alarmسه شنبه 1 مهر 1399 - 14:49

Tuesday 22 September 2020 - 14:49alarm

alarmالثلاثاء 4 صَفَر 1442 - 14:49

برگزاری گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید مراکز به صورت وبینار در تاریخ 22 مرداد ماه سال جاری با محوریت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد.

alarmچهارشنبه 22 مرداد 1399 - 14:29 comment0 remove_red_eye102


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید با حضور دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر بنابازی معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها، خانم دکتر جواهری مدیر امور پژوهشی، روسای بخش ها، اعضای هیات علمی موسسه و مراکز به صورت وبینار در تاریخ 22 مرداد ماه سال جاری با محوریت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد.

در این برنامه دکتر اسماعیل خانیان ضمن خوش آمدگویی به اعضای جدید در خصوص ماموریت های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور مطالبی بیان کرد و افزود: محور ما تولید دام و بهره برداری از دام می باشد. در این راستا دو شغل وجود دارد کاری که دامدار انجام می دهد و واسطه هایی که تامین نهاده می کنند، به عبارتی دیگر دامداری از محورهای مورد تاکید ماست و هدف ما حمایت از دامدار است.

وی در مورد بخش های تحقیقاتی موسسه توضیحاتی ارائه داد و در ادامه به بیان ماموریت های موسسه پرداخت.

دکتر اسماعیل خانیان با تقسیم دامداری ها به صنعتی، روستایی و عشایری خاطر نشان کرد: بیشترین کار و نفوذ دانش و کار ما با قشر روستایی و عشایری می باشد تا کار آنها اقتصادی تر شود، زیرا توسعه آنها موجب بهره وری در سطح ملی می شود. ما باید R&D بخش روستایی و عشایری باشیم. ایشان یادآور شد: برای حل مشکلات تولید کننده باید با آنها در ارتباط باشیم.

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور شیوه ها و حوزه های تحقیقاتی کشور را به پیش و پس از سال 1380 تقسیم کرد و افزود:

پیش از سالهای 1380 بودجه ای از منابع اعتباری دولت به مراکز تحقیقات می رسید و محققان طرح هایی را از 0 تا 100 انجام می دادند. از سال 80 به بعد و بر اساس قوانین جدید باید قسمت ایده پردازی بر اساس ایده دامدار باشد، قسمت آزمایشگاهی نیز به بخش خصوصی سپرده شود و داده نیز باید از آزمایشگاه دریافت شود و به شیوه علمی انجام گیرد.

ایشان افزود: براساس جهت گیری های کنونی ایده پردازی با ماست، برای این موضوع ایده پردازی موجب راه اندازی تولید و تولید داده و بحث و بررسی و در نهایت پیچیدن نسخه برای جامعه بهره بردار می شود.

دکتر اسماعیل خانیان در ادامه به شورای فنی بخش در موسسه و مراکز استانی اشاره کرد و ضمن مهم ارزیابی کردن آن، به تدوین برنامه های استان ها در ارتباط با حوزه دامی کشور تاکید کرد و آن را نخسین منابع برنامه ای موسسه نام برد و افزود: شورای فنی موسسه و استان ها باید پاسخگوی مشکلات موجود در حوزه های تخصصی علوم دامی باشد، در این راستا رئیس بخش، دبیر شورا و معاون پژوهشی ناظر شورای فنی می باشند. ایشان در ادامه راهبردهای معاونت پژوهشی را از دیگر منابع موسسه نام برد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، تحلیل موضوعات دامپروری در سطح کلان و خرد، ایجاد و ترویج دانش فنی، ارائه مقاله، الگوسازی بروندادها برای بخش های تحقیقاتی، دارا بودن اطلاعات کلی در مورد رشته های دامپروری جهت اثر گذاری بیشتر در سطح ملی، دارا بودن برخورد تاثیرگذار و فعال با مسائل روز دامپروری را از جمله توقعات سیستم کشور و موسسه از هیات علمی های جدید برشمرد.

وی در پایان انجام وظایف هیات علمی در خصوص ارائه مقاله، ترفیع و ارتقاء و انجام وظایف اداری و دست به قلم بودن را از ویژگی هایی دانست که ورودی های جدید می باید خود را با آن هماهنگ کنند.

در ادامه جلسه دکتر آقاشاهی رئیس بخش  تحقیقات تغذیه دام و طیور موسسه با مروری بر عملکرد سال 1398 این بخش، چشم انداز و برنامه های سال 1399 را بیان کرد. ایشان توضیحاتی در خصوص پروژه های منجر به تولید یا تکمیل دانش فنی و مهمترین دستاوردهای بخش در سال 98 در زمینه بهبود خود اتکایی خوراک دام ارائه داد و در مورد فعالیت های پژوهشی و ترویجی و همچنین پروژه کلان خود اتکایی در تولید علوفه و خوراک دام و طیور کشور با محوریت موسسه، مواردی را بیان کرد. دکتر آقاشاهی در ادامه  به برنامه های اختصاصی سال 99 اشاره کرد وگذر از گزارش نهایی به دانش های فنی کاربردی را بخش پیامد محور عنوان کرد.

در این جلسه دکتر جوانروح رئیس بخش تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد موسسه برنامه های این بخش در سال های 1399 و 1400 را بیان کرد. ایشان به طرح ها و پروژه های در دست اجرا مانند طرح های اصلاح نژاد گروهی با مشارکت بهره برداران، گوسفند سنجابی در کرمانشاه و گوسفند افشاری در استان زنجان و گوسفند شال در استان قزوین اشاره کرد.

دکتر جوانروح در ادامه به حفاظت و اصلاح نژاد گوسفند زل مازندران، طرح های ثبت و پایش نژادهای بومی ایران در راستای شناسایی، ثبت و حفظ منابع ژنتیکی دام و طیور ،طرح ثبت و پایش گاوهای بومی در خطر انقراض مانند نژادهای سرابی، گلپایگانی، سیستانی و نجدی و اصلاح نژاد زنبورعسل، تهیه نرم افزار تجزیه و تحلیل ژنتیکی در زنبورعسل، حفظ و اصلاح نژاد و تکثیر پایدار گاو سیستانی، پروژه سنتز نژاد بز شیری پرتولید و مقاوم سردسیری، مدیریت ذخائر ژنتیکی دامی کشور اشاره کرد.

در ادامه این گردهمایی مجازی دکتر طهماسبی رئیس بخش تحقیقات زنبورعسل موسسه برنامه های پیش روی این بخش در سال 1399 و 1400 را بیان کرد.

ایشان در ابتدا به وضعیت موجود زنبورعسل در کشور اشاره کرد و افزود 5/8 درصد تعداد کلنی های زنبورعسل و 7/4 درصد از تولید عسل جهان متعلق به ایران است. ایران از نظر تعداد کلنی های زنبورعسل در رتبه چهارم و از نظر تولید عسل در رتبه چهارم جهان قرار دارد. وی در خصوص نمودارهای تولید عسل گرده گل، ژله رویال، زهر زنبورعسل در طول سالیان توضیحاتی ارائه داد. دکتر طهماسبی در ادامه به طرح کلان اصلاح نژاد زنبور عسل کشور پرداخت و برگزاری 4 دوره کارگاه آموزشی با حضور تعدادی از متخصصین صاحب نام جهان و برگزاری دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره پژوهشی زنبور عسل در موسسه تحقیقات علوم دامی را از دیگر فعالیت های بخش زنبورعسل موسسه نام برد. ایشان در پایان به محورهای تحقیقاتی و ارائه الگوهای مناسب تغذیه و مدیریت پرورش زنبور عسل در اقلیم های مختلف کشور اشاره کرد.

در ادامه این جلسه دکتر نادر اسد زاده رئیس بخش مدیریت پرورش و فیزیولوژی تولیدمثل موسسه در خصوص شاخص ها و معیار دانش فنی زیر بخش مديريت پرورش دام و طيور، شاخص ها و معیار دانش فنی زیر بخش تولید مثل، شاخص ها و معیار دانش فنی زیر بخش مکانیزاسیون و ارایه فناوری های نوین، شاخص ها و معیار دانش فنی زیر بخش اقتصادی و اجتماعی، شاخص ها و معیار دانش فنی تولید مکمل ها و تبدیل پسماندهای کشاورزی به خوراک دام توضیحاتی ارائه داد. 

دکتر اسد زاده در ادامه در خصوص زیربخش تولیدمثل، مکانیزاسیون و ارایه فناوری های نوین، زیربخش اقتصادی و اجتماعی، فناوری های تولید مکمل ها، افزودنی های خوراکی و آشامیدنی، ارائه فناوری‌های مرتبط با استحصال و تبدیل پسماندهای کشاورزی و صنایع غذایی به خوراک دام به بیان توضیحاتی پرداخت.

در این گردهمایی مهندس تیمورنژاد مدیر گروه طرح و برنامه موسسه در خصوص آيين نامه ارزيابي عملكرد بخش های تحقیقات علوم دامی در سطح استان مطالبی بیان کرد. ایشان هدف کلی از تدوین این آیین نامه را بهبود عملکرد و همگرایی محققان و بخش های تحقیقات علوم دامی استان ها با سیاست ها و برنامه های کلان کشور و عملیاتی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور نام برد و افزود:

پایش، نظارت و هدایت محققان و بخش های تحقیقات علوم دامی استان ها، به ‌وجود آوردن ديدگاه و نگرش مشترك در موسسه و استان ها، شناسایی نقاط قوت و ضعف، فرصت ها و تهدیدهای پیش روی محققان و بخش های تحقیقات علوم دامی استانی، رتبه بندی بخش علوم دامی مراکز بر اساس شاخص های ارزیابی عملکرد، شناسايي و انتخاب بخش تحقیقاتی برتر، نهادينه نمودن مشاركت و كار جمعي از اهداف اختصاصی این آیین نامه می باشد. ایشان پس از اشاره به مواد و تبصره ها، در مورد شاخص ها و سنجه های ارزيابي عملكرد توضیحاتی ارائه داد.

در این جلسه دکتر عمرانی رئیس بخش تحقیقات بیوتکنولوژی موسسه در مورد برنامه های این بخش در سال 1399 و 1400 توضیحاتی ارائه داد. ایشان در مورد پروژه انتخاب ژنومی شتر تک کوهانه استان یزد، دستاورد کیت انتخاب ژنومی شتر تک کوهانه، آزمون های انساب و انتساب در جمعیت اسب کرد و تاثیر آمیخته گری با نژادهای خارجی مطالبی بیان کرد. 

وی تهیه نقشه جامع ذخایر ژنتیکی دام و طیور کشور، پایش و ثبت شتر دوکوهانه استان های قم و قزوین، ثبت ملی مرغ های بومی اصلاح شده، پیاده سازی سیستم های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا به منظور مدیریت سالن های پرورش لاین بابلکنار را از دیگر طرح های این بخش برشمرد. دکتر عمرانی هویت بخشی و ثبت اسب و میکروچیپ گذاری 4 هزار راس اسب و صدور گواهی و شناسنامه برای اسب های تایید شده به تعداد هزار عدد و پیاده سازی سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی و همچنین راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه را از دیگر اقدامات این بخش برشمرد.

در این گردهمایی دکتر شویک لو رئیس بخش فرآوری و تولیدات دامی در خصوص برنامه های 1399 و 1400 این بخش توضیحاتی ارائه داد. ایشان با بیان تاریخچه ای از این بخش، به الویت های پژوهشی فرآوری محصولات دامی اشاره کرد و مهم ترین دستاوردهای این بخش در سه دهه گذشته را بهبود کیفیت و ایمنی شیرتولیدی دامداری های کشور، تولید بهداشتی و تجاری فرآورده های لبنی محلی استان های مختلف کشور، افزایش تولید پنیر صنعتی در نتیجه افزایش سرانه مصرف آن در کشور، ساخت مارگارین و کره ی کم چرب در کشور، تنوع بخشی به فرآورده های لبنی، تولید کرم خاکی و کود آلی ورمی کمپوست از ضایعات کشاورزی و کود دامی نام برد. دکتر شویک لو بازیافت پروتئین مصرف انسانی از پسماند فرآوری طیور و بازیافت پروتئین مصرف انسانی از پسماند فرآوری آبزیان را از دستاوردهای این بخش برشمرد.

در پایان این گردهم آیی مجازی دکتر بنابازی معاون پژوهش فناوری و انتقال یافته ها به جمع بندی موارد مطرح شده در جلسه پرداخت.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new1 مهر 1399: دکتر بازرگان : شبکه اجتماعی "تاک" باهدف ترویج دانش کشاورزی بین بهره برداران در بستر فضای مجازی آماده خدمت رسانی به کاربران این بخش است fiber_new30 شهریور 1399: برگزاری دوره آموزشی ملی تلقیح مصنوعی سرویکال دام سبک در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 شهریور 1399: کارگاه آموزشی تغذیه زنبورعسل در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد fiber_new29 شهریور 1399: در شورای تحقیقات کشاورزی موضوع همکاری با موسسات تحقیقاتی روسیه در چارچوب قانونی و ماموریت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بررسی شد fiber_new26 شهریور 1399: انتخاب دكتر فضایلی و دكتر یعقوبفر از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به عنوان اعضای هیات ممیزه و كمیسیون‌های تخصصی سازمان
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.