alarmشنبه 16 فروردین 1399 - 23:33

Saturday 4 April 2020 - 23:33alarm

alarmالسبت 10 شَعْبان 1441 - 23:33

اسب کردی

اسب کردي

 

 تاريخچه

  

در تاريخ آمده است که از 500 سال قبل از ميلاد حضرت مسيح (ع) در دامنه‌هاي سلسله جبال زاگرس درمنطقه‌اي بنام نسا، اسب کردي وجود داشته است‌. از طرفي با توجه به وضعيت توپوگرافي کردستان که منطقه‌اي صعب‌العبور و کوهستاني با دشت‌ها و تپه ماهورهاي سنگلاخي است، بديهي است قبل از وارد شدن خودرو به منطقه اکثر کارهاي روزمره مردم و کارهاي سنگين کشاورزي، بارکشي و سواري با اسب انجام مي‌شده است‌. با توجه به خصوصيات ظاهري و توانايي‌هاي اين اسب به تيره‌هاي متفاوتي مانند جاف، افشاري، سنجابي و غيره تقسيم‌بندي مي‌شود. اسب جاف را مي‌توان الگوي نقاشي‌هاي سنتي ايران دانست‌. در حجاري‌هاي باقيمانده از حوالي سال226 ميلادي در نقش رستم، اردشير ساساني سوار بر اسب نيسايي مشاهده مي‌شود که پس از شکست لشکريان روم، والرين امپراطور روم در حضورش به خاک افتاده و زانو زده است‌. اسب کرد، اسبي قدرتمند، جمع و عضلاني و بااستقامت با سر نسبتاً بزرگ و گونه برجسته بوده که به سادگي مي‌توان آن را با خصوصيات اسب نيسايي که گزنفون و هرودت نقل مي‌کنند مقايسه کرد. توانايي اين نژاد براي استفاده در مسافت‌هاي طولاني و مسيرهاي کوهستاني و همچنين شرکت در مسابقات چوگان بي‌نظير است‌. 

  

 

  

اهميت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي 

  

همچنان‌که اشاره گرديد در گذشته نگهداري اسب به‌عنوان دام نجيبي که در حمل و نقل و سواري از آن استفاده مي‌شده است، نقش همسنگ وسايل نقليه در زندگي فعلي ما داشته است و طبعأ با سرازير شدن ماشين‌هاي کشاورزي و متعلقات آن در روستاها از تعداد آن‌ها به شدت کاسته شده است. ‌هم‌اکنون هدف از نگهداري اسب در معدود روستاهاي دور افتاده کوهستاني و در مرزها، حمل و نقل کالاهاي قاچاق وارداتي است‌. از طرفي با توجه به علاقه کردها به سوارکاري به‌عنوان ورزش و سرگرمي، اسب شهري و دورشهري در اطراف شهرها توسط سوارکاران و دلالان نگهداري مي‌شود. 

  

 

  

ويژگي‌هاي نژادي

  

اسب کردي داراي سم‌هاي سخت و محکم، پيشاني عريض، مسطح و کمي برجسته بوده و روي بيني کوژ (محدب) مي‌باشد. انتهاي بيني و منخرين ناصاف و برجسته، گوش‌ها ظريف و خوش حالت با حرکات زنده مي‌باشد که در ماديان کمي بزرگتر جلوه مي‌نمايد. چشم‌ها درشت، گرد با حدقه برجسته و گونه مشخص و گرد، اتصال سر و گردن قوي، گردن قوي و حجيم (معمولاً سرش را بالا مي‌گيرد)، يال پرپشت بوده و دم در مواقع راه رفتن به‌صورت فواره‌اي و قوس‌دار پايين مي‌آيد. جدوگاه به علت بلندي گردن معمولاً نامشخص، کپل پر حجم، بزرگ و قوي، جلو سينه عريض و عضلاني، سينه مدور و عريض و عميق مي‌باشد و شکم استوانه‌اي مدور در امتداد سينه قرار دارد. اسب کردي از نظر رنگ متنوع مي‌باشد و به رنگ‌هاي سياه، سفيد، کرنگ و کهر ديده مي‌شود.


fiber_new16 فروردین 1399: توقف سفر پیمایشگر جهانی حفاظت از شتر دوکوهانه به دلیل بیماری کرونا fiber_new28 اسفند 1398: پیام نوروزی دکتر اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور به همکاران fiber_new25 اسفند 1398: پیام نوروزی دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان به همکاران fiber_new20 اسفند 1398: برگزاری شورای پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new20 اسفند 1398: کاشت 100اصله نهال به مناسبت روز درختکاری در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

extension

ساربانیار

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور