alarmدوشنبه 12 خرداد 1399 - 02:22

Monday 1 June 2020 - 02:22alarm

alarmالإثنين 9 شَوّال 1441 - 02:22

نشست مشترک مسئولان موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری

هدف از این نشست، بررسی استفاده از ظرفیت های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در جهت تامین برخی از اهداف بسته امنیت غذایی کشور عنوان شد

alarmشنبه 27 اردیبهشت 1399 - 08:50 comment0 remove_red_eye56


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: نشست مشترک مسئولان موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری با حضور دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه، دکتر بنابازی معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها، روسای بخش های تحقیقاتی، دکتر قلی زاده مدیر اجرایی بسته امنیت غذایی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و مهندس دادفر از اعضای دبیرخانه این ستاد در تاریخ 24 اردیبهشت ماه 1399 در سالن گفتگوی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد.

هدف از این نشست، بررسی استفاده از ظرفیت های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در جهت تامین برخی از اهداف بسته امنیت غذایی کشور عنوان شد.

در این نشست دکتر اسماعیل خانیان ضمن سخنانی در مورد کارکردهای موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و برخی طرح های انجام شده، نکاتی را بیان کرد و افزود: معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در بخش کشاورزی نسبت به بخش های دیگر دیدگاه و نگرش ضعیف تری دارد زیرا درصد سود در حوزه های کشاورزی و دامپروری اندک است .

ایشان افزود: ما روی بحث تولید علوفه از پسماندهای کشاورزی و دانش فنی آن کار کرده ایم  و دانش فنی آن موجود است و در این زمینه شرکت هایی در اراک و کردستان فعالیت دارند که شما می توانید روی آنها سرمایه گذاری کنید. همچنین در مورد خوراک دام یا مکمل ها نیز کارخانه هایی در حال فعالیت هستند که می توانند با شما همکاری کنند.

در ادامه دکتر بنابازی ضمن بیان پیشینه موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، در خصوص هر یک از بخش های تحقیقاتی و ظرفیت های موجود در موسسه برای همکاری های بیشتر با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطالبی بیان کرد و افزود: موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به عنوان یک مجموعه علمی با این توانمندی ها می تواند یکی از بازوهای امنیت غذایی کشور باشد. زیرا موسسه با این پیشینه و امکانات، اشراف کاملی به حوزه دامپروری کشور دارد و تا حدود زیادی بخش صنعت را نیز می شناسد و با دانشگاه ها در ارتباط است و در زمینه آموزش و ترویج نیز دستی دارد، پس به عنوان بازوی علمی در این زمینه اعلام آمادگی می کنیم که در خدمت امنیت غذایی کشور باشیم.

وی افزود: در بخش تغذیه، استفاده از منابع داخلی خوراک دام و یا روش های فرآوری، سه ویژگی ارزآوری، کاهش ارزبری و استراتژیک بودن را دارد مانند ذرت و سویا که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه دکتر قلی زاده مدیر اجرایی بسته امنیت غذایی ستاد توسعه زیست  فناوری ریاست جمهوری ضمن سخنانی اظهار داشت: هدف این است که ظرفیت های افراد و شرکت ها را در سبد سرمایه گذاری تعریف کنیم و همچنین انعقاد قرارداد و نظارت بر حسن انجام آن داشته باشیم.

ما در زمینه تامین امنیت غذایی و امکان سنجی و ظرفیت سنجی فعالیت می کنیم و در این راستا  در زمینه زراعت و باغبانی، دام و طیور و آبزیان و شناخت زیست بوم، حرکت هایی را آغاز کرده ایم.

وی یادآور شد: رسالت ستاد توسعه زیست فناوری در حمایت از سه حوزه تولیدمثل، اصلاح نژاد و بهداشت دامپزشکی می باشد.

ایشان خاطر نشان کرد: تغذیه و تولیدمثل و بهداشت دامپزشکی در یک حوزه خلاصه می شوند، حوزه دوم تجهیزات و مکانیزاسیون، و حوزه سوم هوشمندسازی و اینترنت اشیاء است.

وی افزود: اگر در این حوزه ها طرح دارای اولویت باشد، کارشناسان ما این اولویت ها را ارزیابی کرده و به عبارتی اگر طرح ها از نظر ارزآوری و کاهش ارزبری و استراتژیک بودن در اولویت باشند، می توانیم جذب سرمایه برای حمایت از اینگونه طرح ها داشته باشیم.

دکتر قلی زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم حمایت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، از موسسه ها و مراکز دولتی یادآور شد: برای نمونه، اصلاح نژاد بخشی از رسالت های ستاد توسعه زیست فناوری می باشد و اگر پروژه ای در این حوزه ها باشد و شرکتی توانمند آن را اجرا کند، معاونت علمی فناوری از آن حمایت می کند و یا اینکه شرکتی با موسسه قرارداد می بندد که از زیرساخت های آن استفاده کند در این مورد نیز معاونت علمی فناوری، هزینه های آن را پرداخت می کند.

ایشان افزود: اولویت بندی براساس پروژه های کوتاه مدت که به بهره برداری برسند، می باشد و در حوزه تغذیه اولویت ها مشخص هستند .

مدیر اجرایی بسته امنیت غذایی ستاد توسعه زیست  فناوری ریاست جمهوری افزود: اگر تیم های قوی بدون کلی گویی  و با ارزیابی اولویت ها بتوانند شرکت معرفی کنند و به وسیله سبد سرمایه گذاری بتوانند جذب سرمایه کنند، ما از آن شرکت ها حمایت می کنیم و دراین راستا اگر تیم تحقیقاتی توانمندی باشد، که بتواند اولویت ها را رده بندی کند یا شرکت را مشخص کند، ما در این حوزه ها قراردادهای برون سپاری منعقد می کنیم.

همچنین برای شناخت زیست بوم سه بازو در نظر گرفته ایم: ظرفیت سامانه دانش بنیان، استفاده از ظرفیت افراد و نهادهای آگاه و استفاده از فراخوان.

ایشان افزود: فراخوان فرد محور نیست و برای شرکت در نظر گرفته شده و شرکت هایی که وارد فراخوان می شوند باید پروپوزال تکمیل کنند.

دکتر باقری درخصوص تشکیل فراکسیون اقتصاد دانش بنیان در مجلس مطالبی بیان کرد و افزود: هدف فراکسیون اقتصاد دانش بنیان در مجلس، حمایت از دانش بنیان ها هستند و هدف حمایت از شخص نیست و حمایت از شرکت مورد نظر می باشد.

وی تاکید کرد: اولویت اصلی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در سال جدید، بحث امنیت غذایی است و در این راستا فراخوان عمومی می دهیم که هر شخصی در کشور طرح داشت به ویژه طرح هایی که سطح فناوری بالایی داشته باشد، ما به عنوان گروه تولید، تجاری سازی و بازار، که نگاهمان تولیدی است با این شخص در قالب شرکت همکاری خواهیم داشت.

دکتر قلی زاده  خاطر نشان کرد: معاونت علمی فناوری بر هدایت افراد به سمت شرکت تاکید دارد و هدف این است که اساتید شرکتی تشکیل دهند و از زیرساخت های موسسه بهره مند شوند زیرا، دیدگاه ما نسبت به موسسه مثبت است و شرکت های بیرون نیز می توانند از زیرساخت های اینجا استفاده کنند. ما نیز براساس  پروژه و اولویت به شرکت ها بودجه می دهیم تا از زیرساخت های موسسه بهره ببرند که این موضوع به سود موسسه نیز هست.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

fiber_new10 خرداد 1399: انتشار كتاب راهنمای تغذیه و پرورش بز، نژاد بوئر fiber_new8 خرداد 1399: در جلسه ای با حضور دکتر جوادی سرپرست معاونت پژوهش و فناوری سازمان: روند پیشرفت طرح های كلان(مگاپروژه) سازمان مورد ارزیابی قرار گرفت fiber_new7 خرداد 1399: «یاوران تولید»، پل ارتباطی بخش تحقیقات کشاورزی با بهره‌برداران fiber_new7 خرداد 1399: طرح پایلوت پرورش مرغ بومی"خزك" توسط دفتر زنان روستایی در استان سیستان و بلوچستان با موفقیت اجرا شد fiber_new6 خرداد 1399: انتصاب رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عضویت کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام وزارت جهاد کشاورزی
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.