alarmجمعه 1 شهریور 1398 - 01:18

Friday 23 August 2019 - 01:18alarm

alarmالجمعة 21 ذو الحجة 1440 - 01:18

سخنرانی و بازدید استاد دانشگاه پروتوریای آفریقای جنوبی در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

دکتر نورمن کیسی استاد دانشگاه پروتوریای آفریقای جنوبی به دعوت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن سخنرانی در خصوص "ارائه نمونه هایی از تحقیقات کاربردی در زمینه دام و طیور در کشور آفریقای جنوبی" از بخش های مختلف آزمایشگاه ها و ایستگاه های این موسسه بازدید کرد.

alarmچهارشنبه 1 خرداد 1398 - 09:10 comment0 remove_red_eye140


دکتر نورمن کیسی استاد دانشگاه پروتوریای آفریقای جنوبی به دعوت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن سخنرانی در خصوص "ارائه نمونه هایی از تحقیقات کاربردی در زمینه دام و طیور در کشور آفریقای جنوبی" از بخش های مختلف آزمایشگاه ها و ایستگاه های این موسسه بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دکتر نورمن کیسی استاد دپارتمان علوم دامی و حیات وحش، دانشگاه پروتوریای آفریقای جنوبی به دعوت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، نمونه هایی از تحقیقات کاربردی علوم دامی در کشور آفریقای جنوبی را ارائه و از بخش های مختلف آزمایشگاه ها و ایستگاه های این موسسه بازدید کرد.

این سخنرانی با حضور رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و معاون پژوهشی و شماری از اعضای هیئت علمی و پژوهشگران در تاریخ سه شنبه 24 اردیبهشت در سالن گفتگوی موسسه برگزار شد.

در این سخنرانی علمی دکتر کیسی به دو مورد از تحقیقات کاربردی خود در زمینه تغذیه، فیزیولوژی و رفتار شناسی دام اشاره و گزارشی اجمالی از وضعیت و ساختار دامپروری بویژه سیستم های پرورش دام و روند حفاظت از ذخایر ژنتیکی بومی و اقدامات اصلاح نژادی دام و طیور کشور آفریقای جنوبی ارائه نمود.. 

ایشان در زمینه تغذیه و فیزیولوژی دام با بیان تجربیات خود در آفریقای جنوبی طی یک مطالعه 30 ساله از  1988 میلادی در زمینه کیفیت آب اظهار داشت ریشه بسیاری از مشکلات دامها از جمله لنگش کیفیت آب از نظر مقدار فلوراید، نیترات، سولفاید و بروماید است. در این راستا برای نخستین بار در آفریقای جنوبی استاندارهای کیفی منطبق بر شرایط مناطق مختلف کشور تدوین شد.

همچنین PH  و سلنیوم آب و خاک مناطق مختلف نیز بررسی شد و علت لنگش وجود سلنیوم بالاتر در خاک های اسیدی بود مشخص گردید.  همچنین علت کم کاری تیروئید در این پرندگان جایگزینی بروماید بجای ید تعییین گردید که موجب اختلال در تکامل جنینی و کاهش می گردد. نتایج مذکور در قالب سه مقاله علمی در مجلات مختلف و نیز راهنماهای مصرف آب و محدودیت های آن از نظر مواد معدنی در مناطق مختلف منتشر و در اختیار دامداران قرار گرفته است. 

پروفسور کیسی در زمینه اصلاح نژاد کاربردی گوسفند و بز یادآور شد کشور آفریقای جنوبی تنها مستعمره بریتانیا بود که اجازه یافت نژادهای بومی خود را در رقابت با نژادهای پرتولید انگلیسی، که در تمام مستعمرات بریتانیا ترویج و تحمیل می گردیدند، حفظ نموده و توسعه دهد. 

با توجه به تمرکز روی تولید پشم گوسفند و بره زایی و سپس میزان تولید گوشت جزو اهداف اصلی اصلاح نژادی در آفریقای جنوبی می باشد.  این فعالیتها موجب شده در حال حاضر حدود 60 الی 70 درصد موهر دنیا در افریقای جنوبی تولید گردد که از این مقدار از حدود 22 تا 23 میلیون راس دام سبک بدست می آید. تلفیق صفاتی همچون مقاومت به گرما و بیماریها، بویژه مقاومت به کنه و بیماری های استخوانی که در دامهای بومی کشور آفریقای جنوبی در سطح مطلوبی بروز می نمایند با صفات مربوط به بهبود عملکرد تولیدی از نژادهای پرتولید بریتانیایی از طریق  آمیخته گری و سنتز نژاد مد نظر بهنژادگران آفریقای جنوبی می باشد. نژاد گوسفند Dorper با همین رویکرد از گوسفند Blackhead Persian sheep از منشاء ایران و نژاد انگلیسی شاخدار و پرتولید Dorset سنتز شده است. 

وی افزود: نکته مهم اصلاح نژادی در گله های مردمی آفریقای جنوبی آن ست که عملیات تلاقی گری را در بخشی از گله هی مردمی انجام می شود به گونه ایی که دامداران می توانند تفاوت بین دام های اصلاح شده با دام های موجود خود را مشاهده نموده و به مقایسه عملی بپردازند. ضمن اینکه ژن های دام های بومی نیز بع این روش حفظ می گردند.

در خاتمه دکتر کیسی به پرسش های پژوهشگران در خصوص بحث های تخصصی پاسخ گفته و به تبادل تجربیات با شرکت کنندگان پرداخت و از آزمایشگاه مرکزی و ایستگاه سنتز نژاد بز شیری موسسه بازدید نمود.روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new28 مرداد 1398: چهاردهمین جلسه ستاد علوفه کشور با حضور معاون پژوهش و فن آوری سازمان تحقیقات در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد fiber_new26 مرداد 1398: میزان جوجه ریزی در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافته است fiber_new26 مرداد 1398: اصلاح آئین نامه استخدامی اعضای هیات علمی و اجرای آئین نامه سختی کار از جمله اقدام های مهم این دفتر در سال گذشته بوده است fiber_new22 مرداد 1398: انجام عملیات همزمان سازی فحلی در پروژه های تحقیقاتی اصلاح نژاد و سامانه پرورش گوسفند افشاری fiber_new19 مرداد 1398: توسعه «گلخانه ها» و «نژادهای دام پر بازده» از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور