alarmشنبه 14 تیر 1399 - 14:42

Saturday 4 July 2020 - 14:42alarm

alarmالسبت 13 ذو القعدة 1441 - 14:42

سخنرانی و بازدید استاد دانشگاه پروتوریای آفریقای جنوبی در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

دکتر نورمن کیسی استاد دانشگاه پروتوریای آفریقای جنوبی به دعوت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن سخنرانی در خصوص "ارائه نمونه هایی از تحقیقات کاربردی در زمینه دام و طیور در کشور آفریقای جنوبی" از بخش های مختلف آزمایشگاه ها و ایستگاه های این موسسه بازدید کرد.

alarmچهارشنبه 1 خرداد 1398 - 09:10 comment0 remove_red_eye310


دکتر نورمن کیسی استاد دانشگاه پروتوریای آفریقای جنوبی به دعوت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن سخنرانی در خصوص "ارائه نمونه هایی از تحقیقات کاربردی در زمینه دام و طیور در کشور آفریقای جنوبی" از بخش های مختلف آزمایشگاه ها و ایستگاه های این موسسه بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر نورمن کیسی استاد دپارتمان علوم دامی و حیات وحش، دانشگاه پروتوریای آفریقای جنوبی به دعوت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، نمونه هایی از تحقیقات کاربردی علوم دامی در کشور آفریقای جنوبی را ارائه و از بخش های مختلف آزمایشگاه ها و ایستگاه های این موسسه بازدید کرد.

این سخنرانی با حضور رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و معاون پژوهشی و شماری از اعضای هیئت علمی و پژوهشگران در تاریخ سه شنبه 24 اردیبهشت در سالن گفتگوی موسسه برگزار شد.

در این سخنرانی علمی دکتر کیسی به دو مورد از تحقیقات کاربردی خود در زمینه تغذیه، فیزیولوژی و رفتار شناسی دام اشاره و گزارشی اجمالی از وضعیت و ساختار دامپروری بویژه سیستم های پرورش دام و روند حفاظت از ذخایر ژنتیکی بومی و اقدامات اصلاح نژادی دام و طیور کشور آفریقای جنوبی ارائه نمود.. 

ایشان در زمینه تغذیه و فیزیولوژی دام با بیان تجربیات خود در آفریقای جنوبی طی یک مطالعه 30 ساله از  1988 میلادی در زمینه کیفیت آب اظهار داشت ریشه بسیاری از مشکلات دامها از جمله لنگش کیفیت آب از نظر مقدار فلوراید، نیترات، سولفاید و بروماید است. در این راستا برای نخستین بار در آفریقای جنوبی استاندارهای کیفی منطبق بر شرایط مناطق مختلف کشور تدوین شد.

همچنین PH  و سلنیوم آب و خاک مناطق مختلف نیز بررسی شد و علت لنگش وجود سلنیوم بالاتر در خاک های اسیدی بود مشخص گردید.  همچنین علت کم کاری تیروئید در این پرندگان جایگزینی بروماید بجای ید تعییین گردید که موجب اختلال در تکامل جنینی و کاهش می گردد. نتایج مذکور در قالب سه مقاله علمی در مجلات مختلف و نیز راهنماهای مصرف آب و محدودیت های آن از نظر مواد معدنی در مناطق مختلف منتشر و در اختیار دامداران قرار گرفته است. 

پروفسور کیسی در زمینه اصلاح نژاد کاربردی گوسفند و بز یادآور شد کشور آفریقای جنوبی تنها مستعمره بریتانیا بود که اجازه یافت نژادهای بومی خود را در رقابت با نژادهای پرتولید انگلیسی، که در تمام مستعمرات بریتانیا ترویج و تحمیل می گردیدند، حفظ نموده و توسعه دهد. 

با توجه به تمرکز روی تولید پشم گوسفند و بره زایی و سپس میزان تولید گوشت جزو اهداف اصلی اصلاح نژادی در آفریقای جنوبی می باشد.  این فعالیتها موجب شده در حال حاضر حدود 60 الی 70 درصد موهر دنیا در افریقای جنوبی تولید گردد که از این مقدار از حدود 22 تا 23 میلیون راس دام سبک بدست می آید. تلفیق صفاتی همچون مقاومت به گرما و بیماریها، بویژه مقاومت به کنه و بیماری های استخوانی که در دامهای بومی کشور آفریقای جنوبی در سطح مطلوبی بروز می نمایند با صفات مربوط به بهبود عملکرد تولیدی از نژادهای پرتولید بریتانیایی از طریق  آمیخته گری و سنتز نژاد مد نظر بهنژادگران آفریقای جنوبی می باشد. نژاد گوسفند Dorper با همین رویکرد از گوسفند Blackhead Persian sheep از منشاء ایران و نژاد انگلیسی شاخدار و پرتولید Dorset سنتز شده است. 

وی افزود: نکته مهم اصلاح نژادی در گله های مردمی آفریقای جنوبی آن ست که عملیات تلاقی گری را در بخشی از گله هی مردمی انجام می شود به گونه ایی که دامداران می توانند تفاوت بین دام های اصلاح شده با دام های موجود خود را مشاهده نموده و به مقایسه عملی بپردازند. ضمن اینکه ژن های دام های بومی نیز بع این روش حفظ می گردند.

در خاتمه دکتر کیسی به پرسش های پژوهشگران در خصوص بحث های تخصصی پاسخ گفته و به تبادل تجربیات با شرکت کنندگان پرداخت و از آزمایشگاه مرکزی و ایستگاه سنتز نژاد بز شیری موسسه بازدید نمود.روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new14 تیر 1399: معاون علمی و فناوری رئيس ‌جمهور: برشرایط شکل گیری یک زیست بوم کامل فناوری در حوزه دامپروری در موسسه تحقیقات علوم دامی کشورتاکید کرد fiber_new12 تیر 1399: بازدید دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئيس‌ جمهور از ظرفیت های تجاری سازی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و شرکت های مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور علوم دامی fiber_new11 تیر 1399: برگزاری جلسه جمع بندی چگونگی ادامه کار واحد گاوداری ایستگاه ملی گاودشت در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new10 تیر 1399: برگزاری روز مزرعه معرفی سیلاژ خوراک کامل دام بر پایه تفاله پرتقال در ایستگاه ملی تحقیقات گاودشت fiber_new9 تیر 1399: انتصاب مدیر داخلی مرکز رشد واحدهای فن آور علوم دامی از سوی معاون پژوهش فناوری و انتقال یافته ها
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.