alarmجمعه 4 بهمن 1398 - 14:52

Friday 24 January 2020 - 14:52alarm

alarmالجمعة 28 جُمادى الأولى 1441 - 14:52

اسبچه خزر

اسبچه خزر

 

 

  

اين اسب قديمي‌ترين اسب موجود در دنيا بوده، به‌طوري‌كه اصالت آن به دوران ماقبل تاريخ برمي‌گردد. ‌استخوان‌هاي اجداد آن در كنار استخوان‌هاي حيوانات ماقبل تاريخ همچون دايناسورها يافت شده است‌. تحقيقات نشان داده است كه اسبچه خزر جد تمامي اسبان موجود در دنيا بوده و حتي اسب عربي كه از قديمي‌ترين اسبان دنيا مي‌باشد از اسبچه خزر به‌وجود آمده‌اند. شاهان ايران باستان همچون كوروش و داريوش هخامنشي از شهامت و قدرت مانور اين نژاد استفاده كرده، آنها را به ارابه مي‌بستند و به شكار شير مي‌رفتند. سال‌هاي زيادي اين نژاد منقرض اعلام شده بود تا اينكه خانم فيروز (لوئي اليزابت ليلين) در سفري كه در سال 1965 ميلادي به سواحل جنوبي درياي خزر در شهرستان آمل داشت، متوجه حضور تعدادي از بقاياي اين نژاد درآن منطقه گرديدند و ازآنجاكه اين اسبچه‌ها در حوالي درياي خزر يافت شدند، نام كاسپين يا اسبچه خزر به آن‌ها داده‌ شد. از آنجا كه اسب‌هايي‌كه قدشان از 142 سانتي متر به پايين باشد در كلاس پوني‌ها قرار مي‌گيرند در ابتدا به آن كاسپين پوني (Caspian pony) اطلاق گرديد. به‌طوركلي پوني‌ها داراي بدني قوي و اندام‌هاي كوتاه و زمخت هستند، ولي اسبچه خزر از نظر خصوصيات بدني هيچ تشابهي با پوني‌ها نداشته و كاملاً شبيه به كلاس اسب‌ها مي‌باشد، لذا به آن اسب مينياتوري درياي خزر اطلاق گرديد. اسبچه خزر به‌عنوان الگوي تيپ چهار پرورش اسب مي‌باشد كه قاعده دم آن بالاتر از حد معمول بوده و نيم‌رخ صورت مقعر و كمر كمي گود مي‌باشد. اين اسب داراي خصوصيات رفتاري و جسماني بسيار متفاوت از ساير تك‌سميان مي‌باشد. اين اسب داراي يك دندان آسيايي اضافي در فك بالا بوده و اختلاف قابل ‌ملاحظه‌اي در شكل كتف دارد. در ضمن استخوان آهيانه سر به‌شكل ويژه‌اي مي‌باشد و استخوان پيشاني گنبدي شكل و سوراخ منخرين از حالت عادي كمي پايين‌تر بوده و استخوان حدقه چشم گشاد، گوش‌ها كوچك و روي بيني مقعر مي‌باشد. متوسط ضربان قلب 22 ضربه در دقيقه و تعداد تنفس 6 بار در دقيقه مي‌باشد! اين اسب داراي سم بسيار قوي، كوچك و بيضي شكل مي‌باشد، به‌طوري‌كه حتي در مواقعي كه روي خشن‌ترين زمين كار مي‌كنند، نيازي به نعل‌بندي ندارند. اين نژاد قادر است در كوهستان به سرعت حيرت‌انگيزي بدود و هم‌چنين مي‌تواند از موانع مرتفع و عريض به راحتي بپرد. از آنجاكه بسيار باهوش و همه‌فن‌حريف مي‌باشد براي سواركاري نوجوانان بسيار مفيد است‌. اين اسب بسيار دلير بوده و به هيچ وجه در مقابل انسان از اندام‌هاي دفاعي خود استفاده نمي‌كند. امروزه اسبچه‌ها براي سواركاي نوجوانان در تمامي رشته‌هاي سواركاري، حمل ارابه‌ها و انجام حركات آكروباتيك در سيرك‌ها به‌كار مي‌رود.

  

 

 

 


fiber_new2 بهمن 1398: آیین آغاز به کار دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره پژوهشی زنبورعسل ایران در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور fiber_new1 بهمن 1398: سخنرانی رئیس کمیسیون بهداشت اتحادیه جهانی زنبور داران (اپی موندیا) در دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره ملی زنبورعسل fiber_new30 دی 1398: در شورای پژوهشی موسسه اعلام شد: گردهمایی روسای بخش های علوم دامی مراکز تحقیقاتی روزهای 14 و 15 بهمن ماه در موسسه برگزار می شود fiber_new30 دی 1398: ۱ میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند/ارسال ۱۵۰۰ تن نهاده دامی به استان fiber_new28 دی 1398: تقدیر و تشکر از سی سال خدمات صادقانه یکی از همکاران اداری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
location_onکرج، سه راه رجائی شهر، خیابان شهید بهشتی، روبروی دهقان ویلای اول، کد پستی: 3146618361
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
group سامانه کاربران keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
close

پشتیبانی فنی

در صورت بروز مشکل در هریک از سرویس ها میتوانید بصورت 24 ساعته در 7 روز هفته با استفاده از فرم زیر و یا راه های ارتباطی درج شده در انتهای فرم با ما در تماس باشید:

مشکل و یا پیام خود را در این بخش وارد نمایید.

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

انتقادات و پیشنهادات

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قالب فرم زیر تکمیل و ارسال فرمایید.

close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

extension

ساربانیار

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور