alarmسه شنبه 17 تیر 1399 - 05:08

Tuesday 7 July 2020 - 05:08alarm

alarmالثلاثاء 16 ذو القعدة 1441 - 05:08

وزیر جهاد کشاورزی با حضور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی نقش و جایگاه بخش كشاورزی در افزایش تاب‌آوری در برابر تحریم‌ها و ارتقای رشد اقتصادی كشور را تشریح و تبیین كرد

وزیر جهاد کشاورزی با تبیین جایگاه بخش کشاورزی اظهار داشت: این بخش با دارا بودن بیش از ۴.۳ میلیون نفر بهره‌بردار، دارای سهم هشت درصدی از تولید ناخالص داخلی یعنی حدود ۴۰ میلیارد دلار است.

alarmسه شنبه 3 تیر 1399 - 09:49 comment0 remove_red_eye30

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و به نقل از ایرنا، دکتر کاظم خاوازی روز یکشنبه اول تیرماه جاری در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی در تولید، اشتغال‌زایی و پایداری محیط زیست، افزود: با وجود نقش بی‌بدیل بخش کشاورزی در افزایش تاب‌آوری در مقابل تحریم‌ها و ارتقای رشد اقتصادی کشور در نبود درآمدهای نفتی، اما در سال‌های گذشته حداکثر سرمایه‌گذاری در این بخش هیچ‌گاه از پنج درصد بیشتر نبوده است.

وی مهمترین اهداف در این بخش را ارتقای امنیت غذایی با تاکید بر حفظ منابع پایه آبی، خاکی و ژنتیکی، حضور پایدار بهره‌برداران در این بخش و مثبت کردن تراز تجاری غذای کشور برشمرد.

خاوازی گفت: ‌سطح زیر کشت تولید زرارعی کشور ۱۸.۵ میلیون هکتار و کل تولید ۱۲۴ میلیون تن است که تولیدات زراعی ۸۳.۵ میلیون تن آن را تشکیل می‌دهد و  در این بین، تولید گندم به عنوان راهبردی‌ترین محصول زراعی ۱۴ میلیون تن پیش‌بینی شده، در حالی که برنامه تکلیف شده برای امسال ۱۳.۴ میلیون تن بوده است.

به گفته این عضو کابینه دولت، در حوزه زراعت جو نیز تولید ۳.۵ میلیون تن محصول پیش‌بینی می‌شود، در حالی که تکلیف برنامه ۳.۲ میلیون تن و نیاز کشور به آن ۶.۵ میلیون تن است. وی همچنین افزود :‌ تولید ۱.۵ تا ۱.۷ میلیون تن شکر،  ۵۶۰ هزار تن دانه های روغنی، ۶۸۰ هزار تن حبوبات، ۲۲۰ هزار تن پنبه وش، ۲۲ میلیون تن نباتات علوفه ای، ۱۴.۳ میلیون تن سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی و ۸.۳ میلیون تن محصولات جالیزی در سال جاری پیش‌بینی می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه‌کرد:‌ در بخش باغبانی تولید ۲۳ میلیون تن محصول پیش بینی می شود که مهمترین آنها چهار میلیون تن سیب درختی، ۵.۴ میلیون تن مرکبات، ۳.۲ میلیون تن انگور، سه میلیون تن محصولات گلخانه ای، ۱.۲ میلیون تن خرما و ۱.۶ میلیون تن انار است.

وی خاطرنشان‌کرد:‌ در زیر بخش زراعی، مشکل اصلی وابستگی به خارج برای تامین نهاده‌های دامی است و برای ارتقای این بخش افزایش ۵.۲ میلیون تنی تولید (۱.۷ میلیون تن در بخش آبی و ۳.۵ میلیون تن در بخش دیم) برنامه‌ریزی شده است.

خاوازی اظهار داشت: در بخش باغبانی، افزایش چهار هزار و ۵۰۰ هکتاری سطح زیر کشت گلخانه‌ها (از سطح ۱۸ هزار و ۸۰۰ هکتاری کنونی) ‌برنامه‌ریزی شده است. وی افزود: ‌ تاکنون ۶۰ هزار هکتار باغ در اراضی شیب‌دار ایجاد شده و  در برنامه امسال ،  افزایش ۲۰ هزار هکتاری آن در نظر گرفته شده است. 

این مقام مسوول افزود: امسال همچنین دو هزار و ۲۰۰ هکتار به سطح زیر کشت گیاهان دارویی اضافه می‌شود و برای توسعه آن در اراضی مرتعی و جنگلی نیز برنامه داریم.وی با اشاره به بخش دام و طیور، خاطرنشان‌کرد:‌ در این بخش ۶۵ میلیون راس دام سبک و ۸.۴ میلیون راس دام سنگین وجود دارد و سالیانه ۱.۴ میلیارد قطعه جوجه ریزی گوشتی و ۱۴ میلیون قطعه مرغ مادر پرورش داده می‌شود.

خاوازی ادامه‌داد: برای امسال تولید ۲.۷ میلیون تن گوشت طیور (تکلیف برنامه ۲.۳۳ میلیون تن)، ۱۱ میلیون تن شیر (تکلیف برنامه ۱۰.۷ میلیون تن)، یک میلیون و ۴۰ هزار تن تخم مرغ (تکلیف برنامه یک میلیون و ۲۴ هزار تن)، ۸۶۰ هزار تن گوشت قرمز، ۱۱۲ هزار تن عسل و یک‌هزار و ۳۸۵ تن پیله تر کرم ابریشم پیش‌بینی شده است.وی گفت: در برنامه جهش تولید، تا پایان امسال تولید ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز، ۱۲۰ هزار تن عسل و یک‌هزار و ۶۰۰ تن پیله تر کرم ابریشم برنامه‌ریزی شده است.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به بخش شیلات و آبزیان، گفت: اکنون هفت هزار و ۳۰۰ مزرعه آبزی پروری و ۱۱ هزار و  ۳۴۹ شناور صیادی در کشور وجود دارد و تولید سالیانه شیلات و آبزیان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن، صید ۷۵۵ هزار تن، آبزی پروری ۵۲۵ هزار تن و خاویار پرورشی ۱۰.۷ تن است.  وی بیان‌داشت:‌ وسعت کنونی جنگل‌های کشور ۱۴.۳ میلیون هکتار در پنج رویشگاه است، همچنین ۸۴ میلیون هکتار مرتع، ۲.۷ میلیون هکتار درختچه و بیشه‌زار و ۳۲.۶ میلیون هکتار بیابان در کشور وجود دارد.

خاوازی خاطرنشان‌کرد: سالیانه ۱.۴ میلیون هکتار از مراتع کشور ممیزی می‌شود و تاکنون ۷۶ میلیون هکتار از مراتع کشور ممیزی شده، همچنین ۵۰ هزار هکتار از اراضی مرتعی برای توسعه کشت دانه‌های روغنی شناسایی شده است.

وی از اجرای طرح کاداستر در ۳۲ میلیون هکتار از اراضی جنگلی خبر داد و گفت: امسال ۳۰ هزار هکتار بابت زراعت چوب هدف‌گذاری شده است، جنگل‌کاری اقتصادی ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار پیش بینی می شود و توسعه و غنی سازی جنگل‌ها در سطح ۴۰ هزار هکتار در دست اجراست.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین از کمک به مردم در تامین مسکن با در اختیار گذاردن اراضی با کاربری غیر کشاورزی و منابع طبیعی به وزارت راه و شهرسازی خبر داد و افزود: در بخش امور اراضی نیز طرح کاداستر سالیانه در ۵۰۰ هزار هکتار از این اراضی اجرایی می‌شود و امسال این آمار دو برابر خواهد شد.روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور 

fiber_new15 تیر 1399: دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌جمهور: موسسه تحقیقات علوم دامی برای توسعه زیرساخت های خود در خصوص زیست بوم فناوری در حوزه دام و طیور روی کمک های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حساب کند. fiber_new14 تیر 1399: معاون علمی و فناوری رئيس ‌جمهور: برضرورت شکل گیری یک زیست بوم کامل فناوری در حوزه دامپروری در موسسه تحقیقات علوم دامی کشورتاکید کرد fiber_new12 تیر 1399: بازدید دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌ جمهور از ظرفیت های تجاری سازی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و شرکت های مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور علوم دامی fiber_new11 تیر 1399: برگزاری جلسه جمع بندی چگونگی ادامه کار واحد گاوداری ایستگاه ملی گاودشت در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new10 تیر 1399: برگزاری روز مزرعه معرفی سیلاژ خوراک کامل دام بر پایه تفاله پرتقال در ایستگاه ملی تحقیقات گاودشت
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.