alarmجمعه 15 فروردین 1399 - 23:47

Friday 3 April 2020 - 23:47alarm

alarmالجمعة 9 شَعْبان 1441 - 23:47

در گردهمایی روسای بخش های علوم دامی: رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور بر نقش بازار و مشتری محوری در تبیین طرح های توسعه ای و پژوهشی تاکید کرد

مراسم گردهمایی دو روزه روسای بخش های علوم دامی مراکز تحقیقات استان ها و اعضای هیات علمی جذب جدید در تاریخ 14 بهمن ماه سال جاری در سالن پژوهشکده موسسه تحقیقات علوم دامی کشور آغاز شد.

alarmدوشنبه 14 بهمن 1398 - 14:17 comment0 remove_red_eye201


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: مراسم گردهمایی دو روزه روسای بخش های علوم دامی مراکز تحقیقات استان ها و اعضای هیات علمی جذب جدید، با حضور دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر بازرگان معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته ها سازمان تحقیقات، روسای بخش های علوم دامی مراکز تحقیقات استان ها، اعضای هیات علمی جذب جدید، روسای بخش های تحقیقاتی موسسه و مدیران و محققان و اعضای هیئت علمی در تاریخ 14 بهمن ماه سال جاری در سالن پژوهشکده موسسه تحقیقات علوم دامی کشور آغاز شد. 

انطباق بین سیاست ها و اولویت های ستاد موسسه و بخش های علوم دامی مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان ها با تأکید بر بروندادهای طرح، پروژه های تحقیقاتی بخش های علوم دامی مراکز و اعضای هیات علمی جدید الورود از اهداف این گردهمایی به شمار می رود.

در این مراسم دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن بیان کلیاتی در خصوص سیاست های آینده مؤسسه اظهار داشت: دهه 90 – دهه برونداد اثر گذار می باشد .

ایشان تمرکز اعتبارات پژوهشی در معاونت فن آوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، افزایش فشار جهت ایجاد درآمد اختصاصی (درآمدهای پژوهشی و غیر پژوهشی)، کوچک سازی و کاهش شدید نیروی انسانی را از ویژگی و چالش های این پروسه زمانی برشمرد و افزود:

اهمیت دادن به برونداد مانند اجرای طرح، نوشتن گزارش نهایی، احداث آزمایشگاه و خرید تجهیزات به عنوان مقدمه کار می باشد نه هدف، همچنین اهمیت دادن به خریدار نتایج، اهمیت دادن به تاثیر گذاری روی فعالیت های اقتصادی کلان (out come) بصورتی که موسسات بتوانند نقش خود را در درآمد ناخالص ملی به اثبات برسانند، از دیگر ویژگی های این موضوع است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در ادامه بر نقش بازار و مشتری محوری در تبیین طرح های توسعه ای و پژوهشی تاکید کرد. و در خصوص نحوه تامین اعتبار طرح های مراکز تحقیقاتی استان ها مطالبی بیان کرد.

در ادامه مراسم دکتر بازرگان معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته های سازمان تحقیقات ضمن سخنانی اظهار داشت: طرح های ارائه شده باید براساس نیازهای جامعه باشد، با این رویکرد در حوزه پژوهش می باید نگرش سیستمی به موضوع داشته باشیم.

ایشان افزود: آنچه در سیاست های کلان کشور درج شده بهره برداری متناسب با اکولوژی کشور است.

دکتر بازرگان در ادامه خاطر نشان کرد: در پروژه های حوزه دام در مورد شتر، شترمرغ، بوقلمون، مرغابی و بلدرچین پروژه های انگشت شمار وجود دارد و در برخی موارد نیز پروژه ای وجود ندارد. و در هر موضوعی باید پژوهش متناسب با خواسته ها و نیاز جامعه تدوین شود.

دکتر بازرگان، شناسایی و نگهداری ذخایر ژنتیکی، پرورش (ساختار پرورش دام و طیور)، ژنتیک و اصلاح نژاد و همچنین فرآوری محصولات دامی را از جمله رویکردهای مهم موسسه برشمرد و افزود: از دیدگاه من چیدمان بخش ها متناسب با این کارها نیست و تناسب ساختار تشکیلاتی باید بیشتر مورد نظر قرار گیرد.

وی یادآور شد: برای هر موضوعی در امر پژوهش باید نگاه سیستمی و هم جانبه داشته باشیم تا بتوانیم در همه ابعاد پاسخگو باشیم، در حوزه علوم دامی کمبود این نگاه چند بعدی مشهود است و در این زمینه بخش خصوصی پیشرو می باشد. 

دکتر بازرگان تاکید کرد: به رغم تلاش ارزشمند در سطح کشور و در حوزه سازمان تحقیقات، متاسفانه اثر بخشی متناسب با انتظارات نیست و در بخشی از موضوعات به نظر می رسد جسارت لازم برای ورود به مشکلات را نداریم و از کنار موضوعات رد می شویم. ایشان علت اجرایی نشدن تحقیقات در بخش کشاورزی را سقوط این تحقیقات و پروژه ها را در دره مرگ عنوان کرد و افزود: نادیده گرفتن تحلیل اقتصادی، اجتماعی، جنسیت، سن بهره بردار، از دلایل مرگ فناوری است.

معاون پژوهشی سازمان تحقیقات خاطر نشان کرد: در نسخه جدیدی که سال آینده به اجرا در می آید، نگاه چند وجهی به موضوع خواهیم داشت و پرسش ها و نیازهای  کلان کشور پاسخ داده می شود و در این راستا از محققین در خواست می شود براساس نیازها پروژه ها را تعریف کنند مانند طرح کلان یا مگا پروژه "ارتقا خوداتکایی در تولید علوفه و خوراک دام و طیور" تا در سطح کلان این یافته ها به شکل بسته ای توصیه شده، برای بخش اجرا ارائه شود و در این شیوه است که محقق اثر زحمات خود در کار پژوهشی را در سطح جامعه می بیند.

دکتر بازگان در پایان یادآور شد: اثر گذاری ما به صورت هم افزا می تواند در جامعه تاثیر داشته باشد.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

          


fiber_new28 اسفند 1398: پیام نوروزی دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به همکاران fiber_new25 اسفند 1398: پیام نوروزی دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان به همکاران fiber_new20 اسفند 1398: برگزاری شورای پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new20 اسفند 1398: کاشت 100اصله نهال به مناسبت روز درختکاری در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new12 اسفند 1398: پخش سخنرانی عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشوراز شبکه دانش کشاورزی
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

extension

ساربانیار

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور