alarmپنجشنبه 23 مرداد 1399 - 22:04

Thursday 13 August 2020 - 22:04alarm

alarmالخميس 23 ذو الحجة 1441 - 22:04

تقدیر از دستاورد برتر پژوهشگر موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در هفته پژوهش

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری و تقدیر از برگزیدگان علمی و اثر گذار بخش کشاورزی در تاریخ دوشنبه 25 آذر سال جاری در سالن فجر سازمان تحقیقات برگزار شد

alarmدوشنبه 2 دی 1398 - 11:02 comment0 remove_red_eye248به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری و تقدیر از برگزیدگان علمی و اثر گذار بخش کشاورزی با حضور مهندس عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، و شماری از مسئولان در تاریخ دوشنبه 25 آذر سال جاری در سالن فجر سازمان تحقیقات برگزار شد.

در این روز از 32 منتخب هفته پژوهش و فناوری در بخش های مختلف تقدیر شد. که در میان آنها  10 دستاورد برتر پژوهشی، رونمایی گردید و از مجریان آنها تقدیر شد. 

گفتنی است : در این مراسم از "فناوری تولید کپسول خوراکی از ژله رویال زنبور عسل" دکتر نعمت اله اسدی رئیس آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، به عنوان یکی از 10 دستاورد برتر سازمان تقدیر گردید.

در این ارتباط دکتر اسدی در گفتگو با روابط عمومی در خصوص این فناوری یادآور شد: آنچه در آينده به توسعه هر چه بيشتر حرفه  زنبورداري در كشور كمك خواهد كرد، خارج كردن اين صنعت از حالت تك محصولي و ايجاد شرايط مناسب جهت بهره وري از ساير فرآورده هاي كندو از جمله ژله رويال مي باشد. به عبارت دیگر تولید و عرضه مطلوب سایر فرآورده های زنبور عسل به ویژه ژل رویال می‌تواند فرصت مناسبی برای افزایش درآمد زنبورداران و بهبود معیشت آن‌ها از طریق تولیدی غیر از عسل در کلنی‌ها ایجاد کند.

ایشان خاطر نشان کرد: ژله رویال یکی از فرآورده های زنبور عسل بوده که  توسط غدد مادون حلقوی زنبورهای کارگر پرستار، در سنین 2 تا 12 روزگی ترشح می شود و به عنوان غذای اصلی ملکه در تمام دوران زندگی او  و به عنوان غذای لارو کارگرها و نرها در سه روز اول رشد آنها داده می شود. امروزه این ماده کاربردهای بسیار گسترده  در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی در جهان پیدا نموده است. 

دکتر اسدی یادآور شد: برخی از خواص دارویی این ماده ارزشمند شامل: تقویت سیستم ایمنی، بهبود قدرت باروری، کاهش چربی خون، تنظیم هورمونها، کمک به رشد استخوان ها و به ویژه جلوگیری از پیری زودرس می باشد. 

ایشان در خصوص عرضه این محصول در بازارهای جهانی یادآور شد: در حال حاضر ژله رويال در بازارهاي جهاني به شکل آمپول، مخلوط با آب، عسل، گرده و ساير مکمل هاي غذايي عرضه مي شود. همچنين اين ماده در کرم هاي صورت و ماسک هاي پوستي به عنوان ماده محرک و ضد چروک و پيري کاربرد گسترده ای دارد. یکی از محدودیت های مهم تولید و عرضه ژله رویال در کشور ما موضوع سرعت از بين رفتن خواص ارزشمند اين محصول در شرايط محيطي است.

رئیس آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور خاطر نشان کرد: با توجه به حساسیت ترکیبات مختلف این ماده بخصوص ترکیبات اسید های چرب، اسیدهای آمینه به نور، بخش عمده ای از ارزش غذایی و دارویی این محصول طی استحصال و نگهداری از دست می رود. ضمن اینکه نگهداری بلند مدت این محصول حتما نیاز به فریزرهای 20- درجه دارد. لذا با هدف افزايش ماندگاري و حفظ كيفيت و كميت اين ماده ارزشمند ابتدا پس از دو سال كار مستمر در زنبورستان موفق به تولید ژله در حجم انبوه و با حداقل امکانات شدیم. در مرحله بعد  بخشی از ژله تولیدی به آزمايشگاه منتقل و پس از حدود شش ماه تست روش هاي مختلف موفق شدیم برای نخستین بار در کشور این محصول را به صورت پودر و در قالب کپسول خوراکی تولید نماییم.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

fiber_new22 مرداد 1399: نشست مشترک رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مسئولان مرکز تحقیقات اصفهان fiber_new22 مرداد 1399: برگزاری گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new21 مرداد 1399: راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در کرج fiber_new19 مرداد 1399: بررسی ظرفیت های موجود برای توسعه و تجاری سازی فناوری ها در گردهمایی مجازی روسای بخش های علوم دامی fiber_new19 مرداد 1399: در حکمی از سوی دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی علیمراد سرافرازی به سمت سرپرست مركز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد كشاورزی منصوب شد
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.