alarmسه شنبه 1 مهر 1399 - 15:10

Tuesday 22 September 2020 - 15:10alarm

alarmالثلاثاء 4 صَفَر 1442 - 15:10

ساختار جدید موسسه و واگذاری ایستگاه های تحقیقاتی در جلسه شورای پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور مورد بررسی قرار گرفت

دکتر اسماعیل خانیان :موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در سال 1409 موسسه ای خواهد بود، پیشتاز، تحول ساز و اثربخش با جایگاه برتر در بین کشورهای منطقه، مبتنی بر تولید دانش مدیریت، پویا، کارآمد و پاسخگو به ذی نفعان در راستای توسعه پایدار و مسئولانه در حوزه دامپروری کشور.

alarmچهارشنبه 5 شهریور 1399 - 09:42 comment0 remove_red_eye141


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: جلسه شورای پژوهشی با شرکت دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، معاونین ایشان، روسای بخش های تحقیقاتی و شماری از مدیران در تاریخ 3 شهریور ماه سال جاری به شکل وبینار در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد:

در این جلسه دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در مورد معماری جدید سازمان و واگذاری ایستگاه های تحقیقاتی به موسسات مطالبی بیان کرد و از شرکت کنندگان در جلسه درخواست کرد در خصوص پرسش مهم واگذاری ایستگاه های تحقیقاتی به موسسه هم اندیشی داشته باشند و نظرات خود را به شیوه کارشناسی مطرح کنند.

ایشان در ادامه به تشریح تاریخچه و وظایف و عملکرد موسسه پرداخت و افزود: موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از بدو تاسیس در سال 1312 تا امروز سه دوره تاریخی مشخص با اهداف متمایز را پشت سر گذاشته و در آستانه فصل جدیدی از وظایف و راهبردهای خود می باشد.

ایشان در مورد سه دوره تاریخی موسسه یادآور شد: دوره نخست بنگاه دامپروری نام داشت که شامل ورود دام های اصلاح نژاد شده و پرتولید خارجی، سازگار نمودن آنها با شرایط اقلیمی مناطق مختلف کشور، تکثیر و توزیع آنها در کشور بوده است. دوره دوم به عنوان مرکز شناسایی و معرفی ذخایر ژنتیکی بومی دام و طیور کشور معرفی شد. این امر به دنبال مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1369 مبنی بر لزوم تفکیک وظایف وزارتخانه های جهاد سازندگی و کشاورزی اتفاق افتاد و موسسه به همراه بخش های موجود در استان ها، به وزارت جهاد سازندگی منتقل شده و به تدریج تعداد بخش های استانی به 28 استان افزایش یافت. در این دوره تمرکز فعالیت های موسسه در زمینه جمع آوری و شناسایی دام های بومی کشور بوده است.

از سال 1376 با توجه به جذب و آموزش نیروهای متخصص و افزایش کمی و کیفی توان تخصصی موسسه، تشکیلات و گرایش های کاری بخش های تحقیقاتی آن مطابق با نیاز بخش های اجرایی و تولیدی در کشور مورد بازنگری قرار گرفته و با نام موسسه تحقیقات علوم دامی کشور نامیده شد. در سال های اخیر که تاکید بر اثربخشی پروژه های تحقیقاتی، تولید دانش فنی، تجاری سازی فناوری و نوآوری بیش از پیش شده و با توجه اینکه زیرساخت های علمی و فنی لازم برای هر نوع تولید و توسعه فناوری در موسسه فراهم است، این موسسه به عنوان کارخانه نوآوری در حوزه های متنوع تخصصی دام، طیور و زنبورعسل عمل خواهد نمود.

دکتر اسماعیل خانیان در ادامه مهمترین وظایف قانونی و حاکمیتی موسسه را مشارکت در تامین امنیت غذایی کشور از طریق انجام پژوهش های کاربردی جهت بر طرف نمودن مشکلات تولید محصولات دامی با اتکا به ابلاغ سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی، به کارگیری علوم بیوتکنولوژی و ژنتیک در حفاظت از ذخایر ژنتیکی دامی کشور مطابق با ماده 17 قانون نظام دامپروری، رصد نمودن دام های در حال انقراض، ثبت و نظارت بر مجموعه محصولات ژنتیکی دامی در کشور مطابق با تبصره 3 ماده 10 قانون نظام جامع دامپروری کشور نام برد و انجام پژوهش های کاربردی لازم در راستای بهبود بهره وری تولیدات دامی مطابق با ماده 14 قانون افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی، شناسایی، ارزیابی، معرفی و به روزرسانی منابع خوراک دامی موجود در کشور، تولید، اشاعه و ترویج دانش در زمینه دامپروری و تجاری سازی یافته های تحقیقاتی، توسعه اقتصادی جامعه بهره برداران دامپروری را از دیگر وظایف قانونی و حاکمیتی موسسه برشمرد.

ایشان،پژوهش، مدیریت دانش و گسترش نوآوری را از اهداف وظایف و چشم اندازهای مؤسسه عنوان کرد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی رهبری، هدایت و اجرای طرح ها و پروژه های تحقیقاتی، تولید دانش و فناوری به منظور بهبود کمی و کیفی و ارتقاء بهره وری تولیدات محصولات دامی در راستای امنیت غذایی و بهبود درآمد بهره برداران، ترویج و انتقال یافته های تحقیقاتی به بهره برداران زیربخش دامپروری کشور و ارائه رهیافت ها و مشاوره به سیاست گذاران و متولیان امور دامپروری کشور، ارتقاء سطح دانش، تولید محتوای علمی، تجاری سازی و توسعه فناوری دانش بنیان در زیربخش دامپروری کشور را از ماموریت موسسه برشمرد.

وی با اشاره به چشم اندازهای پیش رو خاطر نشان کرد: موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در سال 1409 موسسه ای خواهد بود، پیشتاز، تحول ساز و اثربخش با جایگاه برتر در بین کشورهای منطقه، مبتنی بر تولید دانش مدیریت، پویا، کارآمد و پاسخگو به ذی نفعان در راستای توسعه پایدار و مسئولانه در حوزه دامپروری کشور.

دکتر اسماعیل خانیان با اشاره به ساختار و نحوه عمل ساختارهاي مشابه خارجی، در خصوص تحقیقات کشاورزی درکشورهای ترکیه، پاکستان و هند توضیحاتی ارائه داد و برنامه مؤسسه در افق ده ساله (1400-1409) را بیان کرد. 

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: چابک ­سازی موسسه و بخش­ های مراکز استانی، برون سپاری و مجموعه فعالیت های مدیریت منابع انسانی، کاهش بوروکراسی و تسهیل روند اقدامات از طریق توسعه اتوماسیون و به کارگیری نیروهای متخصص و پاسخ گو، توانمندسازی نیروی انسانی از طریق آموزش های کاربردی و تخصصی را از جمله اقدامات در حوزه ساختار نیروی انسانی برشمرد.

ایشان اقدامات در حوزه پژوهش و فناوری را شامل ثبت کلیه ذخایر ژنتیکی دامی کشور اعم از 27 نژاد گوسفند، 16 نژاد بز و هشت نژاد گاو ، تکمیل بانک ژن دامی کشور، اصلاح ژنتیکی ده نژاد بومی کشور برشمرد و همچنین ساماندهی آمیخته گری نژادهای دام کشور، تکمیل و واگذاری 15 فناوری تبدیل پسماندهای کشاورزی کشور به خوراک دام، ارائه دانش فنی تولید بهداشتی محصولات لبنی بومی را از دیگر اقدامات این حوزه نام برد.

در ادامه دکتر سیدآبادی در خصوص ساماندهی ایستگاه های علوم دامی، شاخص اولویت بندی و سطح کیفی آنها، تقسیم بندی ایستگاه ها در 6 ناحیه هواشناسی کشاورزی و تقسیم بندی ایستگاه های تحقیقاتی بر اساس وضعیت بخش علوم دامی و همچنین  مسائل و مشکلات ایستگاه ها مطالبی بیان کرد. 

ایشان در خصوص واگذاری ایستگاه ها به موسسه گفت: این اقدام در شرایط کنونی به صلاح موسسه نمی باشد.

در ادامه دکتر بنابازی معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها ضمن سخنانی اظهار داشت: طرح و برنامه های سازمان مرتب در حال تغییر است، واگذاری مراکز به موسسات از بحث های روز سازمان است مانند واگذاری بخش علوم دامی قم به موسسه مطرح است با بحث هایی که شد این امر امکانپذیر نیست.

وی خاطر نشان کرد: معماری سازمان بسته نیست و ممکن است در مدت کوتاهی بخواهند بحث پایان یابد، بنابراین باید آمادگی لازم را داشته باشیم.

ایشان در مورد ایستگاه های تحقیقاتی یادآور شد: بهترین حالت این است که مالکیت و نگهداری در اختیار مراکز باشد و ما در نگهداری و تجهیز دخالتی نداشته باشیم در آن فعالیت کنیم.

ایشان در ادامه از همکاران خواست در مورد واگذاری یا عدم واگذاری ایستگاه ها به موسسه و ساختار و چارت موسسه اظهار نظر کنند.

در خصوص این پرسش دکتر اسدزاده رئیس بخش مدیریت پرورش اظهار داشت: بند 2 و 3 می تواند ادغام شود. در خصوص افق 10 ساله در مورد اقتصاد علوم دامی نیز بایستی باید بحث شود زیرا بیشتر وظایف به سوی بیوتکنولوژی و اصلاح نژاد سوق داده شده و می باید سایر بخش ها نیز دیده شوند.

در ادامه دکتر آقاشاهی رئیس بخش تحقیقات تغذیه اظهار داشت: در مورد ساختار و چارت موسسه و همچنین واگذاری ایستگاه ها ساعت ها جلسه کارشناسی گذاشته شد و جمع بندی های خوبی نیز به دست آمد ولی گاهی انعکاس جمع بندی ها مناسب نمی باشد.

ایشان افزود: زیست بوم کارخانه فناوری بسیار مناسب و خوب است اما خاطرمان باشد که برخی از رویدادها مانند موج هستند شاید در دولت بعدی اثری از این موج نباشد مانند سازمان مدیریت  که دیگر اثری از آن باقی نمانده است. قدمت موسسه 80 سال  است و می باید در بحث ها و موضع گیری ها، این مهم را در نظر بگیریم.

در ادامه جلسه دکتر لطف الهیان رئیس آزمایشگاه های موسسه اظهار داشت: در تاریخچه موسسه در بخش بنگاه دامپروری بهتر است به کارهای اثربخش هر دوره اشاره گردد. در خصوص وظایف و چشم انداز علوم دیگر کمرنگ دیده شده، مدیریت پرورش، تغذیه و فیزیولوژی تولیدمثل نیز باید پررنگتر دیده شود و به آنها نیز باید اشاره شود.

ایشان یادآور شد: در مورد کارهای آینده به سنتز نژاد بز و گوسفند اشاره شده و می بایست به سنتز نژاد بوقلمون و معرفی سویه های تجاری از لاین آرین نیز اشاره شود.

ایشان در خصوص توسعه منابع نیروی انسانی گفت: در این خصوص به کلیات پرداخته شده و باید بیشتر به جزئیات آموزش، انتقال تکنولوژی، دوره های آموزشی خارج از کشور نیز اشاره  شود. زیرا از یک سو کمبود نیرو داریم و نیروها بازنشسته می شوند و از سوی دیگر نیروهای موجود نیز به دلیل عدم ارتباط با کشورهای دیگر، گاه از مهارت های لازم برخوردار نیستند. 

دکتر لطف الهیان در مورد ایستگاه ها گفت: ایستگاه و آزمایشگاه از الزامات موسسه هستند و زمانی که زیر نظر مراکز هستند به نوعی زیر نظر موسسه هستند، به همین دلیل باید خواستار ایستگاه ها با شرط و شروط باشیم.

ایشان در ادامه یادآور شد: در مطالب ذکر شده به ایستگاه بناب تاکید شده ولی به ایستگاه تاتار اشاره ای نشده است این ایستگاه به دلیل وسعت زیاد برای پرورش نژاد بوقلمون مناسب است و از جمله ایستگاه هایی است که مورد نیاز موسسه است.

در ادامه دکتر جوانروح رئیس بخش ژنتیک در مورد چارت دبیرخانه مواد ژنی اظهار داشت: این دبیرخانه زیر نظر رئیس موسسه دیده شود.

ایشان افزود: در معاونت فنی و توسعه ای مدیریت ذخایر ژنتیکی دیده شده که تناقض دارد همچنین در برنامه 10 ساله ثبت و پایش، سه گونه بز، گوسفند و گاو دیده شده در حالی که موسسه موظف به ثبت تمام گونه های دامی می باشد.

وی یادآور شد: ایستگاه داری با سیاست و رویکرد موسسه سازگار نیست، ذخایر ژنتیکی منطقه را باید ایستگاه ها در نظر بگیرند.

گفتنی است برخی از همکاران و مسؤلین موسسه نیز به صورت نوشتاری نظرات خود را در خصوص واگذاری ایستگاه ها به موسسه بیان نمودند.

در پایان جلسه فیلم مستند بازدید دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور که توسط اداره روابط عمومی و امور بین الملل تهیه شده بود به نمایش گذاشته شد. 


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new1 مهر 1399: دکتر بازرگان : شبکه اجتماعی "تاک" باهدف ترویج دانش کشاورزی بین بهره برداران در بستر فضای مجازی آماده خدمت رسانی به کاربران این بخش است fiber_new30 شهریور 1399: برگزاری دوره آموزشی ملی تلقیح مصنوعی سرویکال دام سبک در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 شهریور 1399: کارگاه آموزشی تغذیه زنبورعسل در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد fiber_new29 شهریور 1399: در شورای تحقیقات کشاورزی موضوع همکاری با موسسات تحقیقاتی روسیه در چارچوب قانونی و ماموریت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بررسی شد fiber_new26 شهریور 1399: انتخاب دكتر فضایلی و دكتر یعقوبفر از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به عنوان اعضای هیات ممیزه و كمیسیون‌های تخصصی سازمان
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.