alarmسه شنبه 6 خرداد 1399 - 14:14

Tuesday 26 May 2020 - 14:14alarm

alarmالثلاثاء 3 شَوّال 1441 - 14:14

مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات استان یزد : طراحی و تولید اپلیکیشن ساربانیار ( همیار شتر دار) توسط محققین مرکز تحقیقات استان یزد و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور درحال طراحی و تولید می باشد

همکاری در طراحی وتولید اپلیکیشن ساربانیار ( همیار شتر دار) سیستم مرکزی اطلاعات گله های شتر همراه با تخمین وزن، ثبت و مشاهده اطلاعات و دستورالعمل های فنی پرورشی در قالب اپلیکیشن ساربانیار توسط محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در حال طراحی و تولید می باشد.

alarmچهارشنبه 8 خرداد 1398 - 10:19 comment0 remove_red_eye464

مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات استان یزد: طراحی و تولید اپلیکیشن ساربانیار ( همیار شتر دار) توسط محققین مرکز تحقیقات استان یزد و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور درحال طراحی و تولید می باشد


همکاری در طراحی وتولید اپلیکیشن ساربانیار ( همیار شتر دار) سیستم مرکزی اطلاعات گله های شتر همراه با تخمین وزن، ثبت و مشاهده اطلاعات و دستورالعمل های فنی پرورشی در قالب اپلیکیشن ساربانیار توسط محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در حال طراحی و تولید می باشد.

 مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی یزد در گفتگو با روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گزارشی از وضعیت، برنامه های انجام شده و در دست اجرا و همچنین چگونگی همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را ارائه داد.

مرتضی بیطرف ثانی دانش آموخته دکتری تخصصی اصلاح نژاد ( ژنتیک کمی) از دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1393 می باشد. پایان نامه دکترای ایشان "شبیه سازی مطالعات ارتباطی کل ژنومی برای صفات مختلف در جوامع با LD بالا و پایین" نام دارد.

ایشان 10 مقاله در مجلات معتبر علمی همچنین 25 مقاله در مجامع و همایش های علمی ارائه کرده است. 

همکاری در تالیف کتاب برتر سال 1397 دانشگاه فردوسی مشهد با نام "روش های پیشرفته آماری و مدل های خطی در علوم دامی از دیگر فعالیت های علمی دکتر بیطرف ثانی است.

مسئول بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات یزد در خصوص پیشینه این مرکز اظهار داشت: پس از تفكيك وظائف بين وزارت خانه های جهاد و كشاورزي امور مربوط به دام و منابع طبيعي به وزارت جهاد سازندگي محول شد در اين راستا معاونت آموزش و تحقيقات وزارت جهاد سازندگي اقدام به تشكيل مراكز تحقيقات منابع طبيعي و امور دام در استان‌ها نمود. مركز تحقيقات منابع طبیعی و امور دام استان يزد در سال1370 با انتصاب مسئول مركز، تأسیس و با توجه به محدوديت امكانات، اعتبارات و نيروي انساني شروع به كار نمود و بر اساس اولویت‌های استان اقدام به تهيه و اجراي طرح‌های تحقيقاتي در زمینه‌های منابع طبيعي و امور دام نمود. 

وی خاطر نشان کرد: از جمله فعاليت‌هاي اين مركز تأسیس ایستگاه‌های تحقيقات بيابان‌زدايي شهيد صدوقي، تحقيقات شتر بافق، تحقيقات آبخوان‌داري هرات، تحقيقات آبخوان‌داری ميانكوه، تحقيقات آبخوان‌داری بافق و تحقيقات مرتع نیز بود. همچنين ايجاد كلكسيون گياهان كويري و بياباني، گياهان دارويي و تشكيل گله تحقيقاتي داراي شجره شتر از ديگر فعاليت‌هاي اين مركز بوده است.

ایشان در ادامه یادآور شد: پس از ادغام وزارت خانه های جهاد سازندگی و کشاورزی، مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان يزد در اواسط سال 1382 شکل گرفت که خود حاصل ادغام « مركز تحقيقات كشاورزي» و «مركز تحقيقات منابع طبيعي و امور دام» بود. فعالیت‌های تحقيقاتي اين مركز در 8 بخش، 10 ايستگاه و 7 آزمايشگاه و يك واحد تحقيقات اقتصاد كشاورزي متمركز شد.       


دکتر بیطرف ثانی در مورد فعالیت های شاخص بخش تحقیقات علوم دامی یزد اظهار داشت:

اصلاح نژاد بلدرچین با انتخاب 9 نسل به نفع صفت وزن در بلدرچین، انجام بهگزینی طی 9 نسل براي توليد بلدرچين اصلاح شده از فعالیت های شاخص بخش علوم دامی یزد می باشد که نتایج ارزنده ایی در بر داشته است. نتایج این طرح در قالب بلدرچین هایی با عنوان توده ویژه بین پرورش دهندگان شناخته شد. 

ایشان انعقاد قرار داد نظارت و اعطای مجوز بهره برداری از نام مرکز برای درج روی محصول هیومات برای مصرف بلدرچین گوشتی را از دیگر فعالیت های این بخش نام برد و افزود: به سفارش شرکت تولیدی گلسنگ کویر یزد، پروژه" تاثير سطوح مختلف خوراکي و آشاميدني مواد هيومات (حامي دام)، در عملکرد بلدرچين هاي ژاپني در حال رشد" توسط محققین بخش تحقیقات علوم دامی اجرا شد. پس از اخذ فروست پروژه، شرکت مذکور برای ادامه تولید خود، قراردادی برای تولید و عرضه محصول تحت لیسانس و نظارت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی یزد به امضاء رساند. این مجوز در قالب قرارداد " نظارت و اعطای مجوز بهره برداری از نام مرکز برای هیومات در بلدرچین گوشتی (ژاپنی)" منعقد شده است.

مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات یزد اجرای طرح تشکیل پایه ژنتیکی شتر تک کوهانه و انتخاب ژنومی شتر تک کوهانه استان یزد را از دیگر طرح های مهم این مرکز نامید و در این خصوص یادآور شد: در این طرح به منظور تشکیل پایه ژنتیکی شتر تک کوهانه، از حاشی های نر گله های مردمی، افزون بر وزن کشی و بیومتری در مقاطع زمانی تولد و از شیرگیری، DNA  آنها استخراج شده است و برای اولین بار، توالی یابی ژنوم آنها به منظور شناسایی SNP   ها ( چند شکلی های تک نوکلئوتیدی) با استفاده از تکنیک GBS   در حال اجرا می باشد. دانش فنی تولید شده در این طرح می تواند علاوه بر استفاده در GWAS  در انتخاب ژنومی نیز موثر باشد و بستر تولید SNP panel را در آینده مهیا سازد.


ایشان در مورد برنامه های در دست اجرای این مرکز و همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور خاطر نشان کرد: همکاری در طراحی و تولید اپلیکیشن ساربانیار ( همیار شتر دار) سیستم مرکزی اطلاعات گله های شتر همراه با تخمین وزن، ثبت و مشاهده اطلاعات و دستورالعمل های فنی پرورشی در قالب اپلیکیشن ساربانیار توسط محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در حال طراحی و تولید می باشد.

وی تولید بلدرچین اصلاح شده با رویکرد اشتغال زنان روستایی و ایجاد شبکه تولید را از دیگر طرح های مهم این مرکز نامید.

دکتر بیطرف ثانی قابلیت ها و پتانسیل های بخش علوم دامی یزد را اینگونه برشمرد:

دارا بودن تنها ایستگاه تحقیقاتی شتر کشور با 100 نفر شتر دارای شجره، دارا بودن سايت الگويي پرورش بلدرچين با کلیه امکانات و تجهیزات پژوهشی و پرورشی، پی گیری احداث ايستگاه تحقيقاتي طيور خاص ميبد، احداث ايستگاه در شهرستان ميبد- جاده كمربندي به مساحت 12 هكتار در سال 1393به منظور پرورش و تحقيق در زمينه پنج پرنده (بلدرچين،كبك، بوقلمون، شتر مرغ و قرقاول) در حال پیگیری است.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور


fiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 اردیبهشت 1399: تهیه آگهی (آنونس) برنامه رویش در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور جهت پخش در نخستین برنامه تلویزیونی کشاورزی fiber_new29 اردیبهشت 1399: دکتر سعید اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در جلسه ارائه گزارش عملکرد سال 1398: راه اندازی سامانه بهره ور شتر تك كوهانه و تولید كپسول خوراكی ژل رویال از جمله دستاوردهای سال ۱۳۹۸ این موسسه است
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.