device_hubنقشه سایت:

close

alarmسه شنبه 20 آذر 1397 - 14:48

Tuesday 11 December 2018 - 14:48alarm

alarmالثلاثاء 2 رَبيع الثاني 1440 - 14:48

استان آذربایجان غربی

بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی

 

  تاریخچه 

  

بخش تحقیقات علوم دامی در سال 1370 همزمان با تشکیل مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان آذربایجان غربی با بهره گیری از شش نفر عضو هیئت علمی شروع به فعالیت نمود.

  

آدرس: كيلومتر 3 جاده سلماس، جنب سازمان جهاد کشاورزی استان

  

تلفن: مستقیم بخش 32722177-044  فاکس: 32722221-044

  

وظایف و چشم انداز

  

بخش علوم دامی با توجه به اولویت ها و چالش هاي فراروی دامپروری در منطقه، با اهداف مطالعه ارزش غذایی ضایعات کشاورزی و استفاده از آنها در تغذیه دام، شناخت منابع تولید و ارتقاء عملکرد واحدهای تولیدی، بررسی اهمیت پرورش و نقش زنبور عسل در گرده افشانی، توانمندی های ژنتیکی منابع دامی جهت اهداف اصلاح نژادی، تعیین الگوهای مناسب مدیریتی واحدهای تولیدی، ارتقاء و بهبود کیفیت فرآورده های لبنی جهت تولید فرآورده های سالم و شناسایی فرآورده های جدید و متنوع لبنی فعالیت می کند.

  

این بخش با استفاده از توانمندی ها و امکانات خود در رابطه با انتقال یافته ها و انجام فعالیت های آموزشی و ترویجی همکاری های نزدیکی با مراکز آموزشی، ترویجی و مرکز صدا و سیمای استان داشته و آمادگی دارد بیش از پیش در راستای وظایف محوله با تمام مراکز تحقیقاتی، آموزشی و ترویجی همکاری نماید.

  

بخش تحقیقات علوم دامی تاکنون علاوه بر اجرای بیش از 29 فقره طرح تحقیقاتی ملی و چندین طرح تحقیقاتی استانی در زمینه برگزاری جشنواره ها، هفته پژوهش، شرکت فعال کارشناسان و محققان بخش در همایش ها و کنگره های مختلف و ارائه مقالات در زمینه مسائل مرتبط به پروژه های تحقیقاتی یکی از بخش های فعال مرکز بوده است.

  

مهمترین دستاوردهای تحقیقاتی

  

    

تهیه مایه پنیر با استفاده از عصاره گل گیاه: که از عصاره گیاهان محلیThoermeri Cirsium vulgare&Onoporodon ، Carduus acanthium با نام های محلی تاتاری ارمنستان، خارزن بابا یا خار پیرزن و گونه سوم با نام کنگر که به طور وحشی برای اولین بار براي مایه پنیر گیاهی استحصال گردید. محل رویش گونه  Thoermeri Carduusفقط در آذربایجان غربی گزارش شده است و قدرت انعقاد بیشتری نسبت به دو گونه ی دیگر دارد. پنیر تولیدی از عصاره گل های این گیاهان بافت فیزیکی خوب و طعم مطلوب داشته و از لحاظ مقدار تولید قابل توسعه می باشد.

  

استفاده از تفاله خشک گوجه فرنگی در تغذيه جوجه های گوشتی

  

بر اساس نتایج تحقیق انجام شده بر روی تاثیر استفاده از تفاله خشک گوجه فرنگی بر عملکرد جوجه های گوشتی می توان ازتفاله خشک گوجه فرنگی تا سطح 10% (به شرط این که میزان فیبر جیره غذایی از 6%بالاتر نباشد) در ترکیب جیره غذایی به عنوان جایگزین کنجاله سویا و دانه ذرت سیب بهبود عملکرد و کاهش اقتصادی هزینه تولید گوشت در جوجه های گوشتی گردید.

  

استفاده از شهد مزارع آفتابگردان در پرورش زنبور عسل

  

کلنی های زنبور عسلی که بعد از مراتع ییلاقی به مزارع آفتابگردان منتقل می شوند متوسط تولید عسل دو برابر کلنی های که فقط در مراتع ییلاقی مستقر بوده اند می باشد و از نظر میزان جمعیت به هنگام برداشت عسل به اندازه 5/1 کادر جمعیت کمتری داشتند. استفاده از شهد مزارع آفتابگردان بهتر است با عادت پذیری طی سال های مختلف صورت پذیرد.

  

ساختار سازمانی بخش

  

بخش تحقیقات علوم دامی هم اکنون دارای 3 نفر عضو هیات علمی 3 نفر کارشناس ارشد پژوهشی و 1 نفر كارشناس می باشد. کارشناسان بخش با اجرای طرح های تحقیقاتی در قالب 6 گرایش تعیین شده در راستای تحقق اهداف رشد و توسعه علوم دامی فعالیت می کنند.

