alarmسه شنبه 6 خرداد 1399 - 13:54

Tuesday 26 May 2020 - 13:54alarm

alarmالثلاثاء 3 شَوّال 1441 - 13:54

گفتگو با خانم دکتر سونیا زکی زاده رئیس بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

در راستای معرفی بخش های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و آشنایی بیشتر با عملکرد، برنامه ها و دستاوردهای پژوهشی این بخش‌ها، خبرنگار روابط عمومی گفتگوهایی با روسای این بخش ها انجام داده که در این قسمت گفتگو با خانم دکتر زکی زاده عضو هیئت علمی و رئیس بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام را ملاحظه می فرمایید.

alarmسه شنبه 27 فروردین 1398 - 08:44 comment0 remove_red_eye792در راستای معرفی بخش های موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و آشنایی بیشتر با عملکرد، برنامه ها و دستاوردهای پژوهشی این بخش‌ها، خبرنگار روابط عمومی گفتگوهایی با روسای این بخش ها انجام داده که در این قسمت گفتگو با خانم دکتر زکی زاده عضو هیئت علمی و رئیس بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام را ملاحظه می فرمایید.

دکتر سونیا زکی زاده عضو هیئت علمی و رئیس بخش بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، دارای دکترای ژنتیک و اصلاح نژاد دام از دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران می باشد. پایان نامه دکترای ایشان " تعیین فراوانی ژنی و ژنوتیپی پنج لوکوس مرتبط با شیر در سه نژاد گاو بومی و هلشتاین ایران " نام دارد.

وی کتابی با نام "اصلاح نژاد کاربردی گاو" را تالیف کرده و ترجمه کتاب "ژنتیک مدرن" را در کارنامه خود دارد.

از ایشان  22 عنوان مقاله علمی، پژوهشی در مجلات و کنفرانس‌های خارجی و 62 عنوان در مجلات و کنفرانس های داخلی به چاپ رسیده است.

وی به مدت دو سال عضو هیئت تحریریه و ادیتور انگلیسی مجله Iranian journal of applied animal scinceبوده و همچنین داور ناظر طرح های معاونت علمی، فنی ریاست جمهوری بوده است.

در این گفتگو دکتر زکی زاده در زمینه پیشینه بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام  موسسه اظهار داشت:

این بخش در سال 1377 تاسیس شد و مهمترین فعالیت‌های آن شامل شناسایی قابلیت‌های تولیدی و تولید مثلی توده‌های گاوهای بومی ایران برای حفظ و تکثیر این توده‌های ژنتیکی است

وی خاطر نشان کرد: در ارتباط با اصلاح نژاد گوسفند و بز بیشتر فعالیت‌ها در زمینه شناسایی و برآورد پارامترهای ژنتیکی موثر بر خصوصیات تولیدی نژادهای گوسفند و بز بومی ایران انجام شده است؛ و در حال حاضر موسسه کنترل و هدایت فنی طرح ملی اصلاح نژاد گوسفند و بز در قالب هسته‌های باز اصلاح نژادی را بر عهده دارد. همچنین به‌منظور حفظ ذخایر ژنتیکی و تامین مرغ بومی مورد نیاز روستاهای کشور، فعالیت قابل‌توجهی در زمینه شناسایی مرغان بومی و سایر ماکیان مثل بوقلمون، اردک و بلدرچین انجام شده است .

ایشان در ادامه  یادآور شد: بخش ژنتیک و اصلاح نژاد دام در راستای وظایف قانونی محوله و ماده 10 قانون نظام جامع دامپروری مبنی بر حفظ و حمایت از منابع دامی و مواد ژنتیکی مربوطه اقدام به طرح های ثبت و پایش دام های در معرض انقراض نموده است.

وی افزود: از سال 1396 نژادهای در معرض خطر گونه های گوسفند(10پروژه)- طیور(3پروژه)- بز(4پروژه)- شتر دو کوهانه(2پروژه)- گاو(3 پروژه)-اسب (4پروژه) وارد طرح های ثبت و پایش شده و اطلاعات ظاهری و عملکردی آنها در فرم های مخصوص وارد گردید. همچنین، جهت پایش این نژادها پرسش نامه هایی برای بررسی روند تغییرات جمعیتی و ارزیابی شاخص های آن طراحی شد.

دکتر زکی زاده خاطر نشان کرد: همچنین به منظور ارزیابی و ثبت خصوصیات تولیدی و تولید مثلی هر جمعیت و با هدف تشکیل پروفایل مولکولی برای هر جمعیت و تهیه شناسنامه های انفرادی و ذخیره نمونه های زیستی آنها، از مقداری از جمعیت به طور انفرادی نمونه برداری شده است که در مراحل بعدی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند

وی  دیگر اقدامات بخش ژنتیک و اصلاح نژاد را، آغاز طرح های اصلاح نژاد گروهی با مشارکت بهره برداران در استان های کرمانشاه، زنجان و قزوین بر شمرد.

ایشان یادآور شد: در این طرح ها بر مبنای مشارکت دامداران در تعویض قوچ، ارتباطات ژنتیکی بین گله ها برقرار می شود و با استفاده از پتانسیل بخش تولیدی و اجرایی (معاونت های امور دام وترویج استانی) برنامه های اصلاح نژادی با هدف بهبود تولید انجام پذیر خواهد بود.

رئیس بخش ژنتیک و اصلاح نژاد موسسه تحقیقات علوم دامی کشور محورهای تحقیقاتی این بخش را شناسایی، ارزیابی و حفظ منابع ژنتیکی دام و طیور کشور، تعیین اهداف و برنامه‌های اصلاحی برای نژادهای دام و طیور کشور، بررسی روش‌های مناسب آمیخته‌گری دام و طیور در سیستم‌های متفاوت پرورشی و افزایش تولید و بهره‌وری در بخش دامپروری از طریق  تولید ترکیبات ژنتیکی جدید و  پربازده سازگار با شرایط مناطق کشور، بر شمرد.

ایشان در خصوص برنامه های آینده این بخش اظهار داشت:

در راستای اهداف بخش، پس از شناسایی و پایش نژادهای در معرض خطر، سایر نژادهای دامی کشور شناسایی، ارزیابی و پایش خواهند شد؛ اهداف و برنامه های اصلاح نژادی دام و طیور با شبیه سازی کامپیوتری مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت؛ آمیخته گری های کنترل شده با اهداف مشخص اعمال و نتایج آنها از نظر ژنتیکی ارزیابی می‌شوند و با روش‌های مناسب، نژادها و سویه‌های پربازده دام و طیور سازگار با شرایط اقلیمی، معرفی می‌گردند.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشورfiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 اردیبهشت 1399: تهیه آگهی (آنونس) برنامه رویش در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور جهت پخش در نخستین برنامه تلویزیونی کشاورزی fiber_new29 اردیبهشت 1399: دکتر سعید اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در جلسه ارائه گزارش عملکرد سال 1398: راه اندازی سامانه بهره ور شتر تك كوهانه و تولید كپسول خوراكی ژل رویال از جمله دستاوردهای سال ۱۳۹۸ این موسسه است
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.