alarmسه شنبه 17 تیر 1399 - 03:20

Tuesday 7 July 2020 - 03:20alarm

alarmالثلاثاء 16 ذو القعدة 1441 - 03:20

دامپروری مجموعه اقتصادی پویاست و در شرایط تورم و تحریم اقتصادی دارای رشد مثبت است

دکتر فرهاد میرزایی: دامپروری مجموعه اقتصادی پویاست و در شرایط تورم و تحریم اقتصادی دارای رشد مثبت است و می تواند اشتغال ایجاد کند و سرمایه گذاری در آن قابل توجیه است

alarmسه شنبه 27 خرداد 1399 - 13:32 comment0 remove_red_eye77

به مناسبت گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی و نامگذاری یکی از روزهای این هفته به نام "کشاورزی، افزایش بهره وری، توسعه اقتصاد کشاورزی" از سوی خبرنگار روابط عمومی، گفتگویی با دکتر فرهاد میرزایی کارشناس محقق اقتصاد دامپروری با 29 سال سابقه کار در بخش مدیریت پرورش موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در خصوص مفاهیم و الزامات اقتصاد دامپروری انجام شده که ملاحظه می فرمایید. 

طبق آمارهاي رسمی، سهم بخش کشاورزي از تولیـد ناخـالص ملـی حـدود 25 درصـد اسـت کـه از ایـن میـزان، 45 درصد مربوط به دامپروري است. با این تفسیر، حدود 11 درصد از تولید ناخالص ملی از دامپـروري تـأمین مـی شـود؛ ضمن اینکه از سطح اشتغال زایی بالایی نیز برخوردار اسـت. 

اگـر بخـواهیم بـه جزئیـات دامپـروري در کشـور اشاره نماییم، باید اضافه کرد که حدود 7 تـا 8 میلیـون رأس گـاو و 60 تـا 70 میلیـون رأس گوسـفند و بـز در کشـور وجود دارد. در کنار این، سالانه حدود 800 میلیون تا یک میلیارد قطعه مرغ در کشور تولید می شـود. سـهم تولیـدات این میزان دام و طیور با احتساب فرآورده هاي آنها در حدود 7 تـا 8 میلیـارد دلار مـی باشـد کـه رقـمی قابـل رقـابت بـا درآمدهاي نفتی است. 

دکتر میرزایی با بیان این مقدمه یادآور شد: ما باید این نگاه را داشته باشیم که چه نهاده ایی را به سیستم وارد می کنیم  و چه ستانده ایی از آن دریافت می کنیم به عبارتی چقدر هزینه کردیم و چقدر درآمد حاصل شده است. در این راستا باید یادآور شد، زیربخش دامپروری زیربخش مهمی از اقتصاد کشور محسوب می شود، به طور مثال گردش مالی بخش دامپروری در سال  97 حدود 135 هزار میلیارد تومان براساس دلار 3 هزار تومان بود که اکنون باید این رقم با دلار 18 هزار تومان محاسبه شود. 

ایشان خاطر نشان کرد: وسعت مراتع در کشور ما  85 میلیون هکتار می باشد که از این وسعت 5/9 درصد جزو مراتع خوب محسوب می شوند. در نتیجه حدود 8 میلیون هکتار مرتع خوب در دسترس دامداران است. اگر در هر هکتار 2 راس گوسفند ماده نگهداری کنیم، در اثر زاد و ولد 16 میلیون راس بره خواهیم داشت که در طول 6 ماه به وزن 45 کیلوگرم می رسند که عدد قابل ملاحظه ای از تولید گوشت قرمز را به خود اختصاص می دهد، پس می توان نتیجه گیری کرد که دامپروری یک مجموعه اقتصادی پویاست و در شرایط اقتصادی تورم و تحریم اقتصادی دارای رشد مثبت است و می تواند اشتغال ایجاد کند و سرمایه گذاری در آن قابل توجیه است.

دکتر میرزایی در ادامه با اشاره به پررنگ بودن اقتصاد دامپروری در کشورهایی چون هندوستان یادآور شد: در سال 97 به اتفاق دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشورو مهندس کرمی معاون برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه، سفری به کشور هندوستان داشتیم در این سفر با رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی هند دیداری داشتیم. از ایشان در مورد دریافت بودجه از دولت پرسیدیم در پاسخ گفت: ما ارزش تولیدات دامی را محاسبه می کنیم و به مسئولین دولتی می گوییم که سهم تحقیقات در ارزش تولیدات دامی کشورمان به چه میزان است و به این شکل برای دریافت بودجه استدلال می کنیم.

ایشان در ادامه این مطلب یادآور شد: مهمترین بخش هزینه ای در پرورش دام، مربوط به خوراک دام است که 70 درصد هزینه ها را در بر می گیرد، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با تحقیق بر روی جیره غذایی دام در اثرگذاری اقتصادی این 70 درصد ارزش هزینه ایی خوراک دام نقش دارد.

دکتر میرزایی خاطر نشان کرد: با آموزش نیروها و انتقال تجربه های علمی و کاربردی حاصل از تحقیقات در کاهش این هزینه ها و تاثیر درآمد افزایی می توانیم نقش موثری داشته باشیم. 


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

fiber_new15 تیر 1399: دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌جمهور: موسسه تحقیقات علوم دامی برای توسعه زیرساخت های خود در خصوص زیست بوم فناوری در حوزه دام و طیور روی کمک های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حساب کند. fiber_new14 تیر 1399: معاون علمی و فناوری رئيس ‌جمهور: برضرورت شکل گیری یک زیست بوم کامل فناوری در حوزه دامپروری در موسسه تحقیقات علوم دامی کشورتاکید کرد fiber_new12 تیر 1399: بازدید دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌ جمهور از ظرفیت های تجاری سازی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و شرکت های مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور علوم دامی fiber_new11 تیر 1399: برگزاری جلسه جمع بندی چگونگی ادامه کار واحد گاوداری ایستگاه ملی گاودشت در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new10 تیر 1399: برگزاری روز مزرعه معرفی سیلاژ خوراک کامل دام بر پایه تفاله پرتقال در ایستگاه ملی تحقیقات گاودشت
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.