alarmپنجشنبه 23 مرداد 1399 - 21:20

Thursday 13 August 2020 - 21:20alarm

alarmالخميس 23 ذو الحجة 1441 - 21:20

برگزاری جلسه یاوران تولید در شهرستان مغان (گرمی) استان اردبیل با حضور نماینده موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: پیرو هماهنگی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مغان (گرمی)، جلسه ای در خصوص افزایش بهره وری پرورش دام سبک و سنگین در مناطق روستایی و عشایری شهرستان مغان (گرمی) در محل فرمانداری شهرستان مغان (گرمی)،در تاریخ 18 تیر ماه سال جاری تشکیل شد.

alarmدوشنبه 23 تیر 1399 - 14:26 comment0 remove_red_eye106


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: پیرو هماهنگی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مغان (گرمی)، جلسه ای در خصوص افزایش بهره وری پرورش دام سبک و سنگین در مناطق روستایی و عشایری شهرستان مغان (گرمی) در محل فرمانداری شهرستان مغان (گرمی)، با حضور آقای بهشتی فرماندار این شهرستان، دکتر نادر اسدزاده رئیس بخش مدیریت پرورش و تولیدمثل دام و طیور موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر صحرائی رئیس بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، مهندس سعادتی معاون امور دام استان اردبیل و نمایندگانی از بنیاد علوی، نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، دامپزشکی و تشکل­های خصوصی در تاریخ 18 تیر ماه سال جاری تشکیل شد.

 در این جلسه دکتر اسدزاده گزارشی در خصوص پیشینه، فعالیت­ها و اهداف موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و بخش مدیریت پرورش و تولید مثل دام و طیور ارائه داد.

ایشان در ادامه برای افزایش بهره وری در حوزه دام سبک و سنگین شهرستان مغان (گرمی)، در خصوص لزوم توجه به مدیریت تغذیه و اصلاح روش­های مدیریت پرورش، مطالبی بیان کرد. 

دکتر اسدزاده در خصوص مدیریت تغذیه پیشنهاد داد با انعقاد تفاهم نامه علمی و پژوهشی بین مرکز تحقیقات اردبیل و اتحادیه عشایری و تعاونی روستایی، به جای توزیع سبوس و جو بین گله داران، جیره متعادل و ویژه برای گروه های مختلف دامی در مراحل مختلف فیزیولوژیکی توسط بخش علوم دامی مرکز تحقیقات اردبیل با همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور تهیه و تنظیم گردد و در اختیار دامداران قرار گیرد.

رئیس بخش مدیریت پرورش و تولیدمثل دام و طیور موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دستیابی به این مهم را ایجاد پایلوت تولید خوراک دام توسط اتحادیه عشایری و تعاونی روستایی در منطقه نام برد و نظارت علمی و فنی بر تولید خوراک را از وظایف مرکز تحقیقات اردبیل در تفاهم نامه منعقد شده بر شمرد.

ایشان بر به کارگیری دستورالعمل های فنی تولید شده در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برای اصلاح روش های مدیریت پرورش در منطقه تاکید کرد و برای این کار برگزاری کلاس‌های آموزشی توسط مرکز تحقیقات اردبیل برای دامداران تحت پوشش اتحادیه ها را خواستار شد. 

در ادامه دکتر محمود صحرائی رئیس بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، گزارشی از پروژه­ های بخش تحقیقات علوم دامی استان و دستاوردهای شاخص و اثرگذار مانند استفاده از جیره های متعادل در مراحل مختلف رشد، تولید و تولیدمثل دام سبک توام با روش­های بهینه افزایش تولیدمثل و نرخ بره گیری که موجب افزایش 35 الی40 درصدی بهره­ وری در مقایسه با روش ­های سنتی در سامانه های روستایی و عشایری می گردد، ارائه کرد و در زمینه همکاری و نظارت علمی و فنی بر طرح و برنامه های مذکور اعلام آمادگی کرد.

در ادامه مهندس بدر زاده مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مغان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت پرورش دام در شهرستان مغان یادآور شد: در این شهرستان 8500 بهره بردار وجود دارد که دارای 167 هزار راس دام سبک و 52 هزار دام سنگین هستند که عمده مشکلات آنها نرخ پایین تولیدمثل دام سبک به ویژه در مناطق روستایی، استقبال کمتر از مصرف کنسانتره و نیاز به آموزش های کاربردی در حوزه پرورش دام سبک و سنگین می باشد.

وی در زمینه حمایت­ های مالی و پشتیبانی از برنامه­ هایی که منجر به بهبود وضعیت دامپروری و ایجاد جهش تولید در شهرستان مغان شود اعلام آمادگی کرد. 

در ادامه مهندس سعادتی معاون امور دام استان ضمن معرفی و ارائه پتانسیل های دامپروری استان، لزوم حفظ و بهبود ذخائر ژنتیکی دام های  بومی را مورد تاکید قرار داد.

 در پایان جلسه آقای بهشتی فرماندار شهرستان مغان، ارائه برنامه بهبود وضعیت پرورش دام منطبق بر اقلیم شهرستان را ضروری دانست و ضمن حمایت از برنامه های مذکور، ایجاد جهش تولید و عملیاتی کردن برنامه های اقتصاد مقاومتی در حوزه دام شهرستان گرمی را مورد تاکید قرار داد.
روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

fiber_new22 مرداد 1399: نشست مشترک رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مسئولان مرکز تحقیقات اصفهان fiber_new22 مرداد 1399: برگزاری گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new21 مرداد 1399: راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در کرج fiber_new19 مرداد 1399: بررسی ظرفیت های موجود برای توسعه و تجاری سازی فناوری ها در گردهمایی مجازی روسای بخش های علوم دامی fiber_new19 مرداد 1399: در حکمی از سوی دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی علیمراد سرافرازی به سمت سرپرست مركز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد كشاورزی منصوب شد
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.