alarmجمعه 28 تیر 1398 - 16:51

Friday 19 July 2019 - 16:51alarm

alarmالجمعة 16 ذو القعدة 1440 - 16:51

گفتگو با خانم دکتر سونیا زکی زاده رئیس بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

در راستای معرفی بخش های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و آشنایی بیشتر با عملکرد، برنامه ها و دستاوردهای پژوهشی این بخش‌ها، خبرنگار روابط عمومی گفتگوهایی با روسای این بخش ها انجام داده که در این قسمت گفتگو با خانم دکتر زکی زاده عضو هیئت علمی و رئیس بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام را ملاحظه می فرمایید.

alarmسه شنبه 27 فروردین 1398 - 08:44 comment0 remove_red_eye279در راستای معرفی بخش های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و آشنایی بیشتر با عملکرد، برنامه ها و دستاوردهای پژوهشی این بخش‌ها، خبرنگار روابط عمومی گفتگوهایی با روسای این بخش ها انجام داده که در این قسمت گفتگو با خانم دکتر زکی زاده عضو هیئت علمی و رئیس بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام را ملاحظه می فرمایید.

دکتر سونیا زکی زاده عضو هیئت علمی و رئیس بخش بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دارای دکترای ژنتیک و اصلاح نژاد دام از دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران می باشد. پایان نامه دکترای ایشان " تعیین فراوانی ژنی و ژنوتیپی پنج لوکوس مرتبط با شیر در سه نژاد گاو بومی و هلشتاین ایران " نام دارد.

وی کتابی با نام "اصلاح نژاد کاربردی گاو" را تالیف کرده و ترجمه کتاب "ژنتیک مدرن" را در کارنامه خود دارد.

از ایشان  22 عنوان مقاله علمی، پژوهشی در مجلات و کنفرانس‌های خارجی و 62 عنوان در مجلات و کنفرانس های داخلی به چاپ رسیده است.

وی به مدت دو سال عضو هیئت تحریریه و ادیتور انگلیسی مجله Iranian journal of applied animal scinceبوده و همچنین داور ناظر طرح های معاونت علمی، فنی ریاست جمهوری بوده است.

در این گفتگو دکتر زکی زاده در زمینه پیشینه بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام  موسسه اظهار داشت:

این بخش در سال 1377 تاسیس شد و مهمترین فعالیت‌های آن شامل شناسایی قابلیت‌های تولیدی و تولید مثلی توده‌های گاوهای بومی ایران برای حفظ و تکثیر این توده‌های ژنتیکی است

وی خاطر نشان کرد: در ارتباط با اصلاح نژاد گوسفند و بز بیشتر فعالیت‌ها در زمینه شناسایی و برآورد پارامترهای ژنتیکی موثر بر خصوصیات تولیدی نژادهای گوسفند و بز بومی ایران انجام شده است؛ و در حال حاضر موسسه کنترل و هدایت فنی طرح ملی اصلاح نژاد گوسفند و بز در قالب هسته‌های باز اصلاح نژادی را بر عهده دارد. همچنین به‌منظور حفظ ذخایر ژنتیکی و تامین مرغ بومی مورد نیاز روستاهای کشور، فعالیت قابل‌توجهی در زمینه شناسایی مرغان بومی و سایر ماکیان مثل بوقلمون، اردک و بلدرچین انجام شده است .

ایشان در ادامه  یادآور شد: بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام در راستای وظایف قانونی محوله و ماده 10 قانون نظام جامع دامپروری مبنی بر حفظ و حمایت از منابع دامی و مواد ژنتیکی مربوطه اقدام به طرح های ثبت و پایش دام های در معرض انقراض نموده است.

وی افزود: از سال 1396 نژادهای در معرض خطر گونه های گوسفند(10پروژه)- طیور(3پروژه)- بز(4پروژه)- شتر دو کوهانه(2پروژه)- گاو(3 پروژه)-اسب (4پروژه) وارد طرح های ثبت و پایش شده و اطلاعات ظاهری و عملکردی آنها در فرم های مخصوص وارد گردید. همچنین، جهت پایش این نژادها پرسش نامه هایی برای بررسی روند تغییرات جمعیتی و ارزیابی شاخص های آن طراحی شد.

دکتر زکی زاده خاطر نشان کرد: همچنین به منظور ارزیابی و ثبت خصوصیات تولیدی و تولید مثلی هر جمعیت و با هدف تشکیل پروفایل مولکولی برای هر جمعیت و تهیه شناسنامه های انفرادی و ذخیره نمونه های زیستی آنها، از مقداری از جمعیت به طور انفرادی نمونه برداری شده است که در مراحل بعدی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند

وی  دیگر اقدامات بخش ژنتیک و اصلاح نژاد را، آغاز طرح های اصلاح نژاد گروهی با مشارکت بهره برداران در استان های کرمانشاه، زنجان و قزوین بر شمرد.

ایشان یادآور شد: در این طرح ها بر مبنای مشارکت دامداران در تعویض قوچ، ارتباطات ژنتیکی بین گله ها برقرار می شود و با استفاده از پتانسیل بخش تولیدی و اجرایی (معاونت های امور دام وترویج استانی) برنامه های اصلاح نژادی با هدف بهبود تولید انجام پذیر خواهد بود.

رئیس بخش ژنتیک و اصلاح نژاد موسسه تحقیقات علوم دامی کشور محورهای تحقیقاتی این بخش را شناسایی، ارزیابی و حفظ منابع ژنتیکی دام و طیور کشور، تعیین اهداف و برنامه‌های اصلاحی برای نژادهای دام و طیور کشور، بررسی روش‌های مناسب آمیخته‌گری دام و طیور در سیستم‌های متفاوت پرورشی و افزایش تولید و بهره‌وری در بخش دامپروری از طریق  تولید ترکیبات ژنتیکی جدید و  پربازده سازگار با شرایط مناطق کشور، بر شمرد.

ایشان در خصوص برنامه های آینده این بخش اظهار داشت:

در راستای اهداف بخش، پس از شناسایی و پایش نژادهای در معرض خطر، سایر نژادهای دامی کشور شناسایی، ارزیابی و پایش خواهند شد؛ اهداف و برنامه های اصلاح نژادی دام و طیور با شبیه سازی کامپیوتری مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت؛ آمیخته گری های کنترل شده با اهداف مشخص اعمال و نتایج آنها از نظر ژنتیکی ارزیابی می‌شوند و با روش‌های مناسب، نژادها و سویه‌های پربازده دام و طیور سازگار با شرایط اقلیمی، معرفی می‌گردند.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new26 تیر 1398: در جلسه اعضای هیئت علمی بر ضرورت بهره بردن محققان از فرصت ایجاد شده از سوی رسانه ملی برای تصویر کشیدن فعالیت های تحقیقاتی موسسه تاکید شد fiber_new24 تیر 1398: گفتگو با مسئول بخش علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان fiber_new22 تیر 1398: رئیس سازمان تحقیقات در نشست هماهنگی ستاد ملی رسانه وزارت جهادکشاورزی، بر ضرورت بهره مندی حداکثری از ظرفیت رسانه ملی در تولید برنامه های تلویزیونی ویژه کشاورزی تاکید کرد fiber_new20 تیر 1398: برگزاری کارگاه آموزشی معرفی سامانه مشاوره و پشتیبانی فنی آنلاین دامپروری و کشاورزی کشاورزیار fiber_new19 تیر 1398: بازدید دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور