alarmپنجشنبه 3 مهر 1399 - 19:07

Thursday 24 September 2020 - 19:07alarm

alarmالخميس 6 صَفَر 1442 - 19:07

اسب کردی

اسب کردي

 

 تاريخچه

  

در تاريخ آمده است که از 500 سال قبل از ميلاد حضرت مسيح (ع) در دامنه‌هاي سلسله جبال زاگرس درمنطقه‌اي بنام نسا، اسب کردي وجود داشته است‌. از طرفي با توجه به وضعيت توپوگرافي کردستان که منطقه‌اي صعب‌العبور و کوهستاني با دشت‌ها و تپه ماهورهاي سنگلاخي است، بديهي است قبل از وارد شدن خودرو به منطقه اکثر کارهاي روزمره مردم و کارهاي سنگين کشاورزي، بارکشي و سواري با اسب انجام مي‌شده است‌. با توجه به خصوصيات ظاهري و توانايي‌هاي اين اسب به تيره‌هاي متفاوتي مانند جاف، افشاري، سنجابي و غيره تقسيم‌بندي مي‌شود. اسب جاف را مي‌توان الگوي نقاشي‌هاي سنتي ايران دانست‌. در حجاري‌هاي باقيمانده از حوالي سال226 ميلادي در نقش رستم، اردشير ساساني سوار بر اسب نيسايي مشاهده مي‌شود که پس از شکست لشکريان روم، والرين امپراطور روم در حضورش به خاک افتاده و زانو زده است‌. اسب کرد، اسبي قدرتمند، جمع و عضلاني و بااستقامت با سر نسبتاً بزرگ و گونه برجسته بوده که به سادگي مي‌توان آن را با خصوصيات اسب نيسايي که گزنفون و هرودت نقل مي‌کنند مقايسه کرد. توانايي اين نژاد براي استفاده در مسافت‌هاي طولاني و مسيرهاي کوهستاني و همچنين شرکت در مسابقات چوگان بي‌نظير است‌. 

  

 

  

اهميت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي 

  

همچنان‌که اشاره گرديد در گذشته نگهداري اسب به‌عنوان دام نجيبي که در حمل و نقل و سواري از آن استفاده مي‌شده است، نقش همسنگ وسايل نقليه در زندگي فعلي ما داشته است و طبعأ با سرازير شدن ماشين‌هاي کشاورزي و متعلقات آن در روستاها از تعداد آن‌ها به شدت کاسته شده است. ‌هم‌اکنون هدف از نگهداري اسب در معدود روستاهاي دور افتاده کوهستاني و در مرزها، حمل و نقل کالاهاي قاچاق وارداتي است‌. از طرفي با توجه به علاقه کردها به سوارکاري به‌عنوان ورزش و سرگرمي، اسب شهري و دورشهري در اطراف شهرها توسط سوارکاران و دلالان نگهداري مي‌شود. 

  

 

  

ويژگي‌هاي نژادي

  

اسب کردي داراي سم‌هاي سخت و محکم، پيشاني عريض، مسطح و کمي برجسته بوده و روي بيني کوژ (محدب) مي‌باشد. انتهاي بيني و منخرين ناصاف و برجسته، گوش‌ها ظريف و خوش حالت با حرکات زنده مي‌باشد که در ماديان کمي بزرگتر جلوه مي‌نمايد. چشم‌ها درشت، گرد با حدقه برجسته و گونه مشخص و گرد، اتصال سر و گردن قوي، گردن قوي و حجيم (معمولاً سرش را بالا مي‌گيرد)، يال پرپشت بوده و دم در مواقع راه رفتن به‌صورت فواره‌اي و قوس‌دار پايين مي‌آيد. جدوگاه به علت بلندي گردن معمولاً نامشخص، کپل پر حجم، بزرگ و قوي، جلو سينه عريض و عضلاني، سينه مدور و عريض و عميق مي‌باشد و شکم استوانه‌اي مدور در امتداد سينه قرار دارد. اسب کردي از نظر رنگ متنوع مي‌باشد و به رنگ‌هاي سياه، سفيد، کرنگ و کهر ديده مي‌شود.


fiber_new2 مهر 1399: برگزاری کارگاه آموزشی شیوه های تهیه و مصرف بهینه سیلاژ ذرت و کاه غنی شده در تغذیه دام از سوی یاوران تولید استان اردبیل fiber_new1 مهر 1399: دکتر بازرگان : شبکه اجتماعی "تاک" باهدف ترویج دانش کشاورزی بین بهره برداران در بستر فضای مجازی آماده خدمت رسانی به کاربران این بخش است fiber_new30 شهریور 1399: برگزاری دوره آموزشی ملی تلقیح مصنوعی سرویکال دام سبک در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new29 شهریور 1399: کارگاه آموزشی تغذیه زنبورعسل در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد fiber_new29 شهریور 1399: در شورای تحقیقات کشاورزی موضوع همکاری با موسسات تحقیقاتی روسیه در چارچوب قانونی و ماموریت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بررسی شد
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.