alarmسه شنبه 6 خرداد 1399 - 13:07

Tuesday 26 May 2020 - 13:07alarm

alarmالثلاثاء 3 شَوّال 1441 - 13:07

مصاحبه رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور با شبکه خبر سیما در خصوص طرح هویت گذاری دام در کشور

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور از ممنوعیت هر گونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده فاقد پلاک خبر داد.

alarmچهارشنبه 3 مهر 1398 - 12:09 comment0 remove_red_eye426

     


رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور از ممنوعیت هر گونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده فاقد پلاک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور دکتر مختارعلی عباسی در گفتگو با شبکه خبر سیما برنامه روی خط خبر در خصوص دلایل این ممنوعیت و فرآیند اجرایی آن و نظارت های اجرایی در این زمینه مطالبی بیان داشت.

وی در خصوص هدف از این ممنوعیت اظهار داشت: به دنبال بحث قاچاق دام در کشور در سال گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور این موضوع را در دستور کار خود قرار داد و در این فرآیند دستورالعمل و شیوه نامه ای تهیه شد تا نقل و انتقال دام دارای ضابطه خاصی باشد، برای اجرای این ضوابط این دام ها باید قابل شناسایی باشند و هویت داشته باشند به همین منظور در گوش این دام ها پلاکی نصب می شود که دارای شماره بین المللی است و مالکین دام موظف شدند اطلاعات دام را گزارش و جابجایی را ثبت کنند.

وی افزود: اجرای این طرح از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده و هویت گذاری دام در کشور در حال انجام است و این ممنوعیت در دام سبک شامل گوسفند و بز و در دام سنگین شامل گاو و گاو میش است.

دکترعباسی در ادامه اظهار داشت: این طرح نخستین گام برای انتخاب دام مولد می باشد در این طرح جابجایی دام با کدپستی تعریف می‌شود و با کامل شدن آن می‌توان آمار دقیق و طبق آن برنامه دقیق در تولید و مدیریت دام داشته باشیم.

طراحی جفت گیری، اصلاح نژاد، انتخاب های برتری های ژنتیکی، پیشگیری از سرقت دام، تسهیل در دریافت خدمات دامپزشکی و تسهیلات بانکی، افزایش سرعت و دقت در امر بیمه دام کشور و برنامه‌ریزی برای تولید علوفه مورد نیاز دام بر اساس آمار دامی کشور و همچنین امکان برنامه‌ریزی اصلاح نژاد جهت بهبود کیفی و کمی تولیدات دامی از دیگر مزایای هویت گذاری دام می باشد.

همچنین در بحث کلان کشور آمار دقیق دام، برنامه ریزی تولید، پیش بینی کسری های آینده، پیش بینی اضافه محصولات و برنامه ریزی برای صادرات و واردات را می توان از دیگر مزایای این طرح برشمرد.

وی با بیان این که بحث هویت‌گذاری دام بحث روز در کشور است، اظهار داشت: هویت‌گذاری در دنیا برای کنترل‌های بهداشتی و کنترل کشتارگاه استفاده می‌شود.

وی ارتباط مستقیم دولت را با دامپرور را غیراصولی خواند و تصریح کرد: تشکل‌ها و اتحادیه‌ها این ارتباط را میسر کرده و خدمات‌ رسانی را به دامدار تسریع می‌کنند، معرفی دام توسط اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها انجام می شود و بعد از آماده‌سازی به شهرستان‌ها تحویل داده می‌شود دامدار تنها درخواست کننده بوده و مراکز و اتحادیه ها پیگیری دریافت پلاک هستند.

این مسوول اذعان کرد: برای پلاک‌گذاری باید قوانین بین‌المللی رعایت شود که ما آن را انجام می‌دهیم.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی کشور ابتدا و انتهای دام‌های پلاک‌گذاری را قابل ردیابی بیان کرد و افزود: از مشکلات و چالش‌های هویت‌گذاری دام وارداتی بودن مواد اولیه جهت ساخت پلاک گوش، مقرون به صرفه بودن واردات پلاک گوش استاندارد که البته دو تا سه کارخانه تولید پلاک داریم و در حال افزایش آن هستیم.

وی دهیاری‌ها را برای انتقال اطلاعات مراکز به دامداری و بالعکس بسیار موثر دانست و گفت: تمامی مالکین دام‌ زنده موظفند با مراجعه به تعاونی دامداران شهرستان خود نسبت به ثبت و پلاک‌گذاری دام‌های خود در سامانه پنجره واحد کشاورزی اقدام و تغییرات آن را به روز کنند.

دکتر عباسی ادامه داد: برای جابجایی و حمل و نقل دام زنده مالکین یا مباشرین حمل دام زنده از مبدا تمامی استان‌ها به مقصد استان دیگر موظفند در هنگام تردد مجوزهای مانند سند حمل بار از سازمان راهداری حمل و نقل جاده‌ای، گواهی بهداشتی حمل دام از سازمان دامپزشکی کشور را اخذ کنند.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

              


fiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 اردیبهشت 1399: تهیه آگهی (آنونس) برنامه رویش در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور جهت پخش در نخستین برنامه تلویزیونی کشاورزی fiber_new29 اردیبهشت 1399: دکتر سعید اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در جلسه ارائه گزارش عملکرد سال 1398: راه اندازی سامانه بهره ور شتر تك كوهانه و تولید كپسول خوراكی ژل رویال از جمله دستاوردهای سال ۱۳۹۸ این موسسه است
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.