alarmسه شنبه 6 خرداد 1399 - 13:04

Tuesday 26 May 2020 - 13:04alarm

alarmالثلاثاء 3 شَوّال 1441 - 13:04

کپسول ژله رویال زنبور عسل برای نخستین بار در کشور تولید شد

پژوهشگر موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور برای نخستین بار در کشور موفق به تولید کپسول خوراکی ژله رویال از زنبور عسل شد.

alarmسه شنبه 11 تیر 1398 - 09:19 comment0 remove_red_eye332به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به نقل ازخبرگزاری ایرنا، پژوهشگر موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور برای نخستین بار در کشور موفق به تولید کپسول خوراکی ژله رویال از زنبور عسل شد.

دکتر نعمت الله اسدی رئیس آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مجری این طرح پژوهشی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در کشور ما درآمد بیش از ۹۰ درصد زنبورداران وابسته به تولید عسل است و به نظر می رسد یکی از عوامل اصلی عدم استفاده از سایر فرآورده های زنبور عسل از جمله ژله رویال مربوط به نداشتن آگاهی از نحوه استخراج این فرآورده از کندو است.

وی اظهار داشت: ارایه روش های عملی و کاربردی تولید و نگهداری این محصول می تواند کمک بزرگی به اقتصاد زنبورداری کشور باشد.

وی با بیان اینکه یکی از خواص اصلی ژله رویال در درمان ناباروری است، گفت: یکی از چالش های اصلی استفاده از ژله رویال در درمان بیماری ها به خصوص در حوزه باروری مربوط به نحوه صحیح نگهداری این محصول است.

این محقق بیان داشت: یکی از حساسیت ها در این محصول و فرآورده، نحوه نگهداری آن است به طوری که این محصول اگر فقط یک روز در شرایط و دمای محیط نگهداری شود، خاصیت خود را از دست می دهد.

دکتر اسدی ادامه داد: مطالعات نشان می دهد نگهداری ژله رویال پس از استحصال از کندو نیاز به شرایط خاص از جمله نگهداری در شرایط فریز و زیر صفر درجه دارد.

وی افزود: در صورتی که این محصول در شرایط محیط نگهداری شود به سرعت ارزش غذایی و دارویی خود را از دست می دهد.

رئیس آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور اضافه کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده اگر از هر کندویی به طور متوسط ۵۰ گرم ژله رویال تولید شود با قیمت حداقل حدود هر گرم ۱۰۰ هزار ریال، برای زنبوردار پنج میلیون ریال سودآوری دارد بدون اینکه خللی در تولید عسل ایجاد شود.

دکتر اسدی گفت: در همین رابطه پس از حدود یکسال مطالعه و انجام آزمایشات مختلف برای نخستین بار در کشور موفق به عرضه ژله رویال به صورت پودر شده و در کپسول های خوراکی شدیم.

وی افزود: این محصول با شماره ۸۰۱۷۳ در سازمان ثبت اختراعات و مالکیت معنوی کشور به ثبت رسیده است.

این محقق اضافه کرد که این محصول جدید قابلیت نگهداری در دمای محیط را دارد و خواص خود را در این شرایط از دست نمی دهد و یکی از مهمترین خواص آن در درمان ناباروری و ارتقای سلامت جامعه می باشد.

دکتر اسدی ادامه داد: کپسول خوراکی ژله رویال هم اکنون به صورت آزمایشگاهی تولید شده و آماده تولید به صورت انبوه می باشد و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور آمادگی انعقاد قرارداد با بخش خصوصی را دارد.

وی یادآور شد: که پیش از این،ژله رویال به صورت کپسول و پودر در کشورهای خارجی تولید شده اما در کشور ما برای نخستین بار است که تولید و بومی سازی شده است.

دکتر نعمت الله اسدی دارای دکترای تخصصی بیولوژی تولید مثل از دانشگاه علوم پزشکی لرستان است.

گفتنی است:سالانه ۸۰ هزار زنبوردار کشور از هشت میلیون کلنی، حدود ۸۸ هزار تن عسل تولید می کنند.

همچنین سالانه حدود سه تن ژله رویال، ۷۶ تن گرده گل، ۲۰۱۶ تن موم زنبور عسل و ۴۶ تن بره موم در کشور تولید می شود.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 اردیبهشت 1399: تهیه آگهی (آنونس) برنامه رویش در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور جهت پخش در نخستین برنامه تلویزیونی کشاورزی fiber_new29 اردیبهشت 1399: دکتر سعید اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در جلسه ارائه گزارش عملکرد سال 1398: راه اندازی سامانه بهره ور شتر تك كوهانه و تولید كپسول خوراكی ژل رویال از جمله دستاوردهای سال ۱۳۹۸ این موسسه است
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.