  

گرایش های تحقیقاتی بخش تحقیقات علوم دامی:

  

تحقیقات گاو و گاومیش

  

وجود تقریباً 130000 راس گاومیش در استان و اختصاص رتبه اول جمعیت گاومیش کشور نشان از ظرفیت های مستعد موجود در مراتع و اراضی حاصلخیز و همچنین اهتمام دامداران منطقه به پرورش این دام در استان می باشد. این گاومیشها در 3 گروه ژنتیکی (گاومیش سیاه، گاومیش پیره یا پیله و گاومیش چورا یا قشقا) به منظور تولید گوشت و فرآورده های با کیفیت لبنی پرورش داده می شوند.

  

تحقیقات گوسفند و بز

  

حدود 9/5 درصد گوسفند و بز کشور در استان آذربایجان غربی پرورش می یابد و از این لحاظ دومین استان بعد از استان خراسان رضوی می باشد. اکوتیپ های گوسفند ماکویی، قزل، افشار، هرکی و شین بشن همچنین اکوتیپ های بز ماکویی و مهابادی و مرخز(در نواحی بین سردشت و سقز) در سطح ملی دارای اعتبار خاصی بوده و منابع مناسبی جهت تولید شیر، گوشت و پشم می باشند. تنوع موجود در اکوتیپ های گوسفند و بز استان بستر بالقوه خوبی برای توسعه برنامه های اصلاحی و افزایش تولید می باشد که نیاز به انجام مطالعات و بررسی های فراوان دارد.

  

تحقیقات مدیریت دام و طیور

  

انجام مطالعات روی تعیین الگوهای مناسب مدیریتی و پرورشی واحدهای تولیدی اعم از گاوداری ها، پرورش گاومیش ، گوسفند داری ها و مزغداری ها و تحقیق و مطالعه روی جایگاه واحدهای تولید، برنامه های مدیریتی زنبورداری و بررسی عوامل موثر در وضعیت اقتصادی این بخش از تولید نیز تحت مطالعه و تحقیق می باشد.

  

تحقیقات ماکیان

  

با توجه به سرعت رشد فوق العاده صنعت پرورش طیور در استان و وجود بیش از 483  واحد پرورش جوجه گوشتی با ظرفیت 7646000 قطعه، تعداد 45 واحد پرورش مرغ تخمگذار با ظرفیت 980000 قطعه، تعداد 46 واحد پرورش مرغ مادر گوشتی و 5 واحد پرورش پولت و همچنین 4 موسسه جوجه کشی و تولید بیش از 51000 تن گوشت مرغ، 11000 تن تخم مرغ و بیش از 69750000 قطعه جوجه یک روزه در سال نشان از جایگاه صنعت طیور و ظرفیت تولید بسیار بالای استان دارد. مصرف سرانه گوشت مرغ در استان 17 کیلوگرم و سرانه مصرف تخم مرغ 5/8 کیلوگرم است و علاوه بر تامین نیاز استان به استان ها و حتی کشورهای دیگر نیز صادر می گردد.

  

تحقیقات زنبور عسل

  

استان آذربایجان غربی با توجه به داشتن بالاترین جمعیت کلنی های زنبورعسل کشور و تولید بیش از 20% عسل کل کشور از پتانسیل بسیار بالایی برای امر تحقیق و توسعه برخوردار است.

  

تحقیقاتی فرآورده های لبنی

  

فرآورده های لبنی تولید شده در استان با توجه به استعداد و ذوق دامداران و عشایر از تنوع و کیفیت فوق العاده ای برخوردار می باشد. انواع لبنیات به خصوص انواع پنیرهایی که در این استان تولید می شود در کشور بینظیر است. پنیر کوزه ای که با انواع سبزی های کوهی و طعم تندی ملایم که طی دوره رسیدن آن اتفاق می افتند از مزیت ومقبولیت این نوع پنیرها می باشد دارای انواع پنیر گاوی، گوسفندی و مخلوط و ... که تا به حال 6 نوع مختلف از این نوع پنیرها شناسایی شده اند. همچنین پنیر آب نمکی (شوراب) که مشابه پنیر لیقوان است در اطراف ارومیه و ماکو در حلب های 17 کیلوگرمی و در آب نمک 12 الی 14 درصد تولید می شود. ساری پنیر، پنیر موتال، پنیر شال و لور و پنیر سالک نیز از دیگر انواع پنیرهایی است که در استان تولید می شوند.

  

ایستگاه تحقیقات طیور(جارچیلو) 

  

ایستگاه تحقیقات طیور(جارچیلو) در کیلومتر 6 جاده المهدی بعد از روستای جارچیلو و نرسیده به شهرک صنعتی فاز 2 ارومیه در اراضی منابع طبیعی به وسعت حدود 27 هکتار واقع است. این ایستگاه دارای دو سالن پرورش جوجه های گوشتی با ظرفیت 4500 قطعه در هر دوره پرورشی است. همچنین ایستگاه دارای انبار خوراک دام به مساحت حدود 60 متر و دارای آسیاب و میکسچر (مخلوط کن دان) می باشد. برای اسکان نگهبان یک باب منزل کارگری به مساحت 70 متر وجود دارد. ایستگاه از امکانات برق 3 فاز، آب و خط تلفن ثابت نیز بهره مند می باشد.


location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات