alarmسه شنبه 1 مهر 1399 - 13:44

Tuesday 22 September 2020 - 13:44alarm

alarmالثلاثاء 4 صَفَر 1442 - 13:44

راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در کرج

بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور مستقر در کرج راه اندازی شد.

alarmسه شنبه 21 مرداد 1399 - 09:54 comment0 remove_red_eye95

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و به نقل از ایرنا رئیس آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: امروزه صفت چندقلوزایی در گوسفند به دلیل اهمیت ارزش اقتصادی بالای آن مورد توجه دامداران قرار گرفته است. لذا انتخاب مستقیم برای این صفت در برخی از گله ها منجر به افزایش پیشرفت ژنتیکی در مقایسه با مقدار مورد انتظار شده است.

دکتر نعمت اله اسدی افزود: یکی از دلایل اصلی این پدیده، وجود تعدادی ژن با اثر عمده که تاثیر سایر ژن های کوچک اثر را تحت پوشش قرار می دهند، تشخیص داده شده است.

وی اظهار داشت: تاکنون چندین ژن بعنوان عامل ایجاد چندقلوزایی و یا عقیمی در گوسفندان گزارش شده اند.  بر این اساس در بین نژادهای اصلاح شده گوسفند برخی از نژادها با توجه به پتانسیل ژنتیکی و به منظور افزایش بره زایی تحت انتخاب ژنتیکی قرار گرفته و به عنوان نژادهای شاخص چند قلوزا معرفی شده اند.

 اسدی گفت: چند قلوزایی در این نژادها عمدتا چند ژنی می باشد، اما در برخی نژادها چند قلوزایی با منشاء یک ژن بزرگ اثر(Major Gene)   نیز گزارش شده است.

وی ادامه داد: یکی از این جایگاه های ژنی FecB  یا برولا مرینو (BoM) می باشد که منجر به افزایش نرخ تخمک ریزی در میش های دارنده آلل های این ژن می شود.

رییس آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور افزود: امروزه در ایران این ژن از طریق آمیخته گری به بعضی از نژادها از جمله قوچ افشاری منتقل و تحت عنوان افشار برولا نام گذاری شده است.

در همین راستا و به منظور حمایت از برنامه های اصلاح نژادی و بهبود راندمان تولید مثلی در گوسفند و از طرفی حمایت از دامداران، بخش تشخیص ژن دوقلوزایی در گوسفند در آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به عنوان آزمایشگاه مرجع در حوزه علوم دامی، راه اندازی و آماده خدمت رسانی به دامداران می باشد.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور 


fiber_new1 مهر 1399: دکتر بازرگان : شبکه اجتماعی "تاک" باهدف ترویج دانش کشاورزی بین بهره برداران در بستر فضای مجازی آماده خدمت رسانی به کاربران این بخش است fiber_new30 شهریور 1399: برگزاری دوره آموزشی ملی تلقیح مصنوعی سرویکال دام سبک در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 شهریور 1399: کارگاه آموزشی تغذیه زنبورعسل در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد fiber_new29 شهریور 1399: در شورای تحقیقات کشاورزی موضوع همکاری با موسسات تحقیقاتی روسیه در چارچوب قانونی و ماموریت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بررسی شد fiber_new26 شهریور 1399: انتخاب دكتر فضایلی و دكتر یعقوبفر از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به عنوان اعضای هیات ممیزه و كمیسیون‌های تخصصی سازمان
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.