alarmچهارشنبه 5 آذر 1399 - 17:52

Wednesday 25 November 2020 - 17:52alarm

alarmالأربعاء 9 رَبيع الثاني 1442 - 17:52

استان خوزستان - دزفول

مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان صفی آباد - دزفول                       


معرفی رئیس بخش : محمدرضا مشایخی


تاریخچه:

بخش تحقیقات علوم دامی در بدو تاسیس با عنوان اداره تحقیقات دامپروری و همزمان با شروع فعالیت دیگر بخش‌های مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد در سال 1342 با هدف ایجاد یک ایستگاه برای آموزش، ترویج و اجرای برنامه‌های الگویی تغذیه دام، اصلاح نژاد دام، اسپرم گیری، تلقیح مصنوعی، بهداشت دام، تغذیه و پرورش طیور گوشتی و تخم گذار، تغذیه و پرورش زنبور عسل و نیز انجام فعالیت‌های دامپزشکی، انتخاب و ترویج بهترین نژاد گاو شیری برای منطقه، بررسی وضعیت گوسفندان بومی و مطالعه ترکیبات شیر و فرآورده های لبنی کار خود را آغاز نمود. این بخش در سال 1370 به وزارت جهاد سازندگی وقت واگذار و در سال 1386 مجدداً به مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی صفی آباد- دزفول  ملحق شد.  طی سه دهه اخیر محققین این بخش تحقیقات و مطالعات علمي گسترده‌اي را در زمينه‌ی پرورش و تغذيه گاو ،گاومیش و گوسفند و پرواربندي و توليد و فرآوري شير و مشتقات آن ، طيور ، زنبورداري و  اصلاح نژاد دام انجام داده است که با ترویج و انتقال یافته های حاصل به بهره برداران، توانسته است سهم قابل توجهی در بهبود دامپروری استان داشته باشد. 

وظایف بخش:

بررسی و شناسایی مشکلات و تنگناهای موجود در حوزه علوم دامی در سطح استان و تعریف و انجام پروژه‌های تحقیقاتی در جهت حل آنها از اهم وظایف این بخش می‌باشد. تغذیه دام و طیور سهم عمده‌ی هزینه‌ها‌ی پرورش را به خود اختصاص داده و صنعت دامپروری با کمبود مواد خوراکی روبرو است. از این رو شناسایی و استفاده از منابع جدید خوراک، استفاده از بقایای محصولات کشاورزی و صنایع مرتبط با کشاورزی در تغذیه دام و طیور، فرآوری محصولات و بقایای محصولات کشاورزی و کاهش ضایعات خوراک دام از وظایف این بخش می باشند.

یکی دیگر از وظایف بخش انجام پروژه‌های بهنژادی در جهت افزایش کمی و کیفی تولید در حوزه‌ی علوم دامی است. با توجه به در حال انقراض بودن گونه‌های با ارزش دامی یکی دیگر از وظایف بخش شناسایی و حفظ ذخایر ژنتیکی دام با استفاده از فن‌آوری‌های جدید است. ارتقای کیفیت تولید و فرآوری تولیدات دامی، و ارائه الگوهای بهینه بهره‌برداری از منابع دام و انتقال نتایج حاصل از پروژه‌های تحقیقاتی به بهره برداران و کارشناسان بخش اجرا و ترویج از طریق  تهیه و اجرای پروژه‌های تحقیقی ـ ترویجی، برگزاری هفته انتقال یافته‌ها، روز مزرعه و نیز کلاس‌های آموزشی یکی دیگر از وظایف بخش می‌باشد. ارتباط با کشت و صنعت‌های کشاورزی و دانشگاه‌ها و تعریف و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و نیز آموزش دانشجویان و برگزاری دوره‌های کارآموزی دانشجویان نیز می‌تواند از جمله وظایف بخش تعریف شود. 

دستاوردهای شاخص ترویجی ، تحقیقاتی:

1- گاوميش از جمله دام‌هاي بومي و شاخص استان خوزستان بوده كه بدليل داشتن خصوصیات ممتازي نظير توليد شير با درصد چربي بالا، مقاومت در برابر بعضي از بيماري‌ها، توانایی استفاده بهينه از مواد خشبي نامرغوب بسيار مورد توجه قرار گرفته است. در حوزه حفظ ذخایر ژنتیکی، انجام پروژه شناسایی مقدماتی گاومیش خوزستان و نیز پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه تغذیه، پرورش و تولید مثل گاومیش، پرورش به شیوه صنعتی و شیردوشی گاومیش با ماشین شیردوش و فیستول گذار گاومیش برای اولین بار از دستاوردهای شاخص بخش تحقیقات علوم دامی می‌باشند.

