alarmسه شنبه 17 تیر 1399 - 03:48

Tuesday 7 July 2020 - 03:48alarm

alarmالثلاثاء 16 ذو القعدة 1441 - 03:48

استفاده از دانش و توانمندی موسسه در قالب شرکت های دانش بنیان و رشد و توسعه در بخش صنعت از چشم اندازهای آینده موسسه تحقیقات علوم دامی کشور می باشد

معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها در گفتگویی به مناسبت گرامیداشت هفته جهادکشاورزی گفت: ایده آل برای یک موسسه تحقیقاتی اثر بخشی آن است که از نتایج 85 سال فعالیت پژوهشی، نوآوری و فناوری با استفاده از امکانات و توانمندی های موسسه در قالب شرکت و بخش خصوصی دانش بنیان شکل بگیرد، رشد کند و سپس فاز توسعه خود را در بخش صنعت طی کند.

alarmسه شنبه 27 خرداد 1399 - 08:37 comment0 remove_red_eye62

معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها در گفتگویی به مناسبت گرامیداشت هفته جهادکشاورزی گفت:

ایده آل برای یک موسسه تحقیقاتی اثر بخشی آن است که از نتایج 85 سال فعالیت پژوهشی، نوآوری و فناوری با استفاده از امکانات و توانمندی های موسسه در قالب شرکت و بخش خصوصی دانش بنیان شکل بگیرد، رشد کند و سپس فاز توسعه خود را در بخش صنعت طی کند.

به مناسبت گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی در خصوص کشاورزی، نوآوری و دانش محوری و رسالت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در راستای نیل به این اهداف به عنوان مجموعه ایی با قدمت 85 سال، از سوی خبرنگار روابط عمومی، گفتگویی با دکتر بنابازی معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها انجام گرفت. ایشان در این گفتگو با توجه به شرایط خاص کشور از نظر خشکسالی ها و تحریم ها به جایگاه و فعالیت های موسسه با تاکید بر تغییر دیدگاه و عملکرد محققین موسسه از نگاه صرفاً پژوهشی به نگاه پژوهش منجر به فناوری که نیاز کنونی کشور می باشد اشاره داشت که مشروح این گفتگو را ملاحظه می فرمایید.   

دکتر بنابازی در این گفتگو رسالت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را توجه به ارتقای دامپروری بومی کشور با استفاده از منابع داخلی اعم از شناسایی و ارتقاء پتانسیل ذخایر ژنتیکی بومی، تاکید بر افزایش بهره وری و بهینه سازی سیستم های پرورش دام روستایی و عشایری، بهره برداری از منابع خوراک بومی، روش های فرآوری استاندارد و بهداشتی محصولات دامی محلی و بومی سازی فناوری های نو و مدرن در حوزه پرورش دام، طیور و زنبورعسل برشمرد. از گذشته تولید دانش و پژوهش در هریک از این اهداف کلان سرلوحه بخش های پژوهشی موجود در تشکیلات فعلی این موسسه بوده و  هست و طی 85 سال فعالیت، حجم بالایی از دانش فنی تولید شده است. اکنون زمان آن است این حجم از دانش کاربردی در قالب فناوری و نوآوری به بهره برداران منتقل گردد. این امر علاوه بر اینکه به تغییر رویکرد، زیرساختهای مناسب و بستر حقوقی و قانونی و حمایت های خاص نیاز دارد، مهمتر از آن به تغییر ذهنیت پژوهشگر وابسته است که در طول چند دهه صرفاً برای تعریف پروژه و طرح پژوهشی به منظور تولید علم در قالب مقاله و گزارش نهایی شکل گرفته و جایی برای موضوعات تجاری سازی، رفع مشکل و نیاز بازار و صنعت ندارد. قطعا تغییر ذهنیت از تامین سایر الزامات گفته شده بسیار دشوارتر بوده و نیازمند یک تلاش فرهنگی همه جانبه است. یک راهکار برای این امر است که محقق در منافع مالی نتایج پژوهش خود سهیم شده و تاثیر آن را ابتدا در معیشت و زندگی خود مستقیماً احساس کند. 

ایشان در ادامه افزود: بر این اساس با توجه به پیشینه و قدمت موسسه، این مجموعه پتانسیل منابع ژنی داخل کشور را شناسایی کرده و آنها را مستندسازی و منتشر نموده است و در ادامه کوشش بر آن بوده با اجرای پروژه های پژوهشی، توان ژنتیکی آنها را اصلاح نموده و ارتقا بخشد به نحوی که تا توان رقابت با دام های پر تولید خارجی را داشته باشد. شناسایی و به دست آوردن ویژگی های 28 توده گوسفند، 16 توده بز، 8 توده گاو بومی و سایر گونه های دام، طیور و زنبورعسل توسط بخش ژنتیک و اصلاح نژاد موسسه تحقیقات علوم دامی کشور انجام شده است.

ایشان خاطر نشان کرد: در حوزه مدیریت پرورش، از سوی موسسه تحقیقات علوم دامی، سیستم های تولیدی ویژه ای که در کشور وجود دارند، شناسایی شده اند مانند: ساختار عشایری و روستایی.

معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها در بخش دیگری از این گفتگو به موضوع مهم خوراک دام که به دلیل تحریم ها از مشکلات اصلی دامداران می باشد، اشاره کرد و افزود: مهمترین بخش هزینه ای در پرورش دام، مربوط به خوراک دام است که 70 درصد هزینه ها را در بر می گیرد.

در این راستا رسالت اصلی موسسه با توجه به دانش و تخصص همکاران در حوزه تحقیقات تغذیه دام، این بوده که منابع خوراک داخلی را شناسایی کرده و از منابعی که به عنوان پسماندها و ضایعات و زائدات کشاورزی محسوب می شوند، تبدیل به خوراک دام کند و با این روش، منابع ارزشمندی با قیمت ارزان و کیفیت بالا برای خوراک دام تهیه شده است.

رسالت دیگر موسسه، توجه به علوفه های کم آب بر یا علوفه های کم آب بر جدید می باشد. بخش تحقیقات تغذیه دام با توجه به خشکسالی های اخیر در این زمینه فعالیت های موثری را به انجام رسانده است.

وی افزود: در همین زمینه ارزش غذایی تمام این منابع خوراکی، شناسایی شده و جداول ارزش غذایی در قالب کتاب هایی با عناوین پسماندهای غذایی از سوی متخصصین موسسه چاپ و منتشر شده است.

دکتر بنابازی خاطر نشان کرد: این کار بسیار ارزشمند است و جایگزین مناسبی است برای منابع خوراک وارداتی گران که به دلیل تحریم واردات آنها نیز دشوار است.

معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص پسماندهای کشاورزی یادآور شد: پسماندها و ضایعات و زائدات کشاورزی و حتی علوفه های جدید به دلیل برخی مواد ضدتغذیه ای که داخل آنها وجود دارد و شکل فیزیکی خاص خود، مستقیماً برای دام قابل مصرف نیستند، که در این خصوص باید فرآوری روی آنها صورت گیرد. در زمینه فرآوری خوراک دام همکاران پژوهشگر ما در بخش تغذیه، به روش هایی دست یافته اند که به واسطه آنها  مواد غذایی ارزشمندی که داخل پسماندها یا ضایعات است به نوعی فرآوری می شود و برای دام قابل دسترس است.

ایشان در ادامه به حوزه دیگری که موسسه در آن زمینه فعالیت می کند اشاره کرد و افزود: در بخش تحقیقات فرآوری تولیدات دامی، نگاه ما به پتانسیل های داخلی است، فرآورده های خاصی از محصولات دامی که ویژه کشور ایران است که به شیوه محلی و سنتی تهیه می شدند که اغلب بهداشتی و استاندارد نبودند. استانداردسازی و تولید بهداشتی و نیمه صنعتی این محصولات دامی از سوی بخش فرآوری تولیدات دامی پیگیری می شود.

وی خاطر نشان کرد: توجه به فرآوری محصولاتی مانند پشم و پوست در دام های بومی از کارهای ویژه و منحصر به فردی است که در این موسسه انجام شده است ولی متاسفانه به دلیل اینکه صنعت نساجی و صنعت چرم و پوست فعالیتی ندارند، تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، وارد صنعت و بازار نشده است. 

دکتر بنابازی در خصوص دام های آینده یا دام های کم آب بر یادآور شد: در بخش مدیریت پرورش موسسه تحقیقات علوم دامی از سوی متخصصین ما به دام های ویژه که به آنها دام های آینده یا دام های کم آب بر آینده گفته می شود توجه ویژه ای شده است.  مانند شتر که با اقلیم کشور ما سازگاری دارد یا برخی نژادهای گوسفند و بز که در اقلیم های سخت و مکان هایی که پرورش هیچ دام صنعتی دیگری امکان پذیر نیست، پرورش می یابند، همچنین گاو سیستانی که تنها نژادی است که در منطقه سیستان توان سازگاری دارد و هیچ یک از نژادهای خارجی در آب و هوای سیستان توان سازگاری را ندارند. توجه به این منابع خاص نیز بخشی از دستور کار موسسه است.

معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در بخش دیگری از این گفتگو یادآور شد: مجموع اینها دانش حاصل از تحقیقات است که در حوزه دامپروری تولید شده که می تواند در بخش هایی مانند ساختارهای عشایری، روستایی و سیستم های نیمه صنعتی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد، به عبارت دیگر رسالت دانش محوری از سوی موسسه پیش می رود.

ایشان به خلاء بزرگی که میان تولید دانش تا استفاده آن از سوی بهره برداران، وجود دارد اشاره کرد و افزود: این خلاء بزرگ، چگونگی انتقال این دانش به بهره بردار است که این مهم وظیفه ترویج است که در سال های اخیر به آن توجه شده است. اگر این فاصله و خلاء وجود نداشت موسسه اثرگذاری بیشتری داشت به عبارتی دیگر نتیجه پژوهش به دست مردم و به بهره بردار می رسید و بازخورد آن را مشاهده می کردیم.

وی در مورد چگونگی نوآورانه بودن مباحث بالا یادآور شد: تمامی حوزه های بیان شده حوزه های نوآورانه است به عبارتی دانش خارجی را بومی سازی می کند.

راه دیگر برای اینکه دانش قابل استفاده برای بهره بردار شود، فناوری است، تبدیل دانش به فناوری و ارائه آن به بهره بردار است که با وجود معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این مهم نیز در سال های اخیر توجه شده است.

به عبارتی ما از محقق مجموعه خود، انتظار نگارش یک مقاله پژوهشی را نداریم، انتظار می رود محقق فاز تجاری سازی و فاز فناوری آن را نیز پیش ببرد و دانش را به فناوری تبدیل کند و به بهره بردار برساند .

دکتر بنابازی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مبحث مهم تجاری سازی گفت: روند تجاری سازی موضوع تازه ای است که شاید برخی از محققان با آن آشنایی نداشته باشند و در سال های اخیر به این مقوله ها توجه شده است و هدف این است  که محققان به این سمت هدایت شوند و از پژوهش صرف به سمت پژوهش همراه با فناوری تشویق شوند. این حمایت از سوی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در حال انجام است و در بهترین شکل آینده ای که می توان برای موسسه تصویر کرد که این مجموعه اثربخش باشد و تبدیل شود به کارخانه نوآوری و فناوری دامپروری کشور. به عبارتی هر نوآوری و فناوری حاصل هر دانشی از موسسه شکل بگیرد و رشد کند و مرحله توسعه خود را در بخش صنعت طی کند.

این موضوع نیازمند حمایت از هسته های اولیه فناور است که مقدمات آن از سوی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری فراهم شده است .

مراکز رشد که در موسسه مستقر شده اند بخشی از این مهم را پوشش می دهند تا از دانشی که در طول 85 سال قدمت موسسه و توسط پژوهشگران جمع آوری شده به مرحله کاربردی برسد و همکاران تشویق می شوند به جای طرح پژوهشی، طرح فناورانه ارائه دهند و از منافع تحقیقات خود بهره مند شوند.

ایشان در پایان این گفتگو تاکید کرد: رسالت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در طول 85 سال گذشته تولید دانش بوده، ولی نوآوری و فناوری رسالتی است که در سال های اخیر از موسسات پژوهشی خواسته شده که ما هم باید در این راستا پیش برویم و با نگاهی تازه مشکلات پیش روی را از سر راه برداریم.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

fiber_new15 تیر 1399: دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌جمهور: موسسه تحقیقات علوم دامی برای توسعه زیرساخت های خود در خصوص زیست بوم فناوری در حوزه دام و طیور روی کمک های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حساب کند. fiber_new14 تیر 1399: معاون علمی و فناوری رئيس ‌جمهور: برضرورت شکل گیری یک زیست بوم کامل فناوری در حوزه دامپروری در موسسه تحقیقات علوم دامی کشورتاکید کرد fiber_new12 تیر 1399: بازدید دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌ جمهور از ظرفیت های تجاری سازی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و شرکت های مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور علوم دامی fiber_new11 تیر 1399: برگزاری جلسه جمع بندی چگونگی ادامه کار واحد گاوداری ایستگاه ملی گاودشت در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new10 تیر 1399: برگزاری روز مزرعه معرفی سیلاژ خوراک کامل دام بر پایه تفاله پرتقال در ایستگاه ملی تحقیقات گاودشت
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.