alarmدوشنبه 12 خرداد 1399 - 02:44

Monday 1 June 2020 - 02:44alarm

alarmالإثنين 9 شَوّال 1441 - 02:44

موسسه ها باید در همکاری با یکدیگر تلاش جدی داشته باشند و فعالیت ها را از مگا پروژه ها آغاز کنند

دکتر خاوازی در جلسه شورای تحقیقات سازمان در موسسه تحقیقات علوم دامی تاکید کرد: موسسه ها باید در همکاری با یکدیگر تلاش جدی داشته باشند و فعالیت ها را از مگا پروژه ها آغاز کنند

alarmیکشنبه 14 مهر 1398 - 14:11 comment0 remove_red_eye221به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: جلسه شورای تات سازمان تحقیقات با حضور دکتر خاوازی رئیس سازمان تحقیقات، حجت الاسلام سعیدیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، حجت الاسلام شجاع مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر زارع قائم مقام سازمان، دکتر بازرگان معاون پژوهش و فناوری، دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، روسای موسسه های تحقیقاتی و شماری از رئیسان مراکز تحقیقاتی، در تاریخ 14 مهر ماه سال جاری در سالن گفتگو موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر جوادی دبیر شورای تحقیقات در خصوص مصوبات جلسات پیشین توضیحاتی ارائه داد سپس حجت الاسلام سعیدیان سخنانی در مورد قیام عاشورا و بزرگداشت مراسم اربعین بیان کرد. 

در این جلسه دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در جلسه، گزارشی در خصوص تشکیلات موسسه و عملکرد بخش های مختلف پژوهشی ارائه داد.

 ایشان خاطر نشان کرد: موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در مورد مدیریت، پرورش و توسعه دام فعالیت دارد و به جز مسائل بهداشتی و بیماری های دام، حیطه فعالیت موسسه از دام های کوچک مانند گوسفند و بز تا دام های بزرگ مانند گاو، شتر، اسب و زنبور عسل گسترده می باشد.

ایشان در خصوص طرح های: سنتز بز شیری، بلوک های غذایی دام، استفاده از پسماندها در خوراک دام، اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل ایرانی، سامانه اطلاعات مکانی تحت وب نژادهای دام و طیور بومی و همچنین ایستگاه ملی تحقیق و توسعه گاو دومنظوره گاودشت، توضیحاتی ارائه داد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در این موسسه یادآور شد: یکی از مواردی که در جامعه ما مشکل ساز شده، عدم رعایت حق مالکیت معنوی است. 

ایشان در ادامه به کار تیمی تاکید کرد و افزود تکنولوژی باید در خور سیستم باشد.

وی یاد آورد شد: ما آموزش های لازم را فرا نگرفته ایم تا در بازار برآیند داشته باشیم این بحث باید برای همکاران جدید، به صورت آموزشی و کاربردی تدوین شود تا پژوهش و اجرا و بازار با هم هماهنگی پیدا کنند تا ایده در بازار جای خود را باز کند.

دکتر اسماعیل خانیان یادآور شد: گسترش رفاه از طریق افزایش در آمدهای پژوهشی به جای درآمدهای ایستگاه، حفظ برتری موسسه از طریق خلق و توسعه دانش، تجدید مزیت رقابتی موسسه از جمله بروندادهای مبتنی بر حل مشکل بازار می باشد، خودگردان کردن ایستگاه ها، آزمایشگاه ها و بخش های پژوهشی از دیگر مواردی است که باید روی آن تفکر بیشتری شود. 

در این جلسه دکتر خاوازی رئیس سازمان تحقیقات و معاون وزیر ضمن سخنانی اظهار داشت: اگرخود را با دیگر مراکز پژوهشی مقایسه کنیم، اثر بخش ترین هستیم، باید تعصبات را کنار گذاشت، و در مورد قضاوت های منفی دیگران باید قوی باشیم ولی باید کار درست خود را ادامه دهیم و نگاهمان به سیستم های خود را دگرگون کنیم.

موسسه ها باید در مورد فعالیت های پژوهشی عناوین تحقیقاتی در دست اجرا را ارائه نمایند تا از موازی کاری بر حذر باشیم. در مورد تعداد طرح ها، پروژه ها و هزینه ها باید پاسخگو باشیم همچنین از موارد قابل ذکر این است که پایه گرفتن محققان باید تحت نظارت و کنترل باشد.

ایشان تاکید کرد: کمیته های علمی فنی باید فعالیت بیشتری داشته باشد و در راستای سیاست ها و برنامه های سازمان فعالیت نمایند. موسسه ها باید در همکاری با یکدیگر تلاش مجدانه داشته باشند در این راستا فعالیت های موسسه بیوتکنولوژی می باید به شکل مشترک با دیگر موسسه ها باشد.

ایشان افزود: موسسه ها فعالیت ها را از مگا پروژه ها آغاز کنند و مدیران مگا پروژه ها باید از اعتبار خاصی برای اجرای پروژه ها برخوردار باشند

دکتر خاوازی خاطر نشان کرد: ساختار علمی فنی کمیته ها باید تغییر کند و کمیته های علمی فنی استانی ایجاد شود، این مهم نیاز به همکاری تمامی موسسه ها دارد. 

در ادامه جلسه دکتر بازرگان معاون پژوهشی سازمان با سپاس از میزبانی موسسه تحقیقات علوم دامی طی سخنانی یادآور شد: موسسه ها باید بیشتر سخنان یکدیگر را بشنوند و در این زمینه باید بحث و گفتگو و اظهار نظر شود.

ایشان در خصوص تحقیقات کشاورزی برای توسعه سخنانی بیان کرد و در مورد راهبردهای تحقیقات کاربردی نتیجه گرا و اثر بخش راهکارهایی ارائه داد.

وی یادآور شد: پنج برنامه کلان علم و فناوری تدوین و بررسی شده که عبارتند از: امنیت غذایی، تغییر اقلیم، آب و خاک و منابع طبیعی، اقتصادی، اجتماعی و ترویجی و تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی.

ایشان خاطر نشان کرد اولویت پروژه های تحقیقاتی توسط مدیر برنامه تعیین می شود. 

دکتر بازرگان افزود: مدیر برنامه باید پاسخگوی پرسش های کلان ملی باشد در این راستا و برای یک چالش پیش آمده در کشور می بایست پروژه های مختلف توسط موسسه های مرتبط به هم اجرا و شوند تا قدرت پاسخگویی و حل مشکل را بالا ببرند.

وی گفت: برای اجرایی کردن تحقیقات کشاورزی در راستای توسعه کشاورزی برنامه محور، پاسخگویی به مسائل کلان کشور خواهد بود.

در ادامه ایشان یادآور شد: گام هایی که باید برای اجرایی شدن برنامه برای رسیدن به توسعه پایدار کشاورزی بر داریم، انتخاب مدیران برنامه ها، تشکیل کمیسیون بررسی و هماهنگی طرح و پروژ های تحقیقاتی است .

در این جلسه شرکت کنندگان در خصوص موارد مطرح شده به اظهار نظر و بحث و گفتگو پرداختند.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

fiber_new10 خرداد 1399: انتشار كتاب راهنمای تغذیه و پرورش بز، نژاد بوئر fiber_new8 خرداد 1399: در جلسه ای با حضور دکتر جوادی سرپرست معاونت پژوهش و فناوری سازمان: روند پیشرفت طرح های كلان(مگاپروژه) سازمان مورد ارزیابی قرار گرفت fiber_new7 خرداد 1399: «یاوران تولید»، پل ارتباطی بخش تحقیقات کشاورزی با بهره‌برداران fiber_new7 خرداد 1399: طرح پایلوت پرورش مرغ بومی"خزك" توسط دفتر زنان روستایی در استان سیستان و بلوچستان با موفقیت اجرا شد fiber_new6 خرداد 1399: انتصاب رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عضویت کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام وزارت جهاد کشاورزی
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.