alarmپنجشنبه 23 مرداد 1399 - 21:57

Thursday 13 August 2020 - 21:57alarm

alarmالخميس 23 ذو الحجة 1441 - 21:57

برگزاری سخنرانی "واردات دام سبک فرصت یا تهدید" در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور جلسه سخنرانی "واردات دام سبک فرصت یا تهدید" با نگاهی به سخنان مسئولین در سال های اخیر با حضور معاون پژوهش و انتقال یافته ها، مدیر امور پژوهشی و شماری از محققان و کارشناسان در تاریخ 26 آذرماه سالجاری در موسسه تحقیقات علوم دامی برگزار شد.

alarmچهارشنبه 27 آذر 1398 - 14:41 comment0 remove_red_eye277


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور جلسه سخنرانی "واردات دام سبک فرصت یا تهدید" با نگاهی به سخنان مسئولین در سال های اخیر با حضور معاون پژوهش و انتقال یافته ها، مدیر امور پژوهشی و شماری از محققان و کارشناسان در تاریخ 26 آذرماه سالجاری در موسسه تحقیقات علوم دامی برگزار شد.

سخنران جلسه دکتر نادر پاپی عضو هیأت علمی بخش مدیریت پرورش مؤسسه ضمن سخنانی به پیشینه پرورش گوسفند در ایران پرداخت و افزود: آریایی ها نخستین قوم در ایران بودند که به پرورش گوسفند پرداختند و سرزمین ایران در این زمینه دارای پیشینه بسیار کهنی می باشد.

 ایشان در ادامه به قانون نظام جامع دامپروری کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به ماده 10 و 17، وظایف حفظ و نگهداری و اصلاح نژاد دام کشور به عهده موسسه تحقیقات علوم دامی و مرکز اصلاح نژاد کشور می باشد.

وی در ادامه بروز خشكسالي هاي متوالي، كاهش شديد سطح مراتع به دليل تغيير كاربري، افزايش تعداد دام در واحد سطح مراتع، كاهش دلبستگي نسل جوان به اين حرفه به دليل جاذبه هاي زندگي شهري، قرار نگرفتن كارشناسان حرفه ای و دامداران در جايگاه واقعي را از جمله مهمترین چالش ها در این زمینه نام برد و سپردن پست های مدیریتی به افراد غیرمتخصص، نبود ديدگاه (برنامه) مديريت جامع دام و مرتع، عدم تدوين استراتژي هاي اصلاح نژادي و یا محقق نشدن آنها و نبود متولي مؤثر و كارآمد جهت سياست گذاري، برنامه ريزي، هماهنگي و نظارت بر سازمان هاي مرتبط با اين حرفه را از دیگر چالش های این عرصه نام برد، که در سال های اخیر موجب کاهش نسبی علاقه نسل جوان دامداران به پرورش گوسفند و بز بومی به ویژه در واحدهای با مدیریت ضعیف شده است و در نهایت مجموع عوامل یاد شده موجب استفاده از دام های اصلاح شده خارجی شده است.

دکتر پاپی مبنای این تصمیم گیری را عنوان نمودن عملکرد پایین دام های بومی (نرخ بره گیری سالانه 0/7 )، بازده بالای عملکرد دام های وارداتی، نیاز کشور به گوشت قرمز و نیاز کشور به افزایش تولید شیر نام برد.

ایشان افزود: نتیجه تصمیم گیری های مسئولین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی موجب استفاده از دام های اصلاح شده خارجی، ورود گوسفند رومانف، بزهای شیری سانن، آلپاین و مورسیا و فعال شدن شرکت های صنعتی پرورش دام سبک شده است که واردات این دام ها موجب بروز مسائل و مشکلاتی گردیده است.

وی درخصوص این مسائل و مشکلات یادآور شد: دام های وارداتی ممکن است حامل ژن های مغلوب ناشناخته، صفات نامطلوب و برخی بیماری ها باشند (تجربه برخی کشورها مثل افریقای جنوبی)

عضو هیأت علمی بخش مدیریت پرورش مؤسسه تحقیقات علوم دامی خاطر نشان کرد: با توجه به وجود پتانسیل صفات تولیدی و تولیدمثلی دام های بومی کشور ( گوسفند و بز) و امکان افزایش این صفات با بهبود شرایط مدیریتی در وضعیت کنونی، افزایش بازده واحدهای پرورش گوسفند و بز کشور امکان پذیر بوده و لذا در حال حاضر نیازی به واردات دام های خارجی نمی باشد.

ایشان در ادامه تاکید کرد: اعتبار سرمایه گذاری شده جهت واردات دام های خارجی می تواند برای اصلاح نژاد دام های بومی مصرف شود.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new22 مرداد 1399: نشست مشترک رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مسئولان مرکز تحقیقات اصفهان fiber_new22 مرداد 1399: برگزاری گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new21 مرداد 1399: راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در کرج fiber_new19 مرداد 1399: بررسی ظرفیت های موجود برای توسعه و تجاری سازی فناوری ها در گردهمایی مجازی روسای بخش های علوم دامی fiber_new19 مرداد 1399: در حکمی از سوی دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی علیمراد سرافرازی به سمت سرپرست مركز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد كشاورزی منصوب شد
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.