alarmچهارشنبه 1 اسفند 1397 - 11:42

Wednesday 20 February 2019 - 11:42alarm

alarmالأربعاء 14 جُمادى الآخرة 1440 - 11:42

استان خوزستان - اهواز

بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان

 

  

آدرس: اهواز، بلوار گلستان، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، بخش تحقیقات علوم دامی

  

تلفن: 33737400-061 فاکس:33737357-061

  

تاریخچه :

  

بخش تحقیقات علوم دامی در استان خوزستان در سال 1370 همزمان با تفکیک وظایف بین وازرت جهاد سازندگی و وزات کشاورزی و تشکیل مرکز تحقیقات منابع‌طبیعی و امور دام خوزستان تاسیس گردید. سپس، در سال 1381 با تشکیل وزرات جهاد کشاورزی، بخش تحقیقات علوم دامی در قالب تشکیلات جدید مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان فعالیت خود را جهت رسیدن به اهداف و برنامه‌های تدوین شده دنبال نموده است.

 

وظایف بخش و چشم اندازها

  

در این بخش از بدو تشکیل با انجام بالغ بر 90 پروژه تحقیقاتی خاتمه یافته بر روی گاو و گاومیش، گوسفند و بز، طیور گوشتی و تخمگذار، شتر، زنبورعسل، بلدرچین، شترمرغ و اردک، وظایف زیر مورد توجه بوده است:

  

1- ارائه پروژه‌های تحقیقاتی در جهت اهداف زیر:

  

- افزایش بهره وری، بالا بردن راندمان و افزایش کمی و کیفی تولید در واحدهای دام و طیور استان

  

- شناسایی، معرفی و تولید منابع جدید خوراک دام و طیور و منابع علوفه ای و کاهش کمبودهای تغذیه‌ای

  

- استفاده از ضایعات محصولات کشاورزی در تغذیه دام طیور

  

- کاهش هزینه‌های تولید و اقتصادی کردن واحدهای دامداری و مرغداری

  

- ارائه برنامه اصلاح نژاد جامع و مناسب برای دام‌های بومی استان

  

- شناسایی پتانسیل دام‌های بومی استان و حفظ ذخایر ژنتیکی دامی

  

- استفاده از روش‌های نوین و مولکولی در اصلاح‌نژاد دام‌های بومی استان

  

- ارتقای کیفیت تولید و فرآوری تولیدات دام و طیور

  

- کاهش ضایعات خوارک دام و طیور و ارائه الگوهای بهینه بهره برداری از منابع دام و طیور

  

- کاهش اثرات تنش‌های محیطی بر دام وطیور و تولیدات

  

- بهبود عملکرد زنبورستان های استان و کاهش تلفات و تعیین مناطق مناسب پرورش در استان

  

2- بررسی مشکلات بهره‌برداران در سطح استان، مسئله یابی، تهیه و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در چهارچوب اهداف یاد شده.

  

3- در خصوص تحقیقات بنیادی، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی از قبیل شناسایی دام‌های بومی استان، تعیین خصوصیات و پارامترهای ژنتیکی صفات، بررسی خصوصیات تولیدمثلی دام‌های مختلف، تعیین ارزش غذایی و ضریب قابلیت هضم علوفه دامی و بررسی شیوه‌های مدیریت پرورش مورد توجه بوده است.

  

4- انجام طرح‌های تحقیقی- ترویجی در روستاها و دامداری‌ها و مرغداری‌های استان، تهیه بروشور و نشریه‌های ترویجی، برگزاری برنامه‌های انتقال یافته‌ها و کارگاه‌های آموزشی و تهیه برنامه‌های تلویزیونی ترویجی جهت تغییر روش‌های مدیریتی سنتی و گرایش به شیوه‌های دامداری صنعتی، بکارگیری روش‌های علمی تغذیه دام و طیور، استفاده از فرآورده‌های فرعی برخی محصولات کشاورزی و معرفی برخی مواد علوفه‌ایی شناخته نشده و غیرمتعارف در سطح استان.

