alarmجمعه 4 بهمن 1398 - 13:49

Friday 24 January 2020 - 13:49alarm

alarmالجمعة 28 جُمادى الأولى 1441 - 13:49

گوسفند سنگسري

گوسفند سنگسري

 

 

  

تاريخچه

  

گوسفند سنگسري، مختص محلي است به همين نام که در شمال شهرستان سمنان واقع شده است (مهدي شهر). اين نژاد به‌روش کوچ‌رو، نيمه کوچ‌رو و روستايي پرورش داده مي شود، ولي به‌علت کوچکي جثه و مقاومت به عوامل محيطي رايج‌ترين شيوه پرورش آن رمه‌گرداني است‌. 

    

پراکنش

  

ييلاق گوسفند سنگسري معمولاً منطقه فيروزکوه، دماوند، شميرانات و کرج بوده و قشلاق آن‌ها حاشيه کويرسمنان و ورامين مي‌باشد. به‌دليل کوچک بودن جثه در سطح وسيعي در معرض آميخته‌گري قرار گرفته است‌. در منطقه شمال‌شرقي استان تهران گوسفند غالب منطقه را تشکيل مي‌دهد. 

   

 خصوصيات ظاهري: 

  


 

  


گوسفند سنگسري داراي تنوع ذنگ بسيار بالايي بوده، به‌طوري‌كه بدن از قهوه‌اي روشن تا قهوه‌اي كاملاً تيره متغير است. اين نژاد داراي بدن، جمع و جور، چهار قلم کوتاه و ظريف، دنبه نسبتاً کوچک و بدون دنبالچه و يا دنبالچه بسيار کوچک است که به شکل برگشتگي انتهايي روي دنبه قرار دارد. قوچ‌ها و ميش‌ها اکثرأ بدون‌شاخ هستند و در نرها گاهي شاخ به شکل زائده‌اي کوچک نمايان مي‌شود. اين گوسفند در رنگ‌هاي سياه (بور) نخودي (شيوا) قهوه‌اي روشن و قهوه‌اي تيره و کبود ديده مي‌شود. به‌خاطر جثه کوچک و دست و پاي ظريف، قدرت راهپيمايي زياد و مقاومت به عوامل محيطي يکي از بهترين گوسفندان گوشتي منطقه محسوب مي‌شود. 

   

 خصوصيات توليدي: 

  

                                           

صفت

ميانگين

توليد شير روزانه

250 گرم

توليد پشم ساليانه

1/7   کيلوگرم

وزن لاشه هر رأس گوسفند

25-30  کيلوگرم

وزن تولد بره نر

2/43  کيلوگرم

وزن تولد بره ماده

2/22  کيلوگرم

وزن از شيرگيري بره نر

26/86کيلوگرم

وزن از شيرگيري بره ماده

20/73 کيلوگرم

طول دوره شيردهي

60   روز

  

 

 

اين گوسفند با توجه به شرايط سخت پرورشي، از قدرت بره‌دهي قابل توجهي برخوردار بوده و ميزان تلفات بره در آن پائين است‌. اگر چه عملکرد تبديل ماده خشک غذايي به گوشت مانند گوسفندان درشت جثه نيست، اما به‌علت کم توقع بودن اين دام، با سهولت بيشتري مي‌تواند غذاهاي کم‌پروتئين را به گوشت تبديل نمايد. راندمان لاشه گوسفندان سنگسري در مقايسه با گوسفندان ريز جثه بسيار بالاست و درصد چربي قابل استحصال لاشه آن نيز نسبتأ کم است‌. بهترين سن کشتار اين نژاد از نظر خصوصيات پرواربندي، حدود يکسالگي است‌. از ديگر خصوصيات گوسفند سنگسري، بالا بودن نسبي درصد پشم حقيقي و نيز ظرافت قابل توجه پشم حقيقي آن است. در صورتي‌که بتوان اين گوسفند را از نظر مقدار الياف پشم رنگي و مقدار پشم اصلاح نمود، محصول پشم مرغوبي مي‌توان از آن انتظار داشت‌. 

fiber_new2 بهمن 1398: آیین آغاز به کار دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره پژوهشی زنبورعسل ایران در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new1 بهمن 1398: سخنرانی رئیس کمیسیون بهداشت اتحادیه جهانی زنبور داران (اپی موندیا) در دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره ملی زنبورعسل fiber_new30 دی 1398: در شورای پژوهشی موسسه اعلام شد: گردهمایی روسای بخش های علوم دامی مراکز تحقیقاتی روزهای 14 و 15 بهمن ماه در موسسه برگزار می شود fiber_new30 دی 1398: ۱ میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند/ارسال ۱۵۰۰ تن نهاده دامی به استان fiber_new28 دی 1398: تقدیر و تشکر از سی سال خدمات صادقانه یکی از همکاران اداری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

extension

ساربانیار

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور