alarmسه شنبه 17 تیر 1399 - 05:15

Tuesday 7 July 2020 - 05:15alarm

alarmالثلاثاء 16 ذو القعدة 1441 - 05:15

پرورش شتر در مناطق بیابانی یک حرفه اقتصادی است

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در بازدید از ایستگاه تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور (بافق) تاکید کرد: پرورش شتر در مناطق بیابانی یک حرفه اقتصادی است

alarmسه شنبه 27 خرداد 1399 - 12:15 comment0 remove_red_eye92دوشنبه 26 خردادماه سال جاری در ششمین روز از هفته جهاد کشاورزی، دکتر کامبیز بازرگان، معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و هیات همراه به استان یزد سفر نمودند.

دکتر بازرگان و هیات همراه در این سفر از ایستگاه تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد بازدید نمودند و طی آن، دکتر اسمعیل زاده حسینی رییس مرکز، گزارشی از فعالیت های این ایستگاه را به آگاهی دکتر بازرگان و هیات همراه رساند و همچنین دکتر بیطرف ثانی مسئول بخش تحقیقات علوم دامی مرکز و مهندس زارع مسئول ایستگاه، پیرامون طرح های در دست اجرا و فعالیت های جاری این ایستگاه و فعالیت روز مزرعه شتر تک کوهانه کشور ، گزارشی ارائه نمودند.

در این بازدید دکتر بازرگان از پرورش شتر به عنوان یک حرفه اقتصادی در مناطق بیابانی یاد کرد و خواستار توسعه این حرفه در این مناطق شد. ایشان رکوردهای ثبت شده مشتمل بر شجره، بیومتری و وزن کشی را در این ایستگاه ارزشمند یاد کردند.

ایستگاه تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور (بافق) در سال 1371 تاسیس شده است و تاکنون پروژه های متعددی در زمینه های تغذیه، تولید مثل، اصلاح نژاد و دامپزشکی اجرا شده است. در حال حاضر با توجه به اجرای پروژه توسعه سامانه بهره ور شتر، در محورهای انتخاب ژنومی، فناوری اطلاعات و شبکه سازی فعالیت می شود. تولید داده های ژنومی با تکنیک GBS برای اولین بار، در قالب پروژه " انتخاب ژنومی شتر تک کوهانه استان یزد" از جمله مواردی است در این ایستگاه صورت پذیرفته است. همچنین طراحی و تولید اپلیکیشن ساربانیار به منظور تسهیل رکوردگیری، ارائه آموزش های مهارتی و شبکه سازی شترداری نیز قابل ذکر است. تخمین وزن از طریق پردازش تصویر و همچنین ردیابی شتر از طریق این اپلیکیشن با توجه به شیوه پرورش و توزیع شتر در مرتع در دست پیگیری است. 

این ایستگاه به عنوان سایت الگویی پرورش شتر معرفی شده است و  رویدادهای آموزشی، ترویجی از جمله روز ملی مزرعه شتر تک کوهانه کشور در سال 1398 برگزار شده است.

تنها ایستگاه تحقیقاتی شتر تک کوهانه کشور، در زمینی به مساحت 200 هکتار واقع در 10 کیلومتری شهرستان بافق قرار گرفته است و دارای امکاناتی از جمله ساختمان اداری، نگهبانی، اصطبل، بهاربند، انبار خوراک، سیلو ، امکانات رکوردگیری، ثبت شجره و بانک جامع اطلاعات شتر می باشد.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new15 تیر 1399: دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌جمهور: موسسه تحقیقات علوم دامی برای توسعه زیرساخت های خود در خصوص زیست بوم فناوری در حوزه دام و طیور روی کمک های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حساب کند. fiber_new14 تیر 1399: معاون علمی و فناوری رئيس ‌جمهور: برضرورت شکل گیری یک زیست بوم کامل فناوری در حوزه دامپروری در موسسه تحقیقات علوم دامی کشورتاکید کرد fiber_new12 تیر 1399: بازدید دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌ جمهور از ظرفیت های تجاری سازی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و شرکت های مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور علوم دامی fiber_new11 تیر 1399: برگزاری جلسه جمع بندی چگونگی ادامه کار واحد گاوداری ایستگاه ملی گاودشت در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new10 تیر 1399: برگزاری روز مزرعه معرفی سیلاژ خوراک کامل دام بر پایه تفاله پرتقال در ایستگاه ملی تحقیقات گاودشت
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.