alarmسه شنبه 6 خرداد 1399 - 15:28

Tuesday 26 May 2020 - 15:28alarm

alarmالثلاثاء 3 شَوّال 1441 - 15:28

برگزاری سخنرانی علمی "توالی یابی ژنوم سمور آمریکایی" توسط استادیار دانشگاه Dalhousie کشور کانادا در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

سخنرانی علمی "توالی یابی ژنوم سمور آمریکایی" و کارگاه آموزشی "کاربرد نرم افزار لینوکس در مطالعات ژنومیک و آنالیزهای بیوانفورماتیک" توسط دکتر یونس میار استادیار دانشگاه Dalhousie کشور کانادا برگزار شد.

alarmچهارشنبه 22 خرداد 1398 - 09:22 comment0 remove_red_eye515


سخنرانی علمی "توالی یابی ژنوم سمور آمریکایی" و کارگاه آموزشی "کاربرد نرم افزار لینوکس در مطالعات ژنومیک و آنالیزهای بیوانفورماتیک" توسط دکتر یونس میار استادیار  دانشگاه Dalhousie  کشور کانادا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور :این جلسه با حضور دکتر بنابازی معاون پژوهشی موسسه و شماری از اعضای هیئت علمی، محققان و پژوهشگران موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و شماری از دانشجویان رشته های مرتبط از دانشگاه های سراسر کشور در تاریخ 21 خردادماه سالجاری در سالن گفتگوی موسسه برگزارشد. همچنین شماری از همکاران مراکز استان ها و دانشجویان رشته های مرتبط از طریق وبینار از این سخنرانی و کارگاه آموزشی استفاده کردند.

سخنران جلسه دکتر یونس میار دارای کارشناسی ارشد رشته علوم دامی از دانشگاه تهران (دانشکده ابوریحان) می باشد .وی دوره دکترای خود را دانشگاه گلف کانادا سپری کرد. پایان نامه دکترای ایشان "انتخاب ژنومیک برای صفات کیفیت گوشت وصفات لاشه " نام دارد.

دکتر میار همچنین مدتی روی برنامه "ژنومیکس گاو آلبرتا" با دانشگاه آلبرتا کانادا همکاری داشت.

ایشان استادیار دانشگاه Dalhousie و رئیس بخش سمور آمریکایی (مینک) کانادا و آمریکای شمالی می باشد.

وی در سال 2019 به عنوان برترین محقق و دانشمند جوان دانشکده کشاورزی Dalhousie انتخاب شد.

دکتر میار در بخشی از سخنان خود به چگونگی چرخه همکاری دولت و بخش صنعت در راستای تهیه بودجه طرح های تحقیقاتی اشاره کرد و افزود: در کشور کانادا به ازای هر یک دلار کمک بخش صنعت به طرح تحقیقاتی، دولت نیز یک دلار کمک می کند و مجموع این بودجه در چرخه تحقیقات قرار می گیرد و تولید علم روی می دهد و در نهایت پس از دستیابی به نتایج، سود حاصل از آن به واحدهای صنعتی باز می گردد.

ایشان در مورد واژه مینک خاطر نشان کرد: مینک به تیره راسوی آمریکایی که حیوانی نیمه آبزی و گوشتخوار می باشد، گفته می شود و اهمیت اصلی این حیوان به دلیل پوست و خز آن است که در کشورهای سردسیر بسیار مورد استفاده است. همچنین تجارت پوست و خز این حیوان از دیر باز در کانادا وجود داشت و یکی از دلایل تسلط بریتانیا بر کشور کانادا و کنار زدن فرانسه از این کشور، موفقیت انگلیسی ها در تجارت پوست این حیوان بوده است. 

دکتر میار یادآور شد: مزرعه مینک که ما در آن تحقیقات خود را انجام می دهیم تنها مزرعه تحقیقاتی در آمریکای شمالی است و از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص "توالی یابی ژنوم سمور آمریکایی" خاطر نشان کرد: در این تحقیق ما 3 هزار نمونه مینک داشتیم که صفات مختلف آنها از جمله تعداد بچه ها، نرخ ماندگاری، وزن بچه ها، وراثت پذیری، تکرار پذیری و نرخ تولد در زمان تولد، نرخ تولد در زمان شیر گیری، وزن توله ها در دوره تولد، صفاتی که وراثت پذیری کمتری دارند و موارد دیگر را مورد بررسی قرار دادیم.

در این جلسه دکتر میار در خصوص بررسی اطلاعات در مورد بیماری ها، نمودار عدم کاهش پیوستگی، بررسی کاهش اندازه جمعیت موثر مینک، بررسی اطلاعات فنوتیپی و ژنوتیپی، صفات کیفیت پوست، صفات ایمنی، مدل های رشد برای صفات وزنی،  صفات تولیدی، صفات تولید مثلی ،راندمان خوراکی ها و تنوع رنگی  مطالبی بیان کردو به پرسش های شرکت کنندگان پاسخ داد.

در ادامه کارگاه آموزشی "کاربرد نرم افزار لینوکس در مطالعات ژنومیک و آنالیزهای بیو انفورماتیک" برای شرکت کنندگان برگزار شد و حاضران در این کارگاه به صورت عملی با این نرم افزار و چگونگی استفاده از آن آشنا شدند.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new6 خرداد 1399: انتصاب رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عضویت کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام وزارت جهاد کشاورزی fiber_new6 خرداد 1399: وزیر جهاد کشاورزی در اولین برنامه تلویزیونی رویش : یكی از اصلی‌ترین رویكردهای ما توجه جدی به جامعه كشاورزی و نقش آفرینی كشاورزان و نمایندگان آنها در تصمیم‌گیری‌های است fiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.