alarmجمعه 15 آذر 1398 - 22:33

Friday 6 December 2019 - 22:33alarm

alarmالجمعة 8 رَبيع الثاني 1441 - 22:33

کشاورزی هوشمند، رویکرد جدید سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

نشست ادواری مقام عالی وزارت جهادکشاورزی با روسای موسسه‌های تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، در تاریخ 26 آبان ماه سال جاری در وزارت جهادکشاورزی برگزار شد.

alarmچهارشنبه 29 آبان 1398 - 10:37 comment0 remove_red_eye48

 به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، نشست ادواری مقام عالی وزارت جهادکشاورزی با روسای موسسه‌های تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، با حضور مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی، دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر بخشنده معاون وزیر جهادکشاورزی در امور اقتصادی، مهندس اکبری معاون وزیر در امور آب و خاک، مهندس طهماسبی معاون وزیر در امور باغبانی، دکتر رضایی معاون وزیر در امور دامی، دکتر اسکندر زند مشاور وزیر جهادکشاورزی، ، معاونان و مدیران سازمان تحقیقات  درتاریخ 26 آبان ماه در محل وزارت جهادکشاورزی برگزار شد.

مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی در نشست ادواری با روسای  موسسه های تحقیقات کشاورزی با اشاره به لزوم همگام شدن با تغییرات جهانی، بر ضرورت به روزرسانی رویکردهای مدیریتی در تحقیقات کشاورزی و پیشرو بودن در ارائه نظام های نوآوری بدیع در سطح بین الملل تاکید کرد. وی با بیان این مطلب که ضرورت دارد بخش کشاورزی در زمینه پژوهش های کاربردی با نگاه به آینده و الزامات آن، رو به جلو و در مسیر پیشرفت حرکت کند یادآور شد سرآمدی و پیشرویی یک ملت در گرو نهادینه شدن تکیه بر ظرفیت های درونی و برداشتن موانع بی چشم داشت به ظرفیت های بیرونی است. وزیر جهادکشاورزی با نقدی بر رویکرد توجیه پذیری وضعیت موجود این دیدگاه را در تضاد با روح تعالی و توسعه دانست و بر باز آفرینی ظرفیت های بالقوه تاکید کرد. مهندس حجتی هم چنین با تاکید بر ضرورت اتخاذ رویکرد تقاضا محوری در تحقیقات کشاورزی خواستار ساختارمند شدن تعامل بین موسسه های  تحقیقات کشاورزی و بخش های اجرایی متناظر آن ها شد.  

دکتر خاوازی در نشست ادواری وزیر جهاد کشاورزی با روسای موسسات تحقیقاتی سازمان، با بیان این که در کشورهای توسعه یافته نهاد دولتی تحقیقات نقش پشتیبان را در ارتباط با ساختار تحقیقات کشاورزی کشورها ایفا می‌کند، افزود: خصوصیاتی از جمله پیامدمحوری، روزآمدی، احصای ظرفیت‌های بخش کشاورزی در نظام علم و فناوری، ارتقای معیشت کشاورزان و ترسیم آینده بخش کشاورزی از جمله مهمترین کارکردهای این نهاد ایده‌آل است.

وی با اشاره به تحولات نظام‌های ملی تحقیقات کشاورزی جهان طی دهه‌های گذشته تاکنون، نقطه اشتراک کشورهای موفق در تحقیقات کشاورزی را حرکت به سوی استقرار نظام‌های نوآوری و توجه به موضوع بهره‌ مندی از فناوری‌های نوین در بخش کشاورزی دانست.

این مقام مسوول با اشاره به تحولات ساختاری سازمان تحقیقات کشاورزی طی دهه‌های گذشته، رویکردهای این سازمان به لحاظ تغییرات تشکیلاتی را در پاسخ به اقتضائات جدید روز از جمله توجه به کشاورزی هوشمند اعلام کرد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به گستردگی فعالیت‌های سازمان در موضوعاتی از جمله آموزش، پژوهش، تولید محصولات فناورانه، حفظ و مدیریت ذخایر ژنتیکی، شناسایی و پایش منابع پایه، ثبت و کنترل کیفی نهاده‌ها، ارائه خدمات علمی انحصاری و غیره؛ بودجه اختصاص یافته به تحقیقات و توسعه فناوری در بخش کشاورزی را ناکافی دانست.

وی با اشاره به زیرساخت‌ها و امکانات در اختیار سازمان تات، برخی از فعالیت‌های سازمان از جمله نگهداری کلکسیون‌ها و مدیریت ذخایر ژنتیکی را نیازمند بازنگری جدی در تامین اعتبارات و پرهیز از اختصاص هزینه‌کرد فعالیت‌های پژوهشی برای این امر دانست.

خاوازی همچنین به منظور تحقق اثربخشی در تحقیقات کشاورزی، موضوعاتی از جمله بازنگری در آئین‌نامه‌های ارتقا و ترفیع اعضای هیات علمی، اجرای دستورالعمل‌های جدید پژوهشی برنامه محور، تقویت جایگاه روابط بین‌الملل و افزایش تعامل بین واحدهای اجرایی و بخش‌های تحقیقاتی را از دیگر رویکردهای این سازمان اعلام داشت.

وی همچنین در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از راه‌اندازی بزرگترین ایده بازار کشاورزی توسط سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد و اهم فعالیت‌های این سازمان را در زمینه توسعه تکنولوژی در بخش کشاورزی شرح داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به توانمندی‌های موسسه‌های تحقیقات ذیل این سازمان، راه‌اندازی شهرک بذر توسط دو موسسه اصلاح بذر و ثبت و گواهی را از جمله پروژه‌های تحول‌زا برشمرد.

وی با اشاره به نمونه‌های موفق هماهنگی بین موسسه‌های تحقیقاتی سازمان و قسمت‌های متناظر اجرایی در تعامل با یکدیگر ابراز امیدواری کرد با حمایت وزارتخانه از اصلاح ساختار تشکیلاتی گام بلندی در راستای اثربخشی تحقیقات در خدمت به بخش اجرا برداشته شود.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
fiber_new13 آذر 1398: بررسی بروندادهای بخش های تحقیقاتی در شورای پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new12 آذر 1398: شرکت نمایندگان موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در نخستین جشنواره بز مهابادی اردستان fiber_new11 آذر 1398: معرفی اپلیکیشن ساربانیار به عنوان سیستم همیار شترداران (سامانه بهره­ ور شتر) fiber_new11 آذر 1398: برگزاری روز مزرعه سیلوی یونجه با همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new10 آذر 1398: برگزاری جلسه ارایه عملکرد شش ماهه نخست سال 1398 معاونت برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور