alarmسه شنبه 26 شهریور 1398 - 03:03

Tuesday 17 September 2019 - 03:03alarm

alarmالثلاثاء 17 مُحَرَّم 1441 - 03:03

کپسول ژله رویال زنبور عسل برای نخستین بار در کشور تولید شد

پژوهشگر موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور برای نخستین بار در کشور موفق به تولید کپسول خوراکی ژله رویال از زنبور عسل شد.

alarmسه شنبه 11 تیر 1398 - 09:19 comment0 remove_red_eye156به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به نقل ازخبرگزاری ایرنا، پژوهشگر موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور برای نخستین بار در کشور موفق به تولید کپسول خوراکی ژله رویال از زنبور عسل شد.

دکتر نعمت الله اسدی رئیس آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مجری این طرح پژوهشی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در کشور ما درآمد بیش از ۹۰ درصد زنبورداران وابسته به تولید عسل است و به نظر می رسد یکی از عوامل اصلی عدم استفاده از سایر فرآورده های زنبور عسل از جمله ژله رویال مربوط به نداشتن آگاهی از نحوه استخراج این فرآورده از کندو است.

وی اظهار داشت: ارایه روش های عملی و کاربردی تولید و نگهداری این محصول می تواند کمک بزرگی به اقتصاد زنبورداری کشور باشد.

وی با بیان اینکه یکی از خواص اصلی ژله رویال در درمان ناباروری است، گفت: یکی از چالش های اصلی استفاده از ژله رویال در درمان بیماری ها به خصوص در حوزه باروری مربوط به نحوه صحیح نگهداری این محصول است.

این محقق بیان داشت: یکی از حساسیت ها در این محصول و فرآورده، نحوه نگهداری آن است به طوری که این محصول اگر فقط یک روز در شرایط و دمای محیط نگهداری شود، خاصیت خود را از دست می دهد.

دکتر اسدی ادامه داد: مطالعات نشان می دهد نگهداری ژله رویال پس از استحصال از کندو نیاز به شرایط خاص از جمله نگهداری در شرایط فریز و زیر صفر درجه دارد.

وی افزود: در صورتی که این محصول در شرایط محیط نگهداری شود به سرعت ارزش غذایی و دارویی خود را از دست می دهد.

رئیس آزمایشگاه بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور اضافه کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده اگر از هر کندویی به طور متوسط ۵۰ گرم ژله رویال تولید شود با قیمت حداقل حدود هر گرم ۱۰۰ هزار ریال، برای زنبوردار پنج میلیون ریال سودآوری دارد بدون اینکه خللی در تولید عسل ایجاد شود.

دکتر اسدی گفت: در همین رابطه پس از حدود یکسال مطالعه و انجام آزمایشات مختلف برای نخستین بار در کشور موفق به عرضه ژله رویال به صورت پودر شده و در کپسول های خوراکی شدیم.

وی افزود: این محصول با شماره ۸۰۱۷۳ در سازمان ثبت اختراعات و مالکیت معنوی کشور به ثبت رسیده است.

این محقق اضافه کرد که این محصول جدید قابلیت نگهداری در دمای محیط را دارد و خواص خود را در این شرایط از دست نمی دهد و یکی از مهمترین خواص آن در درمان ناباروری و ارتقای سلامت جامعه می باشد.

دکتر اسدی ادامه داد: کپسول خوراکی ژله رویال هم اکنون به صورت آزمایشگاهی تولید شده و آماده تولید به صورت انبوه می باشد و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور آمادگی انعقاد قرارداد با بخش خصوصی را دارد.

وی یادآور شد: که پیش از این،ژله رویال به صورت کپسول و پودر در کشورهای خارجی تولید شده اما در کشور ما برای نخستین بار است که تولید و بومی سازی شده است.

دکتر نعمت الله اسدی دارای دکترای تخصصی بیولوژی تولید مثل از دانشگاه علوم پزشکی لرستان است.

گفتنی است:سالانه ۸۰ هزار زنبوردار کشور از هشت میلیون کلنی، حدود ۸۸ هزار تن عسل تولید می کنند.

همچنین سالانه حدود سه تن ژله رویال، ۷۶ تن گرده گل، ۲۰۱۶ تن موم زنبور عسل و ۴۶ تن بره موم در کشور تولید می شود.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new24 شهریور 1398: دکتر بنابازی معاون پژوهش و فناوری موسسه: بخش نامه داخلی مجمع فدراسیون سوارکاری مصداق بارز اخلال در وظایف حاکمیتی وزارت جهاد کشاورزی است fiber_new20 شهریور 1398: با صدور احکامی جداگانه از سوی دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی رییس و دبیر ستاد ملی رسانه وزارت جهاد كشاورزی منصوب و معرفی شدند fiber_new17 شهریور 1398: دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان در شورای مدیران: بر ضرورت استفاده بهینه از انرژی و ملزومات اداری در راستای هدایت صحیح منابع تاکید کرد fiber_new17 شهریور 1398: توسعه اکولوژیک پرورش شتر در ۷ استان مستعد کشور fiber_new17 شهریور 1398: ممنوعیت هرگونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده فاقد پلاک
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور