alarmسه شنبه 6 خرداد 1399 - 14:58

Tuesday 26 May 2020 - 14:58alarm

alarmالثلاثاء 3 شَوّال 1441 - 14:58

دکتر بنابازی، معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با جهانگرد هرمزگانی برای جلب حمایت ملی و جهانی از شتر دو کوهانه در خطر انقراض

مراسم معرفی و برنامه سفر محمد امیری رودان، جهانگرد، پیمایشگر، ورزشکار و معلم هرمزگانی که با حرکتی نمادین در نظر دارد تا ذخایر ژنتیکی ایران، به ویژه شتر دوکوهانه ایرانی در معرض خطر انقراض را به جهانیان معرفی کند، با حضور شماری از مسئولین، مدیران و کارکنان، در تاریخ 6 شهریور ماه جاری در محوطه موسسه تحقیقات علوم دامی کشور انجام گرفت.

alarmشنبه 9 شهریور 1398 - 12:12 comment0 remove_red_eye391


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: مراسم معرفی و برنامه سفر محمد امیری رودان، جهانگرد، پیمایشگر، ورزشکار و معلم هرمزگانی که با حرکتی نمادین در نظر دارد تا ذخایر ژنتیکی ایران  ،به ویژه شتر دوکوهانه ایرانی در معرض خطر انقراض را به جهانیان معرفی کند، با حضور شماری از مسئولین، مدیران و کارکنان ، در تاریخ 6 شهریور ماه جاری در محوطه موسسه تحقیقات علوم دامی کشور انجام گرفت.

دکتر بنابازی، معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در حاشیه این مراسم خاطر نشان کرد: طرح نمادین سفر جهانگردی امیری رودان با شتر برای تاکید بیشتر و افزایش آگاهی بخشی جامعه نسبت به مساله مهم ذخایر ژنتیکی دامی که به شدت در خطر و نیازمند حمایت هست، می باشد.

وی افزود: وظیفه اصلی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، کارهای پژوهشی است در این راستا تلاش کردیم از شیوه های علمی و یا با انتشار مقاله در مورد این موضوع کار کنیم ولی بخش مهمی از جامعه از آن محروم می ماند و برای روشنگری بیشتر در سطح کلان و برای اینکه به صورت عملی و کاربردی در طول سفر نشان دهیم که ذخایر ژنتیکی بسیار اهمیت دارد و در معرض خطر می باشد و نیازمند حمایت ملی و جهانی است، این برنامه از سوی موسسه طراحی شد. 

معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور خاطر نشان کرد: امیری رودانی با تجاربی که در پیمایش های قبلی خود داشت پیشنهاد سفر با شتر را ارایه کرد که برنامه ریزی شد، سفر اصلی ایشان از موسسه آغاز شود و تا مقر سازمان فائو در کشور ایتالیا ادامه یابد و به عنوان سفیر میهن مان، ذخایر ژنتیکی ایران و به خصوص در خطر انقراض ها که شتر دوکوهانه از آن جمله می باشد را معرفی کند.

ایشان افزود: به دلیل تهدیدی که برای این گونه وجود دارد، این پیمایشگر سفر خود را با شتر تک کوهانه انجام می دهد تا اگر حتی یکی از ذخایر حفظ شود باز هم غنیمت است.

هماهنگ کننده ملی بحث تنوع ذخایر ژنتیکی دامی در سازمان فائو افزود: تعداد این گونه در کشور به زیر ۲۰۰ و در بعضی موارد به زیر ۱۰۰ نفر، رسیده که عمده پراکنش آن در استان اردبیل بوده و تعداد محدودی نیز در استان های البرز، قزوین و قم وجود دارد.

ایشان یادآور شد: امیری رودان سفیر ایران با شعار «شتر دوکوهانه یک ذخیره ژنتیکی فراموش شده در معرض خطر انقراض است» کار خود را آغاز کرد و هدف جلب حمایت های مردمی و همیاری ملی و بین المللی می باشد.

دکتر بنابازی یاد آور شد: برای این سفر سه ساله هماهنگی های لازم با دفتر فائو در تهران و همچنین سفیر دائم کشورمان در مقر فائو در کشور ایتالیا انجام شده تا حمایت ها و تائیدیه های مورد نیاز در طول سفر برای ایشان صادر شود.

گفتنی است: محمد امیری رودان، یک ورزشکار و معلم هرمزگانی است و حدود ۲۰ سال است که سفرهای جهانگردی خود را به کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی آغاز کرده است.

این معلم هرمزگانی سفر جهانگردی اخیر خود را با اهداف مختلفی از بندر سیریک هرمزگان در دوم خرداد ماه سال جاری آغاز کرد و حدود یک و نیم ماه پیش به استان البرز رسیده است.

امیری رودان در طول این مدت در تلاش بود تا هماهنگی ها و همکاری های لازم برای سفر سه ساله خود را جلب و جذب کند.

اکنون با حمایت وزارت جهاد کشاورزی و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، سفر سه ساله خود را از کرج به سمت ترکیه برای ورود به اروپا و با هدف معرفی جاذبه های گردشگری و فرهنگی ایران و همچنین معرفی ذخایر ژنتیکی ایران و به خصوص شتر دوکوهانه آغاز کرد.

رودان هدف از سفر سه ساله خود با شتر را ضمن تبلیغات برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران با محوریت هرمزگان و همچنین معرفی ذخایر ژنتیکی ایران و اگروتوریسم (گردشگری کشاورزی) دانست و گفت: این در حالی است که تاکنون همکاری که من برای این سفر انتظار داشتم به جز وزارت جهاد کشاورزی از سوی دیگر ارگان ها محقق نشده ضمن اینکه هنوز موفق به جذب حامی مالی و اقتصادی نشده ام.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 اردیبهشت 1399: تهیه آگهی (آنونس) برنامه رویش در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور جهت پخش در نخستین برنامه تلویزیونی کشاورزی fiber_new29 اردیبهشت 1399: دکتر سعید اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در جلسه ارائه گزارش عملکرد سال 1398: راه اندازی سامانه بهره ور شتر تك كوهانه و تولید كپسول خوراكی ژل رویال از جمله دستاوردهای سال ۱۳۹۸ این موسسه است
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.