alarmپنجشنبه 23 مرداد 1399 - 22:25

Thursday 13 August 2020 - 22:25alarm

alarmالخميس 23 ذو الحجة 1441 - 22:25

مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه: طرح تحقیقاتی پرورش گوسفند در استان كرمانشاه از طریق سامانه های روستایی، عشایری و صنعتی با هماهنگی مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور در حال اجرا می باشد

مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه در گفتگو با روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، گزارشی از وضعیت، برنامه های انجام شده و در دست اجرا و همچنین چگونگی همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را ارائه داد.

alarmسه شنبه 5 شهریور 1398 - 13:35 comment0 remove_red_eye487


مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه در گفتگو با روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، گزارشی از وضعیت، برنامه های انجام شده و در دست اجرا و همچنین چگونگی همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را ارائه داد.

دکتر حسن خمیس آبادی دارای مدرک دکترای علوم دامی با گرایش تغذیه دام از دانشگاه رازی کرمانشاه در سال 1394 می باشد، پایان نامه ایشان در خصوص "اثر افزودن نعناع فلفلی یا آویشن به جیره بر نمو دستگاه گوارش، سیستم ایمنی، عملکرد تولید و کیفیت گوشت در بره های سنجابی" می باشد.

 ایشان دارای 13 عنوان مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی و 7 مقاله در کنگره‌ها و همایش‌های ملی و بین المللی می باشد.

 دکتر خمیس آبادی دارای 23 مورد پروژه خاتمه یافته در زمینه های متنوعی همچون استفاده از گیاهان دارویی در اشکال مختلف در جیره غذایی جوجه های گوشتی و گوسفندان سنجابی، بررسی وضعیت پرواربندی گوساله در استان کرمانشاه، بررسی وضعیت پرورش مرغ تخمگذار در استان کرمانشاه، بررسی امکان و ظرفیت تولید غذای ارگانیک یا سالم در گله های عشایر کوچ رو استان کرمانشاه می باشد.

مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه در این گفتگو در زمینه پیشینه این مرکز اظهار داشت:

فعالیت های پژوهش کشاورزی در استان کرمانشاه با تأسیس بخش‌های تحقیقات کشاورزی که به صورت مستقیم زیر نظر مؤسسات تحقیقاتی غالبا مستقر در تهران فعالیت می کردند آغاز شد. در سال 1365 بخش تحقيقات علوم دامی در راستاي سياست هاي سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي و همچنين مؤسسه تحقيقات علوم دامی کشور به منظور انجام طرح هاي تحقيقاتي در خصوص جمعيت دامي استان، در محل ايستگاه مهرگان واقع در كيلومتر 23 جاده کرمانشاه-سنندج شروع به فعاليت نمود. این بخش در سال 1383 به ساختمان کنونی آن انتقال یافت.

ایشان در خصوص پروژه‌های تحقیقاتی این بخش خاطر نشان کرد: شناسايي نژاد گوسفند سنجابي، تعيين تركيبات شيميايي خوراك دام موجود در استان كرمانشاه، امكان استفاده از ضايعات كارخانه های روغن كشي در تغذيه مرغان تخمگذار، امكان استفاده از برگ چغندر قند در تغذيه بره هاي پرواري سنجابي، بررسي وضعيت گله داري در استان كرمانشاه، مقايسه كاه غني شده حاوی گوگرد با كاه غني شده بدون گوگرد در جيره غذایی بره های پرواري، بررسی اثر جيره هاي پروتئينه بر ميزان دوقلوزايي گوسفند سنجابي، تعيين تركيبات شيميايي منابع غذايي پرمصرف درتغذيه دام، بررسي روند ژنتيكي و فنوتيپي صفات رشد در گوسفند سنجابي، تأثير سه روش همزماني فحلي بر روي بازدهي ، توليد مثلي ميش هاي سنجابي در داخل و خارج از فصل توليد مثلي، تعيين سهم نسبي عوامل موثر بر بازدهي واحدهاي پرواربندي، پروژه كنترل و ارزيابي دوره اي طرح تعادل دام و مرتع، اجرای پروژه های تحقیقاتی افزایش بره گیری در دام های عشایر، اجرای پروژه های تحقیقاتی شناسایی گله های عشایر مستعد تولید محصولات ارگانیک و طرح جامع استفاده از گیاهان دارویی در تغذیه  دام و طیور از جمله این پروژه ها می باشد.

دکتر خمیس آبادی در خصوص پروژه های تحقیقاتی شاخص یادآور شد: شناسايي گوسفند سنجابي و بز مرخز، تعيين تركيبات شيميايي و انرژي خوراك دام موجود در استان كرمانشاه، طرح جامع استفاده از گیاهان دارویی در تغذیه دام و طیور، اصلاح نژاد گروهی گوسفندان سنجابی با مشارکت بهره برداران طرح ژنوتایپینگ اسب کرد و آزمون انساب و انتساب در جمعیت اسب کرد بر اساس تعیین ژنوتیپ  SNPایشان توسعه سامانه بهره‌ور عشايري پروش گوسفند در استان کرمانشاه، اصلاح نژاد گروهي گوسفندان سنجابي با مشارکت بهره برداران، بررسي وضعيت توليد، ترکيبات شيميائي و کيفيت گوشت ارگانيک در گله هاي عشاير کوچ رو استان كرمانشاه، آزمون انساب و انتساب در جمعیت اسب کرد بر اساس تعیین ژنوتیپ SNP، تأثير محدوديت خوراک دهي بر عملکرد پروار بره هاي نر سنجابي، اثر افزودن نعناع فلفلي و یا آويشن به جيره بر عملکرد، نمو دستگاه گوارش و سيستم ايمني بره هاي شيرخوار سنجابي را از جمله پروژه های تحقیقاتی در دست اجرا نام برد.

دکتر خمیس آبادی در مورد همکاری بخش علوم دامی این مرکز با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور اظهار داشت: این مرکز با اجرای سه طرح ملی با عناوین اصلاح نژاد گروهی گوسفندان سنجابی با مشارکت بهره برداران، توسعه سامانه بهره‌ ور عشايري پرورش گوسفند در استان کرمانشاه و طرح پژوهشی آزمون انساب و انتساب در جمعیت اسب کرد بر اساس تعیین ژنوتیپ SNP با مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور همکاری دارد.

ایشان در خصوص سایر فعالیت های بخش علوم دامی این مرکز یادآور شد: نگهداری و پرورش حدود 300 راس گوسفند سنجابی خالص به عنوان تنها بانک ژن این نژاد ارزشمند کشور، آناليز نمونه هاي خوراكي سفارش داده شده از طرف بخش هاي خصوصي و دولتي که شامل تعیین درصد اجزای کلسیم، فسفر، پروتئین، چربی، خاکستر، ماده خشک، اسیدیته، فیبر، ADF, NDF, NIR, TVN می باشد. 

انجام آزمایشات دامپزشکی مانند کشت میکروبی آنتی بیوگرام، کشت قارچی، به سفارش بخش خصوصی و یا دولتی، همکاری در اجرای طرح هاي تحقيقاتي و پایان نامه های دانشجویی دیگر محققین از دیگر فعالیت های بخش علوم دامی می باشد.

این مسئول در مورد برگزاری دوره‌های آموزشی در این بخش یادآور شد: دوره آموزشی اصول پرورش دام توسط محققین و اعضای هیات علمی بخش به کارشناسان جدیدالاستخدام سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با تعداد 200 نفر شرکت کننده و به میزان 200 ساعت، پذیرش و آموزش 18 نفر از کارآموزان دانشگاهی به میزان 1500 ساعت، تدریس در مقاطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه های و مراکز آموزش کشاورزی استان کرمانشاه، از جمله فعالیت های این بخش می باشد.

وی در ادامه یادآور شد: محققان بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کرمانشاه در 2 سایت الگویی و 4 شهرستان استان با عنوان محقق معین و مروج فعالیت دارند و همچنین رییس بخش علوم دامی به عنوان  محقق معین کشوری از سال 1397 انتخاب و فعالیت نموده است.

مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه در مورد فعالیت های تحقیقاتی آینده این بخش گفت:

مهمترین برنامه تحقیقاتی آینده بخش تحقیقات علوم دامی، برنامه توسعه پرورش گوسفند در استان كرمانشاه در سامانه های پرورش روستایی، عشایری و صنعتی با محوریت ایستگاه مهرگان می باشد. این برنامه ها با هماهنگی مؤسسه تحقیقات علوم دامی و معاونت بهبود تولیدات دامی استان با هفت عنوان پروژه و محوریت ایستگاه پرورش گوسفند مهرگان در سه سامانه روستایی، عشایری و متراکم (صنعتی) اجرا خواهد شد. برای سامانه روستایی سه پروژه بهبود و اصلاح ژنتیکی گله ها، بهبود مدیریت تولیدمثل و بهبود مدیریت تغذیه در نظر گرفته شده است. 

وی افزود: در سامانه عشایری نیز پروژه های احیا و ایجاد واحدهای پرواربندی، کنترل هم خونی و تغذیه تکمیلی میش ها به منظور کاهش فشار بر مراتع، کاهش تلفات میش ها و بره ها، افزایش دوقلوزائی و بهبود عملکرد صفات تولیدی و تولید مثلی انجام خواهد شد.

 دکتر خمیس آبادی در پایان یادآور شد: در سامانه متراکم افزون بر ارتقاء سطح مديريتي پرورش گوسفند در همه موارد، سنتز نژاد جدید با استفاده از نژادهای رومانف و سنجابی به منظور افزایش عملکرد صفات تولیدمثلی (کل وزن شیرگیری در هر زایمان میش در هر سال)، توان مادری، طول عمر اقتصادی و بهبود کیفیت لاشه در نظر گرفته شده است. با اجرای این پروژه ها می توان انتظار داشت که به میزان قابل توجهی سودآوری گله‌داران تحت پوشش افزایش یابد که این امر ضمن کمک به حفظ نژاد و پایداری پرورش گوسفند، منجر به توسعه حرفه گوسفندداری و افزایش تولید گوشت و همچنین ایجاد امنیت غذایی خواهد شد.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new22 مرداد 1399: نشست مشترک رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مسئولان مرکز تحقیقات اصفهان fiber_new22 مرداد 1399: برگزاری گردهمایی مجازی اعضای هیات علمی جدید در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new21 مرداد 1399: راه اندازی بخش تشخیص ژن دوقلوزایی گوسفند در کرج fiber_new19 مرداد 1399: بررسی ظرفیت های موجود برای توسعه و تجاری سازی فناوری ها در گردهمایی مجازی روسای بخش های علوم دامی fiber_new19 مرداد 1399: در حکمی از سوی دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی علیمراد سرافرازی به سمت سرپرست مركز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد كشاورزی منصوب شد
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.