alarmپنجشنبه 23 مرداد 1399 - 21:05

Thursday 13 August 2020 - 21:05alarm

alarmالخميس 23 ذو الحجة 1441 - 21:05

دکتر رضایی معاون وزیر در امور تولیدات دامی در جلسه شورای پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی: فعالیت کارگروه های تخصصی در حوزه های تحقیقات و اجرا باید مشکلات تولید کنندگان را حل کند

جلسه شورای پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، در تاریخ 20 آذرماه 1398 در سالن گفتگوی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد.

alarmچهارشنبه 20 آذر 1398 - 13:56 comment0 remove_red_eye347


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: جلسه شورای پژوهشی این موسسه با حضور دکتر رضایی معاون وزیر در امور تولیدات دامی و شماری از مدیران این معاونت، دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی، دکتر بنابازی معاون پژوهش و انتقال یافته ها، دکتر عباسی رئیس مرکز اصلاح نژاد دام کشور، مهندس صارمی مدیر کل دفتر تغذیه، روسای بخش های تحقیقاتی موسسه و شماری از پژوهشگران و اعضای هیئت علمی، در تاریخ 20 آذرماه 1398 در سالن گفتگوی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد.

در این جلسه نحوه تعامل و همکاری متقابل معاونت تولیدات دامی و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به منظور اثرگذاری مطلوب در سیاست گذاری و اجرای بهینه این تصمیمات در بخش های اجرایی مورد بررسی قرار گرفت و هر یک از متخصصین با ارائه نظرات و پیشنهادها و راهکارهای خود شیوه های گوناگون بهبود این ارتباط را مورد گفتگو و بررسی قرار دادند.

دکتر رضایی هدف از برگزاری این جلسه را بررسی مشکلات و هم فکری برای دستیابی به راهکارهای عملی و همچنین ارتباط قانونمند و ضابطه دار بین موسسه و معاونت امور دام عنوان کرد.

ایشان افزود: با وجود مسائل و مشکلات در کشور همه ما به عنوان دستگاه دولتی با هم افزایی و تدبیر در حوزه تخصصی خود باید درصدد حل این مشکلات باشیم.

وی خاطر نشان کرد: کارگروهای تخصصی تشکیل شود که حاصل کار آنها به بهره بردار، مرغدار و دامدار برسد و همچنین مشکلات بهره برداران از طریق این کارگروه ها به مدیران سیاست گذار منتقل شود.

معاون وزیر در امور دام، با اشاره به بودجه انقباضی سال پیش رو، یادآور شد: باید از امکانات موجود خود بهره برداری کنیم و منتظر بودجه نباشیم. ایشان طرح سنتز بز شیری در موسسه را از نمونه های موفق در این زمینه نامید و افزود: در این نوع نمونه ها تحقیقات و بخش خصوصی به تعامل خوبی رسیده اند.

دکتر رضایی با اشاره به گفته یکی از مدیران در خصوص کمبود نیروی متخصص در موسسه یادآور شد: اعتقاد من بر این است که قرار نیست تمامی نیروهای متخصص ما در موسسه یا معاونت متمرکز گردند بلکه می توان از نیروهای متخصص و توان علمی دستگاه های دیگر، دانشگاه های سراسر کشور و مراکز استانی نیز بهره مند شد. 

ایشان در پایان تاکید کرد این جلسات به صورت کارگروه های تخصصی کوچک تری تشکیل شود تا موضوعات به گونه ایی تخصصی بررسی و به نتیجه مطلوب برسد.

در این جلسه دکتراسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در خصوص تشکیل کارگروه های تخصصی اظهار داشت: معاون پژوهشی موسسه و همکاران ایشان در مورد این موضوع هم اندیشی داشته باشند و نقاط مشترک را مورد بررسی قرار دهند.

ایشان یادآور شد: معاونت امور دام برنامه ریزی داشته باشد که کارشناسان گزارش نهایی ها را جهت جریان داشتن اطلاعات ارائه دهند و از بانک های اطلاعاتی معاونت امور دام مانند دفتر زنبور عسل، دفتر طیور و اصلاح نژاد برای تحلیل اطلاعات بتوانیم استفاده کنیم.

در این جلسه دکتر بنابازی معاون پژوهشی ضمن سخنانی با اشاره به پتانسیل های موجود در موسسه اظهار داشت: معاونت امور دام فرآیندهای اجرایی خود را با موسسه گره بزند و این ارتباط منوط به استعلام علمی نشود و پس از واردات نیز با موسسه همکاری های لازم انجام شود.

ایشان فعالیت کمیته هویت بخشی اسب کشور را نمونه موفق این موضوع ذکر کرد و افزود: موسسه تحقیقات علوم دامی صرفا فعالیت تحقیقاتی ندارد بلکه آمادگی قانونی و پتانسیل فعالیت های توسعه ایی نیز در این مجموعه وجود دارد.

دکتر بنا بازی با اشاره به تشکیل شورای مواد ژنی در موسسه خواستار هماهنگی بیشتر مرکز اصلاح نژاد در خصوص تعهدات مشترک از کانال این شورا، گردید.

در ادامه جلسه دکتر فضائلی عضو هیئت علمی بخش تغذیه به کارهای مثبت انجام شده در سال های پیش، از جمله تشکیل ستاد علوفه و برنامه راهبردی شیر اشاره کرد و افزود: متاسفانه با تغییر مسئول مربوطه، این برنامه ها نیمه تمام رها شد. 

ایشان طرح "روش استفاده از از کود مرغی  در تغذیه دام " را از طرح هایی عنوان کرد که به نتایج مطلوب رسید.

وی خاطر نشان کرد: برخی برنامه ها  تدوین و به مرحله اجرا می رسد، ولی با تغییر مدیران ارشد و به دلیل تفاوت سلیقه، رها شده و نتیجه ایی از آن به دست نمی آید.

ایشان با اشاره به مصرف بالای پروتئین حیوانی در کشور، یادآور شد: نیاکان ما تا این اندازه مصرف پروتئین نداشتند و سالم تر زندگی می کردند.

دکتر فضائلی یادآور شد: مصرف زیاد پروتئین حیوانی موجب کمبود منابع و زیست بوم ما می شود زیرا خوراک و تغذیه دامی موجب آسیب به سفره های زیرزمینی می گردد.

در این جلسه دکتر آقاشاهی رئیس بخش تحقیقات تغذیه با بیان پیشنهادی خاطر نشان کرد: کمیته اجرایی مشترک، مشابه کمیته علمی و فنی که در موسسه وجود دارد، در معاونت و استان ها تشکیل شود.

مهندس صارمی مدیر کل دفتر تغذیه در ادامه جلسه خاطر نشان کرد: بخش ها باید به گونه ایی منسجم کارها را پی گیری کنند. ایشان افزود: در حوزه های استانی به دلیل دغدغه ها به نتیجه رساندن موضوعات نیاز به پی گیری بیشتری دارد. وی با تاکید بر هم فکری در خصوص بهبود مدیریت تغذیه و جایگاه دام گفت: در این زمینه نیاز به همفکری و انسجام بیشتری داریم.

صارمی یادآور شد: امید است در یک کمیته اجرایی به صورت کلان، با برنامه های پیش رو، مسائل را به سرانجام برسانیم.

در ادامه دکتر ایقانی ضمن سخنانی اظهار داشت: مطالعات علمی و تحقیقاتی باید درون فارم اجرایی شود تا نتیجه بخش باشد.

ایشان در ادامه خواستار تغییرات در ساختار اتحادیه ها و انجمن های علمی علوم دامی گردید و اظهار امیدواری کرد: این تغییرات موجب ایجاد قرارداد با مراجع ذیصلاح گردد.

وی افزود: در صنعت طیور کشور محققین باید نیاز به ویتامین ها، بهبود بافت خوراک، سن گله ها  را براساس داده های علمی مشخص کنند تا الگوی مناسب علمی در این زمینه داشته باشیم.

در ادامه جلسه دکتر طهماسبی رئیس بخش زنبورعسل ضمن توضیح طرح کلان زنبور عسل افزود:این طرح بلند مدت از سال 1377 با همکاری معاونت امور دام و موسسه آغاز شده که در بسیاری موارد به عنوان الگوی مناسب جهت همکاری بین بخش های تحقیقات و اجرا می تواند مورد استفاده قرار گیرد، ولی متاسفانه به دلیل محدودیت های اعتباری و نیروی انسانی این همکاری کمرنگ شده است.

رئیس بخش زنبورعسل در ادامه با انتقاد از ورود قاچاقی ملکه به کشور این امر را موجب بروز بیماری های ویروسی و آسیب های احتمالی به کشور عنوان کرد.

ایشان در ادامه در مورد سند راهبردی صنعت زنبور داری کشور و برنامه راهبردی زنبور عسل مطالبی بیان کرد و خواستار همکاری و تاثیر گذاری بیشتر معاونت امور دام در این زمینه شد.

دکتر طهماسبی  با اشاره کنگره بین المللی زنبور عسل، نشست مشترک تخصصی و تدوین اولویت های تحقیقاتی هر بخش در تعامل با یکدیگر را از راهکارهای برون رفت از مشکلات مربوط به صنعت زنبور داری دانست.

در ادامه جلسه مهندس مشیر غفاری مدیر کل دفتر زنبور عسل معاونت امور دام در مورد جمعیت های زنبور عسل در ایستگاه ها و موسسه خاطر نشان کرد در این زمینه همکاری 15 ساله ایی وجود داشت ولی به دلیل مسائل اعتباری تعامل کمتر شد.

ایشان افزود: در راستای حفظ و ارتقای مسائل مربوط به زنبور عسل مانند صادرات، بیماری ها، محصولات زنبور عسل کشور، کار گروه تخصصی با حضور اساتید و پیشکسوتان زنبورداری تشکیل شده و هدف این است که از تجربه و دانش این متخصصان کمک بگیریم.

وی با اشاره به راه اندازی ستاد گرده افشانی یادآور شد: در زمینه واردات ملکه، شجره، قرنطینه و شرایط بهداشتی بررسی هایی باید صورت گیرد و پس از انجام مقایسه علمی بین ملکه های اصلاح شده داخلی و ملکه های وارداتی، بهترین آنها به دست زنبور دار برسد.

در ادامه دکتر عباسی رئیس مرکز اصلاح نژاد دام کشور خاطر نشان کرد: نظرات کارشناسی شده محققین موسسه مورد استفاده ما قرار می گیرد و همچنین آنالیز دیتاهای ما می تواند مورد استفاده همکاران موسسه قرار گیرد.

دکتر عباسی ضمن استقبال و تایید سخنان دکتر بنابازی در خصوص رصد پس از واردات، خاطر نشان کرد: نژاد بز مورسی و دیگر نژادها که وارد کشور می شود، می تواند از سوی محققین موسسه مورد بررسی قرار گیرد تا در آینده به نتیجه مطلوبی در این زمینه دست یابیم.

در ادامه دکتر جوانروح عضو هیئت علمی بخش ژنتیک یادآور شد: در مواد 10، 12، 17 قانون نظام جامع دامپروری به بحث همکاری های مشترک بین معاونت و موسسه اشاره کرد. 

ایشان برای افزایش هم افزایی و همکاری بین موسسه و معاونت، پیشنهاد تشکیل کمیته ایی داد که در خصوص ذخایر ژنتیکی فعالیت موثرتری داشته باشند. 

دکتر جوانروح با اشاره به تدوین قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور یادآور شد: این قانون ظرفیت خوبی است که می توان از آن برای حفاظت و بهره برداری اصولی از منایع ژنتیکی را داشته باشیم.

در ادامه خانم دکتر زکی زاده با اشاره به تدوین استراتژی اصلاح نژاد در کشور یادآور شد: با وجود ایستگاه های اصلاح نژادی در سازمان تات و معاونت امور دام می توان به عنوان مشاور و به گونه ایی مشترک برای آنها برنامه بنویسیم. 

در این جلسه دکتر اسدزاده رئیس بخش مدیریت پرورش در خصوص چالش های مدیریت پرورش در استان ها در زمینه دام های سبک و سنگین مواردی را بیان کرد.

در پایان نظرات و دیدگاه های حاضرین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new22 مرداد 1399: نشست مشترک رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مسئولان مرکز تحقیقات اصفهان fiber_new22 مرداد 1399: برگزاری گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new21 مرداد 1399: راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در کرج fiber_new19 مرداد 1399: بررسی ظرفیت های موجود برای توسعه و تجاری سازی فناوری ها در گردهمایی مجازی روسای بخش های علوم دامی fiber_new19 مرداد 1399: در حکمی از سوی دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی علیمراد سرافرازی به سمت سرپرست مركز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد كشاورزی منصوب شد
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.