alarmچهارشنبه 7 خرداد 1399 - 01:05

Wednesday 27 May 2020 - 01:05alarm

alarmالأربعاء 4 شَوّال 1441 - 01:05

برگزاری رویداد ملی روز مزرعه شتر تک کوهانه در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد با همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در راستای همکاری با مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی و معاونت امور دام استان یزد اقدام به برگزاری روز ملی مزرعه شتر تک کوهانه در 22 آبان ماه سالجاری در ایستگاه ملی تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور ( بافق) نموده است .

alarmیکشنبه 19 آبان 1398 - 13:46 comment0 remove_red_eye292


قرار گرفتن سرزمین ايران در اقليم گرم و خشك و كمبود بارندگي سالانه، سبب شده است تا مناطق بياباني، نيمه خشك و كويری، بخش وسیعی از اين سرزمين را فرا گيرد. شتر تنها حيوانی است که در شرايط  سخت کويری زيست می کند و به عنوان عامل توليد و اشتغال در اين مناطق نسبت به ساير دام ها برتری دارد.

پرورش و نگهداری شتر به عنوان يک دام چند بهره، در روستاهای حاشيه کوير ايران حرفه ای توليدی است و مردم اين مناطق به دليل برخورداری از اين امکانات اقليمی و سازگاری اين دام با منطقه و فرهنگ آنان در تأمين بخشي از پروتئين حيوانی کشور سهم به سزائی دارند .

در همین راستا موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در راستای همکاری با مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی و معاونت امور دام  استان یزد اقدام به برگزاری روز ملی مزرعه شتر تک کوهانه در 22 آبان ماه سالجاری در ایستگاه ملی تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور ( بافق) نموده است .

دکتر نادر اسدزاده رئیس بخش مدیریت پرورش موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مجری مسئول پروژه توسعه سامانه بهره‌ور پروش شتر در استان یزد در گفتگو با روابط عمومی در خصوص برنامه های روز ملی مزرعه شتر تک کوهانه خاطر نشان کرد:

رونمایی از اپلیکیشن ساربانیار، نمایش اکوتیپ های شتر تک کوهانه، کارگاه انتقال تجربیات در زمینه بیماری های شتر، ارائه منسوجات و فرآورده ها لبنی شتر، نشست های تخصصی با حضور صاحب نظران ملی و بین المللی از جمله برنامه های روز ملی مزرعه شتر می باشد. ایشان در خصوص سخنرانان بین المللی این روز خاطر نشان کرد: دکتر پاملا انا برگر استاد موسسه حیات وحش اتریش و عضو کنسرسیون بین المللی ژنتیک شتر از دانشگاه دامپزشکی وین و دکتر استفن برگر رئیس کلینیک دامپزشکی دانشگاه وین از استادان خارجی هستند که در این زمینه سخنرانی و کارگاه آموزشی خواهند داشت.

دکتر اسدزاده مسابقه شتردوانی و بازدید از جاذبه های کویر، شب کویر، بازدید از سنگ آهن بافق/ و جاذبه های تاریخی را بخشی از برنامه های جنبی روز ملی مزرعه شتر نام برد.

ایشان افزود: در این روز نشست های تخصصی با حضور صاحب نظران ملی و بین المللی در موضوعات چالش ها، تهدیدات و فرصت های پرورش شتر، سامانه بهره ور شتر، سیاست­های راهبردی توسعه توسعه اکولوژیک شتر کشور، تحلیل مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی شترداری مناطق مرکزی ایران، پروژه ژنومی شتر تک کوهانه استان یزد، فناوری های نوین ژنومی و ضرورت بهره گیری از آنها در اصلاح نژاد شتر، برگزار خواهد شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی یزد با همکاری ایستگاه تحقیق و توسعه شتر تک کوهانه کشور (بافق)، در قالب سامانه بهره ور شتر، اقدام به تولید اپلیکیشن "ساربانیاز" به عنوان سیستم همیار شترداران (سامانه بهره ور) نموده است. امید است این اثر گامی هر چند کوچک در راستای افزایش بهره وری شترداری کشور موثر واقع شود.

مجری مسئول پروژه توسعه سامانه بهره‌ور پروش شتر در استان یزد در خصوص اپلیکیشن ساربانیار یادآور شد: یکی از چالش های اساسی در شترداری کشور، کمبود رکورد و ثبت مشخصات در شتر می باشد. سیستم پرورش شترداری در کشور به صورت باز و وابسته به مرتع می باشد و مسافت های طولانی و پراکندگی زیاد گله های مردمی بر مشکلات رکوردگیری و ایجاد شبکه شترداران افزوده است، از سوی دیگر رکوردگیری به ویژه توزین وزن در شتر بسیار سخت بوده و استفاده از مدل های آماری و تخمین وزن بدن از روی ابعاد بدن ضرورت دارد. ایجاد شبکه به منظور ارتباط شترداران با همدیگر و مراکز آموزشی و تحقیقاتی می تواند زمینه افزایش بهره وری شترداری در کشور را فراهم سازد. بدین جهت استفاده از تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات در شترداری کشور ضرورت دارد.

وی در خصوص اهداف اپلیکیشن ساربان­یار یادآور شد: توسعه و سهولت ارتباط با گله های مردمی، با توجه به گستردگی منطقه و پراکنش بالا می باشد. تسهیل هویت گذاری، ثبت مشخصات و رکوردگیری گله های شتر با توجه به ضرورت موضوع از جمله اهداف این سیستم می باشد. 

ایشان خاطر نشان کرد: با طراحی و توسعه این سیستم، دسترسی به اطلاعات گله های شتر افزایش خواهد یافت و قطعاٌ می تواند بسترساز توسعه پژوهش های کاربردی باشد و همچنین در تصمیم سازی شترداری کشور می تواند موثر باشد. با ایجاد ارتباط از طریق اپلیکیشن ساربان­یار و ارائه آموزش های مهارتی، دانش شترداران در بستر تلفن همراه افزایش خواهد یافت.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new6 خرداد 1399: انتصاب رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عضویت کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام وزارت جهاد کشاورزی fiber_new6 خرداد 1399: وزیر جهاد کشاورزی در اولین برنامه تلویزیونی رویش : یكی از اصلی‌ترین رویكردهای ما توجه جدی به جامعه كشاورزی و نقش آفرینی كشاورزان و نمایندگان آنها در تصمیم‌گیری‌های است fiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.