alarmدوشنبه 30 دی 1398 - 08:20

Monday 20 January 2020 - 08:20alarm

alarmالإثنين 24 جُمادى الأولى 1441 - 08:20

اسب کردی

اسب کردي

 

 تاريخچه

  

در تاريخ آمده است که از 500 سال قبل از ميلاد حضرت مسيح (ع) در دامنه‌هاي سلسله جبال زاگرس درمنطقه‌اي بنام نسا، اسب کردي وجود داشته است‌. از طرفي با توجه به وضعيت توپوگرافي کردستان که منطقه‌اي صعب‌العبور و کوهستاني با دشت‌ها و تپه ماهورهاي سنگلاخي است، بديهي است قبل از وارد شدن خودرو به منطقه اکثر کارهاي روزمره مردم و کارهاي سنگين کشاورزي، بارکشي و سواري با اسب انجام مي‌شده است‌. با توجه به خصوصيات ظاهري و توانايي‌هاي اين اسب به تيره‌هاي متفاوتي مانند جاف، افشاري، سنجابي و غيره تقسيم‌بندي مي‌شود. اسب جاف را مي‌توان الگوي نقاشي‌هاي سنتي ايران دانست‌. در حجاري‌هاي باقيمانده از حوالي سال226 ميلادي در نقش رستم، اردشير ساساني سوار بر اسب نيسايي مشاهده مي‌شود که پس از شکست لشکريان روم، والرين امپراطور روم در حضورش به خاک افتاده و زانو زده است‌. اسب کرد، اسبي قدرتمند، جمع و عضلاني و بااستقامت با سر نسبتاً بزرگ و گونه برجسته بوده که به سادگي مي‌توان آن را با خصوصيات اسب نيسايي که گزنفون و هرودت نقل مي‌کنند مقايسه کرد. توانايي اين نژاد براي استفاده در مسافت‌هاي طولاني و مسيرهاي کوهستاني و همچنين شرکت در مسابقات چوگان بي‌نظير است‌. 

  

 

  

اهميت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي 

  

همچنان‌که اشاره گرديد در گذشته نگهداري اسب به‌عنوان دام نجيبي که در حمل و نقل و سواري از آن استفاده مي‌شده است، نقش همسنگ وسايل نقليه در زندگي فعلي ما داشته است و طبعأ با سرازير شدن ماشين‌هاي کشاورزي و متعلقات آن در روستاها از تعداد آن‌ها به شدت کاسته شده است. ‌هم‌اکنون هدف از نگهداري اسب در معدود روستاهاي دور افتاده کوهستاني و در مرزها، حمل و نقل کالاهاي قاچاق وارداتي است‌. از طرفي با توجه به علاقه کردها به سوارکاري به‌عنوان ورزش و سرگرمي، اسب شهري و دورشهري در اطراف شهرها توسط سوارکاران و دلالان نگهداري مي‌شود. 

  

 

  

ويژگي‌هاي نژادي

  

اسب کردي داراي سم‌هاي سخت و محکم، پيشاني عريض، مسطح و کمي برجسته بوده و روي بيني کوژ (محدب) مي‌باشد. انتهاي بيني و منخرين ناصاف و برجسته، گوش‌ها ظريف و خوش حالت با حرکات زنده مي‌باشد که در ماديان کمي بزرگتر جلوه مي‌نمايد. چشم‌ها درشت، گرد با حدقه برجسته و گونه مشخص و گرد، اتصال سر و گردن قوي، گردن قوي و حجيم (معمولاً سرش را بالا مي‌گيرد)، يال پرپشت بوده و دم در مواقع راه رفتن به‌صورت فواره‌اي و قوس‌دار پايين مي‌آيد. جدوگاه به علت بلندي گردن معمولاً نامشخص، کپل پر حجم، بزرگ و قوي، جلو سينه عريض و عضلاني، سينه مدور و عريض و عميق مي‌باشد و شکم استوانه‌اي مدور در امتداد سينه قرار دارد. اسب کردي از نظر رنگ متنوع مي‌باشد و به رنگ‌هاي سياه، سفيد، کرنگ و کهر ديده مي‌شود.


fiber_new28 دی 1398: تقدیر و تشکر از سی سال خدمات صادقانه یکی از همکاران اداری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new28 دی 1398: نشست تخصصی معاون وزیر در امور تولیدات دامی با نمونه های ملی دام و طیور با حضور رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new25 دی 1398: نخستین رزمایش ملی پدافند غیر عامل در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد fiber_new25 دی 1398: بازدید رئیس جمهور از غرفه موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در نمایشگاه دستاوردهای فن آورانه و توانمندی های وزارت جهاد کشاورزی fiber_new24 دی 1398: دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره ملی زنبورعسل روزهای دوم و سوم بهمن ماه برگزار می شود
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

extension

ساربانیار

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور