alarmچهارشنبه 7 خرداد 1399 - 00:58

Wednesday 27 May 2020 - 00:58alarm

alarmالأربعاء 4 شَوّال 1441 - 00:58

برگزاری جلسه شورای پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور جلسه شورای پژوهشی، در تاریخ 4 آذرماه جاری در سالن گفتگوی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد.

alarmسه شنبه 5 آذر 1398 - 14:12 comment0 remove_red_eye211


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور جلسه شورای پژوهشی، با حضور دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، معاونین ایشان، روسای بخش های تحقیقاتی، مدیریت خدمات پژوهشی و شماری از مدیران و محققان در تاریخ 4 آذرماه جاری در سالن گفتگوی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد.

در این جلسه دکتر اسماعیل خانیان ضمن سخنانی با اشاره به موضوع بروندادها، اظهار داشت: برونداد شامل برونداد ترویجی، مقاله و دانش فنی می باشد، برونداد در علوم دامی شفاف نیست و همگرایی در این زمینه وجود ندارد. این موضوع در بخش ترویجی و مقاله تدوین شده ولی در بخش دانش فنی باید بیشتر روی مقوله برونداد کار کرد.

دکتر اسماعیل خانیان افزود: بروندادهای بخش ها بررسی و کار شاخص از میان آنها برگزیده شود و در این میان بروندادهایی مورد نیاز است که از طرح های پژوهشی استخراج شود.

وی خاطر نشان کرد: موسسه در زمینه تخصصی خود مرجع تصمیم گیری برای تحقیقات کشوری است باید نگرش و تحلیلی داشته باشیم که موجب تصمیم گیری بهینه شود.

ایشان در مورد نیروهای هیئت علمی جذب جدید یادآور شد: این همکاران باید به گونه ایی آموزش ببینند که تخصص آنها به صورت کاربردی مشکلی از مشکلات کشور را حل کنند.

در ادامه دکتر بنابازی معاون پژوهش فن آوری و انتقال یافته های موسسه ضمن سخنانی به تجربه نخستین گردهم آیی همکاران هیئت علمی جذب جدید در سال گذشته اشاره کرد و افزود :این گردهم آیی به عنوان نخستین تجربه در این زمینه موفق بود و موجب آشنایی اعضای جدید با یکدیگر و مجموعه موسسه گردید.

وی افزود: ضروری است گردهم آیی روسای بخش های علوم دامی مراکز تحقیقات استان ها سالی یک بار برگزار گردد زیرا در این نشست ها افزون بر دیدار همکاران استانی با یکدیگر و بیان مسائل و مشکلات و هم اندیشی در خصوص راهکارهای اجرایی، ارائه کارهای موفق برای دیگر استان ها موجب ایجاد انگیزه خواهد بود.

معاون پژوهشی موسسه یادآور شد: در گردهم آیی سال گذشته سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به عنوان نمونه موفق حامی تحقیقات معرفی شد، امسال با توجه به حمایت بسیار خوب فرماندار بافق از روز ملی مزرعه شتر، فرمانداری شهرستان بافق را می توان به عنوان حامی تحقیقات معرفی نمود.

ایشان در خصوص فراخوان طرح، پروژه های مستقل سال 1399 خاطر نشان کرد: تاکنون پروژه ایی به موسسه نرسیده است، انتظار داشتیم کمیته های علمی فنی در این زمینه فعال باشند .

دکتر بنابازی در ادامه گزارشی از روز ملی مزرعه شتر تک کوهانه در بافق یزد ارائه داد و در مجموع برگزاری این رویداد با همکاری موسسه، مرکز تحقیقات یزد و فرمانداری شهرستان بافق را بسیار مثبت ارزیابی نمود.

در ادامه جلسه خانم دکتر جواهری مدیر خدمات تحقیقاتی موسسه در خصوص گردهمایی همکاران هیات علمی جذب جدید، گردهمایی مسئولین بخش های علوم دامی مراکز، فراخوان طرح، پروژه های مستقل سال 1399 مطالبی بیان کرد.

ایشان در خصوص گردهمایی همکاران هیات علمی جذب جدید به مواردی اشاره کرد و در جمع بندی پیشنهادهای رسیده به موسسه، بیشتر جنبه آموزشی و انتقال تجربه را مهم ارزیابی کرد. 

دکتر جواهری در خصوص گردهمایی مسئولین بخش های علوم دامی مراکز موضوعات قابل طرح را اینگونه عنوان کرد: ارائه اهداف و فعالیت های مدنظر مؤسسه برای سال آینده و هم اندیشی در خصوص برنامه های پژوهشی، طرح مشکلات و مسایل مراکز و ارائه راهکار از سوی مؤسسه، آسیب شناسی روند تصویب پروژه ها خصوصاً تأمین اعتبار لازم، تعامل بیشتر مؤسسه با مراکز، نیازسنجی برگزاری سالیانه با توجه به موضوعات قابل طرح، ارائه چشم انداز و سیاست های علمی و پشتیبانی مؤسسه در سال های پیش رو توسط رئیس و معاونین، معرفی اولویت های پژوهشی بخش های مختلف، ارائه چند نمونه از فعالیت های شاخص و اثر بخش مؤسسه یا مراکز، پیگیری تصمیمات اتخاذ شده در جلسه قبل (سال 97) و بررسی نتایج آن، بررسی نیازها و اولویت های تحقیقاتی دام و طیور مناطق چهارگانه کشور و تصمیم گیری در خصوص تدوین و اجرای پروژه های آن در مؤسسه منوط به حمایت مالی دستگاه اجرایی مربوط به آن استان، تدوین برنامه عملیاتی ترویجی تغذیه دام، همزمان سازی فحلی، مدیریت گله های داشتی برای محققین معین در استان ها با همکاری مؤسسه، اعلام برنامه و افق های مورد نظر از قبل به استان ها، راه های ارتباط بیشتر با معاونت بهبود تولیدات دامی.

مدیر خدمات تحقیقاتی در ادامه به فراخوان طرح، پروژه های مستقل سال 99 اشاره کرد و تعیین اولویت های تحقیقاتی هر بخش توسط رؤسای بخش های تحقیقاتی مؤسسه با در نظر گرفتن شرایط، اعلام این اولویت ها به مراکز استانی با در نظر گرفتن خروجی مشخص پیش از گردهمایی سالیانه، جمع آوری عناوین پیشنهادی مراکز در گردهمایی، بررسی عناوین در بخش های تحقیقاتی و اعلام نتایج به استان ها را از جمله پیشنهادهای موسسه در این خصوص عنوان کرد.

وی رعایت اعتدال در تخصیص بودجه بین مراکز، مد نظر قرار دادن شاخص وجود ضرورت و تقاضای واقعی، بهبود شاخص های تولید در گله های سنتی (با توجه به معیشتی بودن اغلب واحدهای تولیدی)، پایش واحدهای مرغداری از نظر مدیریت، تغذیه و ساختمان، بررسی پرورش طیور بومی با تکیه بر صفات بهبود عملکرد تولید را از جمله پیشنهادهای مراکز در خصوص  فراخوان سال 1399 برشمرد.

در ادامه جلسه دکتر طهماسبی، رئیس بخش تحقیقات زنبور عسل در خصوص بروندادهای این بخش مطالبی بیان کرد و افزود: بروندادهای این بخش شامل، فرمولاسیون  تامین نیاز پروتئینی زنبور عسل برای کلنی های زنبور عسل، فرمولاسیون تامین نیازهای پروتئینی، ویتامینی در کلنی های زنبور عسل در مراحل پرورش ملکه می باشد.

ایشان دیگر بروندادهای این بخش را، سنتز و معرفی نژاد سازگار با شرایط آب و هوایی کشور منطبق برای تولید عسل، تولید ژله رویال، گرده افشانی، گرده، بره موم، زهر زنبور عسل، تولید عسل، زنبورداری شهری، تهاجمی نبودن زنبور، مقاومت به بیماری ها نامید.

دکتر طهماسبی معرفی ملکه های اصلاح شده برای صفات اقتصادی از جمله تولید عسل، کاهش رفتار تهاجمی، تولید و معرفی لاین های با صفات عملکردی بالا، معرفی جمعیت های مقاوم به کنه واروآ، معرفی لاین ها برای تولید ژله رویال، بیوتکنیک تولید بره موم، ژله رویال، زهر، موم، زنبور پاکتی، بیوسیلاژ را دیگر بروندادهای بخش زنبور عسل نام برد.

در پایان موارد مطرح شده در جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
fiber_new6 خرداد 1399: انتصاب رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عضویت کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام وزارت جهاد کشاورزی fiber_new6 خرداد 1399: وزیر جهاد کشاورزی در اولین برنامه تلویزیونی رویش : یكی از اصلی‌ترین رویكردهای ما توجه جدی به جامعه كشاورزی و نقش آفرینی كشاورزان و نمایندگان آنها در تصمیم‌گیری‌های است fiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.