  

5- ارتباط مداوم و هماهنگی با مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور، معاونت بهبود تولیدات دامی و مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خوزستان، دانشکده‌های کشاورزی دانشگاه‌ها و کشت و صنعت‌ها و کارخانه‌های خوراک دام وطیور استان و تشکیل کمیته‌های تخصصی جهت بررسی پروژه‌های پیشنهادی و بررسی و تعیین اولویت‌های تحقیقاتی استان با دعوت از صاحب‌نظران در بخش‌های اجرایی و دانشگاه‌ها.

  

6- ارتباط با مراکز تولید جهت معرفی نتایج ویافته‌های تحقیقاتی وسرمایه گذاری به منظور تجرای سازی تحقیقات.

  

7- شرکت در نمایشگاه‌های هفته پژوهش، هفته جهاد کشاورزی و نمایشگاه‌های کشاورزی و دامپروری به منظور ارائه یافته‌های تحقیقاتی.

  

 

  

چشم اندازها

  

-     افزایش تولید استان در بخش دام و طیور در جهت مثبت نمودن موازنه تولید به مصرف بر اساس برنامه راهبردی

  

-     افزایش سهم تولیدات دام طیور استان باتوجه به چشم انداز طرح ولایت

  

-     افزایش تولید استان در بخش دامی جهت صادرات به کشورهای همسایه خصوصاً عراق

  

امکان همکاری‌های بین المللی با کشورعراق وکشورهای جنوبی حوزه خلیج فارس

  

 

  

مهم‌ترین دستاوردهای تحقیقاتی

 

- تحقیقات در زمینه تغذیه دام یکی از گرایش‌های اصلی تحقیقات بخش علوم دامی بوده که علاوه بر علوفه متعارف بر روی بسیاری از ضایعات و پسماندهای کشاورزی، درختان و سایر گیاهان به عنوان منابع خوراک و علوفه‌ای غیرمتعارف درجهت کاهش هزینه‌های تغذیه و استفاده بهینه از منابع موجود و بقایا و پسماندهای کشاورزی به منظور جبران کمبود خوراک و علوفه دام در سطح استان، کار تحقیقاتی انجام شده است:

  

* حدود 100000 هکتار از اراضی استان به کشت نیشکر اختصاص دارد که از آن فرآورده‌های جانبی از قبیل سرشاخه، پیت، باگاس و ملاس به مقدار بسیار زیاد بدست می‌آید. سرشاخه نیشکر یکی از فرآورده‌های جانبی مهم این صنعت بوده که اغلب به صورت ضایعات پس از برداشت نیشکر بر روی مزارع باقی مانده و سوزانده می‌شود. (این یافته یک نفر مراجعه کننده جهت تجاری سازی داشت که متاسفانه پس از بررسی و جلسات قادر به سرمایه گذاری نبود)

  

** براساس تحقیق انجام شده، سرشاخه نیشکر را می‌توان بعد از چاپر نمودن، با افزودن 5/1 درصد اوره و 20 درصد ملاس سیلو کرده و جهت تغذیه دام خوشخوراک نمود.

  

** براساس تحقیق انجام شده برروی گاوهای شیری هلشتاین، حداکثر قابلیت جایگزینی سیلاژ سرشاخه نیشکر به جای یونجه 75 درصد گزارش شده است که بدین ترتیب با استفاده از آن در جیره غذایی گاوهای شیری با کاهش هزینه ایجاد خواهد شد.

  

* استان خوزستان دارای بیش از 260000 هکتار تالاب بوده و عمده‌ترین گیاهان موجود در آن‌ها شامل نی، لویی و چولان می‌باشند که می‌تواند در تغذیه انواع دام خصوصاً گاومیش مورد استفاده قرار گیرد.

  

** نتایج تحقیقات انجام شده نشان داده که چولان خشک تا 100% بخش علوفه‌ای جیره گاومیش شیرده، نی خشک تا 100% بخش علوفه‌ای جیره گوساله گاومیش پرواری و چولان خشک تا 50% بخش علوفه‌ای جیره گوساله گاومیش پرواری می‌تواند بدون هیچ هزینه و همچنین کاهش عملکرد دام، مورد استفاده قرار گیرد.

  

* کهور از گیاهانی است که به دلیل مقاومت زیاد به هوای گرم و تابستان‌های داغ و طولانی، در استان خوزستان گسترش یافته است. این گیاه که در کنار خیابان‌ها، پارک‌ها، جنگل‌کاری‌های مصنوعی در سطح وسیع اغلب به صورت دست کاشت در استان خوزستان به چشم می‌خورد، یکی از گیاهان با ارزش بوده که علاوه بر استفاده از آن جهت ایجاد فضای سبز و سایه، قسمت‌هایی از آن نیز در تغذیه دام کار برد دارد.

  

** نتایج پروژه استفاده از غلاف کهور و تعیین ارزش غذایی آن در جیره غذایی بره‌های پرواری نشان داد که تا 45 درصد کنسانتره در جیره غذایی می‌توان از غلاف کهور استفاده نمود. کاربرد این ماده غذایی موجب کاهش هزینه‌های تغذیه بره‌های پرواری تا 40% خواهد شد و. به این ترتیب صرفه جوئی در هزینه تغذیه خواهد شد. (جهت توسعه و تجاری سازی با کارخانه خوراک دام اهواز صحبت شد، متاسفانه استقبال نشد)

  

* برگ خرما یکی از محصولات جانبی درخت خرما است که پس از هرس آن به دست می‌آید. 

  

** نتایج تحقیق انجام شده در زمینه استفاده از برگ خرمای عمل‌آوری شده با اوره در جیره گاومیش‌های پرواری به منظور استفاده بهینه از منابع علوفه‌ای موجود در استان خوزستان، نشان داد می‌توان تا 25 درصد کل جیره یا 50 درصد بخش علوفه‌ای جیره گاومیش‌های پرواری، از برگ خرمای عمل آوری شده با 5 درصد اوره استفاده نمود.

  

- در زمینه تحقیقات تغذیه دام و طیور که بیشتر جنبه آزمایشگاهی داشته‌اند نیز کارهای زیادی صورت گرفته که از جمله آن‌ها می‌توان به طرح تعیین ارزش غذایی و ضریب قابلیت هضم مواد غذایی و علوفه دامی استان خوزستان اشاره کرد. در این طرح از مواد خوراکی مانند کاه غلات، کاه ماش، کاه کنجد، دانه جو، سبوس برنج، پیت نیشکر، برگ و طوقه چغندرقند، یونجه، پیت غنی شده، سرشاخه نیشکر سیلو شده، سیلوی ذرت، برگ و طوقه چغندرقند سیلو شده نمونه‌برداری شده و ترکیبات شیمیایی و قابلیت هضم آن‌ها جهت استفاده در تهیه جیره‌های غذایی انواع دام، تعیین گردیده است.

  

- یکی از راهکارهای مقابله با محدودیت منابع علوفه‌ای در تغذیه دام‌ها و هزینه‌های بالای تغذیه‌ای، علاوه بر استفاده از منابع تغذیه‌ای جدید، بهره‌برداری از حیوانات کم توقع با قابلیت تولید مناسب می‌باشد که شتر می‌تواند نقش اساسی در این زمینه ایفا نماید. دراین زمینه نیز بخش تحقیقات علوم دامی جنبه‌های فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی تغذیه گیاهان شورزی مراتع را توسط شترهای منطقه به منظور ارائه قابلیت استفاده از این گیاهان به تنهایی و یا مخلوطی از آن‌ها در قالب یک جیره متعادل از نظر کمی و کیفی مورد بررسی قرار دادند و شتر را به عنوان تأمین کننده یک منبع پروتئینی غیرمتعارف معرفی کرده‌اند. در این پروژه برای اولین بار در استان با همکاری مؤسسه علوم دامی، شتر فیستوله گذاری گردید.

  

- در پروژه تحقیقاتی استفاده از چهار نوع استارتر مختلف جهت تولید پنیرموزارلا از شیر گاومیش، پنیر موزارلا برای اولین بار در استان و نیز در کشور، از شیر گاومیش تولید شده است. (جهت تجاری سازی با کارخانه شیر پگاه خوزستان، شیرایران و یک کارخانه شیر خصوصی در شهرستان شوش نامه نگاری و صحبت شد، متاسفانه استقبال نشد)

  

- یکی از پروژه‌های تحقیقاتی انجام شده در این زمینه شناسایی مقدماتی گاومیش خوزستان بوده که در آن به معرفی مشخصات ظاهری، تغذیه، تولیدمثل و تولیدات گاومیش خوزستان پرداخته شده و ویژگی‌های این دام بومی استان به منظور اجرای سایر پروژه‌های تحقیقاتی و همچنین کلیه عملیات‌های اجرایی مانند تغذیه و اصلاح‌نژاد مشخص شده است. همچنین، چندشکلی و ارتباط 4 جایگاه با صفات تولید شیر، درصد چربی و پروتئین بررسی گردیده است.

  

- با اجرای پروژه تحقیقاتی با عنوان (تعیین هدف و ارائه استراتژی اصلاح‌نژاد مناسب برای جمعیت گاومیش خوزستان) نتیجه گیری شد که نگهداری و پرورش گاومیش به دلیل نبود قیمت دولتی برای شیر گاومیش صرفاً در جهت تولید شیر مقرون به صرفه نمی‌باشد و تهیه و تولید فرآورده‌های لبنی حاصل از شیر گاومیش جهت اقتصادی کردن پرورش این دام، می‌بایست مورد توجه قرار گیرد. همچنین، در این تحقیق صفات شیر و درصدچربی به عنوان اهداف انتخاب در اصلاح نژاد گاومیش معرفی شد که با اجرای برنامه آزمون نتاج پیشنهادی در این پروژه می‌توان به بهبود تولید و پیشرفت قابل توجه در شیر و درصد چربی گاومیش‌های استان و در نتیجه توسعه پرورش گاومیش دست یافت.

  

وزن متر مخصوص گاومیش براساس معادلات بدست آمده وزن بر حسب اندازه دور سینه گاومیش، به صورت جداول تهیه گردید که دردسترس بوده و به راحتی می‌توان وزن گاومیش را با متوسط اشتباه معیار برآورد 25 کیلوگرم پیش‌بینی نمود.

  

- یکی از موضوعاتی که در زمینه تحقیقات طیور زیاد مورد توجه بوده، کاهش استرس حرارتی ناشی از شرایط آب و هوای گرم استان در پرورش طیور می‌باشد که باعث کاهش بهره‌وری و تولید در واحدهای پرورش جوجه گوشتی و همچنین کاهش تعداد دفعات جوجه‌ریزی در سال (به دلیل عدم جوجه‌ریزی در فصول گرم) شده است.

  

 ** طبق تحقیق محققان بخش علوم دامی، کاربرد ORT (الکترولیت‌های محلول درآب) می‌تواند جهت کاهش استرس‌های حرارتی در طیور گوشتی مفید واقع شود. از این محلول می‌توان در آب آشامیدنی جوجه‌های گوشتی در فصل تابستان استان خوزستان (که از اردیبهشت ماه شروع می‌شود) جهت کاهش استرس حرارتی و پرورش برای حداقل یک دوره بیشتر استفاده نمود و بدین ترتیب با شرایط بحران و تلفات مقابله کرده و تولید را افزایش داد.

  

** ‌ توجه به نوع سالن‌ها و بازنگری در اصول اساسی مرغداری همچون سیستم تهویه و خنک کننده‌ها نیز می‌تواند به عنوان روشی دیگر جهت مقابله با این تنش و استفاده از تراکم معمول گله پیشنهاد گردد. در این زمینه نیز طبق مطالعه محققان از طریق مقایسه و بررسی عملکرد جوجه‌های گوشتی در دو نوع سالن متعارف در منطقه و سالن مدرن یا ساندویچ پانل (از نوع عایق دیواره ساندویچ پانل پلی یورتان و سیستم کنترل شرایط محیطی)، استفاده از سالن‌های مدرن برای پرورش جوجه‌های گوشتی با تراکم بالاتردر استان با شرایط آب وهوایی گرم، بدون اثرات منفی بر عملکرد آن‌ها، پیشنهاد شده است.

  

** بررسی نتایج بدست آمده از پروژه استفاده از میوه کلخنگ (خنجک) در جیره طیور گوشتی نشان داد که استفاده از آن در سطح 6 درصد جیره بهترین افزایش وزن، ضریب تبدیل غذایی، کاهش درصد تلفات و مناسب‌ترین سطح تیتر آنتی بادی را به دنبال خواهد داشت.

  

- گرد و غبار پدیده‌ای است که در سال‌های اخیر از مرزهای غربی وارد کشور شده است. زنبور عسل، از جمله موجوداتی است که پدیده گرد و خاک منطقه بیشترین تأثیر را برصنعت پرورش آن داشته است.

  

** براساس نتایج بدست آمده از پروژه تحقیقات با عنوان اثرات گرد و غبار بر سلامت، رفتار و تولیدات زنبور عسل در استان خوزستان، می‌توان بیان نمود که ریز گردها اثرات مخربی بر تخم ریزی ملکه و فعالیت کلنی‌ها داشته و سبب ناآرامی زنبور شده و در شرایط حاد گرد و غبار سبب نابودی کلنی‌ها خواهد شد. بر همین اساس تخم ریزی ملکه در شرایط گرد غبار به کمتر از یک سوم تقلیل یافته است؛ بنابراین، تخمین زده می‌شود کاهش تولیدات زنبور عسل در استان خوزستان در یک فصل تولید در شرایط گرد و غبار بالغ بر 17 الی 20 درصد باشد.

  

 

  

ساختار سازمانی بخش

  

بخش تحقیقات علوم دامی دارای 4 نفر نیروی محقق به منظور تحقیقات در زمینه‌های گاو و گاومیش، گوسفند و بز، طیور، شتر، زنبور عسل و شیر و فرآورده‌های لبنی می‌باشد.

  

1- بهاره طاهری دزفولی- دکتری ژنتیک و اصلاح نژاد دام (مسئول بخش)

  

2- بهاء الدین عالم زاده - کارشناسی ارشد تغذیه و پرورش دام

  

3- عزیز کردونی - کارشناسی ارشد تغذیه و پرورش دام

  

4- سیدمجید حسینی- کارشناسی ارشد تغذیه و پرورش طیور

  

 

  

ایستگاه‌های تحت مدیریت:

  

- کلیه پروژه‌های تحقیقاتی این بخش از سال 1386 تا کنون در عرصه (سطح استان) و در دامداری‌ها و مرغداری‌های مردمی و محیط‌های آزمایشگاهی سایر بخش‌های مرکز انجام می‌شود. یکی از دامداری‌ها که محل عمده فعالیت‌های تحقیقاتی بخش بوده است گاومیشداری نیمه صنعتی آقای موسوی در محل شهرستان حمیدیه می‌باشد. این امر منجر به ارتباط هر چه بیشتر با دامداران و مرغداران منطقه جهت انتقال یافته‌ها و ترویج نتایج تحقیقاتی در جریان اجرای پروژه‌ها و شناسایی مشکلات آن‌ها در جهت ارائه پروژه‌های تحقیقاتی جدید گردیده است.

  

 این بخش دارای یک واحد کارگاه جهت اجرای فعالیت‌های تحقیقاتی می‌باشد.

  

 

  

اولویت‌ها و برنامه‌های تحقیقاتی آینده:

  

برنامه راهبردی تحقیقاتی پیشنهادی بخش تحقیقات علوم دامی در قالب بهبود کمی و کیفی 5 محصول دام و طیور استان، با همکاری معاونت بهبود تولیدات دامی استان خوزستان در سال 93 تهیه و در قالب برنامه راهبردی تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان خوزستان با شماره 46978 مورخ 26/1/94 در مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی ثبت شده است. برخی از اولویت‌های ارائه شده در این برنامه عبارت‌اند از:

  

 

  

دام سبک و سنگین: (با تأکید بر گاومیش)

  

معرفی و توسعه منابع علوفه‌ای جدید و افزایش تنوع در تولید علوفه‌های استان

  

بهینه‌سازی ترکیب جیره و روش‌های تهیه خوراک دام‌ها با استفاده از گیاهان علوفه‌ای نامتعارف و ضایعات کشاورزی در جهت کاهش هزینه‌ها و بهبود تولید

  

ارائه الگوی مناسب سیلو کردن و کاهش ضایعات

  

بررسی راه‌های بهبود ضریب تبدیل مواد خوراکی برای تولید

  

شناسایی و ارائه برنامه‌های اصلاح‌نژادی مناسب جهت بهبود عملکرد تولید و تولیدمثل دام‌های بومی استان

  

بررسی راهکارهای مدیریتی و تغذیه ای جهت کاهش تنش حرارتی

  

توسعه تکنیک‌های ژنتیک مولکولی به منظور شناسایی ساختار ژنومی دام‌های بومی استان جهت ارائه برنامه‌های اصلاح نژادی

  

 

  

فرآورده‌های لبنی:

  

بررسی امکان تولید فرآورده‌های لبنی مختلف و خصوصیات آن با استفاده از شیر گاومیش

  

طیور:

  

بررسی راهکارهای کاهش تنش حرارتی ناشی از فصول گرم

  

بررسی پرورش مرغ بومی و طیور غیرمتعارف در استان خوزستان

  

بررسی تأثیرات ریزگردها بر سلامت و تولید جوجه‌های گوشتی

  

زنبورعسل:

  

بررسی علل و میزان تلفات زنبورعسل در استان خوزستان و راهکارهای مقابله با آن

  

بررسی تأثیر ریزگردها بر تولید زنبور عسل

  

 

  

اخبار استاني:

  

- توسعه کشت تریتیکاله در استان و استفاده از علوفه و دانه تریتیکاله در تغذیه دام و طیور

  

- احداث بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی پرورش گاومیش توسط سپاه پاسداران درشهرستان شوش

  

- تولید مرغ سبز در استان

  

- اجرای طرح آمیخته گری گوسفند لری بختیاری با گوسفندهای رومانف و پاکستانی


fiber_new1 اسفند 1397: آغاز برنامه اصلاح نژاد اردک بومی گیلان با همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور معاونت امور تولیدات دامی کشور، سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان کشور fiber_new30 بهمن 1397: نشست هم اندیشی مسئولین موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با اعضای هیات علمی جدید الا ستخدام fiber_new28 بهمن 1397: موسسه های تحقیقاتی کشاورزی روز به روز فرسوده تر می شوند fiber_new28 بهمن 1397: برگزاری نشست هم اندیشی آسیب شناسی همکاری های مشترک بین موسسه ای با حضور معاون پژوهشی سازمان تحقیقات،در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new27 بهمن 1397: بازدید بهره ­برداران پیشرو استان قزوین از نتایج پروژه تحقیقی ترویجی عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 314661836
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور