alarmسه شنبه 29 بهمن 1398 - 01:07

Tuesday 18 February 2020 - 01:07alarm

alarmالثلاثاء 23 جُمادى الآخرة 1441 - 01:07

گفتگو با پژوهشگر موسسه تحقیقات علوم دامی کشوردر خصوص تالیف کتاب

کتاب "ذخایر ژنتیکی دامی در خطر انقراض ایران" توسط دکتر نعمت الله اسدی پژوهشگر موسسه تحقیقات علوم دامی کشور تالیف شد.

alarmچهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 - 10:36 comment0 remove_red_eye299


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور : کتاب "ذخایر ژنتیکی دامی در خطر انقراض ایران " توسط دکتر نعمت الله اسدی پژوهشگر موسسه تحقیقات علوم دامی کشور تالیف شد.

دکتر نعمت الله اسدی پژوهشگر بخش بیوتکنولوژی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دارای دکترای بیوتکنولوژی گرایش "بیولوژی تولید مثل" از دانشگاه علوم پزشکی لرستان است . 

پایان نامه ایشان در خصوص "مقایسه اثرات درمانی ژله رویال، بتائین و هورمون گرلین بر بیان ژن HSPA2 ، تغییرات آنزیمی، هیستوپاتولوژی، مرگ سلولی و کیفیت اسپرم متعاقب عارضه واریکوسل در رت" می باشد. از وی  9مقاله در مجلات علمی خارجی و 11 مقاله علمی در مجله های داخلی به چاپ رسیده است .

دکتر اسدی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی موسسه در خصوص مطالب کتاب  "ذخایر ژنتیکی دامی در خطر انقراض ایران" اظهار داشت: در این کتاب نقش ذخایر ژنتیکی دامی در امنیت غذایی ،و همچنین وضعيت موجود ذخایر ژنتیکی دامی  ایران و نژادهای دام بومی در خطر انقراض ایران مورد بررسی قرار گرفته است .

ایشان در خصوص دیگر مطالب این کتاب اظهار داشت: نژادهای گاو بومي در خطر انقراض مانند، گاو نژاد نجدی، گاو گلپایگانی، گاوسرابی، نژادهای گوسفند در خطر انقراض، گوسفند سنگسری، گوسفند کلکوهی، گوسفند قره گل، نژادهای بز در خطر انقراض، بزمرخز، بز نجدی، بزعدنی، گونه شتر در خطر انقراض، شتر دوکوهانه و نژادهای اسب در خطر انقراض، اسب کاسپین، اسب کرد، اسب قره باغ، اسب دره شوری، نژادهای مرغ بومی در خطر انقراض، مرغ خزک، مرغ گردن لخت از جمله وی در خصوص مقدمه این کتاب اظهار داشت: بقای کره زمین در گرو حفظ تنوع زیستی آن است. حتی ناچیز ترین گونه ها در اکوسیستمی که به آن تعلق دارند نقش مهمی را ایفا می کنند، در این راستا حفاظت از ذخاير ژنتيكي  يك گام استراتژيك در برنامه توسعه پایدار برای هر کشور محسوب می شود. 

ایشان در ادامه یادآور شد: انقراض و یا کاهش نسل یک گونه هیچ تاریخ و نظام مشخصی ندارد که بتوان آن را تعیین نمود. در واقع می توان گفت یک گونه ممکن است نابود و یا نسل آن رو به کاهش باشد بدون آنکه ما مطلع شده باشیم. حتی نام یک گونه ممکن است طی چندین دهه در لیست قرمز و خطر انقراض باشد، بی آنکه ما آنرا احساس کرده باشیم. بر همین اساس، شناسايي و ثبت خصوصيات تمام نژادهاي بومي دامي به عنوان يك اولويت استراتژيك در دستور کار سازمان خواروبار و كشاورزيFAO قرار گرفته است.

این سازمان  تاکید دارد که حفاظت از ذخاير ژنتيكي برای تأمين غذاي نسل های آینده بشر ضروري است. در همین راستا، كشور ایران  يكي از مناطق اصلي اهلي كردن ‌دام در جهان محسوب شده و داراي ذخاير متنوع ژنتيكي مي باشد. 

دکتر اسدی خاطر نشان کرد: هريک از اين منابع ارزشمند ژنتيكي طي ساليان متمادي با توجه به موقعيت جغرافيايي، انتخاب طبيعي و مصنوعي، تغذيه و سازگاري با محيط هاي متفاوت، مقاومت به بيماري ها، تنش های محیطی را به دست آورده اند. در نتیجه حفظ و احيای آنها  به عنوان ميراثی برای آيندگان وظيفه شرعی، ملی و بين المللی است. 

 پژوهشگر موسسه تحقیقات علوم دامی کشور یادآور شد: شواهد نشان می دهد طي ساليان اخیر به لحاظ تغییرات اقلیمی و همچنین عدم حمایت جدی از دام های بومی شاهد تهديد به انقراض برخی از اين ذخاير ژنتيكي بوده ایم.  بنابراین در حال حاضر جهت حفظ اين مجموعه ژنتيكي بسيار با ارزش ملي و بين المللي هر گونه اقدامي، شايسته و لازم به حمايت مي باشد. 

دکتر اسدی افزود: در همين راستا، جمع آوری و ارائه اطلاعات كامل تمام نژادهاي موجود شامل تعداد، تنوع، توزيع و ساختار جمعيتي، جهت و روند تغييرات جمعيتی، عملكرد توليدي و صفات سازگاري به عنوان اولین و اصلی ترین گام در راستای حفظ و احیای این منابع ارزشمند ژنتیکی محسوب می گردد. ایشان در خصوص مفهوم حفاظت گفت: حفاظت برخلاف تصور عموم، ضدیتی با بهره وری اصولی ندارد. حفاظت، مدیریت مصرف انسان از منابع است، طوری که بیشترین استفاده های قابل تحمل از آنها را برای نسل حاضر تأمین کند و درعین حال پتانسیل منابع را برای برآورده کردن نیازهای نسل های آینده حفظ کند. به همین دلیل حفاظت محدودکننده توسعه اقتصادی نیست بلکه یاری کننده و مکملی برای آن است. 

ایشان خاطر نشان کرد: در این کتاب تلاش شده است تا خصوصیات و ویژگی های دام های در خطر انقراض جمع آوری و در اختیار متخصصین، پژوهشگران، برنامه ریزان و سیاست گذاران بخش کشاورزی و دامپروری کشور قرار گیرد.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

            


fiber_new27 بهمن 1398: برگزاری آیین بزرگداشت مقام زن در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new26 بهمن 1398: برگزاری مراسم سپاس و قدردانی از برگزار کنندگان دومین کنگره بین المللی زنبور عسل در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new23 بهمن 1398: مصاحبه اختصاصی رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی كشور با روابط عمومی مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی fiber_new21 بهمن 1398: مراسم افتتاح پروژه بوقلمون مادر در ایستگاه تحقیق و توسعه بوقلمون كشور برگزار شد fiber_new20 بهمن 1398: معرفی کتاب کاربرد گیاهان شور زیست در تغذیه نشخوار کنندگان
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

extension

ساربانیار

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور