alarmچهارشنبه 7 خرداد 1399 - 01:38

Wednesday 27 May 2020 - 01:38alarm

alarmالأربعاء 4 شَوّال 1441 - 01:38

موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به عنوان یک موسسه مادر در حوزه تحقیقات دام و طیور و زنبور عسل اهداف استراتژیکی را در حوزه پدافند غیرعامل دنبال می کند

دکتر اسدی نماینده موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در پدافند غیر عامل وزارت جهاد کشاورزی: شناسایی، ثبت و حفاظت از ذخایر ژنتیکی دامی به منظور نگهداری مطلوب و حفظ تنوع زیستی به عنوان سرمایه های ملی و حفظ حقوق ملی و بین المللی بخشی از اهداف استراتژیک موسسه در حوزه پدافند غیرعامل می باشد.

alarmیکشنبه 12 آبان 1398 - 12:15 comment0 remove_red_eye204

ترویج فرهنگ پدافند غیرعامل در سطوح مختلف جامعه به منظور شناسایی و مقابله با انواع تهدیدات عمدی و غیرعمدی خطرناک برای دام و طیور کشور یکی از رویکردهای مهم پدافند غیرعامل در حوزه دامپروری محسوب می‌شود.

بخش دامپروری به عنوان یکی از زیربخش های مهم کشاورزی نقش کلیدی در تامین نیازهای غذایی مردم و امنیت غذایی جامعه بر عهده دارد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور:دکتر اسدی رئیس آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورو نماینده این موسسه در پدافند غیرعامل وزارت جهاد کشاورزی در تاریخ 11 آبان ماه جاری گفتگویی با خبرگزاری ایرنا داشت که این گفتگو را با اندکی تغییر می خوانید:

ایشان در بخشی از این گفتگو اظهار داشت: شناسایی تهدیدات بالقوه‌ای که محصولات دامی و صنایع وابسته را به خطر انداخته و موجب از بین رفتن امنیت غذایی جامعه می‌شود از یک سو و تهدیدات عمدی که در قالب بیوتروریسم و اگروتروریستم (تروریسم کشاورزی) اتفاق می‌افتد، موجب بروز چالش و یا بحران در صنعت دامپروری می‌شود.

وی اظهار داشت: از جمله این تهدیدات و چالش ها می توان به تهدید بانک‌های ژنی ذخایر ژنتیکی دام و طیور کشور، تهدید انقراض نژادهای دام و طیور مستقر در مناطق مرزی، آلوده سازی دام‌های مناطق مرزی به بیماری‌های مختلف ویروسی و تهدید ناشی از اثرات جانبی باقی مانده‌های دارویی در تغذیه دام و طیور اشاره کرد.

دکتراسدی، تهدید ورود و خروج دام زنده و اختلاط ژنتیکی نژادهای دامی در مناطق مرزی، تهدید بیوتروریسم از طریق ورود داروها، مواد ضدعفونی و مواد بیولوژیک مورد استفاده در تغذیه دام و طیور را از جمله دیگر چالش‌ها در بخش دام و طیور کشور نام برد.

دکتر اسدی ادامه داد: در همین  ارتباط فرصت‌ها و پتانسیل‌های مطلوبی نیز در این حوزه (دام و طیور) ‌در کشور وجود دارد که با کمک آن می‌توان صنعت دام و طیور کشور را به سوی شکوفایی و رونق تولید هدایت کرد.

وی از جمله این فرصت ها را وجود پتانسیل علمی و تجهیزاتی لازم جهت شناسایی، پایش، ثبت و حفاظت از ذخایر ژنتیکی در برابر تهدیدات عمدی و غیرعمدی که یکی از آن ها وجود بستر علمی مناسب برای ارایه راهکارهای مقابله با تهدیدات از جمله روش‌های تولید و نگهداری دراز مدت فراورده‌های غذایی با منشاء‌ دامی در مواقع بحران عنوان کرد.

نماینده موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در پدافند غیرعامل وزارت جهاد کشاورزی،‌ وجود بستر مناسب برای ردیابی نقایص ژنتیکی حاصل از حملات بیوتروریستی، وجود پتانسیل علمی برای شناسایی و تشخیص تغییرات و تقلب ها در فرآورده های دامی، وجود بستر مناسب برای ایجاد شبکه های ارتباطی و آموزشی بین مراکز تحقیقاتی و آموزشی مرتبط با حوزه دام و طیور را از دیگر فرصت ها و پتانسیل ها برای شکوفایی این صنعت برشمرد.

وی افزود: موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به عنوان یک موسسه مادر در حوزه تحقیقات دام و طیور و زنبور عسل اهداف استراتژیکی را در حوزه پدافند غیرعامل دنبال می کند که از جمله این اهداف شناسایی، ثبت و حفاظت از ذخایر ژنتیکی دامی به منظور نگهداری مطلوب و حفظ تنوع زیستی به عنوان سرمایه های ملی و حفظ حقوق ملی و بین المللی می باشد.

دکتر اسدی از دیگر اهداف استراتژیک موسسه تحقیقات علوم دامی را افزایش راندمان تولید و عملکرد و افزایش ذخایر ژنتیکی دام و طیور کشور، استفاده از فناوری‌های بومی سازی شده جهت فرآوری، نگهداری و حفظ محصولات و فراورده های دامی در شرایط بحران های عمدی و غیرعمدی و بررسی و ارایه راهکارهای ایجاد مراکز ذخیره سازی استراتژیک منابع غذایی مورد استفاده دام در مواقع بحران برشمرد.

رئیس آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: ایجاد و تقویت آزمایشگاه های رفرنس برای شناسایی و توالی یابی ژنوم دام و طیور کشور، شناسایی و ارزشیابی منابع خوراک دام و طیور، بررسی روش های محافظت از مراکز مرغ لاین در برابر تهدیدات بیولوژیک و بررسی راهکارهای جهت جلوگیری از خروج مواد بیولوژیکی از کشور از دیگر اهداف استراتژیک این موسسه است.

بر اساس اطلاعات موجود در حال حاضر بیش از هشت میلیون راس گاو اصیل، دو رگ و بومی، حدود 200 هزار راس گاومیش، بیش از ۴۸ میلیون راس گوسفند و بیش از ۱۸ میلیون راس نژادهای مختلف بز در کشور پراکنده می باشد که این پتانسیل نقش حیاتی در تامین امنیت غذایی کشور بازی می کند.

تولید بیش از ۸۰۰ هزار تن گوشت قرمز از جمله پتانسیل های بخش دام در کشور است ضمن اینکه سالانه حدود ۲ میلیون تن گوشت سفید حاصل از بخش طیور و سایر ماکیان درکشور و حدود ۹۴۰ هزار تن تخم مرغ تولید می شود.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

fiber_new6 خرداد 1399: انتصاب رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عضویت کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام وزارت جهاد کشاورزی fiber_new6 خرداد 1399: وزیر جهاد کشاورزی در اولین برنامه تلویزیونی رویش : یكی از اصلی‌ترین رویكردهای ما توجه جدی به جامعه كشاورزی و نقش آفرینی كشاورزان و نمایندگان آنها در تصمیم‌گیری‌های است fiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.