alarmچهارشنبه 24 مهر 1398 - 20:31

Wednesday 16 October 2019 - 20:31alarm

alarmالأربعاء 16 صَفَر 1441 - 20:31

گفتگو با مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان

مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان در گفتگو با روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، گزارشی از وضعیت، برنامه های انجام شده و در دست اجرا و همچنین چگونگی همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را ارائه داد.

alarmدوشنبه 24 تیر 1398 - 13:45 comment0 remove_red_eye193مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان در گفتگو با روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، گزارشی از وضعیت، برنامه های انجام شده و در دست اجرا و همچنین چگونگی همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را ارائه داد.

مهندس محمد ترحمي كارشناس ارشد دامپروري داراي سابقه انجام طرح هاي تحقيقاتي متعدد در زمينه تعيين ظرفيت چرا، ارزش غذايي علوفه مرتعي و تامين نياز غذايي دام هاي چراكننده در مرتع، شركت در فن بازار ملي كشاورزي، بررسي سازگاري و ارزش غذايي گياهان شورزيست، پیشنهاد، پيگيري و همكاري در تاليف كتاب "تغذيه دام از گياهان شورزيست" براي نخستین بار در كشور، محقق در زمينه فرآورده هاي لبني ویژه استان سمنان- آروشه و چيكو می باشد.

مسئول بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات استان سمنان در این گفتگو در خصوص پیشینه این مرکز اظهار داشت:

پس از تشكيل مركز تحقيقات منابع طبيعي و امور دام استان سمنان در نيمه اول سال 1370 و در راستای  تشكيلات وزارت جهاد سازندگي، بخش تحقيقات علوم دامي اين مركز نيز با جذب اولين نيروي كارشناس علوم دامي در بهمن ماه همان سال فعاليت هاي تخصصي و ارتباط  با موسسه تحقيقاتي مربوطه را آغاز کرد و اكنون نيز با تعداد نيروي محقق محدود ولي با تجربه و فعال به فعاليت هاي خود ادامه مي دهد.

مهندس ترحمی ارائه تركيبات شيميايي و راههاي استفاده از بقاياي كشاورزي و منابع غذايي (بقاياي آفتابگردان، ضايعات هندوانه، برگ چغندرقند، پس چر کلش گندم، بقایای پنبه، بقایای جالیز خربزه) و منابع معدني موجود در استان در تغذيه دام، جهت كاهش ضايعات و بهره برداري اقتصادي از آنها، بررسي سازگاري و ارزش غذايي گونه هاي علوفه اي شورزيست (آكاسيا، آتریپلکس، ني، خارشتر، سالسولا، آلروپوس ) جهت استفاده در تغذيه دام، تعيين وضعيت گله هاي گوسفند و بز موجود در مراتع و سيستم گله داري در استان سمنان و راههاي استفاده علمي و اقتصادي از گوسفند نژاد سنگسري و نيز آميخته هاي گوسفند رومانف و بز آلپاين جهت افزايش توليد بره و شير را از دستاوردهای شاخص تحقیقاتی، ترویجی را از فعالیت های این بخش برشمرد.

ایشان اجرای طرح هاي تحقیقاتی "ثبت و پایش گوسفند نژاد سنگسری" بومی استان سمنان در راستای حفظ ذخایر ژنتیک کشور و "مقایسه عملکرد گاو نژاد سيمنتال با هلشتاین در استان سمنان" به عنوان طرح سفارشی از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان، جهت ارزیابی امکان گسترش این نژاد در استان یاد کرد.

و در خصوص همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی یادآور شد: اجراي طرح تحقيقاتي در زمينه شناسايي و بهينه سازي فرآيند توليد فرآورده هاي لبني آروشه و چيكو به عنوان دو فرآورده لبنی با خصوصیات ویژه و انحصار تولید در استان سمنان بخشی از این همکاری به شمار می رود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: اجراي طرح تحقيقاتي "تعيين وضعيت عناصر معدني در علوفه هاي مراتع ييلاقي و قشلاق در استان سمنان، با هدف ارزیابی کیفیت علوفه مرتعی و تعیین کمبودها و پی گیری تامین آنها از طریق مکمل های غذایی جهت افزایش عملکرد و تولید دام های چراکننده از مراتع، از نتايج اين طرح و طرح هاي پیشین جهت تهيه دستاورد "تولید مکمل معدنی برای دام های مرتع با توجه به شرایط اکولوژیکی" موسسه تحقيقات علوم دامي كشور استفاده شد.

همچنین مستند سازي وضعيت بز بومي در استان سمنان براي نخستین بار و انتشار در نشريه "معرفي بزهاي بومي ايران" توسط موسسه تحقيقات علوم دامي كشور در سال 1396 به عنوان ذخیره ژنتیکی دامی سازگار و مقاوم  به پرورش در حاشیه کویر با چرا از گونه های مقاوم به خشکی و شوری از دیگر فعالیت های این بخش می باشد.

ایشان در ادامه  به تالیف کتاب هایی با عناوین  "اصول مبارزه با آفات و جوندگان در واحدهای پرورش طیور" و "گونه ها و نژادهای مختلف شتر" اشاره نمود و افزود: شناسايي عوامل موثر در كاهش كمي و كيفي توليدات دام، طيور و زنبور عسل و نحوه مديريت آنها، بررسي و بهبود سيستم تهويه در مرغداري هاي استان، تهيه و انتشار نشريه ترويجي "مديريت تنش گرمايي در گاوداري ها" جهت كاهش خسارات اقتصادي و توليدي گاوها در دوره تنش گرمايي، "نحوه استفاده از باريجه در كنترل كنه واروآ در كلني هاي زنبور عسل" با توجه به تولید بالای باریجه در استان سمنان، را از دیگر فعالیت های بخش ما می باشد.

مسئول بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات استان سمنان حضور در مراكز خدمات كشاورزي، عرصه هاي اجرايي و پهنه هاي توليدي و همكاري در انتقال يافته هاي علمي و تحقيقاتي به کارشناسان مروج پهنه ها و تولیدکنندگان و نيازسنجي تحقيقاتي در قالب محققين معين، ترويج نحوه افزایش تراکم، برداشت و بهره برداري علمی و اقتصادی از خارشتر در تغذيه دام در استان سمنان، را از کارکردهای این بخش خواند.

ایشان یادآور شد: بررسي اهميت علوفه، كمبود، پيامدها، راههاي تامين، چالش ها، و راههاي افزايش توليد علوفه با استفاده از گونه هاي شورزيست و مقاوم به خشكي و شوري در مناطق جنوبي استان سمنان، و همچنین شناسايي مناطق توليد انبوه خارشتر و بازديد از اين زمين ها و مذاكره با زارعين و دامداران اين مناطق و ارائه خدمات فني و ترويجي به آنها در زمينه نحوه افزایش تراکم، برداشت و استفاده از علوفه خارشتر در تغذيه دام، بخش دیگری از فعالیت های همکاران ما می باشد.

مهندس ترحمی نحوه کشت و بهره برداری از گیاه علوفه ای کوشیا (مقاوم به شوری و خشکی) در تغذیه دام، آشنایی با تولیدات مختلف زنبورعسل (عسل، ژله رویال، بره موم، گرده و زهر) و اهمیت آنها از نظر اقتصادی برای تولید کننده و سلامت برای مصرف کننده. با مشارکت و همکاری مراکز خدمات کشاورزی و کارشناسان مروج پهنه ها و معاونت بهبود تولیدات دام، را از دیگر فعالیت های بخش علوم دامی مرکز تحقیقات استان سمنان برشمرد.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

fiber_new24 مهر 1398: پاداش پایان خدمت كارمندان سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی همزمان با صدور حكم بازنشستگی پرداخت می شود fiber_new23 مهر 1398: اهمیت توسعه‌ كسب و كارهای نوپا در اجرای سیاست كشاورزی قراردادی fiber_new22 مهر 1398: ایستگاه ملی گاودشت در راستای تولید و توسعه برای حفظ امینت غذایی، باید پایدار بماند. fiber_new21 مهر 1398: بازدید معاون خبر صدا و سیمای استان البرز از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new17 مهر 1398: شرکت رئیس آزمایشگاههای موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در نشست رابطین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور