alarmپنجشنبه 23 مرداد 1399 - 12:08

Thursday 13 August 2020 - 12:08alarm

alarmالخميس 23 ذو الحجة 1441 - 12:08

شرکت نمایندگان موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در نخستین جشنواره بز مهابادی اردستان

نخستین جشنواره بز مهابادی اردستان با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی و شماری از مسولین شهرستان اردستان همچنین دکتر فضایلی، دکتر میرزایی، دکتر پاپی از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و کارشناسان امور دامی و مراکز تحقیقات دام استان اصفهان در تاریخ 6 آذر ماه جاری در استان اصفهان، شهرستان اردستان، شهر مهاباد برگزار شد.

alarmسه شنبه 12 آذر 1398 - 12:05 comment0 remove_red_eye387

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: نخستین جشنواره بز مهابادی اردستان با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی و شماری از مسولین شهرستان اردستان همچنین دکتر فضایلی، دکتر میرزایی، دکتر پاپی از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و کارشناسان امور دامی و مراکز تحقیقات دام استان اصفهان در تاریخ 6 آذر ماه جاری در استان اصفهان، شهرستان اردستان، شهر مهاباد برگزار شد.

دکتر پاپی عضو هیئت علمی بخش مدیریت پرورش موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در خصوص ویژگی های بز مهابادی اردستان گفت :

بز مهابادی از دیرباز در استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و کرمان می­ زیسته ولی اکنون از تعداد آنها کاسته شده و تنها در بخشی از استان اصفهان و چهار محال و بختیاری دیده می ­شود. در حال حاضر شهرستان­های سمیرم، فریدون­شهر، چادگان، اصفهان (جرقویه)، شهرضا، دهاقان محل پرورش این بز می­ باشند.

ایشان افزود: نژاد امروزی بیشتر به رنگ سیاه با موهای بلند می باشد که از موهای آن برای بافت سیاه چادر استفاده می شود، شیر تولیدی در این بزها در طول سال از 150 کیلوگرم تجاوز نمی کند. امروزه با توجه به خشکسالی های پیاپی و فقیر شدن مراتع در پایین دست کوه ها، عشایر رغبت بیشتری به پرورش بز دارند تا بتوانند از علوفه ای که در ارتفاعات می باشد استفاده کنند، همچنین بز از تمام خار و خاشاک و علوفه کم ارزش منطقه نیز استفاده می کند. 

دکتر پاپی یادآور شد: عمر این بزها حدود 15 تا 18 سال می باشد، دو قلو زایی در این نژاد نسبت به سایر نژادها کمتر است. کیفیت گوشت این بزها به دلیل استفاده بیشتر از قسمت دانه گیاه و گیاهان دارویی در ارتفاعات مناسب و قابل قبول و به عبارتی ارگانیک محسوب می شود.

گفتنی است در حاشیه این جشنواره، نمایشگاه محصولات جانبی و محلی نیز برپا بود. 


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new22 مرداد 1399: نشست مشترک رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مسئولان مرکز تحقیقات اصفهان fiber_new22 مرداد 1399: برگزاری گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new21 مرداد 1399: راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در کرج fiber_new19 مرداد 1399: بررسی ظرفیت های موجود برای توسعه و تجاری سازی فناوری ها در گردهمایی مجازی روسای بخش های علوم دامی fiber_new19 مرداد 1399: در حکمی از سوی دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی علیمراد سرافرازی به سمت سرپرست مركز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد كشاورزی منصوب شد
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.