alarmجمعه 4 بهمن 1398 - 16:47

Friday 24 January 2020 - 16:47alarm

alarmالجمعة 28 جُمادى الأولى 1441 - 16:47

شرکت نمایندگان موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در نخستین جشنواره بز مهابادی اردستان

نخستین جشنواره بز مهابادی اردستان با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی و شماری از مسولین شهرستان اردستان همچنین دکتر فضایلی، دکتر میرزایی، دکتر پاپی از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و کارشناسان امور دامی و مراکز تحقیقات دام استان اصفهان در تاریخ 6 آذر ماه جاری در استان اصفهان، شهرستان اردستان، شهر مهاباد برگزار شد.

alarmسه شنبه 12 آذر 1398 - 12:05 comment0 remove_red_eye157

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: نخستین جشنواره بز مهابادی اردستان با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی و شماری از مسولین شهرستان اردستان همچنین دکتر فضایلی، دکتر میرزایی، دکتر پاپی از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و کارشناسان امور دامی و مراکز تحقیقات دام استان اصفهان در تاریخ 6 آذر ماه جاری در استان اصفهان، شهرستان اردستان، شهر مهاباد برگزار شد.

دکتر پاپی عضو هیئت علمی بخش مدیریت پرورش موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در خصوص ویژگی های بز مهابادی اردستان گفت :

بز مهابادی از دیرباز در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و کرمان می­ زیسته ولی اکنون از تعداد آنها کاسته شده و تنها در بخشی از استان اصفهان و چهار محال و بختیاری دیده می ­شود. در حال حاضر شهرستان­های سمیرم، فریدون­شهر، چادگان، اصفهان (جرقویه)، شهرضا، دهاقان محل پرورش این بز می­ باشند.

ایشان افزود: نژاد امروزی بیشتر به رنگ سیاه با موهای بلند می باشد که از موهای آن برای بافت سیاه چادر استفاده می شود، شیر تولیدی در این بزها در طول سال از 150 کیلوگرم تجاوز نمی کند. امروزه با توجه به خشکسالی های پیاپی و فقیر شدن مراتع در پایین دست کوه ها، عشایر رغبت بیشتری به پرورش بز دارند تا بتوانند از علوفه ای که در ارتفاعات می باشد استفاده کنند، همچنین بز از تمام خار و خاشاک و علوفه کم ارزش منطقه نیز استفاده می کند. 

دکتر پاپی یادآور شد: عمر این بزها حدود 15 تا 18 سال می باشد، دو قلو زایی در این نژاد نسبت به سایر نژادها کمتر است. کیفیت گوشت این بزها به دلیل استفاده بیشتر از قسمت دانه گیاه و گیاهان دارویی در ارتفاعات مناسب و قابل قبول و به عبارتی ارگانیک محسوب می شود.

گفتنی است در حاشیه این جشنواره، نمایشگاه محصولات جانبی و محلی نیز برپا بود. 


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new2 بهمن 1398: آیین آغاز به کار دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره پژوهشی زنبورعسل ایران در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new1 بهمن 1398: سخنرانی رئیس کمیسیون بهداشت اتحادیه جهانی زنبور داران (اپی موندیا) در دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره ملی زنبورعسل fiber_new30 دی 1398: در شورای پژوهشی موسسه اعلام شد: گردهمایی روسای بخش های علوم دامی مراکز تحقیقاتی روزهای 14 و 15 بهمن ماه در موسسه برگزار می شود fiber_new30 دی 1398: ۱ میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند/ارسال ۱۵۰۰ تن نهاده دامی به استان fiber_new28 دی 1398: تقدیر و تشکر از سی سال خدمات صادقانه یکی از همکاران اداری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

extension

ساربانیار

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور