alarmشنبه 14 تیر 1399 - 12:59

Saturday 4 July 2020 - 12:59alarm

alarmالسبت 13 ذو القعدة 1441 - 12:59

گفتگو با مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان

مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خوزستان در گفتگو با روابط عمومی موسسه، گزارشی از وضعیت، برنامه های انجام شده و در دست اجرا و همچنین چگونگی همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را ارائه داد.

alarmسه شنبه 1 مرداد 1398 - 10:51 comment0 remove_red_eye600


مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خوزستان در گفتگو با روابط عمومی موسسه، گزارشی از وضعیت، برنامه های انجام شده و در دست اجرا و همچنین چگونگی همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را ارائه داد.

بهاره طاهری دزفولی دارای دکتری اصلاح نژاد دام با گرایش تحقیقاتی ژنتیک کمی از واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد در سال 1391می باشد، پایان نامه ایشان در خصوص " تعیین هدف و ارائه استراتژی اصلاح‌ نژاد مناسب جمعیت گاومیش خوزستان با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری" نام دارد.

وی 21 عنوان مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی و تعداد 47 مقاله در کنگره‌ها و همایش‌های ملی و بین المللی ارائه کرده.

دکتر طاهری دزفولی دارای پروژه‌های خاتمه یافته در زمینه بررسی برخی ابعاد بدن، صفات رشد، تولید و تولیدمثل، ارزش اقتصادی صفات، منحنی شیردهی، چند شکلی برخی ژن‌های مؤثر بر شیر و ترکیبات شیر و ارائه برنامه اصلاح‌نژادی و روش‌های انتخاب در زمینه پرورش گاومیش، می باشد.

مسئول بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات استان خوزستان در این گفتگو در خصوص پیشینه این مرکز اظهار داشت:

بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان در سال 1370 هم زمان با تفکیک وظایف بین وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی و تشکیل مركز تحقيقات منابع ‌طبيعي و امور دام خوزستان تأسیس شد، سپس در سال 1381 با تشكيل وزارت جهاد كشاورزي، بخش تحقيقات علوم دامي در قالب تشكيلات جديد مركز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان فعاليت خود را با ارائه پروژه‌های تحقیقاتی با اهدافی همچون افزایش بهره ‌وری و افزایش کمی و کیفی تولید در واحدهای دام و طیور، شناسایی، معرفی و تولید منابع جدید خوراک دام و طیور و منابع علوفه‌ای و کاهش کمبودهای تغذیه‌ای و شناسایی پتانسیل دام‌های بومی و ارائه برنامه اصلاح نژاد، و همچنین، بررسی مشکلات بهرهبرداران، انجام طرح‌های تحقیقی- ترویجی، تهیه نشریه‌های ترویجی، برگزاری برنامه‌های انتقال یافته ها، کارگاه‌های آموزشی و تهیه برنامه‌های تلویزیونی- ترویجی ادامه داده است. 

دکتر طاهری دزفولی در خصوص پروژه‌های تحقیقاتی این بخش یادآور شد: این پروژه‌ها از سال 1386 تا کنون در عرصه (سطح استان) و در دامداری‌ها و مرغداری‌های مردمی با تعداد محقق محدود انجام می‌شود. فعالیت در عرصه منجر به ارتباط هر چه بیشتر با دامداران و مرغداران منطقه جهت انتقال یافته‌ها و ترویج نتایج تحقیقاتی در جریان اجرای پروژه‌ها و شناسایی مشکلات آن‌ها در جهت ارائه پروژه‌های تحقیقاتی جدید شده. این پروژه ها اغلب پس از تأیید ضرورت اجرا توسط معاونت بهبود تولیدات دامی استان، از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان تأمین اعتبار شده‌اند. 

ایشان در مورد پروژه های تحقیقاتی شاخص خاطر نشان کرد، تحقیقات در زمینه تغذیه دام یکی از گرایش‌های اصلی تحقیقات بخش علوم دامی بوده که افزون بر علوفه و خوراک متعارف، بر روی تعیین ارزش غذایی، قابلیت هضم و استفاده در تغذیه دام و طیور بسیاری از ضایعات و پسماندهای کشاورزی، درختان و سایر گیاهان به عنوان منابع علوفه‌ای و خوراک غیرمتعارف مانند سرشاخه نیشکر (تهیه سیلاژ و استفاده در تغذیه گاو شیری)، پیت و باگاس (غنی سازی)، گیاهان تالاب (گیاه نی، لوئی و چولان)، میوه درخت کهور (تعیین قابلیت هضم و استفاده در تغذیه بره‌های پرواری)، برگ خشک خرما (غنی سازی و استفاده در تغذیه گوساله‌های پرواری گاومیش)، خنجک (استفاده در تغذیه طیور گوشتی)، تریتیکاله (استفاده دانه در تغذیه طیور گوشتی و گوساله‌های پرواری گاومیش - تهیه سیلاژ از علوفه)، در جهت كاهش هزينه‌هاي تغذيه و استفاده بهينه از منابع موجود و بقايا و پسماندهاي كشاورزي و به منظور جبران كمبود خوراك دام در سطح استان، کار تحقيقاتي انجام شده است.

وی در ادامه یادآور شد، در زمينه، بهره‌برداری از حیوانات کم توقع با قابلیت تولید مناسب نيز بخش تحقيقات علوم دامي جنبه‌های فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی تغذیه گیاهان شورزي مراتع را توسط شترهاي منطقه به منظور ارائه قابلیت استفاده از این گیاهان به تنهایی و یا مخلوطی از آن‌ها در قالب یک جیره متعادل، از نظر کمی و کیفی مورد بررسي قرار داده است. 

دکتر طاهری دزفولی افزود: یکی دیگراز پروژه‌های شاخص بخش اجرای پروژه تحقیقاتی استفاده از چهار نوع استارتر مختلف جهت توليد پنير موزارلا از شير گاوميش بوده، که طی آن پنیر موزارلا برای نخستین بار در استان و نیز در کشور، از شیر گاومیش تولید شده است.

وی در ادامه این گفتگو یادآور شد: اجرای پروژه‌های تحقیقاتی با موضوع تعیین معیار و هدف انتخاب و ارائه برنامه اصلاح‌نژاد مناسب برای گاومیش خوزستان بر اساس برنامه آزمون نتاج و ژنومیک با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری نیز از دیگر فعالیت‌های تحقیقاتی بخش در جهت ارائه راهکار به منظور بهبود تولید و توسعه پرورش گاومیش در استان بوده است.

اثرات شکل خوراک و افزودن پروبيوتيک و آنزيم به جيره‌هاي بر پايه تريتيکاله، برعملکرد، بيان ژن موسين، ريخت‌شناسي و جمعيت ميکروبي جوجه‌هاي گوشتي و همچنین اثرات ريزگردها بر برخي صفات مرتبط با عملكرد كلني‌هاي زنبور در استان خوزستان، از دیگر پروژه های اجرا شده در بخش هستند.

دکتر طاهری دزفولی در خصوص پروژه های تحقیقاتی در دست اجرا یاد آور شد: بخش در حال حاضر دارای 8 پروژه تحقیقاتی خاص و ملی در دست اجرا است که برخی پروژه های شاخص شامل موارد زیر هستند: در زمینه تغذیه دام در حال حاضر پروژه تحقیقاتی تعیین ارزش غذایی گیاه کنوکارپوس به صورت خشک و سیلو شده در دست اجرا می باشد. همچنین با توجه به معرفی و توسعه کشت گیاه کینوا توسط بخش تحقیقات اصلاح بذر مرکز، بخش علوم دامی در بررسی ارزش غذایی علوفه‌ای این گیاه همکاری دارد و دارای چند پروژه پیشنهادی در این خصوص می باشد که در صورت تأمین اعتبار اجرا خواهد شد.

پایش برنامه‌های اصلاح نژادی در دست اجرای معاونت بهبود تولیدات دامی استان یکی دیگر از فعالیت‌های در دست اجرای بخش می‌باشد که برای دو طرح آمیخته‌گری گوسفندان لری بختیاری با گوسفند رومانف و برنامه استفاده از اسپرم گاوهای دو منظور سیمنتال در تلقیح گاوهای بومی استان در حال انجام است.

ایشان در ادامه یادآور شد، با توجه به اعلام نیاز معاونت بهبود تولیدات دامی استان در سال 96، شناسایی پتانسیل شترهای استان خوزستان جهت ارائه برنامه‌های مناسب بهبود عملکرد و مدیریت و همچنین بررسی کمی و کیفی آب شرب گاوداری‌های استان از دیگر پروژه‌های تحقیقاتی مصوب بخش است که در دست اجرا می‌باشد.

با توجه به بسته کردن جایگاه پرورش گاوهای شیری در یکی از شهرستان‌های استان جهت کاهش تنش حرارتی در فصل تابستان، بخش تحقیقات علوم دامی با تصویب پروژه ارزیابی فنی و اقتصادی سیستم بسته گاوداری شیری به بررسی این سیستم می‌پردازد.

ایشان در خصوص همکاری بخش علوم دامی این مرکز با موسسه خاطر نشان کرد: در دو طرح ملی ثبت و پایش گاو نجدی و همچنین تهيه نقشه وضعيت (كمبود يا زيادي) عناصر معدني دام هاي چراکننده در پهنه هاي اقليمي مختلف كشور نیز با مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور همکاری دارد.

دکتر طاهری دزفولی درمورد سایر فعالیت های بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان یادآور شد:

محققان بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان در 14 سایت الگویی (در قالب طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری) در 10 شهرستان استان با عنوان محقق مروج فعالیت داشتند. این برنامه از دی ماه سال 1396 شروع شد و در پایان خرداد ماه سال جاری خاتمه یافت. 

وی افزود: با توجه به سنتی بودن بسیاری از این دامداری ها و شرایط اقتصادی دامداران، فعالیت محققان در قالب ارائه توصیه‌ها و برگزاری دوره‌های آموزشی در جهت افزایش دانش دامداران منطقه بود.

وی افزود: بخش با همکاری کارشناسان شهرستان‌های مذکور موفق به اجرای 60 دوره آموزشی با موضوعات تغذیه، تولیدمثل، بهداشت و بیماری ها، اصلاح نژاد و تنش حرارتی شده است. همچنین در قالب بازدیدهای دوره ای محققان، توصیه‌های موردنظر به بهره برداران در قالب یک یافته تحقیقاتی و یا یک توصیه کارشناسی درخصوص تغییرات جایگاه، کاهش تنش حرارتی و یا خوراک و علوفه مصرفی دام‌ها ارائه شد.

وی یادآور شد: در حال حاضر نیز محققان بخش تحقیقات علوم دامی به عنوان محقق معین برای 4 شهرستان شادگان، دشت‌آزادگان، حمیدیه و اهواز معرفی شده‌اند که با برگزاری جلسات، بازدیدهای دوره‌ای از روستاهای موردنظر، برگزاری دوره‌های آموزشی و ارائه توصیه‌های کارشناسی و در صورت امکان حل برخی مشکلات بهره برداران فعالیت دارند.

مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خوزستان در مورد فعالیت های تحقیقاتی آینده خاطر نشان کرد، برنامه راهبردي تحقيقاتي پيشنهادي بخش تحقيقات علوم دامي در قالب بهبود كمي و كيفي 5 محصول دام و طيور استان، با همكاري معاونت بهبود توليدات دامي استان خوزستان در سال 1394-1393 تهيه و در قالب برنامه راهبردی تحقیقات مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، در سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی ثبت شده است.

ایشان افزود: بر این اساس و با هماهنگی با مؤسسه تحقیقات علوم دامی و معاونت بهبود تولیدات دامی استان، این بخش در نظر دارد فعالیت‌های تحقیقی و ترویجی خود را با اهداف زیر دنبال ‌کند:

بهینه‌سازی ترکیب جیره و روش‌هاي تهيه خوراك دام‌ و طیور، ارائه الگوي مناسب سيلو كردن علوفه، بررسی راه‌های بهبود ضریب تبدیل مواد خوراکی برای تولید، تکمیل برنامه‌هاي اصلاح‌نژادي و استفاده از روش‌های نوین جهت بهبود عملكرد توليد و توليدمثل دام‌های بومی استان، بررسی راهکارهای مدیریتی و تغذیه‌ ای جهت کاهش تنش حرارتی در دام و طیور.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new12 تیر 1399: بازدید دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌ جمهور از ظرفیت های تجاری سازی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و شرکت های مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور علوم دامی fiber_new11 تیر 1399: برگزاری جلسه جمع بندی چگونگی ادامه کار واحد گاوداری ایستگاه ملی گاودشت در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new10 تیر 1399: برگزاری روز مزرعه معرفی سیلاژ خوراک کامل دام بر پایه تفاله پرتقال در ایستگاه ملی تحقیقات گاودشت fiber_new9 تیر 1399: انتصاب مدیر داخلی مرکز رشد واحدهای فن آور علوم دامی از سوی معاون پژوهش فناوری و انتقال یافته ها fiber_new8 تیر 1399: دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در نشست با مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد : پژوهش و تحقیقات كاربردی; آموزش كشاورز محور / در راستای توسعه پایدار كشاورزی
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.