alarmسه شنبه 1 مهر 1399 - 15:19

Tuesday 22 September 2020 - 15:19alarm

alarmالثلاثاء 4 صَفَر 1442 - 15:19

نسخه اصلاح شده سامانه بازارگاه وارد مدار می‌شود

معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایرادات سامانه توزیع نهاده‌های دامی (بازارگاه) اصلاح شده و شکل جدید این سامانه پس از تبیین کارکرد آن برای تشکل‌های مربوطه، وارد مدار می‌شود.

alarmسه شنبه 11 شهریور 1399 - 11:20 comment0 remove_red_eye51

معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایرادات سامانه توزیع نهاده‌های دامی (بازارگاه) اصلاح شده و شکل جدید این سامانه پس از تبیین کارکرد آن برای تشکل‌های مربوطه، وارد مدار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، امید گیلان پور با اشاره به تغییرات صورت گرفته در این سامانه تصریح کرد: قبلاً تا زمانی که نهاده ترخیص نمی‌شد، وارد سامانه بازارگاه نیز نمی‌شد؛ اما با اصلاحاتی که انجام شده محموله‌های وارداتی ابتدا در سامانه بازارگاه ثبت می‌شوند و سپس ترخیص آن‌ها انجام می‌شود. همچنین امکاناتی فراهم شده که ترخیص از گمرک را نیز به صورت خودکار انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه بازارگاه یک سامانه ملی است که اطلاعات مربوط به امنیت غذایی در آن ثبت شده است و بنابراین این نیاز وجود دارد که تمام دستگاه‌های ذینفع و درگیر در آن مشارکت داشته باشند، ادامه داد: هفته گذشته ما به بسیاری از سامانه‌های موجود در دولت وصل نبودیم، اما از انتهای هفته قبل این اتفاق افتاده که رخداد مهم و بسیار خوبی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با انجام این اصلاحات در سامانه بازارگاه به دنبال اصلاح فرآیند توزیع و حذف امضا‌های طلایی و بازار سیاه ایجاد شده در این فرآیند هستیم.

گیلان پور تاکید کرد: از همکارانمان خواسته‌ام تا تمامی ذی‌نفعان صنعت از جمله واردکنندگان و تولیدکنندگان را هفته آینده دعوت کنند تا تغییرات ایجاد شده را گزارش کنیم و نحوه کار با آن را آموزش دهیم و سپس سامانه با کارکرد جدید وارد مدار شود.

وی گفت: با اصلاحات صورت گرفته سامانه بازارگاه آماده است تا با شکل و کارکرد جدید و نیز با پوشش حلقه‌های بیشتر، کار خود را انجام و ادامه دهد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سامانه بازارگاه وقتی ایجاد شد که کشور با محدودیت منابع ارزی مواجه بود و ارز محدودی برای تأمین نهاده‌های دامی در اختیار دولت قرار داشت، افزود: در واقع هدف از ایجاد سامانه بازارگاه فراهم کردن زمینه‌ای بود که بتوانیم با منابع محدود، نهاده‌های مورد نیاز تولید را تأمین کنیم و طبیعتاً هر چه که تأمین نهاده بهتر انجام شود، کار سامانه نیز بهتر خواهد بود.

گیلان پور با اشاره به اینکه قبل از توجه به کارکرد سامانه، باید به این مسئله توجه کنیم که هیچ سامانه هوشمندی در دنیا قوی‌تر از نظام بازار نیست و این نظام بازار است که همه چیز را کنترل می‌کند، اظهار داشت: بنابراین اگر عرضه محدود باشد، قیمت نیز افزایش می‌یابد. پس در نتیجه بازارگاه نمی‌تواند بهتر از نظام بازار عمل کند و نباید انتظار داشته باشیم که این سامانه معجزه کند، ولی با اصلاحات صورت گرفته مداخلات دستی انسانی در سامانه به حداقل می‌رسد و بسیاری از مشکلات که به آن‌ها اشاره شد مرتفع می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ما بار‌ها عنوان کرده بودیم این سامانه اشکالاتی دارد، ادامه داد: هرچه گستره رصد و پایش بیشتر باشد، دقت سامانه نیز بیشتر می‌شود؛ به عنوان مثال اگر دامنه رصد از زمانی باشد که نهاده‌ها وارد بنادر می‌شود تا زمانی که به دست مصرف کننده نهاده، یعنی مرغداران و دامداران می‌رسد، نسبت به زمانی که رصد از ثبت سفارش تا رسیدن محصول دام و طیور به دست مصرف کننده نهایی باشد، کارایی کمتری دارد.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

fiber_new1 مهر 1399: دکتر بازرگان : شبکه اجتماعی "تاک" باهدف ترویج دانش کشاورزی بین بهره برداران در بستر فضای مجازی آماده خدمت رسانی به کاربران این بخش است fiber_new30 شهریور 1399: برگزاری دوره آموزشی ملی تلقیح مصنوعی سرویکال دام سبک در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 شهریور 1399: کارگاه آموزشی تغذیه زنبورعسل در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد fiber_new29 شهریور 1399: در شورای تحقیقات کشاورزی موضوع همکاری با موسسات تحقیقاتی روسیه در چارچوب قانونی و ماموریت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بررسی شد fiber_new26 شهریور 1399: انتخاب دكتر فضایلی و دكتر یعقوبفر از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به عنوان اعضای هیات ممیزه و كمیسیون‌های تخصصی سازمان
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.