2- بُز نجدی خوزستان یکی از گونه‌های بُز بومی در حال انقراض بوده که در ایستگاه تحقیقات علوم دامی بخش، با هدف جهت جلوگیری از انقراض نگهداری می‌شود. از جمله دستاوردهای این بخش انجام پروژه شناسایی بُز نجدی و پروژه‌های دیگری است که در زمینه تغذیه و پرورش این بُز صورت گرفته است. 

3- طرح شناسايي گوسفند عربي به عنوان يكي از دام‌هاي بومي منطقه با هدف شناسايي و ارزيابي خصوصيات و قابليت هاي نژادي اين دام انجام گرفته است كه نتايح آن در جهت تشخيص خصوصيات مشترك يك گله، مطالعه و بررسي قابليت‌هاي توليدي و ارائه تعريفي استاندارد براي گوسفند عربي جهت تشخيص وجوه تمايز آن با ديگر توده‌هاي بومي ايران استفاده شده است.

4- انجام پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه تعیین مقدار و روش استفاده از بقایای پس از برداشت نیشکر، نیشکر کامل و راتون‌های سال آخر نیشکر در تغذیه گاومیش‌های و گوسفند ( داشتی و پرواری) از دیگر دستاوردهای بخش می‌باشد.

نیروی انسانی بخش:

نام و نام خانوادگی

مدرک تحصیلی

گرایش تحصیلی

پست سازمانی

محمدرضا مشایخی

دکترا

تغذیه دام و طیور

عضو هیئت علمی

حمیدرضا ایزدنیا

دکترا

ژنتیک و اصلاح نژاد

محقق

غلامعلی صنیعی

دکترا

تغذیه دام و طیور

محقق

احمد خیاط

فوق لیسانس

تغذیه دام و طیور

محقق

ابراهیم فروغی نیا

فوق لیسانس

تغذیه دام و طیور

محقق

ابراهیم محمدی کوتیانی

فوق لیسانس

تغذیه دام و طیور

محقق


ایستگاه های تحت مدیریت بخش: 

بخش تحقیقات علوم دامی حال حاضر یک ایستگاه تحقیقات علوم دامی فعال با وسعت حدود 40 هکتار شامل واحدهای تحقیقات گوسفند و بُز، گاو و گاومیش، طیور و یک آزمایشگاه تغذیه دام و پرسنل شامل 6 نفر محقق (یک نفر هیئت علمی و 5 نفر غیر هیئت علمی)، 4 نفر کارشناس و کمک کارشناس و 7 نفر کارگر مراقب دام در اختیار دارد. هم اکنون حدود 250 راس گوسفند توده لری و بُز توده نجدی، حدود 120 راس گاومیش توده خوزستانی وگاو توده سیستانی و در ایستگاه با هدف اجرای پروژه های تحقیقاتی و حفظ ذخائر ژنتیکی نگهداری می شوند.

4http://safiabad.areeo.ac.ir/_dezfool/images/IMG_2174.JPG

اولویت ها و برنامه های آتی بخش:

1- اجرای پروژه‌های تحقیقاتی تغذیه‌ای در سطح پایلوت در زمینه استفاده از بقایای محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی مرتبط

2- تبدیل ایستگاه تحقیقات علوم دامی به پایلوت تولید تلیسه گاومیش اصلاح شده 

3-  مطالعه و شناسایی ژن‌های مرتبط با تولید و ترکیبات شیر گاومیش  خوزستان با روش‌های نوین ملکولی 

fiber_new1 آذر 1399: تولید کلیپ آموزشی 'یک کارشناس یک پیام" برای برنامه رویش سیما در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new28 آبان 1399: تقدیر از دکتر علیزاده قمصری در مراسم بزرگداشت هفته کتاب وزارت جهاد کشاورزی fiber_new27 آبان 1399: اجرای برنامه یاوران تولید با نام بررسی چالش پرورش گوسفند افشاری در شهرستان خدابنده استان زنجان fiber_new27 آبان 1399: برگزاری روز مزرعه اصول تثبیت ژن چندقلوزایی در گله های گوسفند افشاری در شهرستان ماهنشان استان زنجان fiber_new21 آبان 1399: بررسی راهکارهای محرومیت‌زدایی در منطقه سیستان با مشارکت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و آستان قدس رضوی
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.