alarmچهارشنبه 5 آذر 1399 - 18:04

Wednesday 25 November 2020 - 18:04alarm

alarmالأربعاء 9 رَبيع الثاني 1442 - 18:04

اسب کردی

اسب کردي

 

 تاريخچه

  

در تاريخ آمده است که از 500 سال قبل از ميلاد حضرت مسيح (ع) در دامنه‌هاي سلسله جبال زاگرس درمنطقه‌اي بنام نسا، اسب کردي وجود داشته است‌. از طرفي با توجه به وضعيت توپوگرافي کردستان که منطقه‌اي صعب‌العبور و کوهستاني با دشت‌ها و تپه ماهورهاي سنگلاخي است، بديهي است قبل از وارد شدن خودرو به منطقه اکثر کارهاي روزمره مردم و کارهاي سنگين کشاورزي، بارکشي و سواري با اسب انجام مي‌شده است‌. با توجه به خصوصيات ظاهري و توانايي‌هاي اين اسب به تيره‌هاي متفاوتي مانند جاف، افشاري، سنجابي و غيره تقسيم‌بندي مي‌شود. اسب جاف را مي‌توان الگوي نقاشي‌هاي سنتي ايران دانست‌. در حجاري‌هاي باقيمانده از حوالي سال226 ميلادي در نقش رستم، اردشير ساساني سوار بر اسب نيسايي مشاهده مي‌شود که پس از شکست لشکريان روم، والرين امپراطور روم در حضورش به خاک افتاده و زانو زده است‌. اسب کرد، اسبي قدرتمند، جمع و عضلاني و بااستقامت با سر نسبتاً بزرگ و گونه برجسته بوده که به سادگي مي‌توان آن را با خصوصيات اسب نيسايي که گزنفون و هرودت نقل مي‌کنند مقايسه کرد. توانايي اين نژاد براي استفاده در مسافت‌هاي طولاني و مسيرهاي کوهستاني و همچنين شرکت در مسابقات چوگان بي‌نظير است‌. 

  

 

  

اهميت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي 

  

همچنان‌که اشاره گرديد در گذشته نگهداري اسب به‌عنوان دام نجيبي که در حمل و نقل و سواري از آن استفاده مي‌شده است، نقش همسنگ وسايل نقليه در زندگي فعلي ما داشته است و طبعأ با سرازير شدن ماشين‌هاي کشاورزي و متعلقات آن در روستاها از تعداد آن‌ها به شدت کاسته شده است. ‌هم‌اکنون هدف از نگهداري اسب در معدود روستاهاي دور افتاده کوهستاني و در مرزها، حمل و نقل کالاهاي قاچاق وارداتي است‌. از طرفي با توجه به علاقه کردها به سوارکاري به‌عنوان ورزش و سرگرمي، اسب شهري و دورشهري در اطراف شهرها توسط سوارکاران و دلالان نگهداري مي‌شود. 

  

 

  

ويژگي‌هاي نژادي

  

اسب کردي داراي سم‌هاي سخت و محکم، پيشاني عريض، مسطح و کمي برجسته بوده و روي بيني کوژ (محدب) مي‌باشد. انتهاي بيني و منخرين ناصاف و برجسته، گوش‌ها ظريف و خوش حالت با حرکات زنده مي‌باشد که در ماديان کمي بزرگتر جلوه مي‌نمايد. چشم‌ها درشت، گرد با حدقه برجسته و گونه مشخص و گرد، اتصال سر و گردن قوي، گردن قوي و حجيم (معمولاً سرش را بالا مي‌گيرد)، يال پرپشت بوده و دم در مواقع راه رفتن به‌صورت فواره‌اي و قوس‌دار پايين مي‌آيد. جدوگاه به علت بلندي گردن معمولاً نامشخص، کپل پر حجم، بزرگ و قوي، جلو سينه عريض و عضلاني، سينه مدور و عريض و عميق مي‌باشد و شکم استوانه‌اي مدور در امتداد سينه قرار دارد. اسب کردي از نظر رنگ متنوع مي‌باشد و به رنگ‌هاي سياه، سفيد، کرنگ و کهر ديده مي‌شود.


fiber_new1 آذر 1399: تولید کلیپ آموزشی 'یک کارشناس یک پیام" برای برنامه رویش سیما در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new28 آبان 1399: تقدیر از دکتر علیزاده قمصری در مراسم بزرگداشت هفته کتاب وزارت جهاد کشاورزی fiber_new27 آبان 1399: اجرای برنامه یاوران تولید با نام بررسی چالش پرورش گوسفند افشاری در شهرستان خدابنده استان زنجان fiber_new27 آبان 1399: برگزاری روز مزرعه اصول تثبیت ژن چندقلوزایی در گله های گوسفند افشاری در شهرستان ماهنشان استان زنجان fiber_new21 آبان 1399: بررسی راهکارهای محرومیت‌زدایی در منطقه سیستان با مشارکت موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و آستان قدس رضوی
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.