alarmجمعه 15 آذر 1398 - 21:29

Friday 6 December 2019 - 21:29alarm

alarmالجمعة 8 رَبيع الثاني 1441 - 21:29

رونمایی از اپلیکیشن "ساربان یار" درروز ملی مزرعه شتر تک‌ کوهانه

روز ملی مزرعه شتر تک‌ کوهانه کشور روز چهارشنبه 22 آبان ماه سال جاری در ایستگاه تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور در شهرستان بافق استان یزد برگزار شد.

alarmسه شنبه 28 آبان 1398 - 11:12 comment0 remove_red_eye107


روز ملی مزرعه شتر تک‌ کوهانه کشور با حضور دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، حجت الاسلام سعیدیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی دکتر مویدی رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر بنابازی معاون پژوهش و انتقال یافته های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر اسدزاده رئیس بخش مدیریت پرورش، دکتر اسدی معاون آزمایشگاه موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر اسماعیل‌ زاده رییس مرکز تحقیقات استان یزد، همچنین دو تن از اساتید مطرح بین‌المللی از دانشکده دامپزشکی دانشگاه وین، شماری از دامداران، بهره برداران، کارشناسان وزارت جهادکشاورزی و سازمان های جهاد کشاورزی  ۱۶ استان کشور، روزچهارشنبه 22 آبان ماه  سال جاری در ایستگاه تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور در شهرستان بافق استان یزد برگزار شد.

ارایه یافته‌های پژوهشی پیرامون شیوه نگهداری شتر در مرتع و پرواربندی شتر، از اهداف برگزاری نخستین همایش شتر تک کوهانه کشور بود که در قالب برگزاری نشست‌های تخصصی، پنل­ها، انجام سخنرانی، ارائه بروشور و پوستر عرضه شد و  به آگاهی مخاطبین رسید.

رئیس موسسه آموزش و ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در این همایش با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اصلی نظام در چهار دهه گذشته توسعه امنیت غذایی و تکیه بر تولیدات داخلی کشور است اظهار داشت: مجموع محصولات کشاورزی در اول انقلاب ۲۶ میلیون تن بوده که با تلاش کارشناسان وزارت جهادکشاورزی این رقم اکنون به ۱۲۲ میلیون تن رسیده است.

دکتر علی اکبر مویدی با تاکید بر اینکه روند روبه رشد و توسعه در این عرصه باید استمرار داشته باشد، افزود: در حوزه دام، تولیدات ما ۳.۵ میلیون تن بوده که هم اینک شاهد تولید ۱۶ میلیون تن در این حوزه هستیم. وی ظرفیت‌های فراوان حوزه کشاورزی و منابع طبیعی را یادآور شد و بیان کرد: این ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی باید بیش از پیش در کانون توجه قرار گیرد.

رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی از وجود ۱۵۰هزار نفر شتر در کشور خبر داد و تصریح کرد: ۱۲ هزار بهره‌ بردار در بخش شترداری فعال هستند که به طور میانگین هر خانوار ۱۰ تا ۱۵ نفر را در این حوزه  مشغول به کار کرده است. وی با بیان اینکه از ۲ سال قبل استقبال خوبی در حوزه پرورش شتر شده است تاکید کرد: باید این شرایط را بهبود بخشید تا ضریب تولیدات دامی و اشتغال در این حوزه افزایش یابد. وی علت برگزاری مزرعه ملی شتر در بافق را ظرفیت شتر و وجود نخستین ایستگاه ملی تحقیقات این حیوان در شهرستان عنوان کرد و افزود: دعوت از کارشناسان خارجی نقطه قوت این مزرعه است و با حضور این عزیزان میتوانیم روز ملی را به روز بین المللی شتر تک کوهانه تبدیل کنیم.

دکتر مویدی در ادامه، از برپایی همایش بین‌المللی شتر در سال آینده و لزوم راه‌اندازی دبیرخانه مربوطه خبر داد و خاطر نشان کرد: ارسال نتایج تحقیقات و مقاله‌ها به این دبیرخانه بسیار کارآمد و مفید است و ضریب افزایش امنیت غذایی مردم را در پی خواهد داشت.

در ادامه همایش، خانم پاملا برگر از اساتید بین‌المللی دانشگاه اتریش با بیان اهمیت تحقیق و بررسی بر روی شترهای تک کوهانه به لحاظ ارزش اقتصادی و ژنتیکی آنها مباحثی در خصوص آخرین دستاوردهای علمی در این زمینه مطرح کرد و کشور ایران را به دلیل دارا بودن شترهای دو کوهانه دارای اهمیت دانست. 

وی با اشاره به ناحیه ای در شمال ایران به نام باختر که احتمالا اهلی کردن شتر دو کوهانه از آنجا آغاز شده، تعداد شتر دو کوهانه را در حدود 2000 نفر اعلام کرد.

خانم برگر اهلی کردن شتر را در دو مرحله عنوان کرد و افزود: شتر تک کوهانه 3000 سال پیش در عربستان و شتر دو کوهانه حدود 4000 سال پیش و احتمالا در ایران بوده است.

ایشان افزود: شاید با تلفیق و هیبرید کردن این دو حیوان موجب بهتر شدن تولیدات این حیوانات شود، هیبریدها قابلیت خاصی دارند، در جنگ بین شتر ها، شتر هیبرید قدرت بیشتری نسبت به بقیه شترها دارد.

دکتر پاملا برگر در ادامه به این نکته اشاره کرد که شترها آنتی بادی خاصی نسبت به بقیه حیوانات دارند، این آنتی بادی به اسم نانوبادی است که در تحقیقات پزشکی به ویژه سرطان در انسان استفاده می­شود

وی یادآور شد: شیر شتر برای افرادیکه نسبت به لاکتوز شیر حساسیت دارند، آلرژی کمتری ایجاد می کند همچنین پشم شتر به خاطر ویژگی های آن در غرب دارای طرفداران فراوانی می باشد.

وی افزود: اگر تحقیقات ژنومی تکمیل شود می­توانیم بگوییم که کدام حیوان نسبت به بقیه حیوانات برتری بیشتری دارد. در حیواناتی همچون گاو و بز تحقیقات کامل شده و نقشه ژنومی تهیه شده است ولی در شتر تک کوهانه هنوز تحقیقات تکمیل نشده است. 

وی یادآورشد: که شتر حیوانی از گذشته نیست بلکه حیوانی برای آینده است.

در حاشیه برگزاری مراسم روز ملی مزرعه شتر، نمایشگاه منسوجات و فرآورده‌های لبنی شتر، کارگاه انتقال تجربیات در زمینه بیماری‌ها و انتقال جنین شترتوسط دکتر نیاسری و استفن برگر، معرفی شتر شیری ترکمن توسط دکتر کریم نوبری عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان، ارزیابی و انتخاب لوک مناسب گله شتر تک کوهانه نیز برگزار شد.

در این مراسم همچنین از اپلیکیشن "ساربان یار" توسط دکتر نادر اسدزاده ئیس بخش مدیریت پرورش موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مجری مسئول پروژه توسعه سامانه بهره‌ ور پروش شتر در استان یزد و دکتر مرتضی بیطرف ثانی مجری پروژه از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی یزد به عنوان سیستم همیار شترداران (سامانه بهره ور) رونمایی شد. 

دکتر اسد زاده در خصوص اهداف اپلیکیشن ساربان یار یادآور شد: توسعه و سهولت ارتباط با گله های مردمی با توجه به گستردگی منطقه و پراکنش بالا ،تسهیل هویت گذاری، ثبت مشخصات و رکوردگیری گله های شتر با توجه به ضرورت موضوع از جمله اهداف این سیستم می باشد.

همچنین در ادامه این مراسم شرکت کنندگان ضمن شرکت در پنل های علمی و تخصصی با آخرین یافته های تحقیقاتی در خصوص موضوعات مرتبط با شتر تک کوهانه آشنا شدند.

دکتر اسماعیل خانیان، رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و دکتر بنابازی، هماهنگ کننده ذخایر ژنتیکی دامی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور و معاون پژوهشی این موسسه عضو پنل تخصصی فناوری های نوین ژنومی و ضرورت بهره گیری در اصلاح نژاد بودند، همچنین دکتر اسدزاده، رئیس بخش مدیریت پرورش موسسه تحقیقات علوم دامی کشور عضو پنل چالش ها، تهدیدات و فرصت های پرورش شتر، سامانه بهره ور شتر، سیاست های راهبردی توسعه اکولوژیک شتر کشور به ارائه نظرات تخصصی پرداختند. 


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new13 آذر 1398: بررسی بروندادهای بخش های تحقیقاتی در شورای پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new12 آذر 1398: شرکت نمایندگان موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در نخستین جشنواره بز مهابادی اردستان fiber_new11 آذر 1398: معرفی اپلیکیشن ساربانیار به عنوان سیستم همیار شترداران (سامانه بهره­ ور شتر) fiber_new11 آذر 1398: برگزاری روز مزرعه سیلوی یونجه با همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new10 آذر 1398: برگزاری جلسه ارایه عملکرد شش ماهه نخست سال 1398 معاونت برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور