device_hubنقشه سایت:

close

alarmپنجشنبه 22 آذر 1397 - 22:19

Thursday 13 December 2018 - 22:19alarm

alarmالخميس 4 رَبيع الثاني 1440 - 22:19

استان خوزستان - دزفول

بخش تحقيقات علوم دامي مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبيعي صفي آباد -دزفول

 

  

شماره تلفن‌های مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد: 9-42388042 دورنگار: 42388042

  

 

  

تاریخچه :

  

تحقیقات در زمینه علوم دامی همزمان با تأسیس مرکز تحقیقات کشاورزی صفی‌آباد توسط سازمان آب و برق خوزستان در سال 1342، شروع شده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال 1358 این مرکز به وزارت کشاورزی واگذار و در سال 1370 تحقیقات در زمینه علوم دامی به مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام سازمان جهاد سازندگی سابق محول شد. از سال 1381 با تشکیل وزرات جهاد کشاورزی، بخش تحقیقات علوم دامی در قالب تشکیلات جدید مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، فعالیت خود را جهت نیل به اهداف پژوهشی دنبال می‌نماید. بخش تحقیقات علوم دامی در گرایش‌های تغذیه نشخوارکنندگان، تغذیه طیور، فیزیولوژی تولید مثل، ژنتیک و اصلاح نژاد دام و طیور، پرورش دام و طیور و تکنولوژی شیر و فرآورده‌های آن فعالیت‌های پژوهشی خود را انجام می‌دهد.

  

 

  

وظایف بخش و چشم اندازها

  

توسعه تحقیقات در زمینه‌های: افزایش بهره‌وری تولید در بخش دام و طیور، شناسایی و تولید منابع جدید خوراک دام و طیور، اصلاح نژاد، شناسایی و حفظ ذخایر ژنتیکی دام و طیور با استفاده از فن‌آوری‌های جدید، ارتقای کیفیت تولید و فرآوری تولیدات دام و طیور، کاهش ضایعات خوراک دام و طیور و فرآورده‌های آن و ارائه الگوهای بهینه بهره‌برداری از منابع دام و طیور، بررسی مشکلات بهره‌برداران، مسئله یابی، تهیه و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در چهارچوب وظایف محوله سازمانی، تهیه و اجرای پروژه‌های تحقیقی ـ ترویجی به منظور انتقال نتایج حاصل از پروژه‌های تحقیقاتی خاتمه یافته در دامداری‌ها و مرغداری‌های بخش خصوصی با همکاری مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی استان.

  

 

  

مهم‌ترین دستاوردهای تحقیقاتی

  

یکی از موضوعاتی که در زمینه تحقیقات طیور زیاد مورد توجه بوده، کاهش استرس حرارتی ناشی از شرایط آب و هوای گرم استان در پرورش طیور می‌باشد. پروژه کاربرد ORT (جذب آب همراه با الکترولیت‌های موجود در آن) در جوجه‌های گوشتی، از طرح‌های تحقیقاتی اجرا شده در زمینه کاهش این استرس حرارتی بوده است. این پروژه در پایان، کاربرد ORT را برای جوجه‌های گوشتی در فصل تابستان توصیه کرده است.

  

با توجه به اینکه گاومیش یکی از دام‌های بومی و شاخص استان بوده، تحقیقات در زمینه این دام بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ازجمله پروژه‌های انجام شده، شناسایی مقدماتی گاومیش‌های خوزستان بوده که در قالب تهیه اطلاعات درخصوص مشخصات ظاهری، تغذیه، تولیدمثل و تولیدات گاومیش صورت گرفته است.

  

اراضی وسیعی از استان به کشت نیشکر اختصاص دارد که از آن مقادیر فراوانی محصولات وفرآورده های جانبی از قبیل سر شاخه، پیت، باگاس و ملاس، بدست می‌آید، نتایج پروژه‌های انجام شده نشان می‌دهد که می‌توان به خوبی از این بقایا، درتغذیه گوساله‌های نرو دام‌های شیرده استفاده کرد. می‌توان سرشاخه نیشکر را بعد از چاپر نمودن، به منظور بالا بردن کیفیت سیلاژ آن، با افزودن 5/1 درصد اوره و 20 درصد ملاس سیلو کرد. کاربرد سطوح مختلف اوره و ملاس جهت غنی سازی پیت و باگاس از جمله طرح‌هایی است که در زمینه بالا بردن ارزش غذایی این ضایعات کشاورزی در جهت تعیین مناسب‌ترین سطح استفاده از این دو ماده (اوره و ملاس) انجام گرفته است

  

نتایج اجرای پروژه بررسی امکان تولید زنبورپاکتی در خوزستان نشان داد که برداشت زنبور زنده از کلنی‌های زنبور عسل در فصل بهار تأثیری روی میزان تولید عسل نداشته و به نظر می‌رسد که تحریک تخم ریزی ملکه، می‌تواند باعث افزایش جمعیت کندو و جبران زنبور زنده برداشت شده، گردد. از این رو توسعه تولید زنبور پاکتی در خوزستان توصیه شده است.

  

طرح استفاده از غلاف کهور و تعیین ارزش عذایی آن در جیره غذایی بره‌های پرواری، آر جمله تحقیقاتی است که توانسته است در زمینه معرفی ماده عذایی جدید نقش بسزایی داشته باشد. نتایج طرح نشان داده که تا 45 درصد کنسانتره در جبره غذایی می‌توان از غلاف کهور استفاده نمود بدون اینکه در افزایش وزن و روند رشد گوسفند پرواری کاهش مشاهده شود.

  

شناسایی گوسفندان بومی ایران (گوسفند عربی)

  

شناسایی بز نجدی (بز بومی استان خوزستان)

  

ساختار سازمانی بخش:

  

بخش تحقیقات علوم دامی دارای یک ایستگاه تحقیقاتی و دونفر محقق عضو هیئت علمی و 6 نفر محقق غیر هیئت علمی می‌باشد که در حال حاضر 3 نفر از محققین غیر هیئت علمی ویک نفر از اعضای هیئت علمی در دوره دکتری در حال تحصیل می‌باشند. ضمناً در این بخش و ایستگاه تعداد سه نفر کارشناس (پیمانی) و 6 نفر کارگر (مراقب دام) پیمانی وسه نفر کارگر (مراقب دام) بصورت شرکتی مشغول به کار هستند.

  

اطلاعاتی ایستگاه‌های تحت مدیریت:

  

این بخش دارای یک ایستگاه تحقیقاتی شامل واحدهای تحقیقات گاو و گاومیش، گوسفند وبز، طیور (دارای سالن‌های پرورش مرغ گوشتی وتخم گذار) وآزمایشگاه شیر وفراورده های لبنی وتغذیه دام می‌باشد. همچنین حدود 35 هکتار زمین زراعی می‌باشد.

  

اولویت‌ها و برنامه‌های تحقیقاتی آینده

  

1- شناسایی و تعیین ارزش غذایی منابع رایج و همچنین منابع جدید خوراک دام در استان و ارائه روش‌های استفاده بهینه از آن‌ها.

  

2- شناسائی، استحصال، عمل آوری و بهینه سازی روش‌های مصرف بقایای کشاورزی و منابع طبیعی در تغذیه دام و طیور.

  

3- بهینه سازی مدیریت خوراک و خوراک دادن دام و طیور در استان

  

4- شناسائی علل ضایع شدن منابع و مواد خوراکی دام و طیور و روش‌های جلوگیری از آن‌ها

  

5- شناسایی، ارزیابی، حفظ منابع ژنتیکی، استفاده از روش‌های پیشرفته ارزیابی و تخمین پارامترهای ژنتیکی و ارائه برنامه‌های اصلاح نژادی دام و طیور.

  

6- بررسی امکان تولید انواع جدید فرآورده‌های لبنی

  

7- بررسی و ارزیابی روش‌های مختلف مدیریت پرورش دام و طیور و ارائه الگوهای مناسب برای استان.

  

8- تعیین خصوصیات کمی و کیفی الیاف و پوست دام‌های استان.

  

9- استفاده از روش‌های پیشرفته بیوتکنولوژی جهت شناسایی ژن‌های مرتبط با صفات مهم اقتصادی در دام و طیور با روش‌های تجزیه وتحلیل کل ژنوم (NGS,RNA-seq) وابزار های بیوانفورماتیک


location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات