alarmشنبه 14 تیر 1399 - 14:36

Saturday 4 July 2020 - 14:36alarm

alarmالسبت 13 ذو القعدة 1441 - 14:36

دیدار و گفتگوی دبیر ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در دیدار و گفتگو با مسئولین موسسه بر همکاری با شرکت های دانش بنیان و ارائه تسهیلات به آنها تاکید کرد.

alarmشنبه 14 دی 1398 - 13:29 comment0 remove_red_eye278


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در دیدار و گفتگو با مسئولین موسسه بر همکاری با شرکت های دانش بنیان و ارائه تسهیلات به آنها تاکید کرد.

این جلسه با حضور دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر بنابازی معاون پژوهش و انتقال یافته ها، روسای بخش های تحقیقاتی در تاریخ 11 دی ماه سالجاری در حوزه ریاست تشکیل شد.

در این جلسه دکتر اسماعیل خانیان ضمن خیر مقدم به دکتر قانعی و همراهان ایشان، در خصوص پیشینه و قدمت موسسه و عملکرد بخش های پژوهشی مطالبی بیان کرد و در ادامه به بیان دستاوردها و طرح های شاخص انجام شده در موسسه پرداخت.

ایشان در خصوص طرح های: سنتز بز شیری، بلوک های غذایی دام، استفاده از پسماندهای نیشکر در خوراک دام، اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل ایرانی، تعیین و شناسایی احتیاجات غذایی لاین مرغ آرین و فعالیت های موسسه در این زمینه مطالبی بیان کرد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور خاطر نشان کرد: مبنای مقایسه در بخش کشاورزی و به ویژه دامپروری با بخش های دیگر باید متفاوت باشد. بخش دامپروری یا سنتی است یا وارداتی و در این راستا تا زمانی که تفکر توسعه داخلی در آن رشد نکند، بلوغ در این سیستم ایجاد نمی شود.

دکتر اسماعیل خانیان تاکید کرد: نگاه شما برای اولویت بندی باید متناسب با شرایط باشد زیرا با جامعه شناسی روستایی سرو کار داریم.

دکتر قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با بیان مقدمه ای در خصوص این ستاد یادآور شد: ستاد توسعه زيست‌فناوري از نظر اجرايي در راستاي سياست ملي كوچك‌سازي بدنه دولت، با پرهيز از گسترش سازمان اداري تلاش دارد تا وظايف و مأموريت‌هاي خود را بر اساس بهره‌گيري از سرمايه ‌انساني و امكانات موجود در نهادهاي ذيربط با سازماندهي واحدهاي ويژه مانند شورا، كميته، كارگروه، شبكه، انجام دهد. به منظور تعامل سازنده بين‌بخشي و همگرايي و هدفمند كردن فعاليت‌هاي زيست‌فناوري كشور، نمايندگاني از همه دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط با زيست‌فناوري و همچنين بخش خصوصي، عضو شوراي ستاد هستند.

ایشان خاطر نشان کرد: تجربه دولتی در بسیاری موارد رضایت بخش نبوده، ساختارهای دولتی با ساختار تولید تناسبی ندارد، بر همین اساس باید تغییر رویکرد انجام شود. مراکز خصوصی سرعت عمل بیشتری نسبت به دولتی ها دارند.

ایشان با موفق خواندن عملکرد ستاد توسعه زیست‌فناوری، یادآور شد: هدف ما کاهش ارزبری و اقتصاد زیستی است و خواهان فناوری هایی هستیم که بخشی از مشکلات کشور را حل کند ولی در بخش دام و آبزیان مشکل داریم و باید فعالیت بیشتری در این زمینه ها صورت گیرد.

دکتر قانعی تصریح کرد: اعضای هیئت علمی می توانند شرکت های دانش بنیان تاسیس کنند زیرا این موضوع مشکل قانونی ندارد و ما می توانیم از نظر اعتبارات به این شرکت ها کمک کنیم. زیرا برای سال آینده بودجه مناسبی برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: افراد متخصص سرمایه ملی محسوب می شوند و می توانند با به کارگیری دانش خود در دوره بازنشستگی کار آفرین باشند.

در این جلسه دکتر بنابازی معاون پژوهش و انتقال یافته ها در خصوص فعالیت های انجام شده در حوزه ذخایر ژنتیکی توضیحاتی ارائه داد و در مورد فن آوری کپسول خوراکی ژله رویال از زنبور عسل که برای نخستین بار در کشور توسط دکتر اسدی از محققان موسسه تولید شده مطالبی بیان کرد و افزود: نگهداری ژله رویال پس از استحصال از کندو نیاز به شرایط خاص از جمله نگهداری در شرایط فریز و زیر صفر درجه دارد. این محصول جدید قابلیت نگهداری در دمای محیط را دارد و خواص خود را در این شرایط از دست نمی دهد و یکی از مهمترین خواص آن در درمان ناباروری و ارتقای سلامت جامعه می باشد.

وی افزود: در صورتی که این محصول در شرایط محیط نگهداری شود به سرعت ارزش غذایی و دارویی خود را از دست می دهد.

معاون پژوهشی موسسه خاطر نشان کرد: فناور این محصول برای رساندن این محصول به مرحله تجاری سازی نیاز به حمایت دارد.

وی در ادامه به مشکلات دریافت مجوز از اداره غذا و داروی سازمان دامپزشکی اشاره کرد و گفت: محقق ما برای حل اینگونه مشکلات و دستیابی به تولید انبوه این محصول، نیاز به حمایت ستاد توسعه زیست‌فناوری دارد.

ایشان در مورد لاین آرین در مجتمع بابل کنار در شمال کشور که 90 درصد بازار را در اختیار داشت ولی به دلیل مافیای بازار به حاشیه رانده شده، اظهار داشت: برای تقویت و به روز کردن دوباره این لاین نیاز به بستر تحقیق و توسعه است که برای این موضوع نیاز به بستر پژوهشی و نیروی انسانی متخصص است که هر دو در موسسه ما وجود دارد.

دکتر بنابازی با اشاره به امکانات موجود در موسسه خاطر نشان کرد: در هیچ دانشگاه یا مرکز علمی به اندازه موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در حوزه طیور متخصص وجود ندارد، افزون بر این در کنار آن سالن های مجهز طیور و آزمایشگاه های دقیقی داریم که می توانیم با لاین آرین بابل کنار همکاری بسیار خوبی در زمینه R&Dداشته باشیم.


در پایان دکتر دهنوی و دکتر پرگو از همراهان دکتر قانعی از آزمایشگاه بیوتکنولوژی، محل پروژه سنتز بز شیری و مرکز رشد موسسه تحقیقات علوم دامی کشور بازدید کردند و با مسئولین و پژوهشگران این بخش ها در خصوص پروژه های آنها به گفتگو پرداختند.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
fiber_new14 تیر 1399: معاون علمی و فناوری رئيس ‌جمهور: برشرایط شکل گیری یک زیست بوم کامل فناوری در حوزه دامپروری در موسسه تحقیقات علوم دامی کشورتاکید کرد fiber_new12 تیر 1399: بازدید دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌ جمهور از ظرفیت های تجاری سازی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و شرکت های مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور علوم دامی fiber_new11 تیر 1399: برگزاری جلسه جمع بندی چگونگی ادامه کار واحد گاوداری ایستگاه ملی گاودشت در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new10 تیر 1399: برگزاری روز مزرعه معرفی سیلاژ خوراک کامل دام بر پایه تفاله پرتقال در ایستگاه ملی تحقیقات گاودشت fiber_new9 تیر 1399: انتصاب مدیر داخلی مرکز رشد واحدهای فن آور علوم دامی از سوی معاون پژوهش فناوری و انتقال یافته ها
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.