alarmسه شنبه 1 مهر 1399 - 13:24

Tuesday 22 September 2020 - 13:24alarm

alarmالثلاثاء 4 صَفَر 1442 - 13:24

گردهمایی روسای بخش های علوم دامی مراکز تحقیقات کشاورزی استانی با حضور رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به صورت مجازی در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

گردهمایی روسای بخش های علوم دامی مراکز تحقیقات کشاورزی استانی به صورت مجازی (وبینار) برگزار شد در این گردهمایی دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن سخنانی اظهار داشت: موسسه در زمینه های تغذیه طیور و خوراک دام، لاین بابلکنار، هویت گذاری دام و ثبت نژادهای بومی از مراجع رفرنس کشوری محسوب می شود و این مهم نمایانگر اهمیت موسسه می باشد.

alarmچهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15:09 comment0 remove_red_eye125به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گردهمایی روسای بخش های علوم دامی مراکز تحقیقات کشاورزی استانی با شرکت دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و معاونین ایشان، دکتر جوادی معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته های سازمان، روسای بخش های تحقیقاتی و روسای بخش های علوم دامی استان ها در تاریخ 15 مرداد ماه سال جاری به صورت وبینار برگزار شد.

در این گردهمایی دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن سخنانی اظهار داشت: موسسه در زمینه های تغذیه طیور و خوراک دام، لاین بابلکنار، هویت گذاری دام و ثبت نژادهای بومی از مراجع رفرنس کشوری محسوب می شود و این مهم نمایانگر اهمیت موسسه می باشد.

این جایگاه با رویداد بازدید دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و دکتر بخشنده رئیس کمیسیون امنیت غذایی کشور از طرح ها و دستاوردهای موسسه تثبیت و پر رنگ تر شد و این امر با تلاش کلیه همکاران روی داد. ایشان در ادامه خواستار تلاش بیشتر همکاران در بخش های مختلف شد تا جایگاه موسسه در تمامی زمینه ها ارتقاء یابد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور خاطر نشان کرد: در زمینه امنیت غذایی و همچنین واردات ژنی روی تصمیم گیری های موسسه حساب می شود. در شورای فنی بخش ها روی موضوع سطح فناوری بروندادها کار شود تا سطح بروندادها به راحتی قابل استفاده باشد. وی در خصوص کارهای شاخص با بیان این پرسش یادآور شد: کارهای دانش فنی و شاخص در علوم دامی چه چیزی است؟ این موضوع در میان همکاران به پرسش گذاشته شد ولی بازخورد قابل توجهی نداشتیم. در شورای فنی استان ها به جز کار ترویجی باید روی دانش فنی در زمینه علوم دامی کار کنند که به عنوان کار شاخص از آن یاد شود.

در این جلسه دکتر بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن سخنانی اظهار داشت: شرایط کنونی موسسه و نگاه جدید سازمان به آن کمک می کند در شرایط ویژه کشور و در راستای تأمین پروتئین برای افراد جامعه، این مجموعه یکی از موسسات تاثیرگذار و مهم کشور به شمار می رود.

ایشان خاطر نشان کرد: حتما در گذشته کارهای خوبی شده ولی واقعیت این است که مانند اکثر موسسه های سازمان تحقیقات در موسسه تحقیقات علوم دامی نیز باید از سطح بالاتری به موضوع علوم دامی نگاه کنیم. باید ببینیم جایگاه موسسه کجاست؟

اگر قرار است موسسه تحقیقات علوم دامی پیشرو باشد، باید خط دهنده و سناریو نویس برنامه های علوم دامی در کشور باشد. 

دکتر بازرگان خاطر نشان کرد: واقعیت این است که سیاست های کلان کشور در حوزه علوم دامی در زمینه های به نژادی، صادرات و واردات دام باید از سیاست های شما پیروی کند. در حالی که خروجی پروژه ها بیانگر این موضوع نیست. تاثیرگذاری که موسسه علوم دامی باید داشته باشد در کشور محسوس نیست.

ایشان تاکید کرد: اگر یک نژاد خاص دام وارد کشور شود باید سناریو نویس این برنامه موسسه تحقیقات علوم دامی کشور باشد و مرجعی بالاتر از موسسه تحقیقات علوم دامی در حوزه علوم دامی کشور وجود ندارد و موسسه باید با قدرت به موارد تخصصی وارد شود.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تاکید کرد: اگر نقدی به واردات هر گونه نژادهای دام داریم باید از سوی رئیس موسسه به صورت مکتوب به وزیر ارسال شود و سازمان هم در جریان قرار گیرد.

ما باید در تدوین پروژه ها و تبیین برنامه ها به گونه ای پژوهش کنیم که بتوانیم در سطح کلان حرفی برای گفتن داشته باشیم که منشا اثر باشند و برنامه های اجرایی از نتایج پژوهشی ما اثر پذیرند. بخش اجرا و پژوهش باید همراه و همگام باشند تا کشورمان به سوی پیشرفت حرکت کند.

ایشان در خصوص کارهای مهم موسسه یادآور شد: یکی از موارد مهم اصلاح نژاد است، در این راستا رابطه بین موسسه و مرکز اصلاح نژاد دام باید شفاف شود. همچنین ایشان گفتند موسسه باید در حوزه صنعت نیز فعال باشد..                                  

دکتر بازرگان تاکید کرد: موسسه باید در بخش تغذیه با سازمان جنگل ها و در زمینه مرتع با موسسه علوم باغبانی همکاری های لازم را داشته باشد.  ایشان در خصوص حفظ ذخایر ژنتیکی یادآور شد: در این زمینه موسسه فعالیت های خوبی داشته ولی هنوز عقب هستیم باید بیشتر کار کنیم و با نقطه آرمانی فاصله داریم .ایشان با مثبت خواندن پروژه های گاو سیستانی در این منطقه و پروژه گوسفند سنجابی در کرمانشاه افزود: موسسه باید اهتمام بیشتر در خصوص ذخایر ژنتیکی داشته باشد.

وی تاکید کرد: شایسته است موسسه در این مورد با جهت گیری کلان و اشتراک با سایر دانشگاهها و موسسه ها و بخش خصوصی به سوی پیشرفت گام بر دارد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: از سال گذشته در انتخاب پژوهشگر برتر و طرح پژوهشی برتر، مشارکت ذی نفعان را نیز در نظر گرفته ایم و از اتحادیه ها و دامداران خواهیم خواست که به دستاوردها نمره بدهند. در برنامه جدیدی که در چگونگی بررسی پروژه ها در نظر گرفته شده، حضور و مشارکت بخش خصوصی و ذی نفعان نیز دیده شده است. ایشان گفتند همچنین فرآیند تصویب طرح های مشترک آسان دیده شده است.

ایشان افزود: در رویکرد جدید در تصویب طرح ها و پروژه ها به جای تک پروژه، به لایه طرح کلان توجه ویژه شده است. پاسخ به پرسش ملی در قالب تک پروژه بسیار دشوار است و در معماری مشخص پرسش از بالا می آید و در پروژه های کوچک شکل می گیرد. 

ایشان با اشاره به بحث ترفیع و ارتقاء اعضای هیات علمی یادآور شد: در این زمینه اصلاحاتی انجام شده است، به دنبال فرآیندی هستیم که حق و حقوق افراد متناسب با شرح وظایف و جایگاه افراد دیده شود. ماموریت ما مختص به خودمان هست و نباید خود را با همکاران دانشگاهی مقایسه کنیم، ما باید بر اساس وجدان کاری گام موثر خود را بر داریم .

وی تاکید کرد: همکاران عضو هیات علمی می باید به اثر بخشی به ویژه اثر بخشی میدانی فکر کنند و صرفاً به ارائه مقاله نپردازند، همه ما باید به مسئولیت سازمانی خود فکر کنیم .

دکتر بازرگان تاکید کرد: اگر در زمینه خوراک دام و طیور درصد زیادی وابسته به واردات هستیم ما مسئول هستیم، اگر نتیجه پژوهش ها وارد بخش اجرا نمی شود نباید سکوت کنیم، باید ببینیم چه مشکلی در بخش اجرا وجود دارد، اگر پژوهش از نظر اجرایی قابل صرفه نباشد بخش اجرا آن را نمی پذیرد.

در تولید پروتئین دامی درحوزه پروتئین مرغ و ماکیان موسسه باید محورهای کلان پژوهش را در ارتقای بهره وری پروتئین ماکیان تعریف کند و به فرآورده های زنبورعسل و حوزه مرغ و ماکیان باید بیشتر توجه شود .


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new1 مهر 1399: دکتر بازرگان : شبکه اجتماعی "تاک" باهدف ترویج دانش کشاورزی بین بهره برداران در بستر فضای مجازی آماده خدمت رسانی به کاربران این بخش است fiber_new30 شهریور 1399: برگزاری دوره آموزشی ملی تلقیح مصنوعی سرویکال دام سبک در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 شهریور 1399: کارگاه آموزشی تغذیه زنبورعسل در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد fiber_new29 شهریور 1399: در شورای تحقیقات کشاورزی موضوع همکاری با موسسات تحقیقاتی روسیه در چارچوب قانونی و ماموریت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بررسی شد fiber_new26 شهریور 1399: انتخاب دكتر فضایلی و دكتر یعقوبفر از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به عنوان اعضای هیات ممیزه و كمیسیون‌های تخصصی سازمان
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.