alarmسه شنبه 17 تیر 1399 - 04:53

Tuesday 7 July 2020 - 04:53alarm

alarmالثلاثاء 16 ذو القعدة 1441 - 04:53

طرح پایلوت پرورش مرغ بومی"خزك" توسط دفتر زنان روستایی در استان سیستان و بلوچستان با موفقیت اجرا شد

طرح پایلوت پرورش مرغ بومی "خزک" با همکاری مشترک دفتر توسعه دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری و مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی با مشارکت زنان روستایی و عشایری، در استان سیستان و بلوچستان با موفقیت اجرا شد.

alarmچهارشنبه 7 خرداد 1399 - 13:05 comment0 remove_red_eye108

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و به نقل از موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، طرح  پایلوت پرورش مرغ بومی "خزک" با همکاری مشترک دفتر توسعه دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری و مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی با مشارکت زنان روستایی و عشایری، در استان سیستان و بلوچستان  با موفقیت اجرا شد. اهداف  این پروژه کمک به امنیت غذایی، ایجاد اشتغال، احیا و حفظ ذخایر ژنتیکی و گونه‌های نادر جانوری است.

دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری  با اجرای پروژه‌های خرد محلی توسط زنان، رونق اقتصادی را در سال «جهش تولید » برای جوامع روستایی به ارمغان آورده و هم‌زمان با اجرای این‌گونه پروژه‌های منحصر به فرد، به حفظ ذخایر ژنتیکی و گونه‌های جانوری و گیاهی کمیاب با مشارکت زنان کمک می‌کند.

"خزک" گونه‌ای از نژاد اصیل مرغ بومی سیستان است، که در برابر شرایط محیطی منطقه بسیار مقاوم و پر بازده می‌باشد.

 اجرای این طرح، به‌صورت پایلوت، با هماهنگی و نظارت کارشناس مسئول امور زنان روستایی استان و با مشارکت  20  زن روستایی عضو صندوق اعتبارات خرد روستایی واقع در روستای "ده ارباب" شهرستان زابل که از روستاهای محروم کشور محسوب می‌شود،  آغاز شد که علاوه بر توزیع 2000  جوجه یک‌روزه و نهادهها در بین آن‌ها، دوره‌های آموزشی  نیز در زمان‌های مختلف رشد جوجه نیز به زنان روستایی ارایه شد.

 از اثراتی که این طرح در کوتاه‌مدت داشته است، ایجاد انگیزه و ترغیب زنان روستایی برای پرورش مرغ بومی در منازل با کمترین امکانات بوده و همچنین علاوه بر درخواست‌کنندگان در این روستا، سایر صندوق‌های اعتبارات خرد روستاهای  شهرستان زابل نیز، تمایل خود را نسبت به درخواست پرورش جوجه‌ی یک‌روزه خزک اعلام کردند.

تکمیل زنجیره تولید، از تولید مرغ تا تخم‌مرغ و  بسته‌بندی آن با برند "خزک" از اهداف مهم این طرح می‌باشد


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new15 تیر 1399: دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌جمهور: موسسه تحقیقات علوم دامی برای توسعه زیرساخت های خود در خصوص زیست بوم فناوری در حوزه دام و طیور روی کمک های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حساب کند. fiber_new14 تیر 1399: معاون علمی و فناوری رئيس ‌جمهور: برضرورت شکل گیری یک زیست بوم کامل فناوری در حوزه دامپروری در موسسه تحقیقات علوم دامی کشورتاکید کرد fiber_new12 تیر 1399: بازدید دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌ جمهور از ظرفیت های تجاری سازی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و شرکت های مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور علوم دامی fiber_new11 تیر 1399: برگزاری جلسه جمع بندی چگونگی ادامه کار واحد گاوداری ایستگاه ملی گاودشت در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new10 تیر 1399: برگزاری روز مزرعه معرفی سیلاژ خوراک کامل دام بر پایه تفاله پرتقال در ایستگاه ملی تحقیقات گاودشت
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.