alarmچهارشنبه 24 مهر 1398 - 20:48

Wednesday 16 October 2019 - 20:48alarm

alarmالأربعاء 16 صَفَر 1441 - 20:48

تشکیل هشتمین جلسه ستاد علوفه کشور با پیشنهاد قرار گرفتن هفت استان کشور به عنوان پایلوت طرح های توسعه ایی و تحقیقاتی کشت و کاربرد یونجه

در راستای هم افزایی موسسه های تحقیقاتی و انجام تحقیقات مشترک و منسجم در زمینه تحقیقات مرتبط با تامین علوفه و خوراک دام با کیفیت در کشور، ستاد کشوری تامین علوفه با مشارکت موسسه های تحقیقاتی و با دستور رئیس سازمان تحقیقات در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور تشکیل گردید.

alarmیکشنبه 26 خرداد 1398 - 12:55 comment0 remove_red_eye213


در راستای هم افزایی موسسه های تحقیقاتی و انجام تحقیقات مشترک و منسجم در زمینه تحقیقات مرتبط با تامین علوفه و خوراک دام با کیفیت در کشور، ستاد کشوری تامین علوفه با مشارکت موسسه های تحقیقاتی تهیه و اصلاح بذر و نهال، فنی مهندسی، جنگل ها و مراتع کشور، گیاهپزشکی، اصلاح و تهیه بذر چغندر قند، علوم شیلاتی، خاک و آب، دیم و مرکز تحقیقات شوری و با دستور رئیس سازمان تحقیقات در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور تشکیل گردید. 

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور: هشتمین جلسه ستاد علوفه کشور با حضور دکتر بنابازی معاون پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی، دکتر آقاشاهی رئیس بخش تحقیقات تغذیه موسسه، دکتر صفایی دبیر ستاد علوفه، مهندس صارمی مدیر کل دفتر تغذیه معاونت امور دام، خانم دکتر اطاعتی از معاونت زراعت و نمایندگان موسسات و مراکز مرتبط با گیاهان علوفه ای در تاریخ 25خرداد ماه سالجاری در سالن گفتگوی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد.

در این جلسه دکتر آقاشاهی با بیان مقدمه ایی در خصوص لزوم تشکیل این ستاد به دستور رئیس سازمان تحقیقات، جهت ساماندهی علوفه کشور افزود: این جلسات به منظور هم افزایی بیشتر بین بخش های تحقیقات و اجرا و برای به دست آوردن راهکارهای عملی و اجرایی در خصوص تامین علوفه کشور تشکیل می شود و در این راستا می توانیم یونجه را به عنوان شاخص قرار داده و بر اساس آن برنامه های علوفه های دیگر را تدوین کنیم.

در ادامه جلسه دکتر مقدم از موسسه اصلاح بذر ضمن پیشنهاد ارائه پایلوت های ترویجی، نمایشی، توسعه ایی به زارعین، به تقسیم بندی انواع علوفه ها پرداخت و افزود: علوفه های سنتی مانند یونجه، شبدر، ذرت، علوفه های ذاتا کم آب بر مانند ارزن و سوروگوم، علوفه های کم آب بر و علوفه هایی که با آب سبز و با کمترین میزان آب تولید می شوند، بخشی از طرح جامع تولید علوفه با نیاز آبی کم هستند.

ایشان خاطر نشان کرد: ضروری است معاونت تولیدات گیاهی، مزارعی را معرفی کند تا در این مزارع الگوهایی برای تولید علوفه با کیفیت معرفی شود و همچنین باید از راهکارهایی بهره ببریم که از افت کیفیت علوفه هنگام برداشت جلوگیری کنیم. 

در این جلسه دکتر غلامی عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در خصوص صفات کیفی مطلوب علوفه ها در تغذیه دام با تاکید بر یونجه مطالبی بیان کرد و افزود: نشخوار کنندگان آفریده شده اند تا علوفه ها و مواد خوراکی خشبی حاوی فیبر را به شیر و گوشت با ارزش برای تغذیه انسان تبدیل کنند.

ایشان با اشاره به نقش علوفه در جیره دام ها، به ارزش غذایی تابع ترکیبات شیمیایی علوفه ها و قابلیت هضم آنها پرداخت و در خصوص معیارهای جدید در ارزیابی علوفه ها، آمار توصیفی برخی از متغیرهای کیفی و انرژی هجده رقم سورگوم، اثر درجه حرارت محیط بر میزان NDF  یونجه و قابلیت هضم آن در ساقه و برگ، سیلاژ علوفه با ماده خشک بالا و زمینه های تحقیقاتی مرتبط با تغذیه دام مطالبی بیان کرد.

در ادامه دکتر جعفری عضو هیئت علمی سازمان جنگل ها و مراتع کشور در خصوص اهمیت گراس ها و لگوم ها در احیای مراتع و چراگاه ها، ذخایر غنی ژنتیکی موجود گراس و لگوم ها در ایران، جدول تولید علوفه یونجه در شرایط دیم، جدول تولید علوفه اسپرس در شرایط دیم، جدول عملکرد بذر یونجه در شرایط آبی و دیم، مطالبی بیان کرد.

هشتمین جلسه ستاد علوفه کشور با پیشنهاد قرار گرفتن استان های مرکزی، آذربایجان شرقی ،اصفهان، خراسان رضوی، فارس، زنجان، کرمان به عنوان پایلوت طرح های توسعه ایی و تحقیقاتی (مگا پروژه) کشت و کاربرد یونجه و بحث و بررسی بیشتر در این زمینه به کار خود پایان داد.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

fiber_new24 مهر 1398: پاداش پایان خدمت كارمندان سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی همزمان با صدور حكم بازنشستگی پرداخت می شود fiber_new23 مهر 1398: اهمیت توسعه‌ كسب و كارهای نوپا در اجرای سیاست كشاورزی قراردادی fiber_new22 مهر 1398: ایستگاه ملی گاودشت در راستای تولید و توسعه برای حفظ امینت غذایی، باید پایدار بماند. fiber_new21 مهر 1398: بازدید معاون خبر صدا و سیمای استان البرز از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new17 مهر 1398: شرکت رئیس آزمایشگاههای موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در نشست رابطین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور