alarmچهارشنبه 24 مهر 1398 - 20:30

Wednesday 16 October 2019 - 20:30alarm

alarmالأربعاء 16 صَفَر 1441 - 20:30

مصاحبه رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور با شبکه خبر سیما در خصوص طرح هویت گذاری دام در کشور

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور از ممنوعیت هر گونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده فاقد پلاک خبر داد.

alarmچهارشنبه 3 مهر 1398 - 12:09 comment0 remove_red_eye89

     


رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور از ممنوعیت هر گونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده فاقد پلاک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور دکتر مختارعلی عباسی در گفتگو با شبکه خبر سیما برنامه روی خط خبر در خصوص دلایل این ممنوعیت و فرآیند اجرایی آن و نظارت های اجرایی در این زمینه مطالبی بیان داشت.

وی در خصوص هدف از این ممنوعیت اظهار داشت: به دنبال بحث قاچاق دام در کشور در سال گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور این موضوع را در دستور کار خود قرار داد و در این فرآیند دستورالعمل و شیوه نامه ای تهیه شد تا نقل و انتقال دام دارای ضابطه خاصی باشد، برای اجرای این ضوابط این دام ها باید قابل شناسایی باشند و هویت داشته باشند به همین منظور در گوش این دام ها پلاکی نصب می شود که دارای شماره بین المللی است و مالکین دام موظف شدند اطلاعات دام را گزارش و جابجایی را ثبت کنند.

وی افزود: اجرای این طرح از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده و هویت گذاری دام در کشور در حال انجام است و این ممنوعیت در دام سبک شامل گوسفند و بز و در دام سنگین شامل گاو و گاو میش است.

دکترعباسی در ادامه اظهار داشت: این طرح نخستین گام برای انتخاب دام مولد می باشد در این طرح جابجایی دام با کدپستی تعریف می‌شود و با کامل شدن آن می‌توان آمار دقیق و طبق آن برنامه دقیق در تولید و مدیریت دام داشته باشیم.

طراحی جفت گیری، اصلاح نژاد، انتخاب های برتری های ژنتیکی، پیشگیری از سرقت دام، تسهیل در دریافت خدمات دامپزشکی و تسهیلات بانکی، افزایش سرعت و دقت در امر بیمه دام کشور و برنامه‌ریزی برای تولید علوفه مورد نیاز دام بر اساس آمار دامی کشور و همچنین امکان برنامه‌ریزی اصلاح نژاد جهت بهبود کیفی و کمی تولیدات دامی از دیگر مزایای هویت گذاری دام می باشد.

همچنین در بحث کلان کشور آمار دقیق دام، برنامه ریزی تولید، پیش بینی کسری های آینده، پیش بینی اضافه محصولات و برنامه ریزی برای صادرات و واردات را می توان از دیگر مزایای این طرح برشمرد.

وی با بیان این که بحث هویت‌گذاری دام بحث روز در کشور است، اظهار داشت: هویت‌گذاری در دنیا برای کنترل‌های بهداشتی و کنترل کشتارگاه استفاده می‌شود.

وی ارتباط مستقیم دولت را با دامپرور را غیراصولی خواند و تصریح کرد: تشکل‌ها و اتحادیه‌ها این ارتباط را میسر کرده و خدمات‌ رسانی را به دامدار تسریع می‌کنند، معرفی دام توسط اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها انجام می شود و بعد از آماده‌سازی به شهرستان‌ها تحویل داده می‌شود دامدار تنها درخواست کننده بوده و مراکز و اتحادیه ها پیگیری دریافت پلاک هستند.

این مسوول اذعان کرد: برای پلاک‌گذاری باید قوانین بین‌المللی رعایت شود که ما آن را انجام می‌دهیم.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی کشور ابتدا و انتهای دام‌های پلاک‌گذاری را قابل ردیابی بیان کرد و افزود: از مشکلات و چالش‌های هویت‌گذاری دام وارداتی بودن مواد اولیه جهت ساخت پلاک گوش، مقرون به صرفه بودن واردات پلاک گوش استاندارد که البته دو تا سه کارخانه تولید پلاک داریم و در حال افزایش آن هستیم.

وی دهیاری‌ها را برای انتقال اطلاعات مراکز به دامداری و بالعکس بسیار موثر دانست و گفت: تمامی مالکین دام‌ زنده موظفند با مراجعه به تعاونی دامداران شهرستان خود نسبت به ثبت و پلاک‌گذاری دام‌های خود در سامانه پنجره واحد کشاورزی اقدام و تغییرات آن را به روز کنند.

دکتر عباسی ادامه داد: برای جابجایی و حمل و نقل دام زنده مالکین یا مباشرین حمل دام زنده از مبدا تمامی استان‌ها به مقصد استان دیگر موظفند در هنگام تردد مجوزهای مانند سند حمل بار از سازمان راهداری حمل و نقل جاده‌ای، گواهی بهداشتی حمل دام از سازمان دامپزشکی کشور را اخذ کنند.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

              


fiber_new24 مهر 1398: پاداش پایان خدمت كارمندان سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی همزمان با صدور حكم بازنشستگی پرداخت می شود fiber_new23 مهر 1398: اهمیت توسعه‌ كسب و كارهای نوپا در اجرای سیاست كشاورزی قراردادی fiber_new22 مهر 1398: ایستگاه ملی گاودشت در راستای تولید و توسعه برای حفظ امینت غذایی، باید پایدار بماند. fiber_new21 مهر 1398: بازدید معاون خبر صدا و سیمای استان البرز از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new17 مهر 1398: شرکت رئیس آزمایشگاههای موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در نشست رابطین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور