alarmسه شنبه 6 خرداد 1399 - 13:32

Tuesday 26 May 2020 - 13:32alarm

alarmالثلاثاء 3 شَوّال 1441 - 13:32

دکتر کیخا صابر رئیس ایستگاه تحقیقات دامپروری زهک سیستان: هدف عمده این ایستگاه ایجاد بستر مناسب جهت حفظ و اصلاح نژاد گاو اصیل سیستانی است

رئیس ایستگاه تحقیقات دامپروری زهک سیستان در گفتگو با روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گزارشی از وضعیت ایستگاه تحقیقات دامپروری زهک، برنامه های انجام شده و در دست اجرای این ایستگاه وهمچنین چگونگی همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را ارائه داد .

alarmچهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 - 09:15 comment0 remove_red_eye438

رئیس ایستگاه تحقیقات دامپروری زهک سیستان در گفتگو با روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گزارشی از وضعیت ایستگاه تحقیقات دامپروری زهک، برنامه های انجام شده و در دست اجرای این ایستگاه و همچنین چگونگی همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور را ارائه داد .

دکتر مرتضی کیخاصابر، دارای دکترای علوم دامی گرایش تغذیه دام است که در سال 1396 از دانشگاه زابل فارغ التحصیل شد. نام پایان نامه ایشان "مقایسه ارتباط بین مزاج با باقیمانده مصرف خوراک و خصوصیات فیزیولوژیکی در گوساله های سیستانی" است. وی فعالیت خود را از سال 1389 در مرکز تحقیقات کشاورزی سیستان آغاز کرد و تا کنون 8 مقاله علمی پژوهشی در مجلات داخلی و کنفرانس های علمی ارائه داده است.

رئیس ایستگاه تحقیقات دامپروری زهک در این گفتگو، در خصوص پیشینه این ایستگاه گفت: ایستگاه تحقیقات دامپروری زهک، ابتدا با نام مرکز به گزینی گاو سیستانی فعالیت خود را در سال 1367 با گله ای حدود 86 راس در زمینی به مساحت 4 هکتار و با ظرفیت نهایی 500 راس، آغاز و تا اردیبهشت 1374 زیر نظر معاونت امور دام جهاد سازندگی استان به فعالیت خود ادامه داد و از آن تاریخ به بعد به مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان واگذار و با عنوان ایستگاه تحقیقات دامپروری سیستان فعالیتهای تحقیقاتی خود را در این زمینه آغاز کرد. 

وی افزود: سال 1383، این ایستگاه زیر نظر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی سیستان به فعالیت خود ادامه داد، هدف عمده این ایستگاه ایجاد بستر مناسب جهت حفظ و اصلاح نژاد گاو اصیل سیستانی و انجام تحقیقات مختلف به منظور افزایش عملکرد دام و نیز هسته تولید و تکثیر گاو سیستانی در منطقه است. 

ایشان در خصوص فعالیت ها و طرح های در دست اجرا در ایستگاه تحقیقات دامپروری زهک خاطر نشان کرد:

رکورد گیری و ثبت مشخصات یکی از کارهایی است که در این ایستگاه انجام می شود، در حال حاضر ایستگاه دارای 190 راس دام (گوساله، جوانه، تلیسه، مولد و تخمی) بوده که اطلاعات تولید مثلی از سال 1368 تاکنون ثبت شده و تا کنون حدود 1690 رکورد ثبت شده است.

همچنین رکورد افزایش وزن که از سال 1390 تا کنون برای 210 راس گوساله ماده و 235 راس گوساله نر، این رکوردها ثبت شده است. رکورد شیر نیز به صورت هفتگی برای دام های شیر وار، که مازاد برنیاز گوساله خود شیر تولید می کنند، از نیمه دوم سال 1396 تا کنون ثبت میشود.

ایشان توزیع جوانه با هدف حفظ و توسعه این نژاد در منطقه را از دیگر فعالیت های این ایستگاه نامید و افزود: در این برنامه جوانه های سیستانی با تخفیف ویژه توزیع شد. به این منظور تعداد 58 راس جوانه اصیل در سه مرحله (اسفند 94، شهریور 95 و خرداد 96) در شهرستان های زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون توزیع شد. که طبق بررسی های صورت گرفته تا کنون بالغ بر 250 راس گوساله، حاصل از جفتگیری این جوانه ها در منطقه متولد شده است.

وی در خصوص همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور یادآور شد:

طرح مصوب "ایجاد سایت های حفاظت و توسعه پرورش گاو سیستانی" از سال 1396 با همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و با هدف شناسنامه دار کردن دام های اصیل در منطقه سیستان آغاز شده است. به این منظور دامداران مستقر در نیزار صابوری به عنوان جامعه هدف انتخاب شدند. در این منطقه حدود 45 خانوار با جمعیت دامی حدود 1000 راس ساکن بوده که سیستم پرورش آنها کاملا سنتی و بصورت چرای آزاد می باشد و از جمله مشکلات موجود در این منطقه دسترسی سخت به منابع آب شرب است. از همین رو در مرحله نخست این طرح که در پاییز 96 انجام شد، در منطقه نیزار صابوری تعداد 20 دامدار شناسایی و 170 راس دام ماده اصیل آنها شماره گذاری و ثبت مشخصات شد. در ادامه این طرح مقرر شده است هر ساله تعداد بیشتری دام ثبت مشخصات و تحت پوشش قرار گیرند و همچنین خدماتی جهت نگهداری دام ها ارائه شود، از جمله تامین منبع آب شرب برای دام ها و نیز توزیع جوانه اصیل بین دامداران تحت پوشش.

دکتر کیخا صابر در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: تخمين وزن و ابعاد بدن گاوهاي سيستاني با استفاده از فن آوري بينايي ماشین از دیگر فعالیت های انجام شده می باشد.

که تا کنون حدود 70 درصد طرح انجام شده است. در این پروژه که خروجی نهایی آن تولید دانش فنی لازم برای طراحی و تولید اپلیکیشن تخمین وزن و بیوتری گاوهای سیستانی می باشد، رکوردبرداری از گاوها به صورت ماهیانه انجام خواهد شد(حداقل 300 راس گوساله و گاو) در زمان ركوردبرداري گاوها با استفاده از ترازوي مناسب مورد وزن کشي قرار گرفته و همزمان تصاوير ديجيتال با استفاده از دوربين مناسب و از فاصله ثابت و با تنظيم نور محيط از نماي جانبي آنها تهيه مي شود و نيز برخي ابعاد بدن دام با استفاده از متر نواري سنجيده مي شود. 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: به منظور شناسایی دامدارانی که گاو سیستانی نگهداری می کنند، کلیه شهرستان ها و روستاهای منطقه سیستان مورد بررسی قرار گرفته و بالغ بر 80 دامدار که حداقل 4 راس دام اصیل سیستانی نگهداری میکنند تاکنون شناسایی شده اند که ثبت مشخصات این دامداران و دام های آنها به منظور ساماندهی، اشراف اطلاعاتی و اجرای مدیریت جامع گاو سیستانی در منطقه در دست انجام می باشد.

دکتر کیخا صابر، شناسایی و انتخاب دام های شیروار بر اساس رکوردهای ثبت شده در ایستگاه تحقیقات دامپروری زهک و منطقه به منظور انجام برنامه های اصلاح نژادی، برنامه مدیریت جامع گاو سیستانی شناسایی و انتخاب دام هایی که ظرفیت افزایش وزن بالایی دارند در ایستگاه تحقیقات دامپروری زهک و منطقه به منظور انجام برنامه های اصلاح نژادی و در ایستگاه و منطقه را از برنامه های آینده این ایستگاه نامید.


روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور 


fiber_new31 اردیبهشت 1399: وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور": تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران مستعد صنعت زنبورداری است fiber_new31 اردیبهشت 1399: نشست مشترک مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر fiber_new31 اردیبهشت 1399: بزرگداشت روز جهانی زنبورهای گرده افشان در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 اردیبهشت 1399: تهیه آگهی (آنونس) برنامه رویش در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور جهت پخش در نخستین برنامه تلویزیونی کشاورزی fiber_new29 اردیبهشت 1399: دکتر سعید اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در جلسه ارائه گزارش عملکرد سال 1398: راه اندازی سامانه بهره ور شتر تك كوهانه و تولید كپسول خوراكی ژل رویال از جمله دستاوردهای سال ۱۳۹۸ این موسسه است
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.