alarmپنجشنبه 23 مرداد 1399 - 22:23

Thursday 13 August 2020 - 22:23alarm

alarmالخميس 23 ذو الحجة 1441 - 22:23

تبادل اندیشه در خصوص طرح امنیت غذایی کشور تا سال 2050 در جلسه شورای پژوهشی موسسه

در این جلسه اعضای شورا از طریق وبینار در جریان ارائه گزارش طرح امنیت غذایی کشور تا 2050 توسط مجری طرح دکتر افشین سلطانی قرار گرفتند

alarmسه شنبه 24 تیر 1399 - 14:39 comment0 remove_red_eye134

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: جلسه شورای پژوهشی با حضور دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر بنابازی معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها، خانم دکتر جواهری مدیر امور پژوهشی و روسای بخش های تحقیقاتی در تاریخ 23 تیر ماه سال جاری از طریق وبینار در دو سالن گفتگو و حوزه ریاست برگزار شد.

در این جلسه اعضای شورا از طریق وبینار در جریان ارائه گزارش طرح امنیت غذایی کشور تا 2050 توسط مجری طرح دکتر افشین سلطانی که بین سازمان تحقیقات با دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به صورت مشترک انجام شده ، قرار گرفتند.

در این گزارش دکتر سلطانی چشم اندازی از امنیت غذایی کشور تا سال 2050 با مدل همبست آب، زمین، محیط زیست و سیاست های مرتبط با آن را ارائه داد و افزود: 

ایشان در مورد این پروژه ضمن بیان توضیحاتی خاطر نشان کرد: ابهامات و نگرانی های جدی در ارتباط با امنیت غذایی در کشور وجود دارد، موضوعاتی مانند افزایش جمعیت، خشکسالی و تغییر اقلیم بر این ابهامات و نگرانی ها افزوده است. به ویژه این که منابع آب و زمین در کشور محدود است و مدیریت مصرف نهاده ها مانند انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ایی از ضروریات می باشد و هدف اصلی این مطالعه کمک به جهت گیری های درست در فعالیت های کشاورزی و امنیت غذایی با ارزیابی کمی همبست آب، زمین و محیط زیست می باشد.

ایشان مهمترین چالش پیش رو را کمبود آب عنوان کرد و افزود: افزایش جمعیت، تامین غذای آنها، تغییر اقلیم، لزوم کاهش برداشت آب برای کشاورزی و محدودیت اراضی از دیگر چالش های پیش رو می باشد.

دکتر سلطانی یادآور شد: در صورتی که اختصاص آب به کشاورزی در مرز پایداری تنظیم شود، در شرایط اقلیمی کنونی و با مدیریت الگوی کشت فعلی سطح زیر کشت و تولید گیاهی در کشت آبی 56 درصد کاهش می یابد و تولید قابل صادرات به خارج از کشور به صفر می رسد و کمبود تولیدات گیاهی به دو برابر افزایش می یابد. همچنین خودکفایی برای تولیدات گیاهی از 85 درصد کنونی به 42 درصد کاهش می یابد و به طور تقریبی 2 میلیون شغل در بخش کشاورزی از دست خواهد رفت.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: یکی از ظرفیت ها برای اقدام، مدیریت تقاضا از طریق رژیم غذایی می باشد. در افق 2030 و 2050 جایگزینی رژیم غذایی کنونی با رژیم غذایی سالم که سهم فرآورده های گیاهی با آب بری کمتر در آنها بیشتر باشد، باید از اولویت های وزارت بهداشت باشد.

پس از سخنان دکتر سلطانی، نقد و بررسی هایی از سوی متخصصین در مورد طرح ایشان انجام گرفت.

دکتر آقاشاهی رئیس بخش تحقیقات تغذیه در خصوص طرح دکتر سلطانی ضمن بیان نکاتی خاطر نشان کرد: یکی از راهکارها، اصلاح الگوی غذایی برای هر فرد از سوی وزارت بهداشت می باشد زیرا از نظر مصرف پروتئین، با واقعیت ها فاصله زیادی دارد. همچنین در خصوص مدیریت تقاضا باید به جمعیت اهمیت داده شود.

ایشان یادآور شد: نباید مبنای محاسبه برای ذرت علوفه ایی بر اساس تناژ در نظر گرفته شود.

در ادامه دکتر لطف الهیان مدیر آزمایشگاه های موسسه و عضو هیئت علمی بخش تحقیقات تغذیه در خصوص طرح دکتر سلطانی یادآور شد: یکی از بهترین طرح هایی است که در سازمان انجام شده و زحمت زیادی کشیده شده، در بحث امنیت غذایی به جز مواردی مانند آب و تولید و تغییرات سیاسی، تغییرات جهانی نیز  دخیل هستند.

ایشان خاطر نشان کرد: دکتر سلطانی در نتیجه گیری و تحلیل بسیار محترمانه مسائل را بیان کردند و به جای انتقاد، تشویق و موارد مثبت می باید پر رنگ شوند.

در ادامه جلسه دکتر بنابازی معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها گزارشی از آخرین دستاوردهای کارگروه تحقیق و توسعه مرغ لاین آرین ارائه داد و افزود: دکتر بخشنده دیده بان شورای عالی امنیت ملی و برخی مسئولین از پروژه آرین بازدید داشتند و توضیحاتی ارائه شد و برخی ابهامات برطرف شد.

ایشان یادآور شد: برنامه تحقیق و توسعه به مرحله ای رسیده که دارای 6 کمیته تخصصی است که برنامه های تحقیق و توسعه در این کمیته ها انجام می شود. این کمیته ها عبارتند از کمیته ژنتیک و اصلاح نژاد، تغذیه، آموزش و ترویج، تحقق جهش تولید، فناوری های نوین و اقتصادی و برنامه ریزی.

در ادامه در خصوص موارد مطرح شده بحث و تبادل اندیشه انجام گرفت.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new22 مرداد 1399: نشست مشترک رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مسئولان مرکز تحقیقات اصفهان fiber_new22 مرداد 1399: برگزاری گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new21 مرداد 1399: راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در کرج fiber_new19 مرداد 1399: بررسی ظرفیت های موجود برای توسعه و تجاری سازی فناوری ها در گردهمایی مجازی روسای بخش های علوم دامی fiber_new19 مرداد 1399: در حکمی از سوی دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی علیمراد سرافرازی به سمت سرپرست مركز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد كشاورزی منصوب شد
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.