alarmدوشنبه 12 خرداد 1399 - 04:15

Monday 1 June 2020 - 04:15alarm

alarmالإثنين 9 شَوّال 1441 - 04:15

صدور اولین شناسنامه ملی اسب

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: اولین شناسنامه ملی اسب از سوی وزارت جهاد کشاورزی صادر شد.

alarmشنبه 6 اردیبهشت 1399 - 13:11 comment0 remove_red_eye311به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: اولین شناسنامه ملی اسب از سوی وزارت جهاد کشاورزی صادر شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در خصوص جزییات این خبر، گفتگویی با دکتر حمیدرضا سیدآبادی دبیر کمیته ملی هویت بخشی و ثبت اسب کشور انجام داده که به شرح زیر می باشد

دکتر سیدآبادی در این خصوص اعلام کرد: کمیته ملی هویت بخشی و ثبت اسب کشور براساس الزام قانونی وزارت جهاد کشاورزی به استناد مواد 10، 17 و 18 قانون نظام جامع دامپروری کشور و به منظور اجرای وظیفه حاکمیتی هویت بخشی و ثبت اسب کشور در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با همکاری مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور تشکیل گردید و اقدام به هویت بخشی (شناسایی و میکروچیپ گذاری) و ثبت اسب ملی و بین المللی اسب (صدور شناسنامه) برای تمامی اسب های کشور می نماید. تا کنون بیش از 3 هزار مورد میکروچیپ گذاری انجام شده و گواهی موقت برای متقاضیان صادر شده است.

دبیر کمیته ملی هویت بخشی اسب کشور خاطر نشان کرد: اولین سری از شناسنامه های ملی اسب کشور در هفته گذشته صادر و تحویل اسب داران گردید. این شناسنامه ها به تدریج جایگزین گواهی های موقت صادر شده خواهد شد و اعتبار آن به عنوان تنها مدرک هویتی اسب کشور و مطابق تبصره 2 ماده 2 آیین نامه اجرایی ماده 10 قانون نظام جامع دامپروری کشور، همه ارگان ها، سازمان ها، اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط، ملزم به تایید و استفاده از اطلاعات مندرج در آن می باشند.

ایشان یادآور شد: شناسنامه مذکور با امضای رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور، به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی معتبر خواهد بود.

ایشان در ادامه افزود: در ماده 2 قانون نظام جامع دامپروری کشور به صراحت اعلام شده که دام به حیوانی اطلاق می شود که برای امور تغذیه انسان و یا تغذیه دام و فعالیت های اقتصادی، تولیدی، آزمایشگاهی، ورزشی و تفریحی، تولید، نگهداری و پرورش داده می شود و لذا اسب نیز بر اساس این تعریف، دام و مشمول این قانون می باشد.

دکتر سیدآبادی خاطر نشان کرد: بر اساس قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور مصوب 1396، وزارت جهاد کشاورزی موظف به شناسایی، نگهداری، ثبت، حفاظت از منابع ژنتیکی در حوزه کشاورزی و دام می باشد و نژادهای مختلف اسب در کشور نیز یکی از ذخایر ژنتیکی با ارزش می باشد که قانون گذار با توجه به امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی متخصص شاغل در وزارت جهاد کشاورزی، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را به عنوان متولی شناسایی، ثبت و حفظ ذخایر ژنتیکی کشور معرفی کرده است

ایشان افزود: در حال حاضر هویت بخشی (میکروچیپ گذاری، نمونه گیری، انجام آزمایشات ژنتیکی، انجام تست های انساب و انتساب)، صدور شناسنامه و ورود اطلاعات اسبها در سامانه جامع هویت گذاری و اصلاح نژاد دام کشور توسط موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور در حال انجام می باشد

دکتر سیدآبادی در خصوص روند صدور شناسنامه ملی اسب یادآور شد: کارشناسان مسئول اخذ نمونه و تعیین هویت به استان های مختلف کشور عزیمت نموده و پس از کاشت میکروچیپ در گردن اسب نسبت به اخذ نمونه مو اقدام می نمایند. نمونه ها جهت انجام آزمایشات ژنتیکی به آزمایشگاه معتبر دارای رتبه 1 از انجمن بین المللی ژنتیک دام (ISAG) ارسال و تست های ژنتیکی بر روی آنها انجام و نتایج در دو فرمت اکسل و pdf به موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ارسال می گردد. در صورت تایید اطلاعات هویتی اسب، شناسنامه ملی اسب صادر می شود.


اداره امور بین الملل و روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new10 خرداد 1399: انتشار كتاب راهنمای تغذیه و پرورش بز، نژاد بوئر fiber_new8 خرداد 1399: در جلسه ای با حضور دکتر جوادی سرپرست معاونت پژوهش و فناوری سازمان: روند پیشرفت طرح های كلان(مگاپروژه) سازمان مورد ارزیابی قرار گرفت fiber_new7 خرداد 1399: «یاوران تولید»، پل ارتباطی بخش تحقیقات کشاورزی با بهره‌برداران fiber_new7 خرداد 1399: طرح پایلوت پرورش مرغ بومی"خزك" توسط دفتر زنان روستایی در استان سیستان و بلوچستان با موفقیت اجرا شد fiber_new6 خرداد 1399: انتصاب رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عضویت کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام وزارت جهاد کشاورزی
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.