alarmچهارشنبه 7 خرداد 1399 - 00:18

Wednesday 27 May 2020 - 00:18alarm

alarmالأربعاء 4 شَوّال 1441 - 00:18

سایه سنگین سود غیر واقعی واردات دام سبک بر دام های بومی کشور

در پی سخنرانی دکتر نادر پاپی با عنوان "واردات دام سبک، فرصت یا تهدید" در تاریخ 26/9/ 98 در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و درج آن در سایت موسسه، بحث ها و گفتگوهای چالشی مابین پژوهشگران ایجاد شد.

alarmدوشنبه 2 دی 1398 - 13:39 comment0 remove_red_eye198


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: در پی سخنرانی دکتر نادر پاپی با عنوان "واردات دام سبک، فرصت یا تهدید" در تاریخ 26/9/ 98 در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و درج آن در سایت موسسه، بحث ها و گفتگوهای چالشی مابین پژوهشگران ایجاد شد.

در این راستا شماری از محققین موسسه، با استناد به مواد 10 و 17 قانون نظام جامع دامپروری که وظایف حفظ و نگهداری و اصلاح نژاد دام کشور را به موسسه تحقیقات علوم دامی کشور محول کرده، خواستار دخالت این موسسه و روشنگری در خصوص خطرها و تهدیدات احتمالی نابودی نژادهای گوسفند بومی ناشی از ورود دام های وارداتی به کشور شدند.

از سوی دیگر دکتر بنابازی معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته‌های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با شرکت در میزگرد خبری به دعوت خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به تشریح دیدگاه های محققین علوم دامی در خصوص خطرهای واردات دام سبک پرداخت.

در این میزگرد دکتر محمدحسین بنابازی معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته‌های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر محسن اسماعیل زاده مقدم معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته‌ها در موسسه تحقیقات، اصلاح وتهیه نهال و بذر، دکتر کامبیز پورطهماسبی معاون پژوهش و فناوری پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و  دکتر حسین قنواتی عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی ایران حضور داشتند.


انجام حدود ۱۲۰ طرح تحقیقات دامی کشور در البرز

معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته‌های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در این میزگرد به تشریح وضعیت کاری این موسسه و فعالیت های آن پرداخت و گفت: سالانه به طور میانگین حدود ۱۲۰ پروژه و طرح تحقیقاتی توسط این موسسه انجام می شود که در یک برهه زمانی حدود  ۹۰ درصد این تحقیقات غیرکاربردی بود، چرا که در این برهه زمانی نگاه ها فقط به پژوهش بدون تسری به ایده و تجاری سازی معطوف شد اما در سال‌های اخیر فضایی به وجود آمد تا به دنبال اثربخشی تحقیقات علمی در این بخش باشیم.

دکتر محمدحسین بنابازی ادامه داد: در سه الی چهار سال گذشته ۷۰ تا ۸۰ درصد پروژه‌های تحقیقاتی ما به شکل خاص درآمده به این معنا که هزینه انجام تحقیق را بخش خصوصی، بخش اجرا و یا مراکز دیگر پرداخت می کنند. اوایل کار جا انداختن این مساله بسیار سخت بود که هزینه تحقیق را از مراکزی به جز موسسه تحقیقات علوم دامی  باید تامین کرد اما به تدریج این مساله جا افتاده و بیشتر نیروهای ما به دنبال این هستند که هزینه تحقیق را از بیرون تامین کنند.

اکنون بیشتر این هزینه‌ها توسط بخش اجرا مانند سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها یا معاونت امور دام کشور تامین می شود.

بنابازی گفت: همچنین منابع دیگری مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق حمایت از پژوهشگران و ستاد توسعه زیست فناوری بخشی از پروژه‌ها را حمایت می کنند، پروژه مستقل که خود موسسه باید هزینه‌اش را تامین کند تنها پروژه‌هایی است که وظایف حاکمیتی موسسه تحقیقات علوم دامی است از جمله طرح‌هایی که با موضوع حفظ ذخایر ژنتیکی و یا معرفی خوراک‌های جدید برای دام باشد.

وی با بیان اینکه زمانی که بخش خصوصی هزینه می‌کند انتظار کاربردی بودن و اثربخشی آن بسیار مهم است، خاطر نشان کرد: فعالیت موسسه‌های تحقیقات کشاورزی ایران و پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه در البرز موجب شده تا این استان قطب تحقیقات کشاورزی باشد، اما از طرفی موسسه‌هایی مانند تحقیقات علوم دامی کشور و اصلاح و بذر که جزو موسسات مادر بوده از مزیت های البرز است .

معاون پژوهشی و فناوری موسسه تحقیقات علوم دامی در ادامه به نقش این موسسه در اصلاح و حفظ منابع ژنتیکی دامی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از اصلی ترین وظایف حاکمیتی که برای موسسه در نظر گرفته شده، حفظ ذخایر ژنتیکی دامی کشور است که برای این بخش هزینه نیز می کنیم و روشی که وجود داشته این بوده که در هر استانی ذخیره ژنتیکی خاصی که وجود داشته را در قالب یک ایستگاه تحقیقاتی نگهداری کنیم. اما این ایستگاه‌ها در یک زمانی تعدادشان بسیار زیاد شد و هزینه‌های نگهداری آنها بالا رفت و مقرر شد تا ایستگاه داری را کنار بگذاریم و حفظ ذخایر ژنتیکی را با روش‌های نوین مانند ایجاد بانک ژن استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه پنج هزار نمونه «دی. ان. ای » DNA ذخایر ژنتیکی دامی که بیشتر آن ها منقرض شده اند، در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور حفظ شده، عنوان کرد:  برخی نمونه‌ها از جمله گاومیش و شتر منحصر به فرد است، چرا که نمونه برداری از این دام‌ها بسیار سخت است، به خصوص شتر ۲ کوهانه که جمعیت آن به زیر ۲۰۰ نفر رسیده و نمونه‌های منحصر به فردی از «دی.ان.ای» آنها در موسسه حفظ می شود.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه برخی دستاوردهای تحقیقاتی دیده نمی شوند، گفت: به این توانایی رسیدیم که بهره وری مصرف خوراک را ۲ تا سه درصد با استفاده از پسماندها ارتقا دهیم، اما  یک جابه‌جایی بازار کاری می کند که آن ۲ درصد دیده نمی شود و برای دامدار ارزش فکر کردن ندارد.

مافیا ی واردات اجازه پاگرفتن به دام های بومی کشور را نمی دهد

معاون موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، وجود مافیا را یکی از مشکلات بخش پژوهش و تحقیقات عنوان کرد و گفت: فناوری تولید می کنیم، اما مافیا اجازه نمی دهد، فناوری ما دیده شود، مافیای واردات نیز اجازه نمی دهد، دام‌های بومی مان پابگیرند، در حالی که دانش فنی استفاده از ۱۲۰ نوع پسماند و مواد زائدکشاورزی برای خوراک دام در موسسه تحقیقات علوم دامی به صورت یک جلد کتاب درآمده، اما کسی به کتاب توجهی ندارد .

بنابازی ادامه داد: ۷۰ درصد هزینه های تولید در دامپروری بخش خوراک است، هر فناوری که بتواند آن را یک الی ۲ درصد جابه‌جا کند گردش مالی بسیار بالایی خواهد داشت و امروز دانش فنی تامین خوراک دام از ضایعات کشاورزی در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور فراهم است.

وی با بیان اینکه واردات ذخایر ژنتیکی به ثروت دامی کشور آسیب وارد کرده است، گفت: گوسفندی به نام رومانوف تبدیل به معضلی برای ذخائر ژنتیکی کشور شده، چرا که برای چند شرکت واردات اسپرم این گوسفند سود زیادی دارد و وزیر جهاد کشاورزی را نیز با این عنوان اشتباه توجیه می کردند که واردات این نوع اسپرم گوسفندی برای  کشور پربازده است. 

بنابازی اظهار داشت: اسپرم این دام، ذخائرژنتیکی کشور را رو به نابودی برده است، در حالی که فرانسه مهد ذخائر ژنتیکی دام سبک است ولی تنوعی که دام‌های سبک این کشور دارند نسبت به ایران یک دهم نیست، کشور ما ۲۷ توده ژنتیک گوسفند دارد ولی فرانسه با وجود اینکه به ۱۰ توده نمی رسد اما بازار ژنتیک دنیا را در این بخش در دست گرفته است و امروز ما وارد کننده ذخائر ژنتیکی از فرانسه هستیم در حالی که خیلی از ذخائر ژنتیکی ایران استفاده کردند.

وی تحریم ها را یک فرصت برای این بخش عنوان کرد و افزود: تحریم ها موجب شده تا واردات این نوع اسپرم با محدودیت مواجه شود و از این نظر فرصت خوبی بوده است.

موسسه تحقیقات علوم  دامی کشور ۸۵ ساله را در البرز خیلی ها نمی شناسند

معاون موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در ادامه به نقد در بخش پژوهش و اجرا اشاره کرد و گفت: این موسسه از سال ۱۳۱۲ در حال کار کردن است اما خیلی ها در استان البرز هنوز موسسه را نمی شناسند، یکی از مشکلات این است که فناورهای مرتبط با علوم دام را خیلی فناوری حساب نمی کنند و به دنبال فناوری های لوکس هستند.

وی در ادامه به ضرورت ارایه مستندات اشاره کرد و گفت: هر جا می رویم از ما مستندات و تاثیر گذاری می خواهند، می گوییم که خط تولید را راه انداختیم  اما از ما مستندات می خواهند، عنوان می کنیم که فلان فناوری دانش فنی را ما به یک کارخانه دادیم، می گویند مستندات، اینکه از ما مستند می خواهند و در سال های اخیر نیز خیلی ترویج داشته سبب می شود تا در یک موضع تدافعی قرار بگیریم که یا مستندات پیدا نکنیم و یا بسازیم.

معاون موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به داشته های ژنتیک دامی کشور اشاره کرد و گفت: ۲۷ توده جمعیت گوسفند، ۱۶ توده بز بومی، سه اکوتیپ گاومیش، پنج اکوتیپ شتر تک کوهانه و شتر ۲ کوهانه ای  و ۶ توده گاو  بومی از جمله داشته های ژنتیک دامی کشور بوده که ذخایر بی نظیری است.

وی گفت: وجود ۶ توده گاو بومی موجب شده تا سهم دامپروری از کل بخش کشاورزی بیش از ۴۰ درصد باشد یعنی سهم آن در سفره پروتئین مردم بیش از ۶۰ درصد و بالاترین سهم در گردش مالی کشور دارد.

بنابازی به تعداد دام های کشور اشاره کرد و اظهار داشت: بیش از ۵۰ میلیون گوسفند، بیش از ۲۶ میلیون بز، هشت میلیون گاو بومی، شتر تک کوهانه ۱۰۰ هزار نفر و شتر۲ کوهانه زیر ۲۰۰ نفر ثروت های دامی کشور را تشکیل می دهد که شتر دوکوهانه در حال انقراض می باشد.

واردات دام های پربازده بدترین اصطلاح بود

معاون موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ، واردات دام را سبب غیربازده نشان دادن دام های داخلی عنوان کرد و افزود: تا زمانی که سایه سود واردات در دام‌های بومی ما وجود دارد آنها را غیر بازده نشان می دهد، در واقع واردات دام‌های پربازده بدترین اصطلاح بوده که به کار گرفته می شد، چرا که دام های خارجی پرتولید هستند و نه پربازده.

وی ادامه داد: جابه جایی شرایط برای دام وقتی ایجاد شود دیگر آن تولید را دام نخواهد داشت، واردات مصیبتی برای ذخائر ژنتیکی کشور شده اگر ترامپ نمی آمد واردات همچنان ادامه داشت و در واقع تحریم یک فرصت بود.

بنابازی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت نگاه به داخل اشاره کرد و گفت: در حوزه دام در زمینه گوشت قرمز یک گپ بیش از ۱۰۰ هزار تنی داریم که این هم در صورتی که برنامه ریزی از دام های بومی‌ خودمان ایجاد شود، قابل تامین است، گوشت سفید مرغ به صورت کامل در داخل تولید می‌شود اما یک صنعت به صورت کامل مونتاژی و وابسته است، با توجه به اینکه صنعت وابسته‌ای است  اگر تحریم ها جدی تر شود به مشکل بر می خورد.


لینک خبر فوق در خبرگزاری ایرناروابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new6 خرداد 1399: انتصاب رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عضویت کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام وزارت جهاد کشاورزی fiber_new6 خرداد 1399: وزیر جهاد کشاورزی در اولین برنامه تلویزیونی رویش : یكی از اصلی‌ترین رویكردهای ما توجه جدی به جامعه كشاورزی و نقش آفرینی كشاورزان و نمایندگان آنها در تصمیم‌گیری‌های است fiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.