alarmپنجشنبه 23 مرداد 1399 - 21:42

Thursday 13 August 2020 - 21:42alarm

alarmالخميس 23 ذو الحجة 1441 - 21:42

معرفی اپلیکیشن ساربانیار به عنوان سیستم همیار شترداران (سامانه بهره­ ور شتر)

موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی یزد با همکاری ایستگاه تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور (بافق)، در قالب سامانه بهره ­ور شتر، اقدام به تولید سیستم همیار شترداران و اپلیکیشن "ساربانیاز" نموده است

alarmدوشنبه 11 آذر 1398 - 09:58 comment0 remove_red_eye312


یکی از چالش­ های اساسی در شترداری کشور، کمبود رکورد و ثبت مشخصات در شتر می­ باشد. سیستم پرورش شترداری در کشور به صورت باز و وابسته به مرتع می­ باشد و مسافت­ های طولانی و پراکندگی زیاد گله­ های مردمی بر مشکلات رکوردگیری و ایجاد شبکه شترداران افزوده است. از طرفی رکوردگیری به ویژه توزین وزن در شتر بسیار سخت بوده و استفاده از مدل ­های آماری و تخمین وزن بدن از روی ابعاد بدن ضرورت دارد. ایجاد شبکه به منظور ارتباط شترداران با همدیگر و مراکز آموزشی و تحقیقاتی می ­تواند زمینه افزایش بهره­ وری شترداری در کشور را فراهم سازد. بدین جهت استفاده از تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات در شترداری کشور ضرورت دارد.

دکتر اسدزاده رئیس بخش مدیریت پرورش موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مجری پروژه سامانه بهره ور شتر در این خصوص اظهار داشت : اپلیکیشن ساربان یار به عنوان سیستم همیار شتر داران با هدف تسهیل هویت گذاری، ارتباط با گله داران، ثبت مشخصات و رکورد گیری گله‌های شتر در ایستگاه تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور رونمایی شد.

ایشان خاطر نشان کرد :موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی یزد با همکاری ایستگاه تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور (بافق)، در قالب سامانه بهره ­ور شتر، اقدام به تولید سیستم همیار شترداران و اپلیکیشن "ساربانیار" نموده است. امید است این اثر گامی هر چند کوچک در راستای افزایش بهره­وری شترداری کشور گردد.


اهداف سیستم همیار شترداران (اپلیکیشن ساربانیار)

یکی از اهداف مهم این سیستم توسعه و سهولت ارتباط با گله­ های مردمی، با توجه به گستردگی منطقه و پراکنش بالا می­ باشد. تسهیل هویت گذاری، ثبت مشخصات و رکوردگیری گله­ های شتر با توجه به ضرورت موضوع از جمله اهداف دیگر این سیستم می ­باشد. با طراحی و توسعه این سیستم، دسترسی به  اطلاعات گله­ های شتر افزایش خواهد یافت و قطعاً می ­تواند بسترساز توسعه پژوهش­ های کاربردی باشد و همچنین در تصمیم سازی شترداری کشور می­ تواند موثر باشد. با ایجاد ارتباط از طریق اپلیکیشن ساربانیار و ارائه آموزش­ های مهارتی، دانش شترداران در بستر تلفن همراه افزایش خواهد یافت.

این سیستم مشتمل بر سه جز می­باشد: پنل مدیریتی، اپلیکیشن و سرور مرکزی .پنل مدیریتی

در پنل مدیریتی که دسترسی آن صرفاً در اختیار موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی یزد می­ باشد، کاربران مجاز به استفاده از اپلیکیشن با ایجاد سطح دسترسی تعریف می­ شوند. در این پایگاه داده امکان ارائه آموزش­ های مهارتی، هشدارهای هواشناسی و سایر موراد پیش بینی شده است. از طرفی دسترسی به اطلاعات ثبت شده توسط شتردار در این پایگاه داده وجود دارد. مشاهده و مدیریت اطلاعات شترها، مشاهده و مدیریت اطلاعات گله و گله­ داران، امکان جستجوی شترها با اعمال فیلتر از جمله قابلیت­ های این پنل می ­باشد.


اپلیکیشن ساربانیار

با استفاده از این اپلیکیشن، شتردار به راحتی اطلاعات گله خود را وارد تلفن همراه خود نموده و از قابلیت­ های آن استفاده خواهد کرد. برخی از قابلیت­ های این اپلیکیشن شامل: کنترل ورود کاربران (امنیت اطلاعات)،  اطلاعات گله­ دار و اطلاعات کلی گله، مدیریت اطلاعات شترهای گله، آموزش­ ها و دستورالعمل­ ها، تخمین وزن شتر بر اساس ابعاد بدن و آگاهی از اخطارها و اعلان­ ها می­ باشد.

در قسمت ویرایش اطلاعات کاربری، شتردار به راحتی می­تواند اطلاعات گله خود را از نظر تعداد شتر، نام لوک گله، سن لوک، تعداد ساربان، نحوه تأمین آب، پوشش گیاهی و .. را وارد کند. یکی از قابلیت­ های این اپلیکیشن این است که موقعیت جغرافیایی گله به صورت خودکار ثبت می­ شود. 


تخمین وزن 

یکی از قابلیت­ های بسیار مهم این اپلیکیشن، تخمین وزن بدن شتر از روی ابعاد بدن می­ باشد. کافی است شتردار چند بُعد بدن را روی شتر مد نظرش اندازه­ گیری نموده و در بخش تخمین وزن وارد کند.


ثبت مشخصات انفرادی شتر

با استفاده از بخش " گله" در این اپلیکیشن می­ توان مشخصات هر نفر شتر را به صورت جداگانه وارد تلفن همراه نموده تا در پایگاه داده سیستم همیار شتردار ثبت و ضبط گردد. اطلاعاتی همچون تاریخ تولد، مشخصات پدر و مادر، رنگ بدن، تعداد دندان، تاریخ رکوردگیری، تاریخ حذف از گله، سابقه بیماری و سایر موارد در این بخش به راحتی توسط شتردار وارد می­ گردد. توسط شتردار از هر نفر شتر علاوه بر ثبت مشخصات، تصویر آن نیز توسط تلفن همراه گرفته می ­شود.


آموزش در بستر تلفن همراه

یکی از اهداف سامانه بهره­ ور شتر، ارائه آموزش­های مهارتی به شترداران است. آموزش­ های مدنظر در پنل مدیریتی پایگاه داده توسط مدیر سیستم بارگذاری می­ شود و شتردار می­ تواند با مراجعه به بخش " آموزش" در اپلیکیشن مراجعه و از این آموزش­ ها بهره­ مند گردد. آموزش­ های ارائه شده در قالب یافته­ های تحقیقاتی و پروژه های صورت گرفته می ­باشد. با انتخاب هر کدام از آموزش ­ها، می­ توانند با مطالعه فایل پی دی اف، و همچنین تصاویر مدنظر بیشتر با موضوعات آشنا شوند.


ردگیری 

با توجه به ضرورت اطلاع از موقعیت جغرافیایی گله، گزینه ­ایی به عنوان ردگیری در اپلیکیشن پیش بینی شده است که در نسخه­ های بالاتر فعّال خواهد شد. 


پایگاه داده و پنل مدیریتی

تمامی اطلاعاتی که توسط شتردار در اپلیکشن وارد می­ شود در پایگاه داده ذخیره می ­شود و مدیر سیستم می­تواند به اطلاعات جمع آوری شده از گله­ های مردمی دسترسی داشته باشد و با تحلیل و آنالیز داده­ ها، وضعیت هر گله به تفکیک ایجاد خواهد شد. یکی از این قابلیت­ های بررسی روند وزن بدن می­ باشد بدین ترتیب، یک نفر شتر بعد از چند بار رکوردگیری در طی فواصل زمانی مختلف، روند رشد آن بررسی و توصیه لازم به شتردار اعلام خواهد شد.

 


fiber_new22 مرداد 1399: نشست مشترک رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مسئولان مرکز تحقیقات اصفهان fiber_new22 مرداد 1399: برگزاری گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new21 مرداد 1399: راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در کرج fiber_new19 مرداد 1399: بررسی ظرفیت های موجود برای توسعه و تجاری سازی فناوری ها در گردهمایی مجازی روسای بخش های علوم دامی fiber_new19 مرداد 1399: در حکمی از سوی دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی علیمراد سرافرازی به سمت سرپرست مركز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد كشاورزی منصوب شد
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.