آرژانتین، فرانسه، ترکیه، ارمنستان و هندوستان شرکت کردند و تشویق اعضا برای عضویت در انجمن بود. در همان روز بیش از 20 تن به عضویت درآمدند، تهیه و ارسال 10 بولتن فنی با همکاری برخی همکاران موسسه از جمله دکتر پاپی که در رابطه با شناسایی بزهای بومی کشور و در سایت انجمن ملی کشور ثبت شده است و مهم جلوه دادن حرفه بزداری در دنیای مدرن کنونی در مجموع موجب شاخص شدن کار موسسه در این زمینه شد.

وی افزود: وقتی ما یک محوری داشته باشیم ما می توانیم حول و حوش آن محور فعالیت کنیم.

ما می توانیم توانایی جامعه عشایری و روستایی را از منظر تولیدات دامپروری و از طریق کنفرانس های و نمایشگاه های بین المللی  به کشور و دنیا معرفی کنیم، همچنین محصولات فرعی آنها که ما می توانیم با برندینگ آنها   و با آرم روز جهانی بز این محصولات را به دنیا معرفی کنیم و در قالب آن می توانیم انجمن های نژادی گوسفند و بز را داشته باشیم. 

ایشان در ادامه خاطر نشان کرد: از ثبت روز جهانی بز می توان استفاده کرد تا به ثبت روز و بزرگداشت های دیگر رسید و از پنجره ایی جدید به بخش دامپروری نگاه کرد تا موجب رونق اقتصادی این بخش شود.

محقق موسسه تحقیقات علوم دامی کشور تاکید کرد: ما به عنوان برنامه ریز باید الویت گذاری داشته باشیم که بین بز، گاو، گوسفند یا مرغ کدام را انتخاب کنیم که در کمترین زمان بیشترین منافع را به همه بخش ها برساند. با توجه به اینکه بز دارای انجمن بین المللی است و بقیه دام ها فاقد چنین تشکلی هستند، در نتیجه پیگیری های سریع تر و موثرتری در این راستا می توان داشت. از سوی دیگرگفته می شود: بز به عنوان گاو فقرا محسوب می شود و چادر عشایری نیز از موی بز ساخته می شود. همچنین نقش بز در بیشتر منقوشات تاریخی دیده می شود و اینها موجب می شود که راحت تر از طریق ثبت روز جهانی بز به بقیه قسمت های دامپروری توجه کنیم.

ایشان یادآورشد: از روز ملی روستا و عشایر می توانیم استفاده کنیم برای پر رنگ کردن جنبه های اقتصادی دامپروری که ثبت روز جهانی بز نمونه ایی است که موسسه تحقیقات علوم دامی کشور آن را پیگیری می کند و از این زاویه به عنوان پنجره جدیدی برای افزایش درآمد دامداران روستایی و عشایری و در نتیجه ارتقاء جایگاه اجتماعی و حتی سیاسی جامعه دامپروری کشور می توان بهره برد تا از این طریق با بالاترین مقامات کشوری در رابطه با جایگاه اجتماعی خودشان وارد گفتگو و مذاکره شوند.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
fiber_new30 مهر 1399: با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی: مراسم بزرگداشت روز جهانی زن روستایی در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد fiber_new27 مهر 1399: دکتر اسکند زند مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در وبینار روز جهانی غذا سند امنیت غذایی كشور تدوین می‌شود fiber_new27 مهر 1399: برگزاری جلسه کمیسیون فنی ثبت منابع و مواد ژنتیکی در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new22 مهر 1399: از شیرگیری حاشی شتر ها در ایستگاه تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه بافق استان یزد fiber_new19 مهر 1399: برگزاری کارگاه آموزشی چگونگی تاسیس شرکت های دانش بنیان و بهره مندی از مزایای قانونی آن در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.