alarmپنجشنبه 23 مرداد 1399 - 21:51

Thursday 13 August 2020 - 21:51alarm

alarmالخميس 23 ذو الحجة 1441 - 21:51

سخنرانی محقق پیشکسوت به مناسبت هفته پژوهش در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری، مهندس محمد تقی امانپور محقق و جهادگر پیشکسوت، مدیر عامل کانون جهادگران و مدیر صندوق نوآوری و شکوفایی، در خصوص چگونگی استفاده کاربردی از رشته های علمی در حوزه دام و طیور، برای رسیدن به توسعه پایدار در کشور، مطالبی بیان کرد.

alarmسه شنبه 26 آذر 1398 - 11:19 comment0 remove_red_eye343


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری، مهندس محمد تقی امانپور محقق و جهادگر پیشکسوت، مدیر عامل کانون جهادگران و مدیر صندوق نوآوری و شکوفایی، در خصوص چگونگی استفاده کاربردی از رشته های علمی در حوزه دام و طیور، برای رسیدن به توسعه پایدار در کشور، مطالبی بیان کرد.

این جلسه با حضور دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، مهندس کرمی معاون برنامه ریزی و پشتیبانی، شماری از روسای بخش ها و مدیران و اعضای هیئت علمی و محققان در تاریخ 25 آذر ماه 98 در سالن گفتگوی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد.

محمد تقی امانپور پیش از انقلاب در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک) پذیرفته شده و در کنکور نفر نخست رشته خود بود. 

بعد از انقلاب نماینده نخست‌وزیر (مهندس بازرگان) در ارتش بود. ایشان از موسسان و عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی بود. جهاد سازندگی در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ تأسیس شد. این نهاد در تاریخ ۷ آذر ۱۳۶۲ به وزارت جهاد سازندگی ارتقاء پیدا کرد و در سال 1379 با وزارت کشاورزی ادغام شد.

مهندس امانپور نخستین و آخرین و تنها معاون آموزش و تحقیقات در مدت 14 سال  بود، جهاد در بدو تأسیس مرکز تحقیقاتی نداشت، اما وقتی ادغام شد 150 مؤسسه و مرکز آموزشی و تحقیقاتی ذیل جهاد در سراسر کشور وجود داشت که حدود 10 هزار پروژه‌ی تحقیقات کاربردی را هدایت کرده و 15 هزار نیروی متخصص و مدیر ارشد و برنامه‌ریز راهبردی تربیت کرده بود.

واژه‌ی «جهاد علمی» را اولین بار محمد تقی امانپور مطرح کرد. دانشگاه هاروارد دو نوبت برای شرکت در کارگاه مدیران ارشد و رهبران جهانی، با موضوع «توسعه‌ی کسب و کار در جهان سوم» او را دعوت کرده است.

ایشان پس از 22 سال فعالیت در جهادسازندگی به وزارت نفت می رود و به‌عنوان مدیرعامل شرکت کالای نفت، سنگ بنای حمایت از ساخت داخل را با نوآوری و تشکیل یک ساختار جدید می‌دهد. متعاقب این، یک جریان قدرتمند حمایت از ساخت داخل راه ‌اندازی می شود و شرکت کالا تبدیل می‌شود به شرکت پشتیبانی ساخت و کالای نفت.

به این ترتیب ایشان چهل سال در رده‌ی مدیریت ارشد اجرایی کشور فعالیت شبانه روزی داشته و هرجایی می ‌رود ساختار و جریان قدرتمند تولید و اشتغال و ساخت داخل را راه اندازی می کند.

مهندس امانپور با دارابودن مهارت و تخصص های یاد شده از نظر شخصیتی بسیار خونگرم و متواضع و معنا گرا و دارای روابط عمومی صمیمی و ارتباط بسیار خوبی با مخاطبان می باشد .

ایشان ضمن بیان پیشینه ای از عملکرد و ایده ها و طرح های خود، محورهای 14گانه فعالیت در حوزه دام و طیور کشور را اینگونه برشمرد: جانور شناسی و شناخت تنوع نژادها تیپ ها و مشخصات دام و طیور چگونگی حفاظت از نژاد، ایجاد بانک ژن، تنوع زیستی دام و طیور کشور، اصلاح نژاد و بهینه سازی نژادها متناسب با برنامه های توسعه، بهداشت دام و طیور و فراهم سازی اکو سیستم ایمن در پرورش و نگهداری و بهره وری دام و طیور، شناسایی نیازهای غذایی، بهینه نمودن خوراک دام و طیور از نظر ارزش غذایی، هزینه ها، راندمان پرورش، سالم سازی فرآورده ها و دیگر فاکتورهای موثر، شناسایی نظام های پرورش و بهینه سازی آنها متناسب با ظرفیت های تنوع نژادی و امکانات تامین خوراک دام و طیور برای اقتصادی تر نمودن تولیدات دام و طیور کشور، بهینه سازی تولیدات دام و طیور از نظر کمی و کیفی فرآوری، هزینه ها و پوشش دادن به بازار، مطالعه و طراحی نو آوری در جایگاه های سیستم های پرورش دام و طیور با هدف افزایش راندمان تولید از نظر کمی و کیفی، فرآوری تولیدات و پوشش دادن نیازهای بازار و دستیابی به امنیت غذایی با هدف فراوانی و متناسب سازی قیمت و کیفیت، ارتقاء دائمی فناوری های مرتبط با پرورش دام و طیور و فرآورده ها و نیازمندی های بازار کسب و کار، توسعه کسب و کار در حوزه اقتصاد دام و طیور و نوآوری در خلق بازارهای جدید، به حداکثر رسانی ارتباط پرورش دام و طیور با دیگر بازارهای تولید و خدمات بخش کشاورزی شامل زراعت و باغبانی آب و خاک و جنگل و مرتع با هدف دستیابی به توسعه پایدار بخش کشاورزی، انجام تحقیقات کاربردی و طراحی مدل های دانش پایه در زمینه های ذکر شده، آموزش و ترویج یافته ها و مدل های توسعه ای و تجربیات موفق برای بهبود وضع موجود و توسعه کسب و کار.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود شیوه ها و چگونگی استفاده کاربردی از رشته های مختلف علمی را بیان کرد و افزود: علم و دانش باید موجب توسعه پایدار در جامعه باشد.

مدیر عامل کانون جهادگران یاد آور شد: کانون جهادگران برای خرید سهام وام 15 میلیونی برای تاسیس شرکت های دانش بنیان در اختیار متقاضیان قرار می دهد همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی برای تجاری سازی و فن آوری، بودجه پرداخت می کند.

ایشان خاطر نشان کرد: رویکردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رویکردهای خردنگر است به موازات آن باید نگاه سیستمی و توسعه پایدار در کشاورزی و زیر بخش دام و طیور مدل و الگو داشته باشیم.

مهندس امانپور با تاکید بر ارائه تعریف مشخص از بازار کسب و کار، برایجاد شرکت های دانش بنیان در زمینه دام و طیور تاکید کرد.

ایشان در پایان افزود: در جهان امروز افرادی موفق هستند که از تولید عقل و دانش به ثروت می رسند. روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new22 مرداد 1399: نشست مشترک رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مسئولان مرکز تحقیقات اصفهان fiber_new22 مرداد 1399: برگزاری گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new21 مرداد 1399: راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در کرج fiber_new19 مرداد 1399: بررسی ظرفیت های موجود برای توسعه و تجاری سازی فناوری ها در گردهمایی مجازی روسای بخش های علوم دامی fiber_new19 مرداد 1399: در حکمی از سوی دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی علیمراد سرافرازی به سمت سرپرست مركز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد كشاورزی منصوب شد